Jump to content

Rui Costa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rui Costa

Costa me Benfica më 2007
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRui Manuel César Costa
Datëlindja29 mars 1972
VendlindjaAmadora, Portugali
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
1977–1990S.L. Benfica
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1990–1994Benfica78(13)
1990–1991AD Fafe (huazim)38(6)
1994–2001A.C.F. Fiorentina215(38)
2001–2006A.C. Milan124(4)
2006–2008S.L. Benfica43(5)
Gjithsej498(66)
Karriera ndërkombëtare
1990Portugalia U184(1)
1991Portugalia U2011(1)
1992–1994Portugalia U2119(7)
1993–2004Portugalia94(26)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Rui Manuel César Costa(shqiptimi portugez: [ʁuj ˈkɔʃtɐ]; lindi më 29 mars 1972) ështeë ish-futbollistë profesionalë portugezë.

I konsideruar nga ekspertët si një nga lojtarët më të mëdhenj të gjeneratës së tij,[1] Costa zakonisht luante si mesfushor sulmues dhe ishte i njohur për teknikat e tij të shkëlqyer, aftësia e luajtjes dhe shënimi i golave nga mesfusha. Në vitin 2004, ai u emërua nga PeléFIFA 100, si një nga 125 futbollistët të mëdhenjë.[2]

Nofka e tij është "The Maestro",[1] Costa kaloi më së shumti karrierën e tij në Benfica dhe Fiorentinën dhe Milanin. Gjatë karrierës së tij, ai fitoi shumë trofe, përfshirë një titull në Primeira Liga, një titull në Taça de Portugal, një në Serie A, tre në Coppa Italia, një në UEFA Champions League dhe një UEFA Super Cup. Ai bëri 94 paraqitje dhe shënoi 26 gola për kombëtaren portugeze dhe përfaqësoi Portugalinë tri herë në UEFA Kampionati Evropian i Futbollit dhe një herë në FIFA Kupa e Botës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benfica[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën pesë vjeçare, Kosta u bashkua me ekipin e futbollit të Damaia Ginásio Clube. Costa provoi fatin e tij në Benfica. Brenda dhjetë minutash trajnimi, legjenda e Portugalisë Eusébio, që mbikqyrte të rinjtë, u impresionua me aftësitë e Costa. Deri në vitin 1990, Costa luajti për skuadrat e të rinjve të Benfica. Në sezonin e tij të parë të plotë, ai u huazua për AD Fafe në një marrëveshje të gjatë sezonale.[3]

Në vitin 1991, pas Kupës së Botës Under-21, të cilën Portugalia fitoi pas një goditje dënimi të shënuar nga Costa, ai u kthye në Benfica. Në sezonin e tij të parë të plotë me Benfica, ai u paraqit rregullisht në ekipin e Benfica. Në dy sezonet e ardhshme, roli i tij në ekip do të ishte i rëndësishëm, pasi Benfica kapi dy trofe. Ai formoi një partneritet të mrekullueshëm mesfushor me João Pinto. Gjatë dy sezoneve të fundit me Benfica, ai fitoi Taça de Portugal në vitin 1993 dhe titullin në Primera Liga më 1993-94.[4][5] Kjo do të ishte titulli i fundit në ligë për Benfica për 11 vjetë.[6]

Fiorentina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të sezonit të tij të tretë në skuadrën e lartë të Benfica, Fiorentina ofroi 1,200 milionë eskudo (rreth 6 milionë euro) për mesfushorin e ri. Pasi që Benfica po luftonte me probleme financiare, Costa duhej të largohej.

Pavarësisht nga konkurrenca e madhe me mesfushorët më të mirë në atë kohë, siç ishte Zinedine Zidane, Costa u cilësua si numri më i mirë i 10 lojtarëve në Serie A disa herë. Largimi i tij nga Fiorentina u diskutua çdo sezon, pasi shumë klube vazhdimisht treguan interes për ta nënshkruar atë. Megjithatë, ai la Fiorentinën vetëm një sezon para falimentimit të tyre në sezonin 2001-02. Me klubin fiorentin, Costa fitoi dy herë Coppa Italia, duke fituar edhe një Supercoppa Italiana. Në qershor 2001, Fiorentina ranë dakord të shesin Costa dhe Francesco ToldoParma për 140 bilionë lire.[7] Pavarësisht se të dy lojtarët refuzojnë të bashkohen, Costa dhe Toldo janë shitur respektivisht te AC Milan dhe Inter, për të njëjtën tarifë totale të transferimit.

Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fatih Terim ishte trajner i Fiorentinës në sezonin 2000-01. Kur ai po largohet nga Fiorentina për Milanin, ai mori Costa me të,[8] duke paguar 85 bilion lire (43.898.836 €) për lojtarin.[9][10] Duke bërë këtë, Costa u bë transferimi më i shtrenjtë i Milanit për të gjithë kohën. Ai luajti pesë sezone në Milano, ku fitoi një titull Serie A, një Coppa Italia, një Supercoppa Italiana, një UEFA Liga e Kampionëve dhe një UEFA Super Kupa. Ai luajti më pak pas arritjes së djaloshit brazilian Kaká në vitin 2003.

Kthimi në Benfica[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 maj 2006, kthimi i Costa në Benfica për të luajtur në sezonin e ardhshëm u njoftua në një konferencë shtypi. Ai u lirua nga Milani pasi lojtari dhe klubi arritën një marrëveshje për t'i dhënë fund kontratës së tij. Costa dha dorëheqjen nga kontrata e tij prej 4.6 milion euro në vit, pasi kishte ëndërruar të kthehej në Benfica vit pas viti.[11][12][13] Kthimi i tij shënoi ish-Benfikën dhe Portugalinë, Eusébio lavdëroi kthimin e Kosta.[14] Vendosja e parë e Costa e pa atë që filloi në një kualifikues të Ligës së Kampionëve 2006-07 kundër Austria Wien në gusht 2006.[15]

Pas fillimit të sezonit, Costa do të pësonte një dëmtim serioz që do ta mbante jashtë veprimit për tre muaj.[16] Costa u kthye në janar 2007, në një kundërsulm të raundit të katërt të Taça de Portugal kundër Oliveira do Bairro S.C..[17][18] Pas rikthimit të tij, ai u përdor si i rregullt në XI fillimin e Benfica nën menaxherin Fernando Santos. Sezoni i tij i parë do ta shohë Benfica pas rivalëve Porto dhe Sporting CP në Primeira Liga. Në garat e tjera Benfica ka marrë pjesë, klubi do të eliminohet në raundin e 16 në Taça de Portugal dhe do të dalë nga Kupa e UEFA kundër Espanyol.

Para fillimit të 2007-2001 Primeira Liga, Costa do të shpallë se sezoni 2007-08 do të jetë i fundit i tij si profesionist. Pavarësisht shkarkimit të Fernando Santos në fillim të kampionatit të ligës, Costa do të mbetet një ekip i parë i rregullt nën José Antonio Camacho. Ndeshja e parë e sezonit pa Costa të jetë vendimtare në Benfica duke arritur në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Ai shënoi dy gola në një kualifikim kundër Copenhagen në ndeshjen e parë.[19] Ai gjithashtu do të luante një rol të rëndësishëm në ndeshjen e dytë, ku Benfica mundi palën daneze 1-0 larg shtëpisë për të vulosur praninë e tretë radhazi të Benfica në fazën e grupeve.[20]

Costa do të shënojë golin e tij të parë të ligës që nga kthimi i tij në Benfica kundër C.D. Nacional në shtator 2007.[21] Shfaqjet e tij në kampionat do të fitojnë atë Çmimin e Lojtarit të Muajit të SJPF për shtator 2007. Pas kualifikimit në fazën e grupit, Benfica u tërhoq nga ish-klubi i Costa, Milan. Ndeshja inauguruese e fazës grupore në shtator 2007 shkoi Benfica të marrë rossonerëtSan Siro, ku Milani fitoi 2-1.[22] Ndeshja e kthimit në ndeshjen e 5-të do të shihte Milanin të vizitojë Estádio da Luz, ku ekipet morën 1-1.[23] Benfica do të dilte nga radhët e tretë pas Milanit dhe Celtic, duke hyrë në fazat e eliminimit të Kupës UEFA.

