Whitehorse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Whitehorse (kthjellim).


Whitehorse
—  qytet  —
Pamje nga Whitehorse

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Yukon – stema Yukon
Ndarja statistikore jo
Kryebashkiaku Bev Buckway
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°43′V 135°3′P / 60.717°V 135.050°P / 60.717; -135.050 (Whitehorse)Koordinatat: 60°43′V 135°3′P / 60.717°V 135.050°P / 60.717; -135.050 (Whitehorse)
Lartësia 670-1702 m (n.n.d)
Sipërfaqja 416,44 km2
Popullsia 20.461 banorë 2006
Dendësia 49,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Prefiksi 306
Vendndodhja
Whitehorse is located in Kanadaja
Whitehorse
Whitehorse

Whitehorse është një qytetjo, provinca Yukon, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 416.44 km² dhe popullsi 20461 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Faqja Zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Yukon