Jump to content

Zinedine Zidane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zinedine Zidane

Zidane në vitin 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëZinedine Yazid Zidane[1][2]
Datëlindja (1972-06-23) 23 qershor 1972 (52 vjeç)[1]
VendlindjaMarsejë, Francë
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid (trajner)
Karriera me të rinjtë
1982–1983US Saint-Henri
1983–1986SO Septèmes-les-Vallons
1986–1989Cannes
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1989–1992Cannes61(6)
1992–1996Bordeaux139(28)
1996–2001Juventus151(24)
2001–2006Real Madrid155(37)
Gjithsej506(95)
Karriera ndërkombëtare
1988–1989Franca U174(1)
1989–1990Franca U186(0)
1990–1994Franca U2120(3)
1994–2006Franca108(31)
Skuadra të menaxhuara
2014–2016Real Madrid Castilla
2016–2018Real Madrid
2019–Real Madrid
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Zinedine Yazid Zidane (Frëngjisht: [zinedin zidan]; lindur më 23 qershor 1972) është një trajner francez futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili është aktualisht trajneri i klubit spanjoll Real Madrid. I konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave,[3][4][5][6][7] Zidane ishte një |organizator elitar, i njohur për elegancën, vizionin, kontrollin e topit dhe teknikën; ai luajti si mesfushor sulmues për Cannes, Bordeaux, Juventus dhe Real Madrid.[8][9] Në nivel klubesh, Zidane fitoi dy tituj të Serie A me Juventusin, para se në vitin 2001 të kalonte te Real Madrid për 77.5 milion €, duke u bërë, në atë kohë, transferimi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave; rekordi qëndroi i paprekur për tetë vite. Në Spanjë, Zidane fitoi titullin e La Ligas dhe UEFA Ligën e Kampioneve, ku ai vendosi finalen me një gjuajtje në ajër me të majtën, e cila konsiderohet të jetë si një nga golat më të bukur në historinë e kompeticionit.[10] Ai gjithashtu fitoi Kupën Ndërkontinentale dhe Superkupën Evropiane me të dy ekipet.

Zidane ka luajtur 108 herë me Francën, me të cilën fitoi edhe Kupën e Botës 1998, me Zidane që shënoi dy herë në finale, si dhe u emërua në ekipin e turnamentit. Dy vite më vonë, në UEFA Euro 2000, ai u shpall lojtari i turnamentit. Triumfi në Kupën e Botës e bëri atë një hero në Francë, duke bërë që të merrte edhe çmimin Légion d'honneur në vitin 1998. Ai mori Topin e artë si lojtari i turnamentit në Kupën e Botës 2006, pavarësisht kartonit të kuq famëkeq që mori në finale për shkak se goditi me kokë në gjoks lojtarin kundërshtar Marco Materazzi. Ai u pensionua si lojtari i katërt me më shumë ndeshje në historinë e kombëtares.

Zidane mori shumë çmime personale si lojtar, përfshirë edhe çmimin prestigjoz FIFA Lojtari Botëror i Vitit, të cilin e fitoi në vitet 1998, 2000 dhe 2003, si dhe Topin e artë, që e fitoi në vitin 1998. Ai u shpall Lojtari i Vitit i Ligue 1 në vitin 1996, Futbollisti i Vitit i Serie A në vitin 2001 dhe Lojtari më i mirë i huaj i La Ligas. Në vitin 2004, ai u përfshi në FIFA 100, një listë që përmbante lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave e bërë nga Pelé, si dhe po në atë vit u shpall mesfushori evropian më i mirë i 50 viteve të fundit në UEFA Golden Jubilee Poll.[11] Zidane gjithashtu është një nga tetë lojtarët që ka fituar FIFA Kupën e Botës, UEFA Ligën e Kampioneve dhe Topin e artë,[12] si dhe ishte ambasadori i Katarit në kandidimin e suksesshëm të tyre për të qënë vendi organizator i Kupës së Botës 2022, duke u bërë shteti i parë arab që pret një edicion të Kupës së Botës.[13]

