Mançester

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Pa lidhje interwiki, Pa referenca --Liridon (diskutimet) 8 korrik 2015 13:55 (CEST)
Mançester
City of Manchester
Nofkat: 
"Pambukopolis", "Qyteti Magazinë", "Qyteti i shiut", "Kryeqëndra e Veriut", Madchester, Mancunia
Parimet: 
"Concilio Et Labore" (Me mënçuri e përpjekje)
Popullsia
 • Gjithsej464.200
Emri i banorëveMankunjan/e
Faqja zyrtaremanchester.gov.uk

Mançester është një qytet në Angli, Mbretëria e Bashkuar. Historia e regjistruar e Mançesterit fillon me vendbanimin civil të lidhur me fortesën romake të Mamucium ose Mancunium, e cila u krijua rreth vitit 79 pas Krishtit në një bllok ranor pranë bashkimit të lumenjve Medlock dhe Irwell. Gjatë gjithë Mesjetës, Mançester mbeti një njësi feudale, por filloi të zgjerohej me një ritëm të shpejte ne fillim të shekullit të 19-të. Urbanizimi i paplanifikuar i Mançesterit erdhi nga një bum në prodhimin e tekstileve gjatë Revolucionit Industrial dhe rezultoi që ai të bëhej qyteti i parë i industrializuar në botë.