Yellowknife

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Yellowknife (kthjellim).


Yellowknife
—  qytet  —
Pamje nga Yellowknife

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Territoret Veri-Perëndimore – stema Territoret Veri-Perëndimore
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Gordon Van Tighem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°27′V 114°24′P / 62.450°V 114.400°P / 62.450; -114.400 (Yellowknife)Koordinatat: 62°27′V 114°24′P / 62.450°V 114.400°P / 62.450; -114.400 (Yellowknife)
Lartësia 206 m (m.n.d)
Sipërfaqja 114,67 km2
Popullsia 18.700 banorë 2006
Dendësia 163,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-7
Prefiksi 867
Vendndodhja
Yellowknife is located in Kanadaja
Yellowknife
Yellowknife
www.yellowknife.ca

Yellowknife është një qytetprovincën Territoret Veri-Perëndimore, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 114.67 km² dhe popullsi 18700 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Territoret Veri-Perëndimore