Pas pensionimit si futbollist, Zidane u kthye si trajner, dhe filloi karrierën e tij me Real Madrid Castillan.[14] Ai qëndroi në këtë pozicion për dy vite para se në janar 2016 të punësoheshe si trajner i ekipit të parë.[15] Në qëndrimin e tij në dy sezone e gjysëm, Zidane fitoi në mënyrë të papritur Ligën e Kampioneve tre herë rresht; ai gjithashtu fitoi një titull të La Ligas, një Supercopa de España dhe Superkupën Evropiane dhe FIFA Kupën e Botës për Klube nga dy herë.[16] Suksesi i tij pa që ai të emërohej nga FIFA si trajneri më i mirë në vitin 2017,[17] megjithatë, në maj 2018, ai dha dorëheqjen.[18][19] Pas rezultateve negative të Real Madridit në muajt në vazhdim, Zidane u rikthye si trajner i klubit në mars 2019.[20]

La Castellane në pjesën veriperëndimtore të Marsejës, ku Zidane lindi në vitin 1972.
La Corniche, në brigjet e Marsejës, me një pikturë muri të Zidane.

Zinedine Yazid Zidane ka lindur më 23 qershor 1972 në La Castellane, Marsejë, në jug të Francës.[21] Ai është më i vogli i pëse fëmijëve të familjes Zidane. Ai është me origjinë algjeriane.[22][23] Prindërit e tij, Smaïl dhe Malika, emrigruan në Paris nga fshati Aguemoune i rajonit Kabylie në veriun e Algjerisë. Ata emigruan në vitin 1953 para fillimit të luftës algjeriane. Familja, e cila ishte vendosur në qarqet e forta veriore të Parisit, e pati të vështirë për të gjetur punë, duke bërë që mesin e viteve 1960' ata të zhvendosin në periferinë veriore të Marsejës, La Castellane.[21]

Kam një lidhje me botën arabe. E kam në gjak, nga prindërit e mi. Jam krenar që jam francez, por gjithashtu krenar që kam këto rrënje dhe këtë shpërndarje.

— Zidane në intervistë me revistën Esquire.[24]

Babai i tij punonte si puntor magazine dhe roje në një dyqan, me raste edhe gjatë natës, kurse mamaja e tij si shtëpiake.[22] Familja e tij jetojne një jetë përgjithshisht komode me kushtet e lagjes ku jetonin, e cila ishte një ndër zonat më famëkeqe të Marsejës për shkak të kriminalitetit të lartë dhe papunësisë.[23][25] Zidane ka vlerësuar edukimin nga babai i tij, dhe babain e tij vetë, si "dritën jeshile" për karrierën e tij.[24]

La Castellane ishte vendi ku Zidane u njoh për herë të parë me futbollin, duke luajtur futboll në moshën 5 vjeç me fëmijët e lagjes. Ata zakonisht luanin në Place Tartane, një placë e cila shërbente si sheshi kryesor i një kompleksi banesash.[26] Në korrik 2011, Zidane tha se lojtarët e Marseilles Blaž Slišković, Enzo Francescoli dhe Jean-Pierre Papin ishin idhujt e tij të fëmijërisë.[27][28] Në moshën 10 vjeç, Zidane mori liçencën e parë të futbollit duke u bashkuar me të rinjtë e një klubi lokal nga Castellane të quajtur US Saint-Henri.[29] Pasi shpenzoi një vit e gjysëm te US Saint-Henri, Zidane u bashkua me SO Septèmes-les-Vallons, ku trajneri Robert Centenero bindi drejtorin për ta marrë.[29] Ai qëndroi me klubin deri në moshën 14 vjeç, dhe në një kohë ai u përgjodh për të marrë pjesë në një kamp tre ditor në CREPS (Qëndra Rajonale e Edukimit Sportiv dhe Fizik) në Aix-en-Provence; ajo ishte një nga disa institucionet e futbollit që drejtoheshe nga Federata Franceze e Futbollit. Ishte pikërisht atje ku Zidane ra në sytë e zbuluesit të talentave të AS Cannes, Jean Varraud, i cili gjithashtu ishte një ish futbollist; Varraud e rekomandoi Zidanen te drejtoi i klubit.[8] Në moshën 14 vjeç, ai pa edicionin 1986 të Kupës së Botës, dhe paraqitja e Diego Maradonës i la një shenjë të madhe, me Zidanen që deklaroi se Maradona ishte "në një nivel tjetër".[30]

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Ai do kalonte një, dy, tre, pesë, gjashtë lojtarë – ishte madhështore. Këmbët e tij flisnin me topin"

—Jean Varraud, ish lojtar i cili zbuloi Zidanen.[8]

