Nunavut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nunavut (kthjellim).


Nunavut
—  territor  —
Motoja Stampa:Iu ᓄᓇᕗᑦ ᓴᙱᓂᕗᑦ
Nunavut sannginivut
flamuri_figura
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Iqaluit
Gjuha zyrtare Inuktitut, inuinnaqtun, Anglisht, Frëngjisht e altre 7 Gjuha ameride
Guvernatori Edna Elias zgjedhur më 12 maj 2010
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°44′55″V 68°31′01″P / 63.748611°V 68.516944°P / 63.748611; -68.516944 (Nunavut)Koordinatat: 63°44′55″V 68°31′01″P / 63.748611°V 68.516944°P / 63.748611; -68.516944 (Nunavut)
Sipërfaqja 2.093.190 km2
Popullsia 31.556 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009.  Unknown parameter |Gjuha= ignored (help)
Dendësia 0,02 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 prill 1999
Zona Kohore UTC-7, UTC-6, UTC-5
Kodi Postar X (prefiksi)
NU (kodi)
www.gov.nu.ca/

Nunavut është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 2093190 km² dhe popullsi 31556 banorë[1] dhe është themeluar më 1 prill 1999. Iqaluit është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Nunavut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në