Feyenoord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Feyenoord Rotterdam
Emri i plotëFeyenoord Rotterdam
Pseudonimi(et)De club aan de Maas (The Club on the Meuse)
De Stadionclub (The Stadium Club)
De club van het volk (The Club of the People)
De Trots van Zuid (The Pride of South)
Themeluar1908; 116 vite më parë (1908)
StadiumiDe Kuip
Kapaciteti51,177
PresidentiToon van Bodegom
Head coachArne Slot
LigaEredivisie
2021–22Eredivisie, 3të nga 18
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Feyenoord Rotterdam është një klub profesionist futbolli me seli në Rotterdam, e cila garon në Eredivisie, elita e futbollit holandez. Klubi u themelua si Wilhelmina në vitin 1908, dhe që nga ajo kohë ka pasur disa emra; në vitin 1912 klubi u quajt SC Feijenoord, kurse në vitin 1974 SC Feyenoord.[1] Katër vite më vonë, ata morën emrin aktual Feyenoord Rotterdam pas ndarjes nga klubi amator SC Feyenoord. Stadiumi i Feyenoordit quhet De Kuip, dhe është stadiumi i dytë më i madh në Holandë.

Feyenoordi është një nga klubet më të suksesshme të futbollit holandez, duke fituar kampionatin 15 herë, Kupën KNVB 13 herë dhe Superkupën 4 herë. Në nivel ndërkombëtar, ata kanë fituar një Kupë Evropiane, dy Kupa UEFA dhe një Kupë Ndërkontinentale. Klubi ka luajtur në mënyrë të vazhdueshme në elitën e futbollit holandez që pas ngjitjes së tyre në vitin 1921. Ata kanë shpenzuar më shumë sezone në elitë se çdo klub tjetër holandez,[2] duke lënë mbrapa klube si Ajax dhe PSV Eindhoven.

Feyenoordi njihet si klubi i popullit me mbështjetje të madhe kombëtare dhe ndërkombëtare. Periudha më e suksesshme e klubit ishte në vitet 1960 dhe 1970, ku trajnerët Coen Moulijn dhe Ove Kindvall udhëhoqën klubin drejt fitimit të gjashtë kampionateve, dy trofeve evropian dhe një Kupe Ndërkontinentale. Në shekullin e 21të, Feyenoordi i dha fund zbraztisë në vitin 2017 duke fituar kampionatin e parë pas 18 vitesh kurse në vitin 2002 fitoi Kupën UEFA kundër klubit gjerman Borussia Dortmund; ky sukses e bënë Feyenoordin klubin e fundit holandez që ka fituar një trofe evropian.[3]

Feyenoordi ka një rivalitet të madh me gjigandin tjetër holandez Ajax; dueli midis klubeve që ndodhen në dy qytetet më të mëdha të Holandës quhet De Klassieker (Klasikja). Himni i klubit është Hand in Hand.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1908–1918: Themelimi dhe vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema e parë e klubit (1912).

Klubi i futbollit Wilhelmina u themelua në pabin De Vereeniging më 19 korrik 1908.[4] Ata fillimisht luanin me bluze të kuqe me mëngë blu si dhe me të shkurtra të bardha.[4] Në vitet 1908, 1910 dhe 1911, klubi ndryshoi emrin dhe ngjyrat në disa raste; ata u bënë Hillesluise Football Club dhe më pas RVV Celeritas.[5] Pasi u ngjit në shoqatën kombëtare të futbollit në vitin 1912, klubi u riemërua "SC Feijenoord" (i emëruar pas rrethit të qytetit në të cilin u themelua ekipi) dhe ndryshoi ngjyrat sërisht, duke adoptuar fanella bardh e kuq, pantallona të shkurtra të zeza dhe çorape të zeza që i mbajnë edhe sot.[6] Në vitin 1918, Feijenoord u promovua në elitën e futbollit holandez dhe kaloi në fushën Kromme Zandweg.[6]

1919–1956: Sukseset e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoordi fitoi trofeun e parë në histori 18 vite pas themelimit të tyre në vitin 1924 duke ngritur trofeun e kampionatit kombëtar.[6] Ekipi shijoi sukses gjatë dekadës së dytë, duke fituar titujt e divizionit në vitet 1926, 1927, 1928 dhe 1929, kurse në vitin 1928 fituan kampionatin kombëtar për herë të dytë.[6]

Feyenoordi fitoi Kupën e parë në histori në vitin 1930 duke mposhtur në finale klubin rival Excelsior.[7] Ata vazhduan të dominonin në divizionin e tyre, duke fituar edhe tre tituj rresht por nuk fituan kampionatin kombëtar. Pesë vite pas triumfit tyre të parë në kupë, Feijenoordi fitoi kupën për herë të dytë në vitin 1935, duke mposhtur në finale HVV Helmond.[7]

Feyenoordi filloi të tërhiqte më shumë shikues në stadiumin e tyre në Kromme Zandweg. Në vitin 1933, ata vendosën të ndërtonin një stadium të ri. Katër vite më pas, klubi u zhvendos në Feijenoord Stadion, e cila njihej gjithashtu si "De Kuip". Ata luajtën ndeshjen e parë më 27 mars 1937 kundër Beerschot.[8] Gjatë kësaj periudhe klubi fitoi tre tituj divizioni rresht në vitet 1936–1938 si dhe dy kampionate kombëtare në vitet 1936 dhe 1938.[9]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Feyenoordi i luajti ndeshjet si vendas në stadiumin e Sparta Rotterdamit, Kasteel, pasi stadiumi i tyre ishte nën kontrollin e nazistëve.[9] Kur Kasteel ishte i padisponueshëm për ekipin për shkak të axhendës së ndeshjeve të Spartës, Feyenoordi i luante ndeshjet si vendas në ish fushën e tyre Kromme Zandweg.[9]

Feyenoordi fitoi kampionatin kombëtar për herë të pestë në histori në vitin 1940, duke shtuar gjithashtu edhe titullin e divizionit. Gjatë kohës që Holanda ishte e pushtuar nga gjermanët, futbolli vazhdoi të luhej rregullisht pavarësisht se kampionati i vitit 1945 u anullua për shkak të përfundimit të luftës.[10] Gjatë kësaj periudhe, klubi fitoi vetëm një titull divizioni në vitin 1943. Pas përfundimit të luftës, Feyenoordi e humbi statusin si një nga ekipet konkuruese për trofe, duke performuar nën nivel.

Më 30 qershor 1954, presidenti i tre klubeve më të mëdha të Rotterdamit organizoi një mbledhje në Utrecht, e cila u ndoq nga disa president klubesh të ndryshme dhe një delegacion i KNVB për të diskutuar nisjen e futbollit profesionist në Holandë.[11] Epoka e futbollit profesionist nisi me sezonin e parë të Eredivisies në 1954–55.[12] Feyenoordi ishte një nga klubet që garuan në sezonin hapës të Eredivisies dhe janë një nga klubet që nuk kanë rënë kurrë nga kategoria.[11] Një nga ndeshjet më të dalluara të viteve të para të futbollit profesionist në Holandë ishte fitorja 11–4 e Feyenoordit kundër Volewijckers më 2 prill 1956; mesfushori Henk Schouten shënoi plot nëntë gola në këtë ndeshje. Gjatë kësaj kohe klubi nisi një rivalitet intensiv me Ajaxin, dhe ndeshjet midis të dy klubeve quheshin de Klassieker (Klasikja). Një nga klasiket më të paharrueshme për Feyenoordin ishte fitorja 7–3 më 11 nëntor 1956; protagonisti kryesor i ndeshjes ishte Daan den Bleijker me katër gola të shënuar.[13]

1957–1999: Epoka e artë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Henk Schouten ishte një nga lojtarët më të dalluar të klubit në vitet 1950' dhe 60'.

Feyenoordi fitoi titullin e parë të Eredivisies dhe kampionatin e gjashtë holandez në vitin 1961.[14] Gjatë atij sezoni ekipi regjistroi një fitore historike 9–5 kundër Ajaxit në De Kuip, me Henk Schouten i cili shënoi katër gola.[13] Një vit më pas ekipi zhvilloi përballjen e parë në Kupën Evropiane kundër klubit suedez IFK Göteborg; Feyenoordi fitoi ndeshjen e parë 3–0 në Gothenburg dhe të dytën 8–2 në Rotterdam.[15][16] Pas kësaj ata u eliminuan në raundin pasues nga Tottenham Hotspur.[17] Në vitin 1962, Feyenoordi fitoi titullin e Eredivisies sërisht si dhe arriti në finalen e Kupës Intertoto 1961–62,[14] duke u mposhtur nga Ajaxi me rezultatin 4–2.[18]

Në vitin 1963, Feyenoordi arriti në gjysëm-finalen e Kupës Evropiane, duke u mposhtur me rezultatin e përgjithshëm 3–1 nga Benfica.[19] Pavarësisht kësaj, viti 1963 do të sillte fillimin e epokës më të suksesshme në historinë e klubit.[20] Feyenoordi arriti dopietën në sezonin 1964–65 (kampionati dhe kupa), një arritje që ata e përsëritën në vitin 1969. Fitimi i kampionatit në vitin 1965 bëri që Feyenoordi të siguronte pjesëmarrjen në Kupën e Evropës; ata u eliminuan në raundin paraeliminator nga Real Madridi me rezultatin e përgjithshëm 7–2, pavarësisht se Feyenoordi fitoi ndeshjen e parë në Rotterdam.[21]

Feyenoordi mori pjesë në Kupën Evropiane si kampioni i Holandës në vitin 1969. Pasi fitoi me rezultatin e përgjithshëm 16–2 kundër Knattspyrnufélag Reykjavíkur, ekipi u ndesh kundër Milanit në raundin e rradhës;[17] ata u mposhtën 1–0 në ndeshjen e parë në San Siro por arritën një fitore të madhe 2–0 në Rotterdam, duke u kualifikuar në çerek-finale.[17] Çerek-finalja kundër klubit gjerman ASK Vorwärts Berlin pati të njëjtin skenar, me Feyenoordin që u mposht 1–0 në ndeshjen e parë por fitoi 2–0 në të dytën.[17] Nē gjysëm-finale, Feyenoordi mposhti me rezultatin e përgjithshëm 2–0 polakët e Legia Varshavës, duke u kualifikuar në një finale evropiane për herë të parë.[17] Në finale ekipi u përball kundër Celtic në San Siro të Milanos; Celtic kaloi fillimisht në avantazh me golin e Tommy Gemmell në minutën e 29të, por Rinus Israël barazoi për Feyenoordin dy minuta më pas. Në minutën e 27të të kohës shtesë, bomberi Ove Kindvall shënoi golin e fitores për Feyenoordin e cila arriti suksesin e parë evropian në historinë e tyre.[22]

Pas suksesit në Kupën Evropiane, Feyenoordi fitoi edhe Kupën Ndërkontinentale,[23] duke u bërë ekipi i parë holandez që arrin këtë sukses. Në finale ata mposhtën argjentinasit e Estudiantes La Plata me rezultatin e përgjithshëm 3–2.[24][25] Feyenoordi hyri në Kupën Evropiane të sezonin 1970–71 si kampioni në fuqi, por pësoi një eliminim surpirzë që në raundin e parë nga klubi rumun UTA Arad.[17] Në përfundim të sezonit, ekipi fitoi kampionatin holandez për herë të 10të në histori.[26]

Në vitin 1974, klubi ndryshoi emrin nga FeijenoordFeyenoord, për shkak se njerëzit jashtë Holandës nuk e thonin dot gërmën holandeze "ij".[1] Ata morën pjesë në Kupën UEFA të sezonit 1973–74, duke arritur finalen pasi mposhtën me rezultatin e përgjithshëm 4–3 VfB Stuttgart në gjysëm-finale.[17] Në finale ata u ndeshën kundër Tottenham Hotspurit; ndeshja e parë në White Hart Lane u mbyll në barazim 2–2,[27] kurse ndeshja e kthimit në De Kuip u mbyll me një fitore komode 2–0 të Feyenoordit falë golave të Wim Rijsbergen dhe Peter Ressel. Ky sukses e bëri Feyenoordin klubin e parë holandez që fitonte Kupën UEFA.[28] Si rezultat i kësaj, tifozët e Tottenhamit shkaktuan trazira, duke i prezantuar futbollit holandez spektrin e huliganizmit.[29] Në vitin 1978, klubi ndau ekipin profesionist dhe amator nga njeri-tjetri; ekipit amator ju vu emri SC Feyenoord kurse atij profesionist Feyenoord Rotterdam.[30]

Sulmuesi legjendar Johan Cruyff e mbylli karrierën e tij te Feyenoordi.