Zidane shkoi te AS Cannes për një qëndrim gjashtë-javor, por në fund qëndroi me klubin për katër vite si futbollist profesionist. Pasi la familjen për t'u bashkuar me Cannes, ai u ftua nga drejtori i klubit Jean-Claude Elineau për t'u larguar nga konvikti ku banone me 20 njerëz të tjerë dhe të për jetuar me të dhe familjen e tij. Zidane më pas tha se gjeti ekujlibër pasi filloi të jetonte me Elienaun.[22]

Ishte pikërisht te Cannes ku trajnerët zbuluan ndjeshmërinë e Zidanes, duke u bërë viktimë e sulmeve të tifozëve ndaj familjes ose rracsë së tij.[31] Trajneri i parë i tij, Jean Varraud, i dha kurajo për të hequr inatin dhe për t'u përqëndruar në lojën e tij. Zidane i shpenzoi javët e tij të para në klub duke kryer detyra pastruese si ndëshkim për shkak se ai goditi në fytyrë një kundërshtar i cili u tall me origjinën e tij.[31] Dhuna që ndonjëherë ai shpaloste gjatë karrierës së tij u forma edhe nga një konflikt i brëndshëm i të qënurit algjeriano-francez, diferencat midis këtyre dy kulturave dhe rritja e tij në rrugët e vështira të La Castellanes.[31]

Zidane bëri debutimin e tij si profesionist për Cannes më 18 maj 1989 në një ndeshje të divizionit të 1rë francez kundër Nantes.[32] Ai shënoi golin e parë për klubin në shkurt 1991, në një tjetër ndeshje ndaj Nantes që u mbyll me një fitore 2–1.[33] Pas ndeshjes, gjatë një parti për lojtarët e ekipit, Zidanes iu dha një makinë nga Alain Pedretti, i cili ia kishte premtuar ditën që do të shënonte golin e parë me klubin.[34] Në fushë, Zidane shfaqi teknikë të jashtëzakonshme me topin, duke treguar grimca talenti që do ta dërgonin në majën e botës së futbollit.[8] Në sezonin e tij të parë të plotë me klubin, klubi siguroi paraqitjen e parë evropiane në histori me një vend në Kupën UEFA pasi e mbylli kampionatin në vend të katërt. Ky rezultat vazhdon ende të mbetet më i larti për klubin në elitë që kur u rrëzua për herë të parë në histori në sezonin 1948–49.[35]

Zidane u transferua te Girondins de Bordeaux në sezonin 1992–93. Gjatë qëndrimit të tij katër-vjeçar në klub, Zidane fitoi Kupën Intertoto 1995 pasi mposhtën në finale Karlsruhe,[36][37] kurse një vit më vonë ishin finalist në Kupën UEFA 1995–96 ndaj Bayern Munich.[37][38][39] Ai luajti në mesfushë, ku do të kombinonte me Bixente Lizarazu dhe Christophe Dugarry, gjë që do të bëhej një nga tiparet më të dallueshme të Bordeaux dhe kombëtares franceze të vitit 1998. Në vitin 1995, trajneri i Blackburn Rovers Kenny Dalglish shfaqi interesin për të firmosur me Zidane dhe Dugarry, por presidenti i klubit u përgjigj duke thënë, "Pse do të firmosësh me Zidanen kur ne kemi Tim Sherwood?"[40] Gjithashtu gjatë fillimit të sezonit 1996, Zidane iu ofrua Newcastle United për 1.2 milion £, por klubi refuzoi ofertën, duke thënë se lojtari nuk ishte mjaftueshëm i mirë për të luajtur në divizionin e 1rë anglez.[41] Në vitin 1996, Zidane mori çmimin futbollisti i vitit i Ligue 1.[42]

"Ai është një lojtar i veçant. Ai krijon hapsirë ku aty nuk është asnjëri. Nuk ka rëndësi ku e merr topin ose se si i vjen, ai mund të dali nga vështirësitë. Imagjinata dhe teknika e tij janë të mrekullueshme

—Shoku i skuadrës te Juventus Edgar Davids rreth aftësive të Zidane.[43]

