Toronto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Toronto
—  Qytet  —
stema_figuraFlag of Toronto, Canada.svg
Pamje nga Toronto

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Kryebashkiaku John Tory
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°39′12″V 79°23′02″P / 43.653470°V 79.384020°P / 43.653470; -79.384020 (Toronto)Koordinatat: 43°39′12″V 79°23′02″P / 43.653470°V 79.384020°P / 43.653470; -79.384020 (Toronto)
Sipërfaqja 630,21 km2
 •  urbane 1,749 km2
 •  aglomerati 7,125 km2
Popullsia 2.791.140 banorë 2012
 •  urbane 5,132,794 banorë
 •  aglomerati 5,583,064 banorë
Dendësia 4,149/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
 •  ora verore UTC-4
Vendndodhja
Toronto is located in Kanadaja
Toronto
Toronto
Shtrirja gjeografike

Shtrirja gjeografike
http://www.toronto.ca/

Toronto është qyteti më i madh i Kanadasë dhe kryeqyteti i provincës Ontario. Ndodhet në buzë të liqenit të Ontarios. Toronto numëron 2.703.281 banorë. 49 % e njërzve në Toronto kanë lindur jashtë Kanadas. Në Toronto mundë të gjendet CN Tower, e cila kishte qënë kulla më a lartë në botë për më shumë se 30 vjet.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Panoramë 360° e fotografuar nga Kulla CN.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)