Në vitin 1980, Feyenoordi fitoi Kupën e Holandës për herë të pestë në histori duke mposhtur Ajaxin 3–1 në finale.[30] Katër vite më pas, klubi regjistroi një tjetër sezon historik, duke fituar kupën dhe kampionatin sërisht.[30] Ekipi në atë vit përbëhej nga emra si Johan Cruyff, Ruud Gullit dhe Peter Houtman (i cili më pas do të bëhej spikeri i stadiumit).[31] Transferimi i Cruyff te Feyenoordi shkaktoi bujë në media dhe rriti rivalitetin midis Ajaxit dhe Feyenoordit; sulmuesi, i cili ishte në perëndim të karrierës, nuk ju ofrua një kontratë e re nga Ajaxi dhe ai në shenjë hakmarrjeje firmosi me Feyenoordin.[31] Kjo lëvizje i motivoi lojtarët e Ajaxit për të mposhtur Feyenoordin; në Stadiumin Olimpik Feyenoordi pësoi humbjen më të rëndë në histori duke u mposhtur 8–2 në Eredivisie.[32] Megjithatë, Feyenoordi i mposhti 4–1 në ndeshjen e kthimit si dhe i eliminoi nga kupa për të dytin sezon rresht.[33] Feyenoordi fitoi kupën duke mposhtur në finale Fortuna Sittard.[34]

Pas këtij suksesi, ekipi pati vështirësi për të fituar trofe, duke arritur vetëm një vend të tretë në kampionat.[35] Në sezonin 1989–90, ekipi rrezikoi rënjen nga kategoria por arriti të siguronte qëndrimin.[36] Klubi gjithashtu kishte probleme financiare, kjo dhe për shkak se sponsori i tyre kryesor, HCS, falimentoi.[37] Megjithatë, gjërat filluan të përmirësoheshin pas emërimit të Wim Jansen si trajner i përkohshëm.[38] Feyenoordi nën drejtimin e tij eliminoi PSV-në, në atë kohë ekipi më i fortë holandez, nga kupa falë një goli të Henk FräserEindhoven. Ekipi shkoi deri në finale, duke mposhtur BVV Den Bosch.[39] Si fitues të kupës, Feyenoordi mori pjesë në Superkupën e Holandës 1991, duke u përballur sërisht me PSV-në; ky ishte edicioni i parë i superkupës që nga viti 1949. Feyenoordi fitoi minimalisht 1–0 falë një goli të Marian Damaschin.[40] Ata e fituan sërisht kupën në vitin 1992, duke mposhtur në finale Roda JC 3–0.[41]

Gjatë viteve në vazhdim, Feyenoordi do të fitonte kampionatin në vitin 1993[42] si dhe dy kupa rresht në vitet 1994 dhe 1995, duke mposhtur respektivisht në finale NEC Nijmegen dhe FC Volendam.[7] Në çerek-finalen e Kupës KNVB 1994–95, Feyenoordi u përball me Ajaxin e cila do të fitonte Ligën e Kampioneve në atë sezon; Feyenoordi do të fitonte me rezultatin 2–1 me përmbysje duke i shkaktuar Ajaxit humbjen e vetme në të gjitha kompeticionet në atë sezon. Goli vendimtar i shënuar nga Mike Obiku ishte i pari "gol i artë" në historinë e futbollit holandez.[43][44] Feyenoordi bëri debutimin në UEFA Ligën e Kampioneve në sezonin 1997–98; ata u eliminuan në fazën e grupeve me ekipe si Juventus dhe Manchester United. Pavarësisht eliminimit të shpejtë, ekipi arriti një fitore të madhe 2–0 kundër Juventusit në Rotterdam falë një dopiete të sulmuesit argjentinas Julio Ricardo Cruz.[45]

Në vitin 1998, FIOD-ECD (Shërbimi i Informacionit dhe Hetimit Fiskal/Shërbimi i Hetimit Ekonomik) vizitoi klubin me dyshimin për mashtrim.[46] Ky organ e bazonte dyshimin mbi transferimet e Aurelio Vidmar, Christian Gyan dhe Patrick Allotey.[47] Çështja më pas u kthye në skandal dhe presidenti i klubit Jorien van den Herik ishte i dyshuari kryesor.[46] Më 25 prill 1999, Feyenoordi fitoi kampionatin për herë të 14të. 250,000 tifozë dolën të festonin me ekipin në qëndrën e Rotterdamit. Megjithatë, disa orë më pas ndodhën trazira të mëdha.[48] Në gusht 1999, Feyenoordi fitoi superkupën për herë të dytë në histori duke mposhtur Ajaxin 3–2 në stadiumin e tyre.[40]

2000–2008: Mijëvjeçari i ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pierre van Hooijdonk shënoi tetë gola në Kupën UEFA 2001–02 e cila u fitua nga Feyenoordi.

Feyenoordi mori pjesë në Ligën e Kampioneve për herë të dytë në histori në sezonin 1999–2000. Këtë herë, ekipi arriti ta kalonte grupin duke u renditur në vendin e dytë, mbrapa Rosenborg BK dhe para Borussia Dortmund.[49] Feyenoordi arriti fazën e dytë të grupeve dhe siguroi fitore në shtëpi kundër Marseille dhe në transfertë kundër Lazio, por humbën të dy ndeshjet kundër Çelsit. Ata kishin nevojë për një fitore për t'u kualifikuar në fazën me eliminim direkt, por nuk shkuan më shumë se një barazim pa gola kundër Marseille, duke u eliminuar.[49]

Pjesëmarrja e tyre e rradhës në Ligën e Kampioneve ndodhi në sezonin 2001–02. Feyenoordi dështoi të kalonte grupin e përbërë nga Bayern München, Sparta Prague dhe Spartak Moscow.[50] Ata u renditën të tretët dhe do të vazhdonin rrugëtimin e tyre evropian në Kupën UEFA.[51] Zhgënjimi i mos kalimit të grupit u kthye optimizëm dhe festë. Pasi fillimisht eliminuan SC Freiburg dhe Rangers, Feyenoordi u përball në çerek-finale me PSV-në.[51] Të dyja ndeshjet u mbyllën në barazim 1–1 duke bërë që fituesi të vendosej nga penalltitë.[52] Pierre van Hooijdonk, i cili në ndeshjen e dytë kishte barazuar rezultatin me një goditje dënimi në minutën e 90të, shënoi penalltinë vendimtare duke kualifikuar Feyenoordin në gjysëm-finale.[53] Një fitore 1–0 në Milano dhe një barazim 2–2 në Rotterdam kundër Interit bëri që ekipi të kualifikohej në finale.[54] Finalja e zhvillua në De Kuip dhe Feyenoordi u përball me Borussia Dortmundin.[51] Holandezët shënuan dy gola në pjesën e parë me van Hooijdonk kurse në pjesën e dytë danezi Jon Dahl Tomasson shënoi golin e tretë me Feyenoordin që fitoi 3–2.[51]

Pas suksesit në Kupën UEFA 2002, ekipi përjetoi një periudhë zbrazëtie. Në sezonin 2002–03, ata u renditën në vendin e tretë në kampionat si dhe arritën finalen e kupës, duke u mposhtur 4–1 nga Utrecht.[55] Gjatë kësaj kohe, klubi dhe presidenti Jorien van den Herik u shpallën të pafajshëm për akuzën e mashtrimit. Pas apelit të prokurorit dhe dhe një hetimi tre-vjeçar, vendimi u mbajt në fuqi. Pavarësisht vendimit, prokurori deklaroi se nuk do ta braktiste çështjen.[56]

Në sezonin 2005–06, ekipi konkuroi për kampionatin por në fund u rendit në vendin e tretë. Një sezon më pas, klubi shiti dy nga lojtarët e tyre më të rëndësishëm, Salomon Kalou dhe Dirk Kuyt.[57][58] Gjatë kësaj kohe, ishte e dukshme që klubi ishte në vështirësi financiare pavarësisht se presidenti Jorien van den Herik deklaronte të kundërtën. Tifozët ishin të pakënaqur me klubin pas firmosjen me sulmuesin grek Angelos Charisteas, i cili ishte rezervë te Ajaxi.[59] Pas protestave të vazhdueshme nga ana e tifozëve, presidenti dha dorëheqjen dhe klubi nisi një reformë manaxheriale. Feyenoordi u përjashtua edhe nga kompeticionet evropiane pas sjelljes huliganiste nga ana e tifozëve në ndeshjen kundër Nancy;[60] apeli i klubit nuk ishte i suksesshëm.[61]

Van Bronckhorst u rikthye te Feyenoordi në vitin 2007 pas nëntë vitesh mungesë.