Pas një vargu performancash mbreslënëse me Bordeaux dhe Francën, Zidane kishte oferta nga klubet më elitare evropiane në pranverën e vitit 1996, keshtu që ai vendosi të kalonte te ekipi fitues i UEFA Ligës së Kampioneve Juventus gjatë përfundimit të sezonit.[44] Ndikimi i tij në Itali ishte i menjëherëshëm, duke fituar kampionatin në sezonin 1996–97 dhe Kupën Ndërkontinentale 1996.[45] Ai fitoi çmimin Serie A Futbollisti i huaj i vitit në sezonin e tij të parë në Torino.[46] Statusi në rritje i Zidane në botën e futbollit bëri që ai të zgjidhej pjesë e ekipit "XI e Evropës" për t'u përballur me "XI e Botës" në dhjetor 1997, duke formuar një treshe sulmi me Ronaldon dhe Gabriel Batistutën.[47]

Si organizatori i Juventusit, Zidane luajti mbrapa Alessandro Del Pieros, i cili kujtonte, "Zidane kishte një talent të jashtëzakonshëm, që kontriboi në interesin e vetëm që ai kishte, të ndihmonte skuadrën. Nuk ishte një lojtar egoist. Ai kishte një aftësi unike që të ishte i madh dhe të bëhej lojtar skuadre. Isha me fat që luajta me të."[48] Zidane humbi finalen e Ligës së Kampioneve 1997 me rezultatin 3–1 kundër Borussia Dortmund, duke mos patur ndikim në ndeshje për shkak të markimit të rreptë të Paul Lambert.[49]

Në sezonin e ardhshëm, Zidane shënoi shtatë gola në 32 ndeshje në kampionat për të ndihmuar Juventusin të fitonte kampionatin sërisht dhe të ruante Scudetton. Në Evropë, Juventus luajti në finalen e tretë rresht të Ligës së Kampioneve, por u mposht 1–0 nga Real Madrid. Në vitin 1998, Zidane u emërua FIFA Lojtari Botëror i Vitit, si dhe fitoi Topin e artë. Juventus përfundoi e dyta në Serie A të sezonit 2000–01, por u eliminuan në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, ku Zidane u pezullua për shkak se goditi me kokë lojtarin e Hamburger SV, Jochen Kientz.[50] Në vitin 2001, Zidane u shpall futbollisti i huaj i Serie A për herë të dytë.[46]

Zidane me shokun e skuadrës David Beckham në 2003.

Në vitin 2001, Zidane u bashkua me Real Madridrin për 150 miljard lira italiane (rreth 77.5 milion €, 12.8 miljard peseta spanjolle),[51][52][53] që do të paguheshin me këste,[54] duke u bërë transferimi më i shtrenjtë i historisë së futbollit. Ai firmosi një kontratë katër-vjeçare. Ai ishte afrimi më i fundit i epokës Galácticos ku yje të futbollit botëror bliheshin nga klubi çdo verë. Në sezonin e tij të parë në klub, Zidane shënoi golin e famshëm të fitores, një gjuajtje në ajër me këmbën e tij të dobët në fitoren e Realit 2–1 kundër Bayer Leverkusenitfinalen e Ligës së Kampioneve 2002, duke zhvilluar edhe paraqitjen e tij të katërt.[55] Ky gol është konsideruar si më i bukuri dhe madhëshori në historinë e Ligës së Kampioneve.[56][57][58] Madhësia dhe rëndësia e golit pa Zidanen të prodhonte një nga festimet e golave më emocional të tij; ai vrapoi drejt vijave kufizuese të fushës duke bërtitur me ngazëllim.[59]

"Ai dominon topin, ai është një spektakël që ecën dhe luan sikur të kishte dorashka mëndafshi në të dy këmbët. Ai bën që t'ja vlejë të shkosh në stadium – është një nga më të mirët që u kam parë."

Alfredo Di Stéfano për Zidanen pasi u shpall Lojtari Botëror i Vitit në 2003.[7]

Në sezonin e ardhshëm, Zidane ndihmoi Real Madridin të fitonte La Ligan, duke shkëlqyer në mesfushë me portugezin Luís Figo. Ai u emërua FIFA Lojtari Botëror i Vitit për herë të tretë në karrierë.[60] Në vitin 2004, tifozët e votuan atë si lojtarin më të mirë evropian në përvjetorin e pesëdhjetë të Golden Jubilee Poll nga UEFA.[11]

