Jump to content

ESPN+

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


ESPN+
Webfaqjaplus.espn.com
PronariThe Walt Disney Company (80%) (ESPN Inc.)
Hearst Communications (20%) (ESPN Inc.)[1]
Të ardhuraDecrease 25.2 million (që prej qershor 30,  2023 (2023 -06-30))[2]
Gjendja e tanishmeActive

ESPN+ është një shërbim amerikan i transmetimit të videove me abonim të lartë, i disponueshëm në Shtetet e Bashkuara, që është në pronësi të divizionit ESPN të Walt Disney Company. Ai operon në partneritet me ESPN Inc., një sipërmarrje e përbashkët midis The Walt Disney Company (e cila kontrollon 80% të aksioneve) dhe Hearst Communications (e cila zotëron pjesën e mbetur të 20%). ESPN+ është një nga tre markat kryesore të transmetimit të abonimit të Disney në Shtetet e Bashkuara, së bashku me Disney+ dhe Hulu. Shërbimi operon duke përdorur teknologjinë e filialit të Disney BAMTech, e cila tani njihet si Disney Streaming dhe MT Digital.[3]

ESPN+ tregtohet si një shtesë për rrjetet kryesore lineare të ESPN, duke ofruar disa përmbajtje të ESPN+ ekskluzivisht për abonentët kabllorë më parë përmes ESPN3 dhe aplikacionit ESPN. Megjithatë, ESPN+ nuk përfshin akses në këto shërbime, pasi ato vazhdojnë të jenë të disponueshme vetëm përmes ofruesve të televizionit. Kjo do të thotë që disa nga të drejtat sportive të ESPN nuk janë të përfshira në gamën e përmbajtjes së ofruar nga ESPN+.[4]

Në gusht të vitit 2016, The Walt Disney Company blerë një pakicë të aksioneve në BAMTech, një ndarje e biznesit të teknologjisë së transmetimit të MLB Advanced Media, për 1 miliard dollarë, me një opsion për të blerë një shumicë të aksioneve në të ardhmen. Është njoftuar gjithashtu se filiali i Disney, ESPN, po planifikonte të zhvillonte një shërbim të lartë të bazuar në teknologjinë BAMTech, duke e shikuar si "një projekt eksplorues OTT", i cili do të përdorte kryesisht të drejtat në pronësi të ESPN për ngjarjet që nuk transmetohen në televizion. ESPN kishte tashmë përdorur platformën e BAMTech për shërbimin e saj TV Everywhere, WatchESPN. Bob Iger, CEO i Disney, theksoi se, edhe pse industria e televizionit me pagesë kishte përjetuar rënie për shkak të prerjes së kordonit, "sportet live kishin vazhduar të kenë sukses, madje edhe në një botë ku njerëzit kishin shumë më tepër për të bërë dhe për të parë."

Në gusht të vitit 2017, Disney aktivizoi opsionin e saj për të blerë një aksion kontrollues në BAMTech dhe njoftoi se planifikonte të niste shërbimin e saj ESPN OTT në vitin 2018, ndjekur nga një shërbim OTT argëtues i Disney në vitin 2019 (i cili do të shërbente si fund i marrëdhënies së saj me Netflix). Në këtë kohë, Disney deklaroi se shërbimi i ri i ESPN do të bazohet në të drejtat sportive në pronësi të ESPN, si dhe në përmbajtjen e MLB, NHL dhe Major League Soccer (megjithëse do të mungonte përmbajtja e të drejtave kryesore të ESPN si NBA dhe NFL), dhe se një ridizajn shoqërues i aplikacionit ESPN do ta bënte atë një "destinacion dixhital kryesor" për përmbajtjet sportive. Gjatë raportimit të fitimeve për tremujorin e katërt të Disney, Iger zbuloi se shërbimi do të njihet si ESPN+. Në dhjetor të vitit 2017, Disney njoftoi qëllimin e saj për të blerë 21st Century Fox pas ndarjes së disa bizneseve. Marrëveshja përfshinte grupin e rrjeteve sportive rajonale të Fox Sports Networks (të cilat Disney u urdhërua t'i shpërndante sipas rregullave antitrust), duke shkaktuar sugjerime se Disney donte të integronte të drejtat sportive rajonale të FSN në shërbimin e tyre.