Ekipi e mbylli kampionatin në vendin e shtatë, duke mos u kualifikuar në kompeticionet evropiane për herë të parë pas 16 vitesh. Pavarësisht sezonit negativ, klubi ishte shumë aktiv në merkaton e verës, duke firmosur me lojtarë të profilit të lartë si Giovanni van Bronckhorst dhe Roy Makaay.[62][63] Pavarësisht këtyre blerjeve, Feyenoordi luajti poshtë pritshmërive në kampionat, duke u renditur në vendin e gjashtë. Megjithatë, klubi arriti të fitonte kupën, duke mposhtur në finale Roda JC me rezultatin 2–0.[64]

2009–2012: Kriza financiare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin 2008–09 Feyenoordi festoi 100 vjetorin e themelimit duke organizuar shumë evente përgjatë vitit. Klubi gjithashtu prezantoi stemën speciale të 100 vjetorit e cila ishte e artë dhe ishte prezantuar për herë të parë në vitin 2007.[65] Gjatë verës klubi organizoi një turnament miqësor, i quajtur Feyenoord Jubilee Tournament, duke ftuar Borussia Dortmund, Tottenham Hotspur dhe Celtic.[66]

Gjatë mesit të sezonit, trajneri Gertjan Verbeek u shkarkua për mungesë rezultatesh në kampionat.[67] Ai u zëvëndësua nga ndihmësi i tij Leon Vlemmings, i cili qëndroi deri në përfundim të sezonit, të cilën Feyenoordi e mbylli në vendin e 7të. Për sezonin 2009–10, klubi punësoi Mario Been si trajnerin e ri të ekipit; ai më parë kishte qënë futbollist dhe ndihmës trajner në klub. Leo Beenhakker u vendos si drejtori i ri teknik i klubit, duke u larguar nga puna e tij si trajner i kombëtares polake.[68] Falë pozitës së tij të re, Beenhakker tërhoqi interesin e disa investitorëve, duke bërë që klubi të afronte lojtarë si Sekou Cissé, Dani Fernández dhe Stefan Babović.[69][70][71]

Më 24 tetor 2010, Feyenoordi regjistroi një nga humbjet më të rënda në histori, duke u mposhtur 10–0 nga PSV në kampionat.[72] Tre muaj më vonë, Beenhakker dha dorëheqjen pas disa përplasjeve me stafin drejtues të klubit,[73] duke u zëvëndësuar nga Martin van Geel, i cili në atë ishte drejtori teknik i Rodës kurse në të kaluarën kishte luajtur me Feyenoordin.[74]

Në korrik 2011, një shumicë lojtarësh votuan për shkarkimin e trajnerit Been; u zbulua se 13 nga 18 lojtarët e ekipit kishin humbur besimin se Been mund ta drejtonte ekipin drejt suksesit.[75] Shkarkimi i tij bëri bujë në media si dhe u bë trend në Twitter.[76] Ai u zëvëndësua nga Ronald Koeman, i cili kishte luajtur me klubin në vitet 1990'.[77] Ai u bë njeriu i parë që kishte luajtur si futbollist dhe kishte qënë trajner i "tre klubeve të mëdha" të futbollit holandez: Ajax, PSV dhe Feyenoord.[78]

Ronald Koeman ishte trajner i ekipit për tre vite si dhe luajti si futbollist në vitet 1990'.

Në fillim të sezonit 2011–12, ekipi humbi disa lojtarë të rëndësishëm si Leroy Fer,[79] Georginio Wijnaldum[80] dhe André Bahia, por afroi lojtarë si Jordy Clasie, Miquel Nelom, Guyon Fernandez dhe Kaj Ramsteijn, të cilët ishin në moshë të re. John Guidetti dhe Otman Bakkal erdhën në huazim respektivisht nga Manchester City dhe PSV.[81][82] Në dhjetor, u raportua se Feyenoordi ishte transferuar në "Categorie 2" nga KNVB, gjë që do të thoshte se klubi nuk ishte më në borxhe dhe se e kishte anashkaluar krrizën financiare. Ata arritën riklasifikimin pas transferimit të disa lojtarëve të rëndësishëm dhe një injeksioni të madh kapitali të bërë nga organizata VVF (Friends of Feyenoord, Vrienden Van Feyenoord). Megjithatë, për të mbetur në kategorinë e dytë, Feyenoordit i duhej të merrte të njëjtin numër pikësh të fituara, të paktën 65 pikë.[83]

Më 13 prill 2012, Feyenoordi ishte zyrtarisht jashtë asaj që është përshkruar si "zona e rrezikut financiar" dhe u vendos zyrtarisht në kategorinë e dytë. Sipas kryetarit të klubit Eric Gudde, vendosja në kategorinë më të favorshme erdhi më herët se sa ishte parashikuar; ai gjithashtu uroi tifozët dhe premtoi se do të mbajë të njëjtën politikë derisa Feyenoord të jetë plotësisht i shëndetshëm përsëri, duke thënë se klubi nuk do të kthehet kurrë në kategorinë e parë.[84][85] Feyenoordi e mbylli kampionatin në vendin e dytë, duke u rikthyer në Ligën e Kampioneve pas disa vitesh mungesë.[86]

2013–vazhdon: Ringjallja dhe rikthimi te trofetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoordi ishte aktiv në merkaton verore para fillimit të sezonit 2012–13, duke firmosur me lojtarë si John Goossens,[87] Ruud Vormer[88] dhe Daryl Janmaat me kosto të lirë.[89] Mitchell te Vrede[90] u promovua nga akademia kurse Harmeet Singh dhe Lex Immers ishin të vetmit lojtarë për të cilën klubi pagoi. Sezoni nisi me një eliminim të shpejtë në raundin e tretë kualifikuese të Ligës së Kampioneve nga Dynamo Kyiv. Në Ligën e Evropës ekipi pësoi një tjetër eliminim të shpejtë, këtë herë nga Sparta Prague. Pas këtyre ngjarjeve, klubi huazoi sulmuesin italian Graziano Pellè nga Parma për një sezon dhe firmosi me Wesley Verhoek në këmbim të Jerson Cabral.[91][92] Pellè do të ishte protagonisti kryesor i këtij sezoni për Feyenoordin, duke shënuar 27 gola në 29 ndeshje në kampionat,[93] të cilën ekipi e mbylli në vendin e 3të. Performancat e tij bënë që Feyenoordi t'i ofronte një kontratë të re deri në vitin 2017.[94]

Feyenoordi bëri nisjen më të keqe në histori në sezonin 2013–14, duke humbur tre ndeshjet e para në Eredivisie.[95] Performancat e tyre ishin me ulje-ngritje përgjatë sezonit, por gjithsesi ata arritën një vend të 2të në kampionat.[96] Në Ligën e Evropës, ata u eliminuan në raundin e tretë kualifikues nga Kuban Krasnodar, duke shënuar vitin e pestë që Feyenoordi dështonte të arrinte fazën e grupeve të një kompeticioni evropian.[97] Më 1 shkurt 2014, Koeman njoftoi se do të jepte dorëheqjen në përfundim të sezonit.[98] Një muaj më vonë, Fred Rutten u konfirmua si zëvëndësuesi i tij për sezonin 2014–15.[99]

Legjenda e klubit Dirk Kuyt ishte një nga protagonistët kryesor të sezonit 2016–17 ku ekipi fitoi Eredivisien.

Pavarësisht se ishte shumë aktive gjatë merkatos verore, Feyenoordi regjistroi vetëm pesë pikë në katër ndeshjet e para në kampionat. Megjithatë, ata arritën fazën e grupeve të Ligës së Evropës pas gjashtë vitesh. Feyenoordi e kaloi me suksesin grupin e tij, duke regjistruar fitore kundër Standard Liège, Rijekës dhe Seviljes. Pas kualifikimit nga grupi, ata u eliminuan me rezultatin e përgjithshëm 3–2 nga Roma në raundin e 32-tave.[100] Ndërkohë në kampionat, ekipi arriti një vend të 4të dhe u kualifikua në fazën play-off, duke u eliminuar në raundin e parë nga Heerenveen. Trajneri Fred Rutten vendosi të mos rinovonte kontratën duke bërë që klubi të punësonte ish futbollistin Giovanni van Bronckhorst.[101] Legjenda Dirk Kuyt u rikthye në një marrëveshje një-vjeçare.[102]

Më 24 prill 2016, Feyenoordi fitoi Kupën KNVB për herë të 12të në histori, duke u rikthyer te trofetë pas tetë vitesh pritje.[103] Në Eredivisie ekipi u rendit në vendin e tretë duke u kualifikuar në Ligën e Evropës. Në sezonin e ardhshëm ekipi pati një nisje rekord duke fituar nëntë ndeshjet e para të kampionatit, si dhe duke arritur një fitore të madhe 1–0 kundër Manchester United në fazën e grupeve të Ligës së Evropës.[104] Pavarësisht kësaj fitoreje, ekipi u eliminua në fazën e grupeve. Në kampionat, pavarësisht disa rrëshkitjeve, ekipi arriti t'a mbyllte fazën e parë në vendin e parë me një avantazh prej 5 pikësh. Feyenoordi e nisi vitin 2017 duke fituar shtatë ndeshje rresht, por ndërkohë pësoi një eliminim nga kupa. Në javën e fundit të kampionatit, ekipi mposhti 3–1 Heracles duke fituar kampionatin për herë të 15të në histori.[105] Të tre golat u shënuan nga kapiteni Dirk Kuyt, i cili pas ndeshjes njoftoi tërheqjen nga futbolli.[106] Feyenoordi u bë ekipi i dytë në historinë e futbollit holandez që qëndronte në krye të kampionatit nga java e parë e deri në të fundit.

Feyenoordi e nisi sezonin 2017–18 duke fituar superkupën pasi mposhtën me penallti Vitessen më 5 gusht 2017. Në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, ata u mposhtën në pesë ndeshjet e para kurse arritën një fitore në ndeshjen e fundit ndaj Napolit.[107] Në këtë sezon, ekipi dështoi t'a fitonte kampionatin sërisht por ishte e suksesshme në kupë, duke e fituar sërisht pasi mposhti në finale AZ Alkmaar me rezultatin 3–0.[108]

Feyenoordi mori pjesë në edicionin e parë UEFA Liga e Konferencës Evropiane në sezonin 2021–22, duke arritur në finale. Në finale ata u mposhtën 1–0 në Air Albania Stadium.[109]

Identiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fanella[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një fanellë tradicionale e Feyenoordit.
Periudha Prodhuesi i fanellës Sponsori i fanellës
1981–82 Adidas Gouden Gids
1982−84 Puma
1984–87 Opel
1987–89 Hummel
1989−90 HCS
1990−91 Adidas
1991−2000 Stad Rotterdam Verzekeringen
2000−04 Kappa
2004−09 Fortis
2009−13 Puma ASR Nederland
2013 Diergaarde Blijdorp
2013–14 Opel
2014–17 Adidas
2017–19 Greenchoice[110]
2019 Droomparken
2020–2021 Droomparken (Eredivisie)
EuroParcs (Kupa KNVB dhe Liga e Evropës)
2021– EuroParcs

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2000, Feyenoordi ka pasur programin e vetë televiziv e cila shfaqet çdo javë në kanalin SBS6.[111] Në program përfshihen intervista me lojtarët dhe anëtarët e tjerë të stafit si dhe dokumentarë rreth ekipit.[111] Që nga sezoni 2006–07, Feyenoordi lançoi kanalin e vetë televiziv të quajtur Feyenoord TV, e cila mund të ndiqet në uebfaqen e klubit. Në këtë kanal jepen lajmet ditore dhe gjithçka në lidhje me ekipin dhe klubin.[112] Në vitin 1993, Feyenoordi publikoi gazëtën e tyre të parë të quajtur Feyenoord Krant, duke u bërë klubi i parë që e bënte këtë.[113] Gazeta botohet çdo dy javë, me një tirazh prej 25,000 kopjesh. Gjithashtu botohen botime shtesë që të përkojnë me ndeshjet evropiane.[113] Gazeta përbëhet nga lajme, intervista të ndryshme dhe raportime si dhe mund të gjenden kolona nga figurat e lidhura të Feyenoordit.[113]

Feyenoordi ishte një nga klubet e fundit holandeze që hapi uebfaqen e vetë më 21 maj 2001.[114] Faqja është e disponueshme në holandisht dhe anglisht si dhe në gjuhë të tjera në varësi të kombësive të lojtarëve më të mirë të klubit. Nga viti 2007, uebfaqja u bë e disponueshme në gjuhet japoneze dhe koreane falë popullaritetit të futbollistëve Shinji Ono dhe Song Chong-Gug në vendet e tyre respektive.[115]

