Halifax (Skocia e Re)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Halifax (kthjellim).


Halifax
—  qytet  —
Pamje nga Halifax (Skocia e Re)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Skocia e Re – stema Skocia e Re
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°51′16″V 63°11′57″P / 44.854444°V 63.199167°P / 44.854444; -63.199167 (Halifax)Koordinatat: 44°51′16″V 63°11′57″P / 44.854444°V 63.199167°P / 44.854444; -63.199167 (Halifax)
Lartësia 0-145 m (n.n.d)
Sipërfaqja 5.490,9 km2
Popullsia 372.679 banorë 2006
Dendësia 67,87 banorë/km2
Vendndodhja
Halifax is located in Kanadaja
Halifax
Halifax
www.halifax.ca/index.asp

Halifax është një qytetprovincën Skocia e Re, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 5490.9 km² dhe popullsi 372679 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Halifax – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Skocia e Re