Kolumbia Britanike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kolumbia Britanike (kthjellim).


Kolumbia Britanike
(Anglisht) British Columbia
(Frangjisht) Colombie-Britannique
—  provincë  —
Motoja (Latinisht) Splendor sine occasu
stema_figuraFlag of British Columbia.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Viktoria
Gjuha zyrtare Anglisht (de facto)
Guvernatori Steven Point zgjedhur më 1 tetor 2007
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°25′43″V 123°21′56″P / 48.428611°V 123.365556°P / 48.428611; -123.365556 (Kolumbia Britanike)Koordinatat: 48°25′43″V 123°21′56″P / 48.428611°V 123.365556°P / 48.428611; -123.365556 (Kolumbia Britanike)
Sipërfaqja 944.735 km2
Popullsia 4.419.974 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009.  Unknown parameter |Gjuha= ignored (help)
Dendësia 4,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 20 korrik 1871
Zona Kohore UTC-8, UTC-7
Kodi Postar V (prefiksi)
BC (kodi)
www.gov.bc.ca/

Kolumbia Britanike është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 944735 km² dhe popullsi 4419974 banorë[1] dhe është themeluar më 20 korrik 1871. Viktoria është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në