Që nga viti 2004, Feyenoord ka ndarë uebfaqen 2 ekipe 1 gol me UNICEF-in si pjesë e projektit të mirëqenies së fëmijëve të Feyenoordit në Gana. Për të shënuar njëqindvjetorin e Feyenoordit, në janar 2007 u hap një faqe tjetër për të publikuar ngjarjet që lidhen me këtë rast.[116] Feyenoordi gjithashtu hapi faqet zyrtare në Live.com dhe YouTube në 2006.[111] Feyenoord gjithashtu ofron mundësinë për të ndjekur klubin me lajme dhe statistika në telefonat celularë ose email.[111] Për çdo ndeshje në shtëpi krijohet një revistë programore ditore dhe fëmijët që janë anëtarë të Kameraadjes marrin gjithashtu një revistë.[111] Në fillim të çdo sezoni Feyenoord prodhon një revistë të re prezantimi, ndërsa në fund të çdo sezoni krijohet një revistë vjetore.[111]

Himni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Himni zyrtar i Feyenoordit që nga viti 1961 quhet "Dora në dorë".[117] Melodia e saj u shkrua në shekullin e 19-të nga gjermani Wilhelm Speidel. Në vitin 1961, Jaap Valkhoff shkroi tekstin që u bë i njohur mes tifozëve të Feyenoordit, të cilët e miratuan këngën si himnin e tyre jozyrtar.[118] Valkhoff shkroi tekste me të njëjtën melodi edhe për disa ekipe të tjera. Midis tyre ishin rivalët kryesorë të Feyenoord, Ajax.[119] Në ditët e sotme kënga dëgjohet kudo ku Feyenoordi luan ndeshjet e tyre, por edhe tifozët e MVV dhe Club Brugge kanë versionin e tyre që këndojnë.[120]

Këngë të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur një gol shënohet nga Feyenoordi në ndeshjet e tyre në shtëpi, luhet kënga "I Will Survive", e kënduar nga Hermes House Band (por e bërë e famshme nga Gloria Gaynor në vitet 1970).[121]

Tifozët e Feyenoordit njihen si kreativë dhe kanë shumë këngë dhe kore të ndryshme në pajisjet e tyre gjatë ndeshjeve. Ndër këngët më të rëndësishme të Feyenoordit janë "Wie heeft er weer een goal gescoord", "Feijenoord", "Feijenoord" nga Tom Manders, "Mijn Feyenoord" nga Lee Towers,[122] "Feyenoord, wat gaan we doen vandaag?" nga Cock van der Palm dhe "De laatste trein naar Rotterdam" nga Tom Manders.[123]

Gjatë sezonit 2001–02, kur Feyenoord fitoi Kupën UEFA, u lançua një parodi e këngës "Put your hands up" nga Black and White Brothers, e quajtur "Put your hands up for Pi-Air", një homazh për Pierre ( "Pi-Air") van Hooijdonk, një nga lojtarët kryesorë të klubit në atë kohë.[124] Në vitet 1970, Coen Moulijn kishte edhe një këngë kushtuar atij, "Coentje Coentje Coentje".[125]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Kuip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamja e jashtme e De Kuip.

Stadiumi i Feyenoordit ndodhet në qarkun IJsselmonde të Rotterdamit dhe ka pseudonimin "De Kuip".[126] Ajo u ndërtua nē vitin 1937 dhe është një nga stadiumet më të rëndësishme të Evropës.[127] Stadiumi ka 51,117 ulëse dhe ka organizuar 10 finale të kompeticioneve të UEFA-s, një rekord, përfshirë edhe Kupën UEFA 2002 që u fitua pikërisht nga Feyenoordi.[128] Ish lojtari i klubit Mike Obiku ka deklaruar: "Sa herë që hyn në fushë, duket sikur po hyn në strofullën e luanit."[127] Megjithatë, Feyenoordi nuk është pronari i stadiumit.[127]

Ndërtimi i stadiumit filloi në vitin 1935 dhe përfundoi dy vite më pas. Stadiumi u hap zyrtarisht më 27 mars 1937 me ndeshjen miqësore të Feyenoordit kundër Beerschot, të cilën holandezët e fituan 5–2; Leen Vente ishte lojtari që shënoi golin e parë në De Kuip.[127] Që në fillimet e veta De Kuip ishte "sold out" në disa raste dhe eventet që mbaheshin në stadium tërhoqën interesin e shumë vetave.[127] Gjatë Luftës së Dytë Botërore, De Kuip ishte një vendet e pakta që nuk u bombardua, megjithatë u pushtua nga nazistët.[127] Pas përfundimit të luftës De Kuip u bë një vend popullor sërisht. Në vitin 1949, 64,368 tifozë ndoqën ndeshjen vendimtare për kampionatin holandez midis SVV Schiedam dhe Heerenveen, duke vendosur një rekord të ri pjesëmarrje.[127]

Brënda stadiumit, 2006.

Në De Kuip janë mbajtur aktivitete të sporteve të tjera, si ndeshje boksi dhe gara motorrësh. Në vitin 1953, njërezit u strehuan në stadium gjatë përmbytjeve të Detit të Veriut 1953.[127] Më 27 nëntor 1957, Feyenoordi luajti një ndeshje kundër Boltonit gjatë së cilës prozhektorët u përdorën për herë të parë.[127] Lojtarët hynë në fushë mes errësirës dhe tifozëve j'u kërkua të ndiznin shkrepset pas ndezjes së prozhektorëve. Kjo ndeshje konsiderohet e veçantë nga tifozët e klubit.[127]

Në vitin 1963, De Kuip organizoi finalen e parë të një kompeticioni evropian (Kupa UEFA e fituesve të Kupës) të luajtur midis Tottenham Hotspur dhe Atlético Madrid. Që nga ajo kohë në stadium janë luajtur edhe nëntë finale të tjera, përfshirë atë midis Feyenoordit dhe Dortmundit në vitin 2002, e cila ka qënë edhe finalja e fundit e luajtur në këtë stadium.[127] Në vitin 1969, rekordi për numrin e tifozëve gjatë një ndeshje u thye në takimin midis Feyenoordit dhe Twentes, e cila u ndoq nga 65,427 tifozë.[127]

Stadiumi i ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 2006, drejtori sportiv i klubit Chris Woerts njoftoi se Feyenoordi kishte nisur planin për ndërtimin e një stadiumi të ri i cili do të kishte kapacitet prej rreth 90,000 ulësesh. Stadiumi sipas gjasave do të ndërtohej në Nieuwe Maas, një liqen i cili kalon përmes Rotterdamit, dhe supozohej të përfundonte në vitin 2016.[129]

Në maj 2008, Woerts njoftoi detaje të reja: klubi kishte synimin për ndërtimin e një stadiumi me më shumë se 100,000 ulëse.[130] Sipas tij, nëse do të ishte e mundur kapaciteti i stadiumit mund të shkonte deri në 130,000 ulëse që do t'a bëntë këtë stadiumin më të madh në Evropë. Stadiumi do të ndërtohej me stilin anglez me ulëset rreth fushës dhe pa pistë atletike, si dhe do të kishte një çati e cila mund të hiqej dhe vendosej për të mundësuar zhvillimin e eventeve të tjera. Sipas planeve në atë kohë, stadiumi do të ishte gati në vitin 2016.

Për shkak të vështirësive financiare të të gjitha palëve të përfshira, si dhe fakti që Holanda nuk u zgjodh si shteti organizator i FIFA Kupës së Botës 2018, planet për stadiumin e ri u mbajtën pezull. Stadiumi i ri tashmë do të kishte një kapacitet prej 70,000 ulësesh.

Në shtator 2012, klubi konfirmoi se do të ndërtonte një stadium të dhe se stadiumi do të ishte gati në vitin 2018. Stadiumi ishte projektuar nga VolkerWessels dhe shuma për ndërtimin e saj ishte 300 milion €. Klubi gjithashtu kishte projekte të tjera të bëra nga BAM, Eneco Energie dhe Siemens. Megjithatë, këto projekte u hodhën poshtë nga bordi drejtues i klubit. Stadiumi i ri do të kishte kapacitet prej 63,000 ulësesh. Për shkak të historisë dhe vlerave që ka De Kuip, tifozët ishin kundër shkatërrimit të tij, duke preferuar që De Kuip të rinovohej. Një nga iniciativat që tifozët morën ishte Red de Kuip, që në shqip përkthehet Shpëtoni De Kuip.[131] Ata bënë plane për ndërtimin e një shtrese të tretë në krye të stadiumit aktual, duke e rritur kapacitetin në 68,000 ulëse. Ky plan do të kushtonte vetëm 117 milion € (~94 milion £).

Në vitin 2016, klubi njoftoi planet për ndërtimin e një stadiumi të do të quhej Feyenoord City. Kapaciteti i stadiumit do të ishte përafërsisht 65,000 ulëse, që do t'a bënte stadiumin më të madh në Holandë. Pavarësisht se këshilli bashkiak e miratoi planin për ndërtimin e stadiumit të ri, sërisht idea e shkatërrimit të De Kuip solli pakënaqësira të tjera te shumë tifozë të Feyenoordit.

Në maj 2022, drejtori i stadiumit Dr Kuip Jan van Merwijk deklaroi se Feyenoord City nuk do të ndërtohej për shkak të vështirësive financiare të klubit, si dhe shtoi se një rinovim i mundshëm i stadiumit aktual ishte i pamundur për momentin.[132]

Tifozët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoordi është një nga klubet me më shumë tifozë në Holandë, të cilën shquhen për besnikërinë ndaj klubit.[133][134] Ata njihen me pseudonimin Het Legioen, që në shqip përkthehet Legjion. Në nder të tyre Feyenoordi ka tërhequr fanellën me numrin 12, duke i konsideruar tifozët si lojtarin e 12të.

Popullariteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Het Legioen gjatë seancës së parë stërvitore të ekipit për sezonin e ri në vitin 2008.

Feyenoordi është një klub popullor në Holandë me një numër të madh tifozësh.[135] Seanca e parë stërvitore e ekipit në çdo sezon ndiqet nga mijëra tifozë;[136] seanca e parë e sezonit 2007–08 u ndoq nga mbi 20,000 tifozë.[137]

Në vitin 1963, rreth 3,000 tifozë udhëtuan me dy anije, kurse mijëra të tjerë me tren dhe makina personale drejtë Lisbonës, për të ndjekur Feyenoordin e cila u përball kundër Benficës në finalen e Kupës Evropiane.[138] Kur Feyenoordi luan ndeshje në transfertë në kompeticionet evropiane, rreth 8,000 tifozë udhëtojnë për të mbështetur ekipin.[139] Në vitin 1996 rreth 15,000 tifozë ndoqën ndeshjen e Feyenoordit në Gjermani kundër Borussia Mönchengladbach.[140] Kur Feyenoordi luan kundër ekipeve si PSV dhe Ajax dhe klubeve të mëdha evropiane, mbi 40,000 tifozë janë në stadium për të mbështetur ekipin, si dhe në shumicën e rasteve stadiumi është "sold out".[139]

Mbi 250,000 tifozë ishin të pranishëm në rrugën Coolsingel në qëndër të Rotterdamit për të festuar titullin e Eredivisies të fituar nga Feyenoordi në vitin 1999. Pasi Feyenoordi mposhti Interin në gjysëm-finalen e Kupës UEFA 2002, mesfushori i ekipit italian Clarence Seedorf deklaroi: "E shijova me të vërtetë atmosferën në De Kuip. Si një ish-lojtar i Ajaxit më treguan gishtin e mesit, por kjo është e gjitha pjesë e emocioneve në futboll. Gjithashtu ilustron mënyrën intensive në të cilën tifozët e Feyenoordit përjetojnë ndeshjet e klubit të tyre."[141]

Një numër i tifozëve të klubit kanë një lidhje të afërt me klubin anglez Sunderland. Mbi 100 tifoz të Feyenoordit ndoqën një event në Sunderland në mbrëmjen para ndeshjes së tyre kundër Newcastle United në prill 2015, një gjë që u përsërit nga tifozët e Sunderlandit para ndeshjes së Feyenoordit kundër Vitesses.[142][143]

Jashtë Holandës, Feyenoordi ka hapur një dyqan në Tokjo në kohën që lojtari japonez Shinji Ono ishte një lojtar kyç në ekip, si dhe një tjetër dyqan në Korenë e Jugut gjatë kohës që Song Chong-Gug ishte pjesë e klubit.[144]

Organizatat e tifozëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coentje, maskota e Kameraadjes.

