Edmonton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Edmonton (kthjellim).


Edmonton
Edmonton, Alberta
—  qytet (city)  —
Pamje nga Edmonton

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Alberta – stema Alberta
Ndarja statistikore Divizioni Nr. 11
Kryebashkiaku Stephen Mandel
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°32′38″V 113°29′23″P / 53.543997°V 113.489856°P / 53.543997; -113.489856 (Edmonton)Koordinatat: 53°32′38″V 113°29′23″P / 53.543997°V 113.489856°P / 53.543997; -113.489856 (Edmonton)
Lartësia 668 m (m.n.d)
Sipërfaqja 684,37 km2
Popullsia 730.372 banorë 2006
Dendësia 1.067,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-7
Prefiksi -780
Kodi Postar T5A në T6Z
Vendndodhja
Edmonton is located in Kanadaja
Edmonton
Edmonton
Edmonton – harta_foto
www.edmonton.ca/portal/server.pt

Edmonton është një qytet (city) në Provincën Alberta, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 684.37 km² dhe popullsi 730372 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Alberta