SuperSport

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SuperSport
LlojiPartnership
IndustriaTelecommunication
ThemeluesiDritan Hoxha
Zyrat qendrore,
Zona e shërbimit
Shqiperi, Kosove
OwnerDigitAlb
Faqja e internetitwww.supersport.al

SuperSport është pjesë e Platformës dixhitale Tokësore & Satelitore DigitAlb. Deri në mars 2013, ka një total prej 15 kanale televizive (5 kanale ne formatin standard definition, 7 Kanale High Definition qe transmetojne në Shqipëri, 3 kanale Standard Definition që transmetohen vetëm në Kosovë dhe 3 kanale HD që transmetohen vetëm në Kosovë). Prej 2018-ës SuperSport transmeton në 7 kanale vetëm në kualitetin HD. Kanalet transmetojnë një gamë të sporteve të ndryshme të tilla si UEFA Nations League, Primera Division, Bundesliga gjermane, Eredivise, UEFA Euro, European Qualifiers, UEFA Europa League, Boks, ATP World Tour 250, ATP World Tour 1000, IAAF Diamond League etj.

Shumica e eventeve sportive transmetohen në formatin Full HD. Gjithashtu transmetimet 3D janë në dispozicion; kryesisht për ndeshjet e futbollit të veçanta. Finalja e Euro 2012 u transmetua ne formatin 3D në SuperSport HD.

SuperSport është në dispozicion në Eutelsat 16A (16.0E), së bashku me kanalet e tjera të DigitAlb.

Kanalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • SuperSport 1 HD - Transmeton ndeshje LIVE dhe programin e Sport News me informacionet dhe të rejat më të fundit nga bota e sportit.
 • SuperSport 2 HD - Transmeton ndeshje LIVE dhe ritransmetim të ndeshjeve të kaluara.
 • SuperSport 3 HD - Transmeton ndeshje LIVE dhe ritransmetim të ndeshjeve të kaluara.
 • SuperSport 4 HD - Transmeton vetëm evente LIVE.
 • SuperSport 5 HD - Transmeton vetëm evente LIVE.
 • SuperSport 6 HD - Transmeton vetëm evente LIVE.
 • SuperSport 7 HD - Transmeton vetëm evente LIVE.
 • SuperSport Kosova 1 HD
 • SuperSport Kosova 2 HD
 • SuperSport Kosova 3 HD

Programet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programe origjinale të prodhuara në studiot e SuperSport.

Emri Kanali Formati Moderatorë Origjina Orari i transmetimit
Gol pas Goli SuperSport 3 Talk show Vilma Masha Shqipëri Para dhe pas sfidave të Kategorisë Superiore.
Bar Sport Skedina SuperSport 2 Sport show Ilda Bejleri(më parë) / Bora Zemani / Gea Braha Shqipëri Çdo të shtunë dhe të diel ora 12:00
Zona Gol SuperSport 2 Talk show Egi Duro(më parë) Ilda Bejleri dhe Alban Xhihani Shqipëri Çdo të shtunë dhe të diel ora 20:00 dhe pas ndeshjeve.
Fans Zone SuperSport 2 Talk show Bora Zemani Shqipëri Nuk transmetohet më.
Kuq e Zi SuperSport 2 Sport show Alban Xhihani Shqipëri Para dhe pas sfidave të Kombëtares Shqiptare.
Eurogol SuperSport 2 Sport show Sidorela Gjoni / Leila Kraja Shqipëri Çdo të hënë ora 17:00
Allez Show (Euro 2016) SuperSport 2 Talk show Alban Xhihani Shqipëri Çdo mbrëmje gjatë Euro 2016.
Ruski Bar (World Cup 2018) SuperSport 2 Talk show Ilda Bejleri Shqipëri Çdo mbrëmje ora 22:00 gjatë Russia 2018
Sambar (Copa America 2019) SuperSport 2 Talk show Kastriot Çaushi / Leila Kraja Shqipëri Çdo mbrëmje gjatë Copa America Conmebol 2019.

Eventet sportive që transmeton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futboll

Tenis[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • ATP World Tour 1000 2020-2023
 • ATP World Tour 500 2020-2023

Atletikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • IAAF Diamond League

Boks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • UFC (2017-2023)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. https://www.supersport.al/
 2. https://www.supersport.al/kalendari/
 3. https://www.supersport.al/eventet-sportive/

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Top Media

Dritan Hoxha

Top Channel

DigitAlb

Alban Jaho

Genc Gjineci