Feyenoordi ka një grup zyrtar tifozësh të quajtur Feyenoord Supportersvereniging.[145] Grupimi është i pavarur nga klubi dhe që ka viti 2006 janë antarësuar mbi 23,000 tifozë.[145] FSV vepron si një ndërlidhës ndërmjet klubit dhe tifozëve, prodhon programe ndeshjesh, organizon udhëtime në ndeshjet në transfertë dhe jashtë Holandës si dhe organizon mbrëmjet e tifozëve, dhe gjithashtu përfshihet në organizatat e tjera mbështetëse.[145] Fëmijët nga 0 deri në 12 vjeç mund t'i bashkohen grupit "Kameraadjes" (shqip: shokët e vegjël).[146]

Në vitin 1998, mbështetësit e Feyenoord Vereniging po pyesnin nëse do të ishte apo jo e mundur të krijohej më shumë atmosferë brenda stadiumit kryesisht gjatë ndeshjeve të rëndësishme. Si rezultat, disa flamuj të mëdhenj u prodhuan dhe u sollën në stadium përpara ndeshjeve të luajtura nga ekipi.[147] Flamujt ishin një sukses, por njerëzit filluan të kërkonin më shumë aktivitete duke bërë që të organizohej një takim mes tifozëve dhe zyrtarëve të klubit. Në vitin 2000, Harry Vethit iu dha leja për të krijuar një grup prej pesë tifozësh të Feyenoord të quajtur ekipi TIFO Feyenoord Rotterdam.[147] Përveç krijimit të më shumë flamujve dhe copave të vogla të letrave të lëshuara nga platforma e dytë, klubi gjithashtu filloi të organizojë aktivitete më të mëdha. Aktiviteti i parë i madh u mbajt më 10 dhjetor 2000 kur Feyenoordi u përball me Ajaxin dhe 40 makineri mjegulle u aktivizuan kur lojtarët hynë në fushë.[147] Në vitet në vijim u zhvilluan shumë aktivitete të ndryshme për të përmirësuar atmosferën brenda stadiumit. Ekipi TIFO i Feyenoordit u bë i famshëm edhe jashtë vendit dhe fondacioni italian TIFO i dha Feyenoordit çmimin "Best of TIFO 2000–01".[148]

Jeugdproject[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeugdproject (Projekti për të rinjtë) i Feyenoordit përqendrohet te fëmijët nga 6 deri në 12 vjeç, të cilët luajnë futboll në shkolla dhe ekipe amatore.[149] Për t'u treguar fëmijëve rëndësinë e sportit dhe sportivitetin, Feyenoordi ftoi fëmijët në De Kuip për të parë se çfarë mund t'u bëjë sporti njerëzve: lumturi, zhgënjim, eksitim, emocione, frikë dhe kosinone, i bashkon njerëzit.[149] Në projektin e të rinjve të Feyenoordit, vizita e një ndeshjeje është pika qendrore, por ka gjithashtu edhe një karakter edukativ dhe kulturor.[149] Feyenoordi u siguron shkollave dhe klubeve amatore libra të vegjël mësimor dhe pret që këto të plotësohen nga të rinjtë vizitorë kur të hyjnë në stadium në një ditë ndeshjeje.[149] Grupet që mbështesin Feyenoordin në mënyrën më origjinale dhe ata që mund të parashikojnë saktë rezultatin e ndeshjeve shpërblehen me çmime.[149]

Dita hapëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa javë pas fillimit të para-sezonit, por ko para fillimit të sezonit zyrtar, klubi hap dyert falas për të gjithë tifozët e Feyenoordit që të argëtohen së bashku dhe të prezantojnë skuadrën për sezonin e ardhshëm.[150] De Kuip hapet që në mëngjes kur ka shumë aktivitete rreth stadiumit kryesisht për fëmijët dhe aktivitete promovuese për kompanitë që kanë një partneritet me Feyenoordin.[150] Tifozët gjithashtu mund të bëjnë një tur në stadium dhe të ecin në fushë. Aktivitetet brenda stadiumit nisin normalisht rreth mesditës, kur ka disa shfaqje nga artistë të ndryshëm. Çdo vit, në ditën e hapjes shpallet ambasadori i ri i klubit.[151] Një minutë heshtje mbahet për të gjithë ish-lojtarët e Feyenoordit që kanë vdekur dhe për tifozët e njohur që kanë vdekur vitin e kaluar.[152] Ish-lojtarët e Feyenoordit kthehen në De Kuip çdo vit për të luajtur kundër një ekipi me njerëz të famshëm holandez.[153] Aktivitetet e stadiumit përfundojnë pas prezantimit të ekipit të sezonit të ardhshëm para tifozëve. Kjo është gjithmonë një ndodhi e veçantë, kryesisht për blerjet e reja të skuadrës. Ata zbresin në stadium me helikopterë para tifozëve.[151] Pasi ata mbërrinjë, lojtarët e tjerë dhe zyrtarët e klubit hyjnë në fushë një nga një. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, të gjithë lojtarët janë në dispozicion për seanca autografesh më pas.[151] Dita hapëse e Feyenoordit tërheq afërsisht 60,000 deri në 70,000 tifozë drejt Rotterdamit, që vijnë nga e gjithë Holanda, edhe pse De Kuip ka vetëm 51,117 vënde në dispozicion.[154]

Tifozë të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga tifozët e famshëm të Feyenoordit janë Craig Bellamy,[155] Wouter Bos,[156] Gerard Cox,[157] Robert Eenhoorn,[158] DJ Paul Elstak,[159] Arjan Erkel,[160] Dennis van der Geest,[161] Ernesto Hoost, Jan Marijnissen,[162] Mark Rutte dhe Raemon Sluiter.[163]

Raemon Sluiter, Lee Towers, Dennis van der Geest, Robert Eenhoorn dhe Renate Verbaan kanë qenë të gjithë zyrtarisht ambasadorë të Feyenoordit. Gerard Meijer është ambasadori aktual, duke u emëruar gjithashtu "ambasador i përjetshëm" më 19 korrik 2008.

Rivalët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Klassieker[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rivali kryesor i Feyenoordit është Ajaxi i Amsterdamit.[164] Të dy klubet ndajnë një histori të gjatë sëbashku dhe ndeshjet midis tyre quhen Klassieker (Klasikja).[165] Rivaliteti nuk është vetëm midis dy klubeve por edhe midis qyteteve, kultra, sjellja dhe tradita e të cilave janë shumë të ndryshme nga njera-tjetra.[165] Takimi mes dy skuadrave konsiderohet ende si ndeshja më e madhe e sezonit.[165] Në të kaluarën, ka pasur shumë përplasje midis tifozëve të të dy klubeve, nga të cilat përplasja e Beverwijk në vitin 1997 është më famëkeqja, me tifozin e Ajaxit, Carlo Picornie, i cili u vra dhe disa të tjerë u plagosën.[165] Në vitin 2004, lojtari i Feyenoordit, Jorge Acuña u dërgua në spital me lëndime në kokë, qafë dhe brinjë pasi lojtarët e Feyenoordit u sulmuan nga huliganët e Ajaxit gjatë një ndeshjeje midis ekipeve rezervë të të dy klubeve.[166] Një tjetër lojtar i Feyenoordit, Robin van Persie, u shpëtua nga trajneri i Ajaxit, John van 't Schip dhe lojtari Daniël de Ridder.[166] Në vitin 2005, trazirat para dhe pas ndeshjes ndodhën në Rotterdam dhe u konsideruan si më të këqijat në historinë e futbollit holandez.[165]

Derbi i Rotterdamit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roterdami është qyteti me ekipet më profesionale në Holandë. Përveç Feyenoordit është edhe Sparta Rotterdam dhe Excelsior. Ekziston një rivalitet mes skuadrave, kryesisht midis Feyenoordit dhe Spartës pasi Excelsior dikur ishte klubi ushqyes i Feyenoordit, por nuk është i krahasueshëm me derbit e tjerë lokal. Rivaliteti mes Spartës dhe Feyenoordit shihet më së shumti në anën e Spartës.[167] Rivaliteti filloi në vitet 1910' dhe 20', kur Sparta konsiderohej si një klub për elitën, ndërsa Feyenoordi konsiderohej klubi i popullit, kryesisht punëtorë. Disa tifozë të Spartës kanë refuzuar të hyjnë në stadiumin De Kuip të Feyenoord, edhe kur Sparta kishte arritur në finalen e Kupës KNVB, e cila u luajt në De Kuip.[167] Në vitet 1950 kishte shumë më tepër një rivalitet. Një nga faktorët kryesorë për këto ndjenja ishte futbollisti Tinus Bosselaar, i cili u transferua nga Sparta te Feyenoordi në vitin 1954 përpara se Sparta ta rimerre, pavarësisht se Feyenoordi u përpoq të parandalonte marrëveshjen në gjykatë.[168]

Feyenoordi gjithashtu ka një rivalitet jashtë vendit kundër Tottenham Hotspur, pas disa përplasjeve të dhunshme midis tifozëve të klubeve dhe "lidhjes" së Tottenhamit me Ajaxin.[169]

Lista e rekordeve dhe statistikave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coen Moulijn është lojtari me më shumë ndeshje të luajtura në historinë e Feyenoordit. Anësori zhvilloi 487 ndeshje në të gjitha kompeticionet.[170] Jaap Barendregt është golashënuesi më i mirë në historinë e klubit me 196 gola në të gjitha kompeticionet.[171] Ai ndiqet nga Kees Pijl me 179 gola dhe Cor van der Gijp me 177 gola.