Në vitin e ri, Benfica ra disa pikë gjatë fushatës së tyre për Académica de Coimbra, Braga, Porto, Sporting CP dhe União de Leiria, të cilat në mënyrë efektive i braktisën ata nga gara e titullit. Dështimi i tyre për të konkurruar për titullin rezultoi që Benfica vendos prioritetet e tyre për të kapur vendin e tretë që siguroi kualifikimin e Ligës së Kampionëve. Benfica do të dështonte të kapte vendin e tretë, i cili në vend të kësaj do të shkonte në Vitória de Guimarães. Benfica gjithashtu do të binte nga raundi i 16-të i Kupës UEFA në anën spanjolle Getafe. Nën kapitenin e Costa, Benfica do të binte edhe në Taça de Portugal 2007-08, ku ata humbën ndaj Sporting në gjysmëfinale, pavarësisht kostos duke shënuar në një ndeshje që përfundoi 5-3. Costa ka luajtur ndeshjen e tij përfundimtare më 11 maj 2008 në Estádio da Luz kundër Vitória de Setubal. Ai u zëvendësua në minutën e 86-të në një ovation të qëndrueshme nga spektatorët.[24]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 1991, shfaqjet e Costa në Fafe kishin impresionuar trajnerin e Portugalisë U-21 Carlos Queiroz aq shumë sa ai ishte thirrur në ekip për të përfaqësuar Portugalinë në Kupën Botërore të Rinisë. Portugalia U-20 fitoi një kampionat botëror të të rinjve në vitin 1991. Ndeshja e penalltisë kundër Brazilit në finale ndihmoi të fitonte titullin dhe njoftoi Costa si një nga anëtarët më të ndritshëm të asaj që do të njihej si "Gjenerata e Artë".

Costa ishte një anëtar i viteve më të qëndrueshme të Portugalisë në nivel të lartë, pasi skuadra arriti në çerekfinale të UEFA Euro 1996, gjysmëfinale të UEFA Euro 2000 dhe finalen e UEFA Euro 2004.

Costa ishte sidomos instrumental për të ndihmuar Portugalinë të arrinte në finalen e 2004, duke shënuar një gol në Estádio da Luz kundër Anglisë në ndeshjen e çerekfinales dhe shikimin e një Costa të shqetësuar në fund të ndeshjes kundër Greqisë ishte një nga imazhet e vazhdueshme të turneut.

Costa gjithashtu mori pjesë në Kupën e Botës 2002 të FIFA-s në Japoni dhe Korenë e Jugut, duke shënuar golin fitues të Portugalisë në fitoren e tyre 4-0 ndaj Polonisë. E vetmja kohë në karrierën e tij që Costa u dëbua ishte në një ndeshje ndërkombëtare kundër Gjermanisë.

Pavarësisht se ishte kryesisht një ofrues, Costa shënoi 26 gola në 94 ndeshje; ai është bërësi i katërt më i lartë i Portugalisë dhe golashënuesi i shtatë më i lartë.[25]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Vincenzo Siciliano (12 nëntor 2016). "Rui Costa, il Maestro che ha incantato in Italia". tuttomercatoweb.com. Marrë më 25 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Pele's list of the greatest". BBC Sport. 4 mars 2004. Marrë më 15 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Associação Desportiva de Fafe". ZeroZero. 15 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Campeonato Nacional da I Divisão 1993/94". ZeroZero. 15 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Taça de Portugal 1992/1993". ZeroZero. 15 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "SuperLiga 2004/2005". ZeroZero. 15 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Toldo e Rui Costa al Parma Buffon a un passo dalla Juve". La Repubblica. 29 qershor 2001. Marrë më 4 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Milan snap up £30m Rui Costa". BBC Sport. 3 korrik 2001. Marrë më 31 mars 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ A.C. Fiorentina S.p.A. bilancio (financial report and accounts) on 30 June 2001 (in Italian), PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.
 10. ^ "Rui Costa in rossonero". RAI Sport. 3 korrik 2001. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2012. Marrë më 4 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Stats: Salaries in Serie A
 12. ^ "Rui Costa abdica de 700 mil contos/ano" [Rui Costa abdikon 700 mijë kontos në vit]. Record. 27 maj 2006. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Rui Costa assina hoje" [Rui Costa nënshkroi sot]. Record. 25 maj 2006. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Eusébio radiante com regresso de Rui Costa" [Eusébio radiant over return of Rui Costa]. Record. 26 maj 2016. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Austria Wien 1–1 Benfica". zerozero. 22 gusht 2006. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Departamento médico confirma paragem de Rui Costa" [Doktori i Departamentit Mjekësor konfirmon ndalimin e Rui Costa]. Record. 3 tetor 2006. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2013. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Benfica 5–0 Oliv. Bairro". zerozero. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Maestro regressou na festa do futebol" [Maestro u kthye në festën e futbollit]. Record. 7 janar 2007. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2013. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Benfica 2–1 FC København". zerozero. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "FC København 0–1 Benfica". zerozero. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2014. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Nacional 0–3 Benfica". zerozero. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Milan 2–1 Benfica". zerozero. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Benfica 1–1 Milan". zerozero. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Benfica 3–0 V. Setúbal". zerozero. Marrë më 22 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Portugal - Record International Players". RSSSF. Marrë më 24 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)