Winnipeg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Winnipeg (kthjellim).


Winnipeg
—  qytet (city)  —
stema_figuraFlag of Winnipeg.svg
Pamje nga Winnipeg

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Manitoba – stema Manitoba
Ndarja statistikore Winnipeg Capital Region
Kryebashkiaku Sam Katz
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°54′V 97°8′P / 49.900°V 97.133°P / 49.900; -97.133 (Winnipeg)Koordinatat: 49°54′V 97°8′P / 49.900°V 97.133°P / 49.900; -97.133 (Winnipeg)
Lartësia 238 m (m.n.d)
Sipërfaqja 114,67 km2
Popullsia 633.451 banorë 2006(694.668 në zonën metropolitane)
Dendësia 5.524,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Winnipegger
Zona Kohore UTC-6
Prefiksi 204
Kodi Postar R2C - R3Y
Vendndodhja
Winnipeg is located in Kanadaja
Winnipeg
Winnipeg
Winnipeg – harta_foto
www.winnipeg.ca/interhom/

Winnipeg është një qytet (city) në Provincën Manitoba, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 114.67 km² dhe popullsi 633451 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Manitoba