Fillimisht, ESPN+ u fokusua në përmbajtjen e tejmbushjes, e ngjashme me atë të ESPN3 (e cila u shpërndahet abonentëve të pjesëmarrësve në internet dhe televizionit). Disa nga përmbajtjet e ESPN3 janë zhvendosur që atëherë në ESPN+.[5] Që atëherë, ajo është përfshirë më gjerësisht në marrëveshjet e mëvonshme të ESPN për të drejtat e medias. Përmbajtja fillestare përfshinte boksin (duke përfshirë ngjarjet e renditjes së lartë dhe përmbajtjen e arkivave deri në vitin 2025, dhe përfshin 36 karta ekskluzive luftarake), ngjarje sportive të kolegjit (përfshirë ngjarjet e Ivy League, me konferencën që kishte arritur një marrëveshje 10-vjeçare për të drejtat e medias me ESPN para fillimit të shërbimit), mbulimin e Grand Slam-it të Tenisit, si dhe i kriketit ndërkombëtar (ekipi kombëtar i kriketit të Indisë, Irlanda e Kriketit dhe Kriketi i Zelandës së Re), futbolli (përfshirë Major League Soccer, United Soccer League, SHBA Kupa e Hapur, 2019 Copa America, Liga angleze e futbollit (përfshirë Kupën), Seria A, Eredivisie, A-Liga, FFA Cup, W-Liga, FA Cup, dhe UEFA Nations League) dhe Kolegji Rugby. Në tetor 2018, ESPN+ mori të drejtat edhe për Allsvenskanin Suedez dhe Superligën Daneze, duke deklaruar synimin e tyre për të transmetuar një ndeshje në javë për çdo ligë. Në shkurt 2021, ESPN+ mori të drejtat për Pro Ligën Belgjike dhe pritet të transmetojë 3 ndeshje në javë.

ESPN+ ofron ndeshje jashtë tregut të Major League Soccer pa pagesë shtesë për abonentët (duke zëvendësuar shërbimin e mëparshëm MLS Live), dhe shërbimi mbante të drejta ekskluzive për të gjitha ndeshjet e televizionit rajonal të Chicago Fire deri në vitin 2020 (si ekipi i dytë i MLS, pas marrëveshjes së Los Angeles FC me YouTube TV për të shitur të drejtat e tij rajonale për një shërbim transmetimi). Që nga sezoni 2021–22, ESPN+ kryen lojëra jashtë tregut të Ligës Kombëtare të Hokejit nën banderolën NHL Power Play në ESPN+ (duke zëvendësuar shërbimin e mëparshëm NHL.tv). MLB.tv është gjithashtu i disponueshëm për blerje brenda platformës ESPN+ dhe ofron lojëra ditore gjatë sezoneve të tyre të rregullta.

Në maj të vitit 2018, Ultimate Fighting Championship (UFC) njoftoi një marrëveshje të re pesëvjeçare për të drejtat televizive dixhitale dhe lineare me ESPN, e cila nisi në janar të vitit 2019. Në kuadër të kësaj marrëveshjeje, 20 karta UFC në ESPN+ Fight Night në vit transmetohen ekskluzivisht nga shërbimi, së bashku me para-kartat për 10 karta të tjera UFC në kartat ESPN Fight Night në vit. Gjithashtu, ESPN+ do të mbajë të drejta për përmbajtje plotësuese si Seria Contender e Dana White, përmbajtjen e arkivave dhe encore të ngjarjeve të paguara për shikimin (PPV), dhe do të ofrojë shitje të UFC Fight Pass brenda platformës së tyre. Ngjarja e parë e transmetuar në ESPN+, UFC Fight Night: Cejudo vs. Dillashaw, gjeneroi 525,000 abonentë të rinj vetëm ditën e ngjarjes.

