Ishulli i Princit Eduard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ishulli i Princit Eduard (kthjellim).


Ishulli i Princit Eduard
(Anglisht) Prince Edward Island
(Frangjisht) Île-du-Prince-Édouard
Eilean a' Phrionnsa
—  provincë  —
Motoja (Latinisht) Parva sub ingenti
flamuri_figura
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Charlottetown
Gjuha zyrtare Anglisht (de facto)
Guvernatori Barbara Oliver Hagerman zgjedhur më 31 korrik 2006
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°14′52″V 63°07′13″P / 46.24785°V 63.12021°P / 46.24785; -63.12021 (Ishulli i Princit Eduard)Koordinatat: 46°14′52″V 63°07′13″P / 46.24785°V 63.12021°P / 46.24785; -63.12021 (Ishulli i Princit Eduard)
Sipërfaqja 5.685,73 km2
Popullsia 140.204 banorë 2011"Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, 2011 and 2006 censuses". Statcan.gc.ca. Marrë më 08/02/2012.  Unknown parameter |Gjuha= ignored (help); Unknown parameter |accesso= ignored (|access-date= suggested) (help); Check date values in: |access-date= (help)
Dendësia 24,66 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 korrik 1873
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postar C (prefiksi)
PE (kodi)
www.gov.pe.ca/

Ishulli i Princit Eduard është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 5685.73 km² dhe popullsi 140204 banorë[1] dhe është themeluar më 1 korrik 1873. Charlottetown është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në