New Brunswick

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: New Brunswick (kthjellim).
New Brunswick
(Anglisht) New Brunswick
(Frangjisht) Nouveau-Brunswick
—  provincë  —
Motoja Latinisht;Spem reduxit
stema_figuraFlag of New Brunswick.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Fredericton
Gjuha zyrtare Anglisht, Frëngjisht
Guvernatori Graydon Nicholas zgjedhur më 30 shtator 1999
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°57′00″V 66°40′00″P / 45.95°V 66.666667°P / 45.95; -66.666667 (New Brunswick)Koordinatat: 45°57′00″V 66°40′00″P / 45.95°V 66.666667°P / 45.95; -66.666667 (New Brunswick)
Sipërfaqja 72.908 km2
Popullsia 748.319 banorë 2009[1]
Dendësia 10,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postar E (prefiksi)
www.gnb.ca/

New Brunswick është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 72908 km² dhe popullsi 748319 banorë[2] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Fredericton është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009.  Një parametër i panjohur |Gjuha= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. Marrë më 22. 10. 2012..  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në