Fitorja më e madhe e klubit në kompeticionet evropiane është 12–0 kundër klubit nga Luksemburgu, US Rumelange. Kjo fitore u arrit në Kupën UEFA të sezonit 1972–73. Humbja më e rëndë është 5–0 kundër Real Madridit në raundin e parë të Kupës Evropiane 1965–66.[21]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoordi është një nga klubet më të suksesshme të Holandës, duke fituar 36 trofe zyrtar në të gjitha kompeticionet.[172] Ata janë klubi i parë holandez që kanë fituar Kupën Evropiane, Kupën UEFA dhe Kupën Ndërkontinentale. Feyenoordi ka arritur dopietën (fitimi i kampionatit dhe kupës në një sezon) në dy raste, respektivisht në sezonet 1964–65 dhe 1968–69.[173]

Trofetë e Feyenoordit
Tipi Kompeticioni Tituj Sezone
Vendor Eredivisie 15 1923–24, 1927–28, 1935–36, 1937–38, 1939–40, 1960–61, 1961–62, 1964–65, 1968–69, 1970–71, 1973–74, 1983–84, 1992–93, 1998–99, 2016–17
Kupa KNVB 13 1929–30, 1934–35, 1964–65, 1968–69, 1979–80, 1983–84, 1990–91, 1991–92, 1993–94, 1994–95, 2007–08, 2015–16, 2017–18
Johan Cruyff Shield 4 1991, 1999, 2017, 2018
Kontinental Kupa Evropiane 1 1969–70
Kupa UEFA 2 1973–74, 2001–02
Botëror Kupa Ndërkontinentale 1 1970


Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 4 dhjetor 2022[174]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Holanda Pt Justin Bijlow
2 Norvegjia Mb Marcus Holmgren Pedersen
4 Holanda Mb Lutsharel Geertruida
5 Norvegjia Mb Fredrik André Bjørkan (në huazim nga Hertha BSC)
6 Danimarka Mb Jacob Rasmussen (në huazim nga Fiorentina)
7 Iran Sm Alireza Jahanbakhsh
8 Holanda Mf Quinten Timber
9 Brazil Sm Danilo
10 Turqia Mf Orkun Kökçü (kapiten)
11 Holanda Sm Javairô Dilrosun
14 Brazil Sm Igor Paixão
15 Peru Mb Marcos López
17 Polonia Mf Sebastian Szymański (në huazim nga Dynamo Moska)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18 Austria Mb Gernot Trauner (zëv-kapiten)
19 Holanda Mb Quilindschy Hartman
20 Holanda Mf Mats Wieffer
21 Izraeli Pt Ofir Marciano
22 Gjermania Pt Timon Wellenreuther (në huazim nga Anderlecht)
23 Suedia Sm Patrik Wålemark
24 Holanda Mb Mimeirhel Benita
25 Holanda Mf Mohamed Taabouni
26 Morocco Sm Oussama Idrissi (në huazim nga Sevilla)
27 Holanda Mf Noah Naujoks
29 Meksika Sm Santiago Giménez
30 Argjentina Mf Ezequiel Bullaude
33 Sllovakia Mb Dávid Hancko

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Holanda Pt Thijs Jansen (on loan at TOP Oss)
Holanda Mb Denzel Hall (në huazim te ADO Den Haag)
Holanda Mb Ramon Hendriks (në huazim te FC Utrecht)
Belgjika Mf Francesco Antonucci (në huazim te FC Volendam)
Holanda Mf Mark Diemers (në huazim te FC Emmen)
Holanda Mf Lennard Hartjes (në huazim te Roda JC)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Holanda Sm Marouan Azarkan (në huazim te Excelsior)
Senegal Sm Aliou Baldé (në huazim te Dordrecht)
Holanda Sm Naoufal Bannis (në huazim te FC Eindhoven)
Sllovakia Sm Róbert Boženík (në huazim te Boavista)
Gjermania Sm Christian Conteh (në huazim te Dynamo Dresden)

Skuadra rezervë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 4 November 2022
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
40 Holanda Mb Guus Baars
41 Holanda Pt Mannou Berger
42 Holanda Mb Jayden Candelaria
43 Gjermania Sm Youssef Amyn
44 Holanda Sm Nesto Groen
45 Franca Mf Tidjany Touré
47 Stampa:Country data Togo Mf Karim Dermane
49 Holanda Pt Tein Troost
50 Holanda Mf Délano van der Heijden
51 Holanda Pt Devin Remie
52 Holanda Mb Milan Hokke
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
54 Holanda Mf Mike Kleijn
56 Holanda Mb Kars van Veldhoven
57 Holanda Mb Sem Valk
58 Holanda Mf Shiloh 't Zand
59 Holanda Pt Jaimy Kroesen
60 Holanda Mb Twan van der Zeeuw
61 Morocco Sm Ilyas el Moussaoui
62 Sllovakia Sm Leo Sauer (në huazim nga MŠK Žilina)
63 Holanda Sm Jaden Slory
64 Holanda Mf Gjivai Zechiël

Numra të tërhequr[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 12 – Numri është tërhequr në nder të tifozëve të quajtur Het Legioen, të cilët konsiderohen lojtari i 12të i ekipit.

SC Feyenoord[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SC Feyenoord është ekipi amator i Feyenoordit, e cila u themelua zyrtarisht në vitin 1978 pasi Feyenoordi ndau ekipet profesionale dhe amatore. Ata i luajnë ndeshjet në Varkenoord, e cila është pranë De Kuip.[12] Provat vjetore të të rinjve të Sportclub Feyenoord tërheqin një numër të madh shpresash, me mijëra djem që përpiqen t'i lejnë mbresa trajnerëve.[12]

Ekipi i Feyenoordit zakonisht përmban një numër lojtarësh që j'u bashkuan ekipit pasi luajtën fillimisht për Sportclub Feyenoord, kurse disa lojtarë nga Sportclub Feyenoord kanë përparuar për të pasur karriera të suksesshme në nivel ndërkombëtar, duke përfshirë Puck van HeelWim Jansen dhe Giovanni van Bronckhorst.[12] Një numër trajnerësh të profilit të lartë gjithashtu filluan karrierën e tyre si trajner në Varkenoord, duke përfshirë Clemens Westerhof dhe Leo Beenhakker.[12]

Ekipi i grave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Më 31 mars 2020, Feyenoordi njoftoi se do të bëhej pjesë e Eredivisies për gra për sezonin 2021–22, duke krijuar zyrtarisht ekipin e grave.[175]

Stafi teknik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni
Trajneri Flamuri Danny Mulder
Ndihmës-trajner Flamuri Patty Damsma
Trajneri i portierëve Flamuri John Bos
Menaxheri i ekipit Flamuri Jonara Bernardina
Fizioterapisti Flamuri Marjolein Kusters

Struktura organizative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoordi ka pasur 14 presidentë të ndryshëm që nga themelimi. Të gjithë presidentët kanë pasur kombësi holandeze me përjashtim të Amandus Lundqvist, i cili ishte suedez. Cor Kieboom është presidenti që ka shërbyer më gjatë në klub me 28 vite. Leen van Zandvliet, Guus Couwenberg dhe Gerard Kerkum janë të vetmit president që kanë drejtuar klubin në periudha të ndryshme.[176] Presidenti aktual është Toon van Bodegom, i cili e mori detyrën në vitin 2019.

Bordi drejtues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni Emri
Presidenti Toon van Bodegom
Anëtarë të këshillit Gerard Moussault
Sjaak Troost
Ronald Brus
Peter van der Laan
Drejtor i përgjithshëm Mark Koevermans
Drejtori i financave Pieter Smorenburg

Burimi: [177]

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoordi ka pasur 57 trajnerë që nga themelimi i tyre.[178] Në vitet e para të ekzistencës, klubi kishte trajnerë anglez pasi futbolli në Angli në atë kohë ishte bërë profesionist. Trajneri i parë holandez i klubit ishte Engel Geneugelijk, kurse trajneri i parë që fitoi trofe ishte Richard Dombi. Ai ka qënë trajner i klubit në tre periudha të ndryshme.[179] Gjatë periudhës më të keqe të klubit, ekipi drejtohej nga dy trajnerë: holandezi Pim Verbeek dhe suedezi Gunder Bengtsson. Bengtsson është trajneri i huaj i fundit i klubit. Trofetë ndërkombëtarë të Feyenoordit janë fituar nga Ernst Happel, Wiel Coerver dhe Bert van Marwijk.[180]

Stafi teknik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni Emri
Trajneri Flamuri Arne Slot
Ndihmës-trajner Bosnja dhe Hercegovina Marino Pusic
Ndihmës-trajner Flamuri John de Wolf
Drejtori teknik Flamuri Koen Stam
Trajneri i portierëve Flamuri Khalid Benlahsen
Trajneri i sulmuesve Flamuri Robin van Persie
Shefi i Stafit Mjeksor Flamuri Stijn Vandenbroucke
Physical trainer Flamuri Bas van Bentum
Recovery and physical coach Flamuri Leigh Egger
Terapisti Flamuri Jasper van Kempen
Terapisti Flamuri Stefan van Meenen
Terapisti Flamuri Jurgen Nijenhuis
Doktori i Klubit Flamuri Prof. dr. Casper van Eijck
Doktori Ortopedik Flamuri dr. Duncan Meuffels
Video analisti Flamuri Etienne Shew-Atjon
Analisti i Performancave Flamuri Theodore Kastanidis
Menaxheri i Ekipit Flamuri Frank Boer
Menaxheri i Pajisjeve Flamuri Jesse de Vente
Drejtori i Futbollit Flamuri Frank Arnesen
Drejtori i Akademisë Flamuri Rini Coolen
Menaxheri i Akademisë Flamuri Raymond van Meenen
Trajneri i Ekipit Rezervë Flamuri Sipke Hulshoff