Sportet profesionale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Ekipet kombëtare
  • Ekipi kombëtar i kriketit të Indisë (BCCI) (Të drejtat indiane dhe angleze, të nënlicensuara nga Star Sports, një rrjet simotër në pronësi të filialit indian të Disney Disney Star ) [6]
  • Ekipi kombëtar i kriketit të Indisë Perëndimore
  • Ekipi kombëtar i kriketit të Zelandës së Re (të drejtat e ndeshjes në shtëpi deri në 2026) [7]
  • Ngjarjet e ICC (përfshirë Kupën e Botës 2021 të ICC për meshkuj T20 dhe Kupën Botërore të Kriketit për Gra 2022 ) [8]
 • ligat T20
  • Super Smash i Zelandës së Re [7]

Shoqata e futbollit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet e Bashkuara

 • Kampionati USL
 • USL League One
 • futbolli NCAA

Meksika

 • Liga MX
 • Liga MX Femenil

Evropë

Spanja

Anglia

Gjermania

Programim origjinal

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ESPN+ ofron gjithashtu programe dhe dokumentarë origjinale të ESPN, duke përfshirë serinë e ekskluziviteteve "30 për 30" (disa me premiera në ESPN+ para transmetimit në ESPN), si dhe seriale origjinale ekskluzive dhe programe të krijuara në studio.

 • Detaje – Një ekskluzivitet i programeve që paraqesin analiza të sporteve nga lojtarët e lidhur. Versioni fillestar i basketbollit i serisë u organizua dhe u prodhua nga Kobe Bryant deri në vdekjen e tij në janar 2020. Në tetor 2018, ESPN njoftoi se Peyton Manning do të presë një version NFL të programit. Më 29 qershor 2019, ESPN njoftoi një version të arteve marciale të përziera të programit të organizuar nga Daniel Cormier . Trajneri kryesor i Golden State Warriors dhe ish-lojtari i Chicago Bulls, Steve Kerr, së bashku me ish-trajnerin e Bulls, Phil Jackson, organizuan episode speciale të fokusuara në dinastinë Bulls të udhëhequr nga Michael Jordan në vitet 1990, si një lidhje për miniserialin dokumentar ESPN <i id="mwArQ">The Last Dance.</i> .
 • ESPN FC – Një program në studio që fokusohet në futboll; ai kaloi nga transmetimi në rrjete në të qenit ekskluzivisht në ESPN+.
 • In The Crease – një shfaqje e përditshme kryesore e NHL dhe diskutime e organizuar nga Linda Cohn .
 • Kërkimi për Kupën Stanley - Një seri dokumentare që pason play-off-in e Kupës Stanley (u zhvendos nga Showtime ).
 • Treni i fundit për në Rusi – Një seri dokumentarësh që parashikon Kupën e Botës FIFA 2018.
 • Viti i Parë – Një seri dokumentarësh pas klasës fillestare të NBA-së 2017–2018, me Jayson Tatum, Ben Simmons dhe Donovan Mitchell .
 • MLS Rewind – Një përmbledhje javore e aksionit të Major League Soccer, organizuar nga Taylor Twellman dhe me analiza nga Alejandro Moreno .
 • I'll Take That Bet – Një seri që fokusohet në bastet sportive, në lidhje me Rrjetin e Veprimit .
 • Ariel and the Bad Guy – Një shfaqje javore e diskutimit të arteve marciale të përziera e organizuar nga Ariel Helwani dhe Chael Sonnen .
 • The Fantasy Show - Një shfaqje e analizës së futbollit fantazi e organizuar nga Matthew Berry . Fillimisht u transmetua në ESPN2 në sezonin e tij të parë.
 • Gjithmonë vonë me Katie Nolan - Një serial i frymëzuar nga talk show-i vonë natën, i drejtuar nga Katie Nolan, duke shërbyer si pasues i programit të saj të mëparshëm të Fox Sports 1, Koha e mbeturinave . Fillimi i sezonit të tij të dytë në fund të shtatorit 2019 e pa atë në ESPN2 edhe të enjten në mbrëmje. Seriali u anulua në vitin 2020.
 • Vendet e Peytonit – Një seri dokumentare e organizuar nga ish-qendërmbrojtësi i NFL, Peyton Manning . Ekskluziviteti u zgjerua duke përfshirë spin-offs të organizuar nga Eli Manning (futbolli në kolegj), Abby Wambach (futboll), Vince Carter (basketboll), John McEnroe (tenis) dhe Ronda Rousey (sporte luftarake).
 • NFL PrimeTime – Organizuar nga Chris Berman dhe Tom Jackson, një version vetëm dixhital i shfaqjes së njohur NFL që u transmetua në ESPN për gati 30 vjet. Programi transmetohet drejtpërdrejt në orën 7:30 pasdite të dielave mbrëma gjatë sezonit të rregullt, duke përmbledhur ndeshjet e pasdites. Shfaqja është përditësuar me segmente që përmbledhin lojërat e së dielës dhe të së hënës mbrëma pas përfundimit të tyre, të cilat janë organizuar përkatësisht nga Scott Van Pelt, Steve Levy dhe më parë, Joe Tessitore . [9]
 • Miles to Go – një seri dokumentare që ndjek Les Miles, trajner i ekipit të futbollit Kansas Jayhawks . [10]
 • Fútbol Americas – Një përmbledhje dhe analizë e futbollit nga një perspektivë e Amerikës së Veriut, me pika kryesore nga ligat e Amerikës së Veriut (kryesisht MLS, Liga MX dhe NWSL ), si dhe ekipet kombëtare, garat CONCACAF dhe lojtarët e Amerikës së Veriut që luajnë jashtë vendit në Evropë. Drejtuar nga Sebastian Salazar dhe Herculez Gomez, me episode të reja çdo të hënë dhe të enjte. [11]

ESPN+ për Biznes

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2021, Joe Hand Promotions filloi të ofronte një abonim komercial të ESPN+ për Biznes, një version i ESPN+ që ofron përmbajtje të kufizuar sportive të drejtpërdrejta nëpërmjet DirecTV për institucionet tregtare. Në vitin 2023, shërbimi tregtar u zgjerua për të përfshirë sportet e kolegjit. [12]

 1. ^ "ESPN App and ESPN+". Press release. 12 prill 2018. Archived from the original on 13 prill 2019. https://web.archive.org/web/20190413211520/https://www.bamtechmedia.com/news/2018/04/12/espn-app-and-espn-plus. Retrieved 7 shkurt 2024. 
 2. ^ "THE WALT DISNEY COMPANY REPORTS THIRD QUARTER AND NINE MONTHS EARNINGS FOR FISCAL 2023" (PDF). Marrë më 12 gusht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Alexander, Julia (6 gusht 2019). "Disney announces $12.99 bundle for Disney+, Hulu, and ESPN+". The Verge. Marrë më 6 gusht 2019.
 4. ^ "Disney sets price for new ESPN Plus streaming service at $4.99 per month". The Verge. Marrë më 7 shkurt 2018.
 5. ^ "ESPN+ Programming Overview". Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2020. Marrë më 7 shkurt 2024.
 6. ^ Hayes, Dade (31 gusht 2021). "Disney Shifts Hotstar Programming To ESPN+ And Hulu; Stand-Alone Hotstar U.S. Service To Sunset In 2022". Deadline. Marrë më 2 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "ESPN+, New Zealand Cricket Reach Six-Year Extension". ESPN Press Room U.S. 30 nëntor 2020. Marrë më 1 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "VIVO IPL Cricket, ICC T20 World Cup to Stream Live on ESPN+". ESPN Press Room U.S. 31 gusht 2021. Marrë më 10 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "NFL Primetime is returning to ESPN, but behind the ESPN+ paywall". Awful Announcing. 13 shtator 2019. Marrë më 5 dhjetor 2019.
 10. ^ Schwegman, Huntyr (29 gusht 2019). "ESPN+ documentary 'Miles to Go' premieres, follows Kansas football into new era". The University Daily Kansan. Marrë më 13 shtator 2020.
 11. ^ "Exclusively on ESPN+: Futbol Americas Premieres March 8". Press release. 4 mars 2021. https://espnpressroom.com/us/press-releases/2021/03/exclusively-on-espn-futbol-americas-premieres-march-8/. Retrieved 9 qershor 2021. 
 12. ^ "Joe Hand Promotions Extends ESPN+ for Business Agreement". FSR Magazine. 9 gusht 2023. Marrë më 13 janar 2024.
 Commons: ESPN+ (streaming service) – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale