Skocia e Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Skocia e Re (kthjellim).


Skocia e Re
Stampa:EnNova Scotia
Stampa:Fr Nouvelle-Écosse
Alba Nuadh
—  provincë  —
Motoja Stampa:La Munit haec et altera vincit
stema_figuraFlag of Nova Scotia.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Halifax
Gjuha zyrtare Anglisht, Frëngjisht, Galiko kanadeze
Guvernatori Arthur Joseph LeBlanc zgjedhur më 7 shtator 2006
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°51′16″V 63°11′57″P / 44.854444°V 63.199167°P / 44.854444; -63.199167 (Skocia e Re)Koordinatat: 44°51′16″V 63°11′57″P / 44.854444°V 63.199167°P / 44.854444; -63.199167 (Skocia e Re)
Sipërfaqja 55.283 km2
Popullsia 939.531 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates" (në anglisht). Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009.
Dendësia 16,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postar B (prefiksi)
NS (kodi)
www.gov.ns.ca/

Skocia e Re është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 55283 km² dhe popullsi 939531 banorë[1] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Halifax është kryeqëndra e provincës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]