Iqaluit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Iqaluit (kthjellim).


Iqaluit
Iqaluit - ᐃᖃᓗᐃᑦ
—  qytet (city)  —
Pamje nga Iqaluit

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Nunavut – stema Nunavut
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Madeleine Redfern
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°44′55″V 68°31′1″P / 63.74861°V 68.51694°P / 63.74861; -68.51694 (Iqaluit)Koordinatat: 63°44′55″V 68°31′1″P / 63.74861°V 68.51694°P / 63.74861; -68.51694 (Iqaluit)
Lartësia 0 m (n.n.d)
Sipërfaqja 52,3 km2
Popullsia 6.184 banorë 2006
Dendësia 118,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Kodi Postar X0A 0H0, X0A 1H0
Vendndodhja
Iqaluit is located in Kanadaja
Iqaluit
Iqaluit
www.city.iqaluit.nu.ca/

Iqaluit është një qytet (city) në Provincën Nunavut, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 52.3 km² dhe popullsi 6184 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Iqaluit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Nunavut