Johan Cruyff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Johan Cruyff
Johan Cruijff 2013 Catalonia.jpg
Cruyff në vitin 2013.
Të dhënat personale
Emri i plotë Hendrik Johannes Cruijff
Data e lindjes (1947-04-25) 25 Prill 1947 (71 vjeç)
Vendi i lindjes Amsterdam, Hollanda
Gjatësia 1,80 m (5 ft 11 in)
Pozita ne fushë Mesfushor Sulmues / Sulmues
Kariera në rini
1957–1964 Ajax
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1964–1973 Ajax 240 (190)
1973–1978 Barcelona 143 (48)
1979–1980 Los Angeles Aztecs 27 (14)
1980–1981 Washington Diplomats 32 (12)
1981 Levante 10 (2)
1981–1983 Ajax 36 (14)
1983–1984 Feyenoord 33 (11)
Gjithsej 520 (291)
Ekipi kombëtar
1966–1977 Hollanda 48 (33)
Ekipet e menaxhuara
1985–1988 Ajax
1988–1996 Barcelona
2009–2013 Catalonia
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Një nga futbollistet me te mire te te gjitha koherave.Fitues 3 here i cmimit Topit te artë, ne vitet 1971,1973 dhe 1974.U lind ne Hollande(Amsterdam) ne 25 prill 1947 dhe vdiq ne Barcelone,Spanje ne 24 mars 2016.Cruyff drejtoi Hollanden ne finalen e Kupes se Botes me 1974 ku mori dhe Topin e Arte si lojtari i kompeticionit. Ne nivelin e klubeve, Cruyff filloi karrieren e tij te Ajax.Ne 1973 ai shkoi te FC Barceloname një shume rekord boteror për ate kohe, duke fituar La Liga qe ne sezonin e pare dhe fitoi Topin e arte.