Distrikti rajonal i Kryeqytetit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti rajonal i Kryeqytetit (kthjellim).
Distrikti rajonal i Kryeqytetit
Capital Regional District
—  distrikt rajonal  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Kryeqëndra Viktoria
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°25′43″V 123°21′56″P / 48.428611°V 123.365556°P / 48.428611; -123.365556 (Distrikti rajonal i Kryeqytetit)Koordinatat: 48°25′43″V 123°21′56″P / 48.428611°V 123.365556°P / 48.428611; -123.365556 (Distrikti rajonal i Kryeqytetit)
Sipërfaqja 2.341,11 km2
Popullsia 345.164 banorë 2006
Dendësia 147,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Distrikti rajonal i Kryeqytetit – harta_foto
www.crd.bc.ca/

Distrikti rajonal i Kryeqytetit është një distrikt rajonal në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Distrikti rajonal ka një sipërfaqe 2341.11 km² dhe popullsi 345164 banorë[1]. Viktoria është kryeqëndra e distriktit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbian Birtanike