Kebeku (provincë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Quebec)
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kebek (kthjellim).
Kebek
—  provincë  —
Njohur si (Frangjisht) La Belle Province
Motoja (Frangjisht) Je me souviens
stema_figura Flag of Quebec.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Kebek
Gjuha zyrtare Frëngjisht
Guvernatori Pierre Duchesne zgjedhur më 7 qershor 2007
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°48′12″N 71°14′34″W / 46.80328°N 71.2428°W / 46.80328; -71.2428 (Kebek)Koordinatat: 46°48′12″N 71°14′34″W / 46.80328°N 71.2428°W / 46.80328; -71.2428 (Kebek)
Sipërfaqja 1.542.056 km2
Popullsia 7.782.561 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26/03/2009.  Unknown parameter |Gjuha= ignored (help); Unknown parameter |accesso= ignored (|access-date= suggested) (help); Check date values in: |access-date= (help)
Dendësia 5,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kebekois
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-5, UTC-4
Kodi Postar G, H, J (prefiksi)
QC (kodi)
www.gouv.qc.ca/

Kebek është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 1542056 km² dhe popullsi 7782561 banorë[1] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Kebeku është provinca më e madhe e në Kanada dhe e vetmja në të cilën gjuhë zyrtare është gjuha frënge. Provinca ndodhet në lindje të shtetit të Kanadasë ndërsa kryqytet është Kebeku. Kjo provincë është e dyta për nga numri i banorëve në Kanada dhe radhitet në provincën më të zhvilluar ekonomikisht.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Kebek – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në