Charlottetown

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Charlottetown (kthjellim).


Charlottetown
City of Charlottetown
—  qytet  —
Motoja Cunabula Foederis
stema_figuraFlag of Charlottetown.svg
Pamje nga Charlottetown

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ishulli i Princit Eduard – stema Ishulli i Princit Eduard
Ndarja statistikore Queens
Kryebashkiaku Clifford J. Lee
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°14′24″V 63°08′24″P / 46.24°V 63.1399°P / 46.24; -63.1399 (Charlottetown)Koordinatat: 46°14′24″V 63°08′24″P / 46.24°V 63.1399°P / 46.24; -63.1399 (Charlottetown)
Lartësia 0-49 m (n.n.d)
Sipërfaqja 44,33 km2
Popullsia 3.456.264,487 në zonën metropolitane banorë 2011
Dendësia Gabim shprehjeje: Fjalë e panjohur: n banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4
Prefiksi 902
Kodi Postar C1A - E
Vendndodhja
Charlottetown is located in Kanadaja
Charlottetown
Charlottetown
Charlottetown – harta_foto
www.city.charlottetown.pe.ca/

Charlottetown është një qytetQueens, Ishulli i Princit Eduard, Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 44.33 km² dhe popullsi 3456264.487 në zonën metropolitane banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ishulli i Princit Eduard