Edhe pse sezoni i tij i fundit u mbyll pa trofe, Zidane pati sukses në aspektin personal, duke shënuar tregolëshin e parë në janar 2006 në fitoren 4–2 ndaj Seviljes.[61] Ai e mbylli sezonin si golashënuesi (9 gola) dhe asistuesi (10 asiste) i dytë më i mirë i ekipit, në 28 ndesheje, respektivisht mbrapa Ronaldos dhe David Beckhamit.[62] Më 7 maj 2006, Zidane publikoi qëllimin e tij për t'u pensionuar pas përfundimit të Kupës së Botës 2006;[63] ai luajti ndeshjen e lamturimës në një barazim 3–3 kundër Villarreal ku ai edhe shënoi. Ekipi veshi fanella përkujtimore që lexonin ZIDANE 2001–2006 posht stemës së klubit. 80,000 tifozë në Santiago Bernabéu shfalosën një bandelorë që lexonte, "Faleminderit për magjinë."[8]

Në vitin 2012, Zidane luajti për Realin në një ndeshje All-Stars kundër Manchester United që u mbyll me një fitore 3–2. Në prill 2013, ai u emërua nga Marca në formacionin më të mirë të lojtarëve të huaj në historinë e Real Madridit.[64]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franca dhe Algjeria e konsideronin Zidanen si qytetar të tyre. U përfol se trajneri i Algjerisë Abdelhamid Kermali i kishte mohuar Zidanes një vend në ekip për shkak se nuk ishte i shpejtë mjaftueshëm.[65] Megjithatë, Zidane i hodhi poshtë këto pretendime në një intervistë në vitin 2005, duke thënë se ai nuk ishte i disponueshëm për të luajtur me Algjerinë për shkak se në atë kohë ai kishte luajtur me Francën.[66]

Pavarësisht se Zidane nuk ishte në formën e tij më të mirë, Franca arriti në gjysëm-finalen e turnamentit. Zidane ende nuk ishte një titullar i rregullt në ekip dhe niveli i tij ishte ende mesatar gjatë zhvillimit të turnamentit; pavarësisht kësaj, ai shënoi në gjuajtjet e penalltive në çerek-finale dhe gjysëm-finale. Franca u eliminua në gjysëm-finale nga Republika Çeke në gjuajtjet e penalltive.[67]

Kupa e Botës 1998

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pas triumfit të Francës në Kupën e Botës, një fotografi e Zidanes u projektua në Arc de Triomphe (në foto) sëbashku me fjalët "Merci Zizou".[68]

Kupa e Botës 1998 ishte edicioni i parë i Kupës së Botës që Zidane mori pjesë. U zhvillua në vendlindjen e tij, Francë. Franca i fitoi të tre ndeshjet e fazës së grupeve kurse Zidane doli me karton të kuq në ndeshjen e dytë ndaj Arabisë Saudite për shkak se shkeli Fuad Anwar, duke u bërë lojtari i parë francez që merr një karton të kuq në Kupën e Botës.[69] Edhe pse pa organizatorin e tyre, Franca mposhti Paraguajin 1–0 në raundin e 16-tave,[70] si dhe, në rikthimin e tij në ekip, Italinë 4–3 me penallti pasi koha e rregullt dhe shtesa përfunduan pa gola.[71] Në gjysëm-finale, Franca mposhti Kroacinë 2–1. Zidane luajti një rol madhor në këtë arritje, edhe pse ai nuk kishte shënuar ende golin e tij të parë në këtë kompedicion.[69]

Zidane dhe France luajtën ndaj kampionëve në fuqi dhe favoritëve BrazilitStade de Francefinalen e Kupës së Botës. Franca e dominoi Brazilin që nga fillimi i lojës, kurse Zidane shënoi dy gola të ngjashëm, të dy me kokë pas ekzekutimeve të goditjeve këndore nga Emmanuel Petit dhe Youri Djorkaeff. Falë dy golave të tij, Franca e mbylli pjesën e parë në avantazh 2–0 dhe me një dorë te trofeu. [8] Petit shënoi golin e tretë të takimit në momentet e fundit të kohës shtesë për të vulosur fitoren 3–0 dhe triumfin e parë të Francës në Kupën e Botës. Zidane u shpall lojtari i ndeshjes, duke u bërë një hero kombëtar si dhe mori çmimin Légion d'honneur po në atë vit.[68] Më shumë se një milion persona u rreshtuan në Champs-Élysées në Paris, me festimet që u përqëndruan në Arc de Triomphe.[72]