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Wist u dat..." stadionfeijenoord.nl (në holandisht). Stadion Feijenoord N.V. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2007. zowel Stadion Feijenoord als Feyenoord Rotterdam met een lange ij geschreven werd. Pas in 1974 besloot de voetbalclub een y te gebruiken, de lange ij gaf namelijk problemen met de uitspraak in het buitenland
 2. ^ "Coventric!" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 24 qershor 2015.
 3. ^ "How Feyenoord kickstarted the Dutch dominance in Europe" [Si e nisi Feyenoordi dominimin holandez në Evrop]. Breaking Lines (në anglisht). Marrë më 5 nëntor 2022.
 4. ^ a b "Oprichting Wilhelmina". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 5. ^ "HFC en Celeritas". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 6. ^ a b c d "Tot Feijenoord en de eerste prijzen". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 7. ^ a b c "Netherlands Cup Finals" [Finalet e Kupës së Holandës] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 6 nëntor 2020.
 8. ^ "Feijenoord werkt aan prijzenkast". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 9. ^ a b c "Landstitel in Sparta Stadion". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 10. ^ "Dutch Championships" [Kampionatet holandeze] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 7 nëntor 2022.
 11. ^ a b "De nieuwe start". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 12. ^ a b c d e "About Mario, Giovanni and dreaming in the shadow of the Kuip" [Rreth Marios, Giovannit dhe ëndërrave në hijet e De Kuip] (në anglisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2006.
 13. ^ a b "The rival" [Rivali]. Feyenoord.nl (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2007.
 14. ^ a b "Landstitels en de dubbel(s)". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 15. ^ "IFK Göteborg – Feyenoord 0 – 3". voetbalstats.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 16. ^ "Feyenoord – IFK Göteborg 8 – 2". voetbalstats.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 17. ^ a b c d e f g "Feyenoord in Europa". voetbalstats.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2007.
 18. ^ "Intertoto Cup 1961/62" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 10 nëntor 2022.
 19. ^ "Passage to Lisbon" [Kalimi në Lisbonë]. feyenoord.com (në anglisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2013.
 20. ^ "Halve finale return EC1 Benfica-Feyenoord 3–1". voetbalstats.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 21. ^ a b "De avond waarop Puskas in De Kuip speelde". feyenoordgeschiedenis.net (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2007.
 22. ^ "1970 European Cup Final" [Finalja e Kupës Evropiane 1970]. voetbalstats.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2007.
 23. ^ "Toyota Intercontinental Cup" [Kupa Ndërkontinentale Toyota]. netvasco.com.br (në anglisht). Marrë më 12 nëntor 2022.
 24. ^ "Vervolg van succesvolle jaren". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 25. ^ "Party in Rotterdam" [Festë në Rotterdam]. Feyenoord.nl (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2007.
 26. ^ "Feyenoord gaat door". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 27. ^ "Tottenham Hotspur-Feyenoord 1974". voetbalstats.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 28. ^ "Feyenoord-Tottenham Hotspur 1974". voetbalstats.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 29. ^ "England told: more rioting and you're out" [Anglisë i thuhet: Po pati më trazira do të përjashtohesh] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 15 nëntor 2022.
 30. ^ a b c "Splitsing en weer prijzen". frgoals.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016.
 31. ^ a b "Playing for Feyenoord" [Duke luajtur për Feyenoordin]. cruijff.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2007.
 32. ^ "1983 Ajax-Feyenoord 8–2". footballderbies.com (në anglisht). Marrë më 18 nëntor 2022.
 33. ^ "Ajax vs. Feyenoord since 1922" [Ajax vs. Feyenoord që nga 1922] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 18 nëntor 2022.
 34. ^ "KNVB-beker finales" [Finalet e KNVB-beker]. foot.dk (në holandisht). Marrë më 18 nëntor 2022.
 35. ^ "Feyenoord Final League Standings" [Renditjet finale të Feyenoordit në ligë]. foot.dk (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2005.
 36. ^ "Eredivisie 1989/90". foot.dk (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2007.
 37. ^ "De zwarte bladzij". uva.nl (në holandisht).[lidhje e vdekur përfundimisht]
 38. ^ "Feyenoord manager history" [Historia e trajnerëve të Feyenoordit] (në anglisht). Ronald Wiers. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2007.
 39. ^ "Amstel Cup 1990–1991" [Kupa Amstel 1990–1991] (në anglisht). Ronald Wiers. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2007.
 40. ^ a b "Netherlands list of Super Cup finals" [Lista e finaleve të Super Kupës së Holandës] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 20 nëntor 2022.
 41. ^ "Amstel Cup 1991–1992" [Kupa Amstel 1991–1992] (në anglisht). Ronald Wiers. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2007.
 42. ^ "1993 Groningen-Feyenoord 0–5". qontour.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2007.
 43. ^ "Ajax-Feyenoord, Mike Obiku scoort in sudden death" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 44. ^ "The curious world of Ajax" [Bota kurioze e Ajaxit]. funtrivia.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2008.
 45. ^ "Champions League 1997/98 Standings and results" [Liga e Kampioneve 1997/98]. zanziball.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2007. Marrë më 20 nëntor 2022.
 46. ^ a b "Laatste woord Jorien van den Herik in Hoger Beroep "FIOD-Affaire"" (në holandisht). Feyenoord. Marrë më 20 nëntor 2022.[lidhje e vdekur përfundimisht]
 47. ^ "Feye fraud". precision-football.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 20 nëntor 2022.
 48. ^ "Harde maatregelen voorkomen rellen niet". sovs.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007.
 49. ^ a b "Champions League 1999/2000 Standings and results" [Liga e Kampioneve 1999/2000 Renditjet dhe rezultatet]. zanziball.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007. Marrë më 20 nëntor 2022.
 50. ^ "Champions League 2001/02 Standings and results" [Liga e Kampioneve 2001/02 Renditjet dhe Rezultatet]. zenziball.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2007. Marrë më 20 nëntor 2022.
 51. ^ a b c d "Van Hooijdonk fires Feyenoord up" [Van Hooijdonk ndez Feyenoordin] (në anglisht). UEFA. Marrë më 20 nëntor 2022.
 52. ^ "UEFA Cup 2002 – Feyenoord-PSV" [Kupa UEFA 2002 – Feyenoord-PSV]. voetbalstats.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2007.
 53. ^ "PSV in de UEFA Cup" [PSV jashtë Kupës UEFA]. planet.nl (në holandisht). Marrë më 20 nëntor 2022.
 54. ^ "UEFA Cup Results/Fixtures 2002" [Kupa UEFA 2002 Rezultatet/Ndeshjet]. English Football Archive (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2006.
 55. ^ "Utrecht 4:1 Feyenoord" (në anglisht). Transfermarkt. Marrë më 20 nëntor 2022.
 56. ^ "Feyenoord cleared of fraud" [Feyenoord shpallet i pafajshëm për mashtrim] (në anglisht). Soccerway. Marrë më 20 nëntor 2022.
 57. ^ "Salomon Kalou Bio" (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2010. Marrë më 7 korrik 2012.
 58. ^ "Kuyt: I can handle 'big club' pressure" [Kuyt: Mund t'a përballoj presionin e një "klubi të madh"] (në anglisht). FOX Sports. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2012. Marrë më 19 gusht 2006.
 59. ^ "The Fallen Angel" [Ëngjëlli i rënë]. Capital Balls (në anglisht). 1 korrik 2008. Marrë më 22 nëntor 2022.
 60. ^ "Feyenoord sink as Nancy roar" [Feyenoordi mbytet, Nancy gjëmon] (në anglisht). UEFA. Marrë më 22 nëntor 2022.
 61. ^ "Court upholds Spurs' Uefa Cup bye" [Gjykata mban në fuqi vendimin për kalimin e turit nga Spurs në Kupën UEFA] (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2022.
 62. ^ "VAN BRONCKHORST WANTS TO WIN THINGS AT FEYENOORD" [Van Bronckhorst do të fitojë gjëra te Feyenoordi] (në anglisht). Feyenoord. 27 qershor 2007. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2016. Marrë më 23 mars 2015.
 63. ^ "Feyenoord signs Netherlands striker Roy Makaay from Bayern Munich on three-year deal" [Feyenoordi firmos me sulmuesin e Holandës Roy Makaay nga Bayern München në një marrëveshje tre-vjeçare]. International Herald Tribune (në anglisht). Associated Press. 28 qershor 2007. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2007. Marrë më 4 janar 2008.
 64. ^ "FEYENOORD WINT KNVB-BEKER" [Feyenoordi fiton kupën KNVB] (në holandisht). Feyenoord. 27 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2008. Marrë më 20 qershor 2017.
 65. ^ "Feyenoord 100 jaar" [Feyenoordi 100 vite] (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 66. ^ "Borussia, Spurs en Celtic naar Kuip". ad.nl (në holandisht). Marrë më 26 nëntor 2022.
 67. ^ Leander Schaerlaeckens (19 janar 2009). "Generation gap foils Verbeek as Feyenoord's imperfect storm rages on" [Hendeku i brezave e pengon Verbeek-un teksa stuhia e papërsosur e Feyenoord-it shpërthen] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 5 shkurt 2010.
 68. ^ "Feyenoord contrató a Leo Beenhakker como DT". Medio Tiempo (në spanjisht). 9 tetor 2009. Marrë më 27 nëntor 2022.
 69. ^ "Feyenoord verwelkomt Sekou Cissé". Feyenoord.nl (në holandisht). Marrë më 27 nëntor 2022.
 70. ^ "Dani Fernández naar Feyenoord" [Dani Fernández te Feyenoordi] (në holandisht). FR 12. 10 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2018. Marrë më 26 prill 2018.
 71. ^ "Babovic signing boosts Feyenoord" [Firmosja e Babovic shtyn Feyenoordin] (në anglisht). FIFA. 17 shtator 2009. Marrë më 9 tetor 2009.[lidhje e vdekur]
 72. ^ Mohamed Moallim (8 nëntor 2021). "PSV 10-0 Feyenoord, a "dark day" in De Kuip's history – but where are those players now?" [PSV 10-0 Feyenoord, një “ditë e zezë në historinë e De Kuip – por kur janë ata lojtarë tani?]. Squawka (në anglisht). Marrë më 27 nëntor 2022.
 73. ^ "Beenhakker stapt op" [Beenhakker largohet]. AD.nl (në holandisht). 17 janar 2011. Marrë më 26 nëntor 2022.
 74. ^ "van Geel nieuwe technisch directeur" [van Geel është drejtori teknik i ri]. nieuwslog.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2012.
 75. ^ "Feyenoorders die hebben gestemd". feyenoordreport.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2012.
 76. ^ "Vertrekt Been wereldnieuws". NOS.nl (në holandisht). Marrë më 27 nëntor 2022.
 77. ^ "Koemand nieuwe trainer Feyenoord". nu.nl (në holandisht). Marrë më 27 nëntor 2022.
 78. ^ "Unieke werkreeks Koeman bij traditionele top-drie" [Periudha unike e punës për Koeman në top-treshen tradicionale] (në holandisht). Voetbal International. 20 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 21 korrik 2011.
 79. ^ "FC TWENTE BLIJFT OP FER AZEN". Ons Oranje (në holandisht). 27 gusht 2011. Marrë më 27 qershor 2021.
 80. ^ "'Ik had Wijnaldum liever aan buitenlandse club verkocht'". Voetbalzone.nl (në holandisht). Marrë më 2 gusht 2013.
 81. ^ "Guidetti loaned to Feyenoord" [Guidetti huazohet te Feyenoord] (në anglisht). Manchester City F.C. 31 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2012. Marrë më 21 qershor 2012.
 82. ^ "Feyenoord versterkt zich met Otman Bakkal" [Feyenoordi forcohet me Otman Bakkal] (në holandisht). Feyenoord. 31 gusht 2011. Marrë më 27 janar 2013.
 83. ^ "Feyenoord heeft voldoende punten voor Categorie 2 – Home – AD". Ad.nl (në holandisht). 16 dhjetor 2011. Marrë më 24 janar 2013.
 84. ^ "Feyenoord uit financiële gevarenzone – Sport – Voor nieuws, achtergronden en columns". De Volkskrant (në holandisht). Marrë më 27 nëntor 2022.
 85. ^ "Feyenoord promoveert naar categorie II – NU – Het laatste nieuws het eerst op NU.nl". nusport.nl (në holandisht). Marrë më 27 nëntor 2022.
 86. ^ "Cookies op VI.nl". vi.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2012. Marrë më 27 nëntor 2022.
 87. ^ "John Goossens wordt Feyenoorder | Feyenoord nieuws". FR12.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2013. Marrë më 24 janar 2013.
