Viktoria (Kolumbia Britanike)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Viktoria (kthjellim).


Viktoria
City of Viktoria
—  qytet  —
Pamje nga Viktoria (Kolumbia Britanike)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Distrikti rajonal i Kryeqytetit
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°25′43″V 123°21′56″P / 48.428611°V 123.365556°P / 48.428611; -123.365556 (Viktoria)Koordinatat: 48°25′43″V 123°21′56″P / 48.428611°V 123.365556°P / 48.428611; -123.365556 (Viktoria)
Lartësia 75 m (m.n.d)
Sipërfaqja 19,68 km2
Popullsia 78.057 banorë 2006
Dendësia 3.966,31 banorë/km2
Prefiksi 250, 778
Kodi Postar V0S, V8N-V8Z, V9A-V9E
Vendndodhja
Viktoria is located in Kanadaja
Viktoria
Viktoria
www.Viktoria.ca/

Viktoria është një qytetDistrikti rajonal i Kryeqytetit, provinca Kolumbia Britanike, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 19.68 km² dhe popullsi 78057 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike