Jump to content

David Warner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

David Hattersley Warner (lindur në 29 korrik 1941, Mançester, Angli - vdiq në 24 korrik 2022, Northwood, Londër, Angli) ishte një aktor anglez që punonte në film, televizion dhe teatër. Ai ndoqi Akademinë Mbretërore të Artit Dramatik dhe pasi bëri debutimin e tij në skenë në vitin 1962, ai iu bashkua Royal Shakespeare Company (RSC) me të cilin luajti Henry VI në ciklin The Wars of the Roses në Teatrin Aldwych të West End në 1964. The RSC pastaj e hodhi atë si Princ Hamlet në produksionin e Peter Hall të vitit 1965 të Hamletit. Ai u bë i njohur në ekran në vitin 1966 përmes interpretimit të tij kryesor në filmin e Karel Reisz Morgan: Një rast i përshtatshëm për trajtim, për të cilin u nominua për çmimin BAFTA për aktorin më të mirë në një rol kryesor.

Warner portrayed a variety of romantic leads, villainous characters and more sympathetic roles across a range of media, including The Ballad of Cable Hogue, Straw Dogs, Cross of Iron, The Omen, Holocaust, The Thirty Nine Steps, Time After Time (as Jack the Ripper), Time Bandits, Tron, A Christmas Carol (as Bob Cratchit opposite George C. Scott's Ebenezer Scrooge), Portrait in Evil (as Reinhard Heydrich), Titanic, Mary Poppins Returns and various characters in the Star Trek franchise, in the films Star Trek V: The Final Frontier, Star Trek VI: The Undiscovered Country and the Star Trek: The Next Generation two-part "Chain of Command" episode.

In 1981, he won an Emmy Award for Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or Special for his portrayal of Pomponius Falco in the television miniseries Masada.