 88. ^ "Vormer tekent voor drie jaar bij Feyenoord – Home – AD". Ad.nl (në holandisht). 13 dhjetor 2011. Marrë më 24 janar 2013.
 89. ^ "Janmaat in zomer naar Feyenoord – NOS Sport". Nos.nl (në holandisht). Marrë më 24 janar 2013.
 90. ^ "Feyenoord neemt Mitchell te Vrede over van Excelsior" (në holandisht). Feyenoord.nl. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 24 janar 2013.
 91. ^ "Koeman: 'Graziano Pelle is net wat we nodig hebben'". Voetbal4u.com (në holandisht). 31 gusht 2012. Marrë më 24 janar 2013.
 92. ^ Tijd (31 gusht 2012). "'Feyenoord en Twente akkoord over ruil Cabral-Verhoek' | VoetbalPrimeur". Voetbalprimeur.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2012. Marrë më 24 janar 2013.
 93. ^ "Pellè capocannoniere in Olanda: è il quinto italiano topscorer all'estero" [Pellè capocannoniere në Holandë: golashënuesi i pestë italian jashtë vendit the fifth Italian] (në italisht). Leo Sport. 14 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2014. Marrë më 14 shtator 2013.
 94. ^ "Feyenoord bindt Pellè voor vier jaar" [Feyenoord merr Pellèn për katër vite] (në holandisht). Feyenoord. 5 janar 2013. Marrë më 5 janar 2013.
 95. ^ "'Feyenoord beleeft slechtste seizoenstart ooit: 'Het is niet dramatisch". Voetbalzone.nl (në holandisht). 18 gusht 2013. Marrë më 18 gusht 2022.
 96. ^ "Feyenoord Secure Second Place in Style" [Feyenoordi siguron vendin e dytë me stil] (në anglisht). Feyenoord. 27 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2014. Marrë më 20 shtator 2014.
 97. ^ "Feyenoord 1:2 Krasnodar" (në anglisht). UEFA. 29 gusht 2013. Marrë më 20 shtator 2014.
 98. ^ "Coach Ronald Koeman to leave Dutch giants Feyenoord" [Trajneri Ronald Koeman do të largohet nga gjigandët holandez të Feyenoordit] (në anglisht). BBC Sport. 1 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2014. Marrë më 31 maj 2014.
 99. ^ "'Rutten volgt Koeman op bij Feyenoord'". nu.nl (në holandisht). 3 mars 2014. Marrë më 28 nëntor 2022.
 100. ^ "Roma eliminates Feyenoord from Europa League" [Roma eliminon Feyenoordin nga Liga e Evropës]. Sportsnet.ca (në anglisht). 26 shkurt 2015. Marrë më 1 dhjetor 2022.
 101. ^ "Giovanni van Bronckhorst: Feyenoord confirm new boss" [Giovanni van Bronckhorst: Feyenoord konfirmon bosin e ri] (në anglisht). BBC Sport. 23 mars 2015. Marrë më 23 mars 2015.
 102. ^ "Dirk Kuyt returning to Feyenoord on one-year contract" [Dirk Kuyt rikthehet te Feyenoordi në një kontratë një-vjeçare] (në anglisht). ESPN FC. 10 prill 2015. Marrë më 29 nëntor 2022.
 103. ^ "Feyenoord wint voor het eerst sinds 2008 de beker" [Feyenoordi fiton kupën për herë të parë që nga viti 2008]. nos.nl (në holandisht). 24 prill 2016. Marrë më 1 dhjetor 2022.
 104. ^ "Feyenoord 1–0 Manchester United" (në anglisht). BBC Sport. 15 shtator 2016. Marrë më 29 nëntor 2022.
 105. ^ "Feyenoord 3-1 Heracles Almelo" (në anglisht). BBC Sport. 14 maj 2017. Marrë më 29 nëntor 2022.
 106. ^ "Dirk Kuyt: Former Liverpool and Netherlands forward retires after Feyenoord title win" [Dirk Kuyt: Ish sulmuesi i Liverpoolit dhe Holandës tërhiqet pas fitores së titullit me Feyenoordin] (në anglisht). BBC Sport. 17 maj 2017. Marrë më 17 maj 2017.
 107. ^ "Pointless no more: Feyenoord beats Napoli 2-1 in CL" [Jo më pa pik: Feyenoordi mposht Napolin 2–1 në LK] (në anglisht). USA Today. 6 dhjetor 2017. Marrë më 30 nëntor 2022.
 108. ^ "Feyenoord wint 100ste TOTO KNVB Beker" (në holandisht). FOX Sports. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2019. Marrë më 29 nëntor 2022.
 109. ^ "Roma 1 Feyenoord 0" (në anglisht). BBC Sport. 25 maj 2022. Marrë më 15 qershor 2022.
 110. ^ "Knalgroene energie". qurrent.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2017. Marrë më 25 shtator 2017.
 111. ^ a b c d e f "Feyenoord media" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2007.
 112. ^ "Feyenoord TV" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 113. ^ a b c "Feyenoord Krant" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2007.
 114. ^ "Feyenoord website in bedrijf" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2012.
 115. ^ "Feyenoord lanceert in juni Koreaanse website" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2012.
 116. ^ "Feyenoord 100 jaar" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2007.
 117. ^ "Feyenoord". ajax-usa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2007.
 118. ^ "Jaap Valkhoff, de deinende boeien". muziekweb.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2006.
 119. ^ "Tante Leen, hand in hand". popinstituut.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2007.
 120. ^ "Soccer chants". wanadoo.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2007.
 121. ^ "Hermes House Band". discogs.com (në anglisht). Marrë më 3 dhjetor 2022.
 122. ^ "Lee Towers – Mijn Feyenoord". peterkoelewijn.nl (në holandisht). Marrë më 3 dhjetor 2022.
 123. ^ "Tom Manders (Dorus) als Rotterdammer". rotterdammers.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2007.
 124. ^ "Put your hands up for Pi-Air". feyenoordaubry.tripod.com (në holandisht). Marrë më 3 dhjetor 2022.
 125. ^ "Benny Boy catalogus". muziekweb.nl (në holandisht).[lidhje e vdekur përfundimisht]
 126. ^ "Feyenoord revive glory days" [Feyenoordi përjeton ditët e lavdisë] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 dhjetor 2022.
 127. ^ a b c d e f g h i j k l "Stadion Feijenoord – historie" [Stadiumi i Feyenoordit]. Vasf.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2007.
 128. ^ "Stadiums European Cup finals" [Stadiumet e finaleve të Kupës Evropiane]. stadiumguide.com (në anglisht). Marrë më 5 dhjetor 2022.
 129. ^ ""Feyenoord behoudt zijn identiteit". Volkskrant.nl (në holandisht). Marrë më 7 dhjetor 2022.
 130. ^ "Feyenoord To Build Europe's Biggest Stadium" [Feyenoordi do të ndërtoj stadiumin më të madh në Evropë] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2012. Marrë më 7 dhjetor 2022.
 131. ^ "Home – RedDeKuip". www.reddekuip.nl (në holandisht). Marrë më 8 dhjetor 2022.
 132. ^ "Netherlands: Feyenoord abandons plans to build new stadium" [Holandë: Feyenoordi braktis planet për ndërtimin e stadiumit të ri]. stadiumdb.com (në anglisht). 7 maj 2022. Marrë më 7 dhjetor 2022.
 133. ^ "Dirk Kuyt will be a sensation at Liverpool" [Dirk Kuyt do të jetë një sensacion te Liverpooli]. liverpoolfc.tv (në anglisht). Marrë më 8 dhjetor 2022.
 134. ^ "Rotterdammed". rainbowhearts.co.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2007.
 135. ^ "The club history" [Historia e klubit] (në anglisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2007.
 136. ^ "Eerste training" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 137. ^ "Twintigduizend supporters zien start Feyenoord" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2007.
 138. ^ "Passage to Lisbon" [Kalimi në Lisbonë] (në anglisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2007.
 139. ^ a b "Toeschouwers gemiddelden". feyenoord.netwerk.to (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2007.
 140. ^ "History of the legion" [Historia e legjionit] (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2007.
 141. ^ "Seedorf impressed by the letion and its team" [Seedorf i impresionuar nga letion dhe ekipi i tij] (në anglisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 142. ^ "INTERNATIONAL BRANCH: Feyenoord" [Dega ndërkombëtare:Feyenoord] (në anglisht). Sunderland A.F.C. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2022. Marrë më 27 maj 2022.
 143. ^ "Meet The Branches: Chatting to the boisterous Feyenoord Mackems branch of Sunderland supporters!" [Njihuni me degët: Duke folur me degën Feyenoord Mackems të tifozëve të Sunderlandit]. Roker Report (në anglisht). 22 nëntor 2018.
 144. ^ "Feyenoord Fanshops" (në anglisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2012.
 145. ^ a b c "De Feyenoord Supportersvereniging" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2007.
 146. ^ "Kameraadjes" [Shokët e vegjël] (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2007.
 147. ^ a b c "TIFO Team Feyenoord Rotterdam". tifonet.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2007.
 148. ^ "The best of TIFO 2000/01 TIFO Northstand Feyenoord". tifo.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2007.
 149. ^ a b c d e "Jeugdproject" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2007.
 150. ^ a b "Open Dag 2005". ego2.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2007.
 151. ^ a b c "Open Dag Feyenoord". ad.nl (në holandisht). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 152. ^ "Minuut stilte voor overleden oud-Feyenoorders en supporters". fr-fanatic.com (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 153. ^ "Verslag Open Dag Feyenoord". v-bal.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 154. ^ "Massale drukte Open dag". cybercomm.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007.
 155. ^ Stampa:Cite8,000 web
 156. ^ "De ongrijpbare Wouter Bos". elsevier.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007.
 157. ^ "Het lied van Feyenoord". uitgeverijnijghenvanditmar.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 158. ^ "Feyenoord ambassadeur Robert Eenhoorn" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2006.
 159. ^ "Bro Hymn". last.fm (në holandisht). Marrë më 16 dhjetor 2022.
 160. ^ "Going Dutch". portobellofilmfestival.com (në anglisht). Marrë më 16 dhjetor 2022.
 161. ^ "Van der Geest" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007.
 162. ^ "Liefde voor de underdog". janmarijnissen.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2007.
 163. ^ "Raemon Sluiter gelooft in vooruitgang" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2007.
 164. ^ "Feyenoord striker force too much for Ajax: 1–2". ajax-usa.com (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2022.
 165. ^ a b c d e ""No words, but deeds!" – Introduction to an eternal rivalry" ["Jo fjalë, por vepra!" – Prezantimi i një rivaliteti të përjetshëm]. ajax-usa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2007.
 166. ^ a b "Feyenoord's Acuña hurt after attack by Ajax hooligans" [Acuña i Feyenoordit lëndphet pasi sulmit nga huliganët e Ajaxit]. chinadailly.com (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2022.
 167. ^ a b "Gratis naar binnen op Zuid". itwm.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2007.
 168. ^ "Feitjes en weetjes over Feyenoord". sportgeschiedenis.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2007.
 169. ^ "Tottenham-Ajax friendship" [Miqësia Tottenham-Ajax] (në anglisht). The Fighting Cock Podcast. 18 shkurt 2019. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2021. Marrë më 8 gusht 2021.
 170. ^ Max Bradfield (27 maj 2022). "Coen Moulijn: 'Mr Feyenoord" (në anglisht). Football Bloody Hell. Marrë më 31 dhjetor 2022.
 171. ^ "Profile" [Profili] (në holandisht). Lutanic News. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2016.
 172. ^ "Honours" [Trofetë] (në anglisht). Feyenoord. Marrë më 28 dhjetor 2022.
 173. ^ "Feyenoord – Club achievements" [Feyenoord – Areitjet e klubit] (në anglisht). Transfermarkt. Marrë më 28 dhjetor 2022.
 174. ^ "First team squad" [Skuadra e parë] (në anglisht). Feyenoord. Marrë më 20 dhjetor 2022.
 175. ^ "Feyenoord gaat meedoen aan Pure Energie Eredivisie Vrouwen" (në holandisht). Feyenoord. 31 mars 2021. Marrë më 31 mars 2021.
 176. ^ "Feyenoord.nl" (në holandisht). Feyenoord. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2013. Marrë më 24 janar 2013.
 177. ^ "Feyenoord" (në anglisht). Transfermarkt. Marrë më 20 dhjetor 2021.
 178. ^ "Feyenoord Rotterdam - Current and former staff" [Feyenoord Rotterdam - Stafi aktual] (në anglisht). Transfermarkt. Marrë më 22 dhjetor 2022.
 179. ^ "Hall of Fame - Richard Dombi". feyenoordhistorie.blogspot.com (në anglisht). Marrë më 14 korrik 2019.
 180. ^ "Alle trainers van 1908 tot en met 2006". fr4ever.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2006.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]