Dy vite më vonë Franca fitoi edhe Euro 2000, duke u bërë ekipi i parë që nga Gjermania në vitin 1974 që është kampione të fuqi e Kupës së Botës dhe Kampionatit Evropian. Zidane e përfundoi turnamentin me dy gola, një goditje dënimi me hark kundër Spanjës në çerek-finale dhe një gol të artë në gjysëm-finale ndaj Portugalisë në gjysëm-finale.[73][74] Paraqitjet e tij bënë që UEFA ta shpallte lojtarin më të mirë të turnamentit.[75]

Zidane vetë besoi se ishte në kulmin e karrierës gjatë Euro 2000, kurse uebfaqja zyrtare e UEFA-s deklaronte: "Në Belgjikë dhe Holandë, Zidane dominoi një turnament madhor si asnjë më parë që nga Diego Maradona në vitin 1986. Që nga ndeshja hapëse ndaj Danimarkës deri në finale ndaj Italisë, 'Zizoi' shkëlqeu, duke i bërë magji kundërshtarëve me driblimet e zgjuara, hapat galopant, vrapimet e sakta dhe vizionin mjeshtëror.[76]

Kupa e Botës 2002

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si kampione në fuqi e Evropës dhe botës, Franca hyri në Kupën e Botës 2002 në Japoni/Kore e Jugut si favorite për të fituar por një dëmtim i përsuar në kofshë nga Zidane bëri që ai të humbasi dy ndeshjet e para të fazës së grupeve, dhe Franca, pa talizmanin e tyre, nuk shënuan asnjë gol të dy dyja ndeshjet.[77] Ai u rikthye për ndeshjen e tretë edhe pse jo plotësisht i rikuperuar,[77] por nuk mundi të ndalojë eliminimin e hershëm të ekipit nga kompedicioni pa shënuar qoftë një gol të vetëm; kjo ishte performanca më e keqe në histori nga një ekip kampion në fuqi.[77]

UEFA Euro 2004, Franca fitoi grupin e sajë para Anglisë dhe Zvicrës, para se në çerek-finale të eliminohej në mënyrë surprizë me rezultatin 1–0 nga Greqia që në fund u shpall kampione.[78] Në ndeshjen hapëse ndaj Anglisë, Zidane shënoi me goditje dënimi dhe penallti për të përmbysur takimin, që u fitua nga Franca 2–1.[79][80] Pas eliminimit të Francës, Zidane deklaroi pensionimin nga kombëtarja.[81]

Kupa e Botës 2006

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Zidane duke luajtur gjatë finales së Kupës së Botës 2006.

Franca pati një fushatë të vështirë kualifikimi për në Kupën e Botës 2006 për shkak se disa lojtarë të rëndësishëm e veteran si Bixente Lizarazu, Marcel Desailly, Claude Makélélé dhe Lilian Thuram u pensionuan. Me kërkesë të trajnerit Raymond Domenech, Zidane doli nga pensionimi dhe menjëherë u riemërua kapiten i ekipit.[82] Ai sëbashku me Makélélén dhe Thuramin zhvilluan ndeshjen e parë që pas rikthimit më 3 shtator 2005 në fitoren 3–0 ndaj Ishujve Faroe. Kjo treshe ndihmoi Francën të fitonte grupin pasi renditeshin në vendin e katërt.[83] Më 27 maj 2006, Zidane zhvilloi paraqitjen e 100të me Francën në një miqësore ndaj Meksikës që u fitua 1–0; kjo rezultoi të ishte edhe ndeshja e tij e fundit në Stade de France. Ai gjithashtu u bë lojtari i katërt që arriti 100 ndeshje për Francën, pas Desailly, Thuram dhe Didier Deschamps.[84]

Franca pati një fillim të ngadaltë në turnament, dhe pasi u pezullua për ndeshjen e tretë të fazës së grupeve, Zidane u rikthye për të shënuar dhe asistuar golin e Patrick Vieirës në ndeshjen e raundin e tretë kundër Spanjës.[85] Në çerek-finale, Franca u përball me Brazilin në përsëritjen e finales së vitit 1998; Zidane asistoi golin e vetëm të ndeshjes së shënuar nga Thierry Henry si dhe u shpall lojtari i ndeshjes nga FIFA.[86][87] Franca u përball me Portugalinë në gjysëm-finale, dhe ashtu si në Bruksel gjashtë vite më parë, penalltia e Zidane vendosi takimin dhe dërgoi Francën në një tjetër finale.[88][89]

