Alessandro Nesta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Alessandro Nesta
Montreal Impact Alessandro Nesta 2013.jpg
Nesta në Montreal Impact në vitin 2013
Të dhënat personale
Data e lindjes (1976-03-19) 19 Mars 1976 (42 vjeç)[1]
Vendi i lindjes Rome, Italy[1]
Gjatësia 1,87 m (6 ft 1+12 in)[1]
Pozita ne fushë Mbrojtës[1]
Informacionet për klubin
Klubi aktual Miami FC (menaxher)
Kariera në rini
1985–1993 Lazio
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1993–2002 Lazio 193 (1)
2002–2012 Milan 224 (7)
2012–2013 Montreal Impact 31 (0)
2014 Chennaiyin FC 3 (0)
Gjithsej 451 (8)
Ekipi kombëtar
1995–1996 Itali U21[2] 9 (1)
1996–2006 Itali[2] 78 (0)
Ekipet e menaxhuara
2016– Miami FC
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Alessandro Nesta, (i lindur më 19 mars 1976 në Romë), është futbollist profesionist italian, fitues i Kupës e Botës, i cili ka lujt si mbrojtës për klubin italian nga Serie A, Milan. Konsiderohet nga shumë si një ndër mbrojtësit më të mirë në historinë e futbollit. Ai ka qenë katër herë pjesmarës në përvjetorin e UEFA Team of the Year, i treti vetëm prej Thierry Henry dhe Carles Puyol të cilët kanë nga pesë pjesmarje.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b c d "NESTA, ALESSANDRO" (në Italian). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 3 December 2016. 
  2. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Nazionale in cifre - FIGC: Nesta, Alessandro