20th Century Fox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
20th Century Fox Film Corporation
Lloji Subsidiary of News Corporation
Industria Film
Themeluar 1935
Selia

ShBA

Century City, Kaliforni
Dega kryesore Fox Filmed Entertainment
(News Corporation)
Adresa e internetit foxmovies.com
foxstudios.com

20th Century Fox është një filmstudioShBA dhe nën-firma e News Corporation me qëndër në Los Angeles, Kaliforni, ShBA.

Fox ka prodhuar filma shumë të suksesshëm si Star Wars, Ice Age, X-Men, Die Hard, Alien, Night at the Museum, Home Alone, Predator, Alien vs. Predator, The Rocky Horror Picture Show, Revenge of the Nerds, Wall Street, Minority Report, Mr. and Mrs. Smith, Avatar, Percy Jackson, Diary of a Wimpy Kid, The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader, Rio, The Maze Runner dhe Titanic (Bashkëprodhim me Paramount Pictures).