Fredericton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fredericton (kthjellim).


Fredericton
—  qytet  —
Pamje nga Fredericton

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca New Brunswick – stema New Brunswick
Ndarja statistikore Kontea York
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°57′V 66°40′P / 45.950°V 66.667°P / 45.950; -66.667 (Fredericton)Koordinatat: 45°57′V 66°40′P / 45.950°V 66.667°P / 45.950; -66.667 (Fredericton)
Lartësia 20 m (m.n.d)
Sipërfaqja 130,68 km2
Popullsia 50.535 banorë 2006
Dendësia 386,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4
Vendndodhja
Fredericton is located in Kanadaja
Fredericton
Fredericton
www.fredericton.ca/

Fredericton është një qytetKontea York, New Brunswick, Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 130.68 km² dhe popullsi 50535 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në New Brunswick