Titanic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Informatat e filmit
{{{FOTO}}}
Titulli shqip: Titanic (Titaniku)
Titulli origjinal: Titanic
Shteti i prodhimit: SHBA
Viti i prodhimit: 1997
Gjatja (PAL-DVD): 194 minuta
Gjuha origjinale: Anglisht
Studio: 20th Century Fox
Paramount Pictures
Zhanri: Dramë.
Premiera (Kino/Video): 19 dhjetor 1997
Për moshën: mbi 12
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: 20'000'000$
Fitimi: 1'800'000$
Realizues teknik
Regjia: [[James Cameroon] AUT=James Cameroon PRO=[James Cameroon]]
Autori: {{{AUT}}}
Producenti: {{{PRO}}}
Kompozitori: James Horner
Kamermani: Russell Carpenter
Prerja: Conrad Buff
James Cameron
Richard A. Harris
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)


Titanic është një film amerikan nga James Cameron që u shfaq në vitin 1997.

Regjisori qe ne te njejten kohe eshte dhe skenarist dhe producent i filmit tregon mbytjen e transoqeanikut Titanic qe ndodhi ne 14 prill 1912 si shkak i nje perplasjeje me nje ajsgerb, ne te cilen humben jeten 1513 nga 2227 pasagjere qe kishte ne bord. − Filmi u prodhua 1997 me buxhetin e 200 milion dollar dhe 85 milion per shperndarjene filmit neper bote dhe ka fituar 1.8 miliard dollar në kino, dhe kështu vlen ai si filmi më i suksesshmibox office, ky film i ka fituar po ashtu edhe 11 Oskara dhe e mbanë ketë rekord me The Lord of the Rings: The Return of the King dhe Ben Hur-in.

Ne versionin Director's Cut Xhek ben me i shtri kabllin Rozes, por nuk e le Stine.

Xhirimet e filmit jane zhvilluar ne plazhin Rosarita te Meksikes, ku u ndertua nje pishine rreth 37.000 metra katror e mbushur me 76 milion litra uje. Xhirimet nisen ne 16 shtator 1996 dhe perfunduan 6 muaj me vone, i gjithe stafi realizues kaloi nje prove te vertete 'force' gjate xhirimeve. Mbas produksinoi punoi me gjate sec ishte menduar keshtu qe dalja e filmit u shty nga pranvera per ne fund te vitit.

− Filmi u shfaq per here te pare ne Tokyo International Film Festival ne Japoni dhe ne kinema doli me 19 nentor 1997, dhe vetem javen e pare fitimet ishin 28 milion dollar

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Kuriozitete[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Prodhimi pati shume veshtiresi ku mund te permendet nje helmim ushqimor i gjithe stafit dhe te ftohur te disa personave te cilet ishin te detyruar te punonin ne uje.

+

Përmbajtja e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Ne qershor te 2007 filmi u shfaq ne AFI's 100 Years... 100 Movies, si 100 filmat me te mire ne te gjithe historine.

+ −

  • James Cameron u frymezua per filmin nga nje dokumentar i vitit 1976 ku nje grua plake fliste se si kishte mbijetuar nga mbytja e nje anije njejte me historine e filmit.

Përmbajtja e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

[[mac:Титаник