UEFA Liga e Evropës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga UEFA Liga e Europës)
Jump to navigation Jump to search
UEFA Liga e Evropës
2015 UEFA Europa League logo.svg
Themeluar 1971; 50 vite më parë (1971)
(ri emëruar më 2009)
Rajoni Evropë (UEFA)
Numri i skuadrave 48 (faza e grupeve)
8 klube bashkohen pas fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve[1]
160 (gjithsej)
Kampioni aktual Flamuri Sevilla (titulli i 6të)
Skuadra më e suksesshme Flamuri Sevilla (6 tituj)
Transmetuesit televizivë Lista e transmetuesve
Uebfaqja Uebfaqja zyrtare
2020–21 UEFA Liga e Evropës

UEFA Liga e Evropës (anglisht: UEFA Europa League) është një kompedicion i përvitshëm futbollistik i organizuar nga UEFA që nga viti 1971 ku konkurojnë klubet evropiane. Klubet kualifikohen në këtë kompedicion bazuar në performancat e tyre në ligat dhe kupat kombëtare përkatëse. Është kompedicioni i dytë për nga rëndësia nga UEFA, duke u renditur mbrapa UEFA Ligës së Kampioneve.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dy ekipet e para të çdo grupi avancojnë në raundin e 32-tave, ku bashkohen edhe tetë ekipet të vendeve të treta në grupet e Ligës së Kampioneve.
  2. ^ "The Europa League is back and more than ever is a competition to savour" (në anglisht). The Guardian. 14 shkurt 2018. Marrë më 26 nëntor 2018.