Instituti Islam i Torontos

Coordinates: 43°49′08″N 79°13′48″W / 43.81877°N 79.22992°W / 43.81877; -79.22992
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Instituti Islamik i Torontos - IIT (anglisht: Islamic Institute of Toronto) është një institucion arsimor jofitimprurës, i regjistruar në organet federative të shtetit. Instituti IIT u themelua në vitin 1996 me qëllim të lehtësimit të qasjes në universitete dhe kolegje islame, për të nxitur kërkimet shkencore, për të lehtësuar komunikimin me komunitetin dhe ndërveprimin me organizatat e tjera fetare dhe grupet e komunitetit si dhe për të konsoliduar strukturën sociale të komunitetit. [1] [2] [3]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fakulteti i Gjuhës Arabe

Programet:

 1. Gjuha klasike arabe
 2. Gjuha arabe Kur`anore
 3. Gjuha arabe standarde moderne
 • Fakulteti i Studimeve Kur'anore

Programet:

 1. Shkenca e Kuranit
 2. Studimi tematik i Kur'anit
 3. Memorizimi i Kur'anit
 • Fakulteti i Studimeve Islame

Programet:

 1. Akaidi
 2. Fëkëhu
 3. Usul el-fikhu
 4. Ibaadati (Salah, Zakaah, Agjërimi dhe Haxhillëku)
 5. Etika Islame dhe Morali
 6. Studimet e Hadithit
 7. Historia Islame dhe Qytetërimi
 8. Spiritualiteti Islam
 9. Shkencat Kur'anore
 10. Martesa dhe jeta familjare

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ islamicsoccerleague.ca
 2. ^ "IslamicInstitute". Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2008. Marrë më 28 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ 163rdiit.com Arkivuar 6 dhjetor 2017 tek Wayback Machine 2009-03-11, accessdate: 2014-06-02

43°49′08″N 79°13′48″W / 43.81877°N 79.22992°W / 43.81877; -79.22992