Para finales së Kupës së Botës 2006Berlin, Zidane iu dha çmimi Topi i artë si lojtari më i mirë i turnamentit.[90] Duke qënë se kishte deklaruar se do të pensionohej pas përfundimit të kontratës me Real Madridit në fund të sezonit 2005–06, bota e futbollit tashmë e dinte se finalja e dytë e Kupës së Botës për Zidanin do të ishte edhe ndeshja e fundit e karrierës së tij. Shtatë minuta pasi ndeshja kishte filluar, Zidane i dha avantazhin Francës me një penallti në stilin Panenka, duke goditur me një parabël e cila u përplas në traversë dhe hyri brënda duke kaluar vijën fatale,[91] duke u bërë lojtari i katërt në histori që shënon në dy finale të ndryshme të Kupës së Botës, si dhe duke barazuar Vaván, Pelén dhe Geoff Hurst me tre gola në finalet e Kupës së Botës. Ai përpak sa nuk shënoi edhe një gol të dytë në pjesën e parë të kohës shtesë, por gjuajtja e tij me kokë u prit nga Gianluigi Buffon. Zidane më pas u nxorr me karton të kuq në minutën e 110të të ndeshjes pasi goditi me kokë në gjoks mbrojtësin kundërshtar Marco Materazzi,[92] duke mos marrë pjesë në gjuajtjet e penalltive, ku Italia triumfoi 5–3.[93] Veprimi i tij pushtoi faqet e gazetave në të gjithë botën, kurse në Francë Le Figaro e quajti goditjen e tij me kokë "të neveritshme", kurse faqja e parë e L'Equipe shtronte pyetjen: Çfarë t'i themi fëmijëve, për kë je bërë shëmbull përgjithmon? ...Si mund ti ndodhte kjo gjë një burri si ty?[89]

"Ndeshja që ti luajte mbrëmjen e kaluar ishte plot me talent dhe profesionalizëm. E di që je i mërzitur dhe zhgënjyer por dua të të them se i gjithë shteti është shumë krenar për ty. Ti ke nderuar shtetin me cilësitë e tua të jashtëzakonshme dhe shpirtin garues fantastik, e cila ishte forca jote në kohë të vështira, por edhe në kohët e fitores."

—Presidenti i Francës, Jacques Chirac, duke nderuar Zidanen në Paris pas Kupës së Botës 2006.[89]

Pasi u rikthye në Francë, Place de la Concorde në Paris ishte mbushur me qindra tifozëve që valvisnin flamura dhe në mënyrë ritmike brohorisnin "Zizou! Zizou!,"; ai u nderua edhe nga presidenti i Francës Jacques Chirac.[89] Fjalët e Chirac pasqyronin ndjenjat e publikut francez, kurse sondazhet e bëra menjëherë pas incidentit tregonin mbështetje për Zidane: 61% të francezëve thanë se ata e kishin falur Zidanen për veprimet e tij kurse 52% thanë se e kuptonin atë.[89] Sipas gazetarit francez Philippe Auclair, paraqitjet e Zidanes në ndeshjet me eliminim direkt ishin "nga më të mirat e tij me fanellën blu"."[89] Si lojtari i turnamentit, Zidane i kishte dhënë ekipit shpresa, gjë që bëri që gazeta e përditëshme franceze Libération, të deklaronte: "Për një muaj, Franca ëndërronte me Zidanen."[89] Zidane mbeti një ikonë në sytë e publikut francez, dhe një shkrimtar francez deklaroi, "Është mirë për ne të shohim se heroi ynë kombëtar mund të bie."[89] U zbulua më pas ndërmjet intervistave se Materazzi kishte ofenduar motrën e Zidanes, inati dhe reagimi i të cilit u rrit.[94] Në vitin 2010, Zidane deklaroi se preferonte "të vdiste" sesa ti kërkonte falje mbrojtësit italian për incidentin në finale,[95] por gjithashtu pranoi "se nuk do të jetonte me veten" nëse do të qëndronte në fushë dhe të ndihmonte Francën të fitonte.[96] Ai më pas tha, "Nëse shikoni të katërmbëdhjetë kartonët e kuq të mi, dymbëdhjetë kanë ardhur si rezultat provokimi. Nuk është justifikim, as shfajsim, por pasioni im, tempi dhe gjaku më bënë të reagoj."[97]

Pas kartonit