Manitoba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Manitoba (kthjellim).


Manitoba
—  provincë  —
Motoja Stampa:La Gloriosus et liber
stema_figuraFlag of Manitoba.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Winnipeg
Gjuha zyrtare AnglishtFaqja zyrtare e Manitoba në anglisht
Frëngjisht/index.fr.html Faqja zyrtare e shtetit Manitoba in frëngjisht
Guvernatori Guvernatori toger : Janice Filmon
Kryeministër : Kelvin Goertzen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°54′00″V 97°08′00″P / 49.9°V 97.133333°P / 49.9; -97.133333 (Manitoba)Koordinatat: 49°54′00″V 97°08′00″P / 49.9°V 97.133333°P / 49.9; -97.133333 (Manitoba)
Sipërfaqja 649.950 km2
Popullsia 1.213.815 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates" (në anglisht). Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009.
Dendësia 1,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 15 korrik 1870
Zona Kohore UTC-6
Kodi Postar R (prefiksi)
MB (kodi)
www.gov.mb.ca/

Manitoba është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 649950 km² dhe popullsi 1213815 banorë.[1] dhe është themeluar më 15 korrik 1870. Winnipeg është kryeqëndra e provincës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në