Jump to content

Copa del Rey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Copa del Rey
Themeluar1902
Rajoni Spanja
Numri i skuadrave83
Kampioni aktualValencia (titulli i 8-të)
Skuadra më e suksesshmeBarcelona (30 tituj)
Transmetuesit televizivëCanal+ Liga, GolT, laSexta, FORTA, Canal+, Tring MARCA TV, RTVE (vetë finalen)
2018–19 Copa del Rey
Trofeu i Copa del Rey

Copa del Rey ose (shqip:Kupa e Mbretit) është një garë vjetore e klubeve të futbollit spanjoll. Emri i plotë është Campeonato de España – Copa de Su majestad el Rey de Fútbol (Kampionati i Spanjë - Kupa e madhërisë së tij Mbretit për futboll).

Kompeticioni u themelua në vitin 1902. FC Barcelona ka fituar kupën më tepër herë, me 30 fitore. Golashenuesi me i mire eshte Telmo Zarra me 81 gola.

Gara për herë të parë filloi në vitin 1902 pasi Carlos Padrós, më vonë president i Real Madrid FC, sugjeroj një kompeticion të futbollit për të festuar kurorëzimin e Mbretit Alfonso XIII.[1]

Performanca nga klubet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Klubi Fituesi Fitoi finalen e fundit Humbesi Humbi finalen e fundit
Barcelona
30
2018
11
2019
Athletic Bilbao
23
1984
14
2015
Real Madrid
19
2014
20
2013
Atlético Madrid
10
2013
9
2010
Valencia
8
2019
9
1995
Real Zaragoza
6
2004
5
2006
Sevilla
5
2010
4
2018
Espanyol
4
2006
5
1957
Real Unión
4
1927
1
1922
Real Sociedad
2
1987
5
1988
Real Betis
2
2005
2
1997
Deportivo La Coruña
2
2002
Arenas
1
1919
3
1927
Mallorca
1
2003
2
1998
Español de Madrid
3
1910
Celta Vigo
3
2001
Sporting de Gijón
2
1982
Real Valladolid
2
1989
Getafe
2
2008
Bizcaya
1
1907
Real Vigo Sporting
1
1908
Gimnástica
1
1912
Espanya
1
1914
Europa
1
1923
Sabadell
1
1935
Racing de Ferrol
1
1939
Granada
1
1959
Elche
1
1969
Castellón
1
1973
Las Palmas
1
1978
Real Madrid Castilla‡‡
1
1980
Recreativo de Huelva
1
2003
Osasuna
1
2005
Alavés
1
2017

ShqipëriTring dhe SuperSport

Kosovë - RTK