Yukon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Yukon (kthjellim).
Yukon
—  territor  —
stema_figuraFlag of Yukon.svg
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Whitehorse
Gjuha zyrtare Anglisht, Frëngjisht, inuktitut
Guvernatori Geraldine Van Bibber zgjedhur më 1 dhjetor 2005
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°43′16″V 135°03′25″P / 60.72119°V 135.05684°P / 60.72119; -135.05684 (Yukon)Koordinatat: 60°43′16″V 135°03′25″P / 60.72119°V 135.05684°P / 60.72119; -135.05684 (Yukon)
Sipërfaqja 482.443 km2
Popullsia 33.442 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26/03/2009.  Unknown parameter |Gjuha= ignored (help); Unknown parameter |accesso= ignored (|access-date= suggested) (help); Check date values in: |access-date= (help)
Dendësia 0,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 13 qershor 1898
Zona Kohore UTC-8
Kodi Postar Y (prefiksi)
YT (kodi)
www.gov.yk.ca/

Yukon është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 482443 km² dhe popullsi 33442 banorë[1] dhe është themeluar më 13 qershor 1898. Whitehorse është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Yukon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në