Internet Movie Database

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marilyn Monroe në Internet Movie Database
Webfaqjawww.imdb.com
KomercialPo
Tipi i faqesDatabase interneti për film, TV dhe video lojë
RegjistrimFakulativ
Gjuha(t) e gjendshmeAnglisht
PronariAmazon.com
Krijuar ngaCol Needham
Lëshuar më17 tetor 1990
Gjendja e tanishmeAktiv

Internet Movie Database (IMDb) është një bazë të dhënash (database) në internet, ku janë memorizuar detaje të hollësishme nga shumë filma, seritë, lojrat vizuale dhe videofilma nga bota, si dhe persona që kanë luajtur dhe kontribuar për prodhimin e tyre.

Në arkivin e IMDb-së gjenden një pjesë e madhe e gjithë filmave të kinemasë dhe shumë filma televizivë, të cilët janë xhiruar qysh prej fillimit të kinematografisë.

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistika e IMDb-së, rënditur sipas datës e freskimit (në Wikipedia shqip).

Data e freskimit Tituj Persona
12 janar 2007 916,271 2,233,711
6 maj 2007 981,916 2,258,965
8 qershor 2009 1,441,233 3,017,564
Shikoni këtu statistikën e IMDb-së Arkivuar 20 shkurt 2006 tek Wayback Machine në anglisht

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]