Alberta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alberta
—  Provincë  —
Motoja Fortis et liber
stema_figuraFlag of Alberta.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Edmonton
Gjuha zyrtare Anglisht
Guvernatori Donald Ethell zgjedhur më 11 maj 2010
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°32′37″V 113°29′26″P / 53.54356°V 113.49045°P / 53.54356; -113.49045 (Alberta)Koordinatat: 53°32′37″V 113°29′26″P / 53.54356°V 113.49045°P / 53.54356; -113.49045 (Alberta)
Sipërfaqja 661.848 km2
Popullsia 3.632.483 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26/03/2009.  Unknown parameter |Gjuha= ignored (help); Unknown parameter |accesso= ignored (|access-date= suggested) (help); Check date values in: |access-date= (help)
Dendësia 5,49 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 shtator 1905
Zona Kohore UTC-7
Kodi Postar T (prefiksi)
AB (kodi)
alberta.ca/

Alberta është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 661848 km² dhe popullsi 3632483 banorë[1] dhe është themeluar më 1 shtator 1905. Edmonton është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Alberta – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]