Kaká

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kaká
Kaká 2012.jpg
Kaká në vitin 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRicardo Izecson dos Santos Leite
Datëlindja (1982-04-22) 22 Prill 1982 (40 vjeç)
VendlindjaBrasília, Brazil
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor Sulmues
Karriera me të rinjtë
1994–2000São Paulo
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2003São Paulo59(23)
2003–2009AC Milan193(70)
2009–2013Real Madrid85(23)
2013–2014AC Milan30(7)
2014–2017Orlando City75(24)
2014São Paulo (huazim)19(2)
Total461(149)
Karriera ndërkombëtare
2002–2016Brazil92(29)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Ricardo Izecson dos Santos Leite (xi'kaʁdu ˌizɛ'ksõ dusɐ̃tus lɛitʃi) lindi më 22 prill të vitit 1982Brasília), është i njohur si Kaká, është futbollist brazilian i cili luan si mesfushor i kombëtares braziliane dhe në klubin spanjoll, Real Madrid. Ai në vitin 2007 është fitues i Ballon d'Or(topit të artë) dhe "Lojtari më i miri në botë nga FIFA". Gjithashtu ai ishte pretendent per te fituar serish topin e art ne vitin 2009 por u mund nga Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ricardo Izecson dos Santos Leite u lind në Brasília me prindër Simone Cristina Santos Leite dhe Bosco Izecson Pereira Leite. Ai kishe kushte te mira financiare që e lejuan te fokusohej ne shkollë dhe në futboll në të njejtën kohë. Vëllau i tij me i ri, Rodrigo (i njohur si Digão, është gjithashtu futbollist profesionist.

Kur ishte 7-vjeçar, familja e tij u zhvendos ne São Paulo. Shkolla e angazhoi ne ekipin lokal të të rinjve Alphaville te cilet u kualifikuan ne finalen e tureut lokal. Aty ai u zbulua si talent nga São Paulo FC, të cilët i ofruan të transferohet tek ta.

Në shtator të vitit 2000, në moshën 18 vjeçare ishte në gjendje të vështirë shëndetësore, kishte gjasa për tu paralizuar, si shkak i një aksidenti në pishinë, por arriti te shërohej plotësisht. Ai i atribuohet Zotit për shpëtimin e tij dhe që atëherë i jep nje ndihmë te madhe kishës në vendin e tij.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eshte martuar me te dashurën e tij të jetës Caroline Celico me 23 dhjetor te 2003 ne kishën Renascer em Cristok.Ka deklaruar që ka shkuar i virgjër deri ne martesë sepse beson mjaft në zot.Gruaja e tij pret nje femije qe do e sjelli ne jete ne muajin maj.

Kariera me klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

São Paulo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaka filloi karrierën e tij me São Paulo ne moshën 8-vjeçare. Ai nënshkroi nje kontratë ne moshën 15-vjeçare dhe drejtoi skuadrën e të rinjëve te São Paulo drejt fitimit te Copa de Juvenil. Kaka pati debutimin me ekipin senior ne janar 2001 dhe shënoi 12 gola ne 27 paraqitje, duke e bërë ekipin São Paulo kampion të Torneio Rio-São Paulo. Ai shënoi 10 gola në 22 ndeshje sezonin e ardhëshëm dhe në këtë formë ishte atraktiv për klubet Evropiane.

AC Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

AC Milan menjëherë pas fitores së UEFA Ligës së Kampionëve në sezonin 2002-03 e bleu për 8.5 milion dollarë amerikan, në sezonin e parë në Seria A shënoi 10 gola nga 30 ndeshje, dhe AC Milan fitoi Scudetto-n e parë dhe te vetme ne ketë dekade, dhe gjithashtu fitoi Super Kupën Evropiane. Kaka eshte legjenda e klubit Ac Milan, ku fitoi dhe topin e arte se vitin 2007 menjehere pasi fitoi ligen e kampioneve duke lene ne vendin e dyte sulmuesin Portugez Cristiano Ronaldo dhe ne vendin e trete sulmuesin Argjentinas te Barcelones Leo Messi. Gjithashtu Kaka eshte i vetmi lojtar mesfushor i cili ka mundur te dy sulmuesit Ronaldo dhe Messi ne perballjen direkte te topit te arte

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 qershor 2009, Football Italia raportoi se presidenti i rizgjedhur i Real Madridit, Florentino Pérez, kishte ofruar 68.5 Milion Milanit për blerjen e Kakás [1], 2 ditë pasi lojtari kishte mbaruar detyrat kombëtare [2]. Zëvëndës–presidenti i Milanit, Adriano Galliani, nuk i mohoi raportet, dhe konfirmosi se ai dhe babai i Kaká-së, Bosco Leite, kishin udhëtuar për në Meksikë për tu takuar me La Volpe. Ne kishim një drekë dhe folëm për Kakánë. Unë nuk e mohoj. Negociatat ekzistojnë, por marrëveshja ende nuk është bërë [3]. Më 4 qershor, Adriano Galliani tha për Gazzetta dello Sport se ishin arsyet financiare që e çuan në bisedime për shitjen e Kakás tek Realit. Ne nuk mund ta lejojmë [Milanin] që të humbasë 70 Milion ... arsyet e largimit të Kaká s janë vetëm ekonomike.

Kombëtarja Braziliane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaká debutoi për kombëtaren braziliane në janar të vitit 2002 në ndeshjen Flag of Brazil.svg Brazili kundër Flag of Bolivia.svg Bolivia dhe gjer më tani ka zhvilluar 52 ndeshje dhe ka shënuar 31 gola. Ndeshja e pare ka qene ndaj kombetares te Flag of Turkey.svg Turqia me 5 qershor. Fitues i topit te artë dhe nga federata botërore e futbollit e ka marrë titullin FIFA world player.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sqarimi i shkurtesave: ND - ndeshje, G - Gola.

Klubi Sezoni Liga
vendasa
Kupa
vendase
Ndërkombëtare Gjithsej
ND G ND G ND G ND G
AC Milan 2006-07 28 8 1 0 13 11 43 18
2005-06 35 14 2 0 12 5 49 39
2004-05 36 7 2 0 14 2 51 26
2003-04 30 10 4 0 14 4 48 14
Gjithsej 129 39 9 0 51 19 190 59
São Paulo FC 2003 9 2 0 0 9 2
2002 22 9 0 0 22 9
2001 27 12 0 0 27 12
Total 58 23 0 0 0 0 58 23
Gjithsej kariera 187 72 9 0 51 19 248 75

Fundi i Karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I jep fund karrierës së tij si futbollist me datën 17,Tetori,2017, në klubin e ligës së SHBA, Major League Soccer, Orlando.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi

Çmime individuale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "KAKÁ FOR SALE". Football Italia. 3 qershor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kaka will leave". Football Italia. 1 qershor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Galliani: We have to sell Kaká". Football Italia. 3 qershor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]