Jump to content

Supercopa de España

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Supercopa de España
Themeluar1982
Rajoni Spanja
Numri i skuadrave2 (deri ne 2018) 4 (aktualisht)
Kampioni aktualMadrid (titulli i 11të)
Skuadra më e suksesshmeBarcelona (13 tituj)
Transmetuesit televizivëTVE
Supercopa de España 2018

Supercopa de España ose Superkupa e Spanjës është një turnament spanjoll futbolli që luhet midis fituesit ose ndjekësit të kampionatit (La Liga) dhe kupës (Copa del Rey).

Kur ndodh që një ekip është kualifikuar për këtë kompeticion nga kupa dhe kampionati, atëherë ekipi i finalist i kupës merr vendin tjetër.

Kompeticioni aktual ka ekzistuar nga viti 1982, por gjatë viteve 1940–1953, zhvilloheshin turnamente të ngjashme midis fituesit të kampionatit dhe kupës (në atë kohë Copa del Generalísimo.[1][2]

Në vitin 1940, kompeticioni njihej me emrin Copa de Campeones. Ajo nuk u luajt deri në vtin 1945, kur Ambasadori i Argjentinës ofroi një trofe të quajtur Copa de Oro Argentina, kjo për shkak të marrëdhënjeve të mira me qeverinë ushtarake spanjolle. Megjithatë, të dy kompeticionet ishin jozyrtare.

Në vitin 1941, Copa Presidente FEF u themelua si turnamenti i zyrtar i organizuar nga Federata Spanjolle e Futbollit.

Në vitin 1947, Copa Eva Duarte de Perón u themelua si një kompedicion i përvitshëm dhe zyrtar i financuar dhe organizuar nga federata, si një nderim për Juan Perón, presidentin e Argjentinës, dhe gruas së tij, Eva Perón. Kompeticioni i luajti midis shtatorit dhe dhjetorit, zakonisht si një finale me një ndeshje.

Në vitin 2018, Superkupa u luajt për herë të parë në histori si një finale me një ndeshje në fushë asnjëanëse.[3]

Paraardhësit e Superkupës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Kampioni Fituesi i Ndjekësi Fituesi i Rezultati Emri i trofeut
1940 Atlético Madrid 1939–40 La Liga Espanyol 1940 Copa del Generalísimo 3–3, 7–1 Copa de Campeones de España (kompeticion jozyrtar)
1941 Atlético Madrid 1940–41 La Liga Valencia 1941 Copa del Generalísimo 4–0 Copa Presidente FEF (kompeticion zyrtar)
1945 Barcelona 1944–45 La Liga Athletic Bilbao 1944–45 Copa del Generalísimo 5–4 Copa de oro "Argentina" (kompeticion jozyrtar)
Viti Kampioni Fituesi i Ndjekësi Fituesi i Rezultati
1947 Real Madrid 1947 Copa del Generalísimo Valencia 1946–47 La Liga 3–1
1948 Barcelona 1947–48 La Liga Sevilla 1947–48 Copa del Generalísimo 1–0
1949 Valencia 1948–49 Copa del Generalísimo Barcelona 1948–49 La Liga 7–4
1950 Athletic Bilbao 1949–50 Copa del Generalísimo Atlético Madrid 1949–50 La Liga 5–5, 2–0
1951 Atlético Madrid 1950–51 La Liga Barcelona 1951 Copa del Generalísimo 2–0
1952 Barcelona 1951–52 Liga & Copa Trofeu i dhënë automatikisht për shkak të fitimit të dopietës (kampionati + kupa).
1953 Barcelona 1952–53 Liga & Copa Trofeu i dhënë automatikisht për shkak të fitimit të dopietës (kampionati + kupa).

* Në vitin 1952[4] dhe 1953 trofeu iu dha Barcelonës, pasi ata kishin fituar dopietën (La Ligan dhe Copa del Generalísimo).

Finaliet sipas vitit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formati me dy ndeshje

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me përjashtim të edicioneve 1983, 1988 dhe 1992, finalja e parë është luajtur përherë në stadiumit e klubit fitues të kupës

Viti Kampioni Fituesi i Ndjekësi Fituesi i Rezultati
1982 Real Sociedad 1981–82 La Liga Real Madrid 1981–82 Copa del Rey 0–1, 4–0
1983 Barcelona 1982–83 Copa del Rey Athletic Bilbao 1982–83 La Liga 3–1, 0–1
1984 Athletic Bilbao 1983–84 Liga & Copa Trofeu i dhënë automatikisht për shkak të fitimit të dopietës (kampionati + kupa).
1985 Atlético Madrid 1984–85 Copa del Rey Barcelona 1984–85 La Liga 3–1, 0–1
1986 Real Madrid dhe Zaragoza nuk luajtën.
1987 Real Madrid dhe Real Sociedad nuk luajtën.
1988 Real Madrid 1987–88 La Liga Barcelona 1987–88 Copa del Rey 2–0, 1–2
1989 Real Madrid 1988–89 Liga & Copa Trofeu i dhënë automatikisht për shkak të fitimit të dopietës (kampionati + kupa).
1990 Real Madrid 1989–90 La Liga Barcelona 1989–90 Copa del Rey 1–0, 4–1
1991 Barcelona 1990–91 La Liga Atlético Madrid 1990–91 Copa del Rey 1–0, 1–1
1992 Barcelona 1991–92 La Liga Atlético Madrid 1991–92 Copa del Rey 3–1, 2–1
1993 Real Madrid 1992–93 Copa del Rey Barcelona 1992–93 La Liga 3–1, 1–1
1994 Barcelona 1993–94 La Liga Zaragoza 1993–94 Copa del Rey 2–0, 4–5
1995 Deportivo La Coruña 1994–95 Copa del Rey Real Madrid 1994–95 La Liga 3–0, 2–1
1996 Barcelona Finalist i Kupës 1995–96 Atlético Madrid 1995–96 Liga & Copa 5–2, 1–3
1997 Real Madrid 1996–97 La Liga Barcelona 1996–97 Copa del Rey 1–2, 4–1
1998 Mallorca Finalist i Kupës 1997–98 Barcelona 1997–98 Liga & Copa 2–1, 1–0
1999 Valencia 1998–99 Copa del Rey Barcelona 1998–99 La Liga 1–0, 3–3
2000 Deportivo La Coruña 1999–2000 La Liga Espanyol 1999–2000 Copa del Rey 0–0, 2–0
2001 Real Madrid 2000–01 La Liga Zaragoza 2000–01 Copa del Rey 1–1, 3–0
2002 Deportivo La Coruña 2001–02 Copa del Rey Valencia 2001–02 La Liga 3–0, 1–0
2003 Real Madrid 2002–03 La Liga Mallorca 2002–03 Copa del Rey 1–2, 3–0
2004 Zaragoza 2003–04 Copa del Rey Valencia 2003–04 La Liga 0–1, 3–1
2005 Barcelona 2004–05 La Liga Real Betis 2004–05 Copa del Rey 3–0, 1–2
2006 Barcelona 2005–06 La Liga Espanyol 2005–06 Copa del Rey 1–0, 3–0
2007 Sevilla 2006–07 Copa del Rey Real Madrid 2006–07 La Liga 1–0, 5–3
2008 Real Madrid 2007–08 La Liga Valencia 2007–08 Copa del Rey 2–3, 4–2
2009 Barcelona 2008–09 Liga & Copa Athletic Bilbao Finalist i Copa 2008–09 2–1, 3–0
2010 Barcelona 2009–10 La Liga Sevilla 2009–10 Copa del Rey 1–3, 4–0
2011 Barcelona 2010–11 La Liga Real Madrid 2010–11 Copa del Rey 2–2, 3–2
2012 Real Madrid 2011–12 La Liga Barcelona 2011–12 Copa del Rey 2–3, 2–1
2013 Barcelona 2012–13 La Liga Atlético Madrid 2012–13 Copa del Rey 1–1, 0–0
2014 Atlético Madrid 2013–14 La Liga Real Madrid 2013–14 Copa del Rey 1–1, 1–0
2015 Athletic Bilbao Finalist i Copa 2014–15 Barcelona 2014–15 Liga & Copa 4–0, 1–1
2016 Barcelona 2015–16 Liga & Copa Sevilla Finalist i Copa 2015–16 2–0, 3–0
2017 Real Madrid 2016–17 La Liga Barcelona 2016–17 Copa del Rey 3–1, 2–0

Formati me një ndeshje

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Kampioni Fituesi i Ndjekësi Fituesi i Rezultati Stadiumi
2018 Barcelona 2017–18 Liga & Copa Sevilla Finalist i Copa 2017–18 2–1 Stade de Tanger, Tanger, Marok Flamuri

Titujt sipas klubeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Klubi Fitues Ndjekës Vitet si fitues Vitet si ndjekës
Barcelona 13 10 1983, 1991, 1992, 1994, 1996, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013, 2016, 2018 1985, 1988, 1990, 1993, 1997, 1998, 1999, 2012, 2015, 2017
Real Madrid 10 5 1988, 1989, 1990, 1993, 1997, 2001, 2003, 2008, 2012, 2017 1982, 1995, 2007, 2011, 2014
Deportivo La Coruña 3 1995, 2000, 2002
Atlético Madrid 2 4 1985, 2014 1991, 1992, 1996, 2013
Athletic Bilbao 2 2 1984, 2015 1983, 2009
Sevilla 1 3 2007 2010, 2016, 2018
Valencia 1 3 1999 2002, 2004, 2008
Zaragoza 1 2 2004 1994, 2001
Mallorca 1 1 1998 2003
Real Sociedad 1 1982
Espanyol 2 2000, 2006
Betis 1 2005

Titujt e kompeticioneve paraardhëse

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Klubi Fitues Ndjekës Vitet si fitues Vitet si ndjekës
Barcelona 4 2 1945, 1948, 1952, 1953 1949, 1951
Atlético Madrid 3 1 1940, 1941, 1951 1950
Valencia 1 2 1949 1941, 1947
Real Madrid 1 1947
Athletic Bilbao 1 1 1950 1945
Espanyol 1 1940
Sevilla 1 1948

Golashënuesit më të mirë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lionel Messi është golashënuesi më i mirë në historinë e Superkupës së Spanjës me 13 gola gjithsej

Me të trashë tregon lojtarët ende aktiv në futbollin spanjoll.[5]

Lojtari Klubi(et) Gola Ndsh Ref
Flamuri Lionel Messi Barcelona 13 18 [6]
Flamuri Raúl Real Madrid 7 12 [7]
Flamuri Hristo Stoichkov Barcelona 6 10 [8]
Flamuri Txiki Begiristain Real Sociedad, Barcelona, Deportivo La Coruña 6 12 [9]
Flamuri Frédéric Kanouté Sevilla 5 2 [10]
Flamuri Aritz Aduriz Athletic Bilbao 4 2 [11]
Flamuri Cristiano Ronaldo Real Madrid 4 7 [12]
Flamuri José Mari Bakero Real Sociedad, Barcelona 4 11 [13]
Flamuri Xavi Barcelona 4 14 [14]
 • Golashënuesi më i mirë: Lionel Messi, me 13 gola, është lojtari që ka shënuar më shumë gola në historinë e kompeticionit.[6]
 • Numri i finaleve me gol: Lionel Messi ka shënuar në 7 edicione të ndryshme, më shumë se çdo lojtar tjetër në histori.[6]
 1. ^ "Spanish Supercup history in RSSSF" [Historia e Superkupës Spanjolle në RSSSF] (në anglisht). RSSSF.com. Marrë më 16 gusht 2017.
 2. ^ "Honours - FC Barcelona" [Nderimet - FC Barcelona]. FC Barcelona (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2015. Marrë më 16 gusht 2017.
 3. ^ McTear, Euan (9 korrik 2018). "It's official: The Supercopa de Espana will be a one-legged match on August 12" [Është zyrtare: Supercopa de España do të jetë një finale me një ndeshje më 12 gusht]. Marca. Marrë më 24 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "El Barça suma un nou titol al seu palmares històric" (në spanjisht). Cihefe.es. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 14 mars 2019.
 5. ^ "All-time top goalscorers" [Golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave] (në anglisht). worldfootball.net.
 6. ^ a b c "Lionel Messi goals" [Golat e Lionel Messi] (në anglisht). BDFutbol.
 7. ^ "Raúl González goals" [Golat e Raúl González] (në anglisht). BDFutbol.
 8. ^ "Hristo Stoichkov goals" [Golat e Hristo Stoichkov] (në anglisht). BDFutbol.
 9. ^ "Txiki Begiristain goals" [Golat e Txiki Begiristain] (në anglisht). BDFutbol.
 10. ^ "Frédéric Kanouté goals" [Golat e Frédéric Kanouté] (në anglisht). BDFutbol.
 11. ^ "Aritz Aduriz goals" [Golat e Aritz Aduriz] (në anglisht). BDFutbol.
 12. ^ "Cristiano Ronaldo goals" [Golat e Cristiano Ronaldo] (në anglisht). BDFutbol.
 13. ^ "José Mari Bakero goals" [Golat e José Mari Bakero] (në anglisht). BDFutbol.
 14. ^ "Xavi Hernández goals" [Golat e Xavi Hernández] (në anglisht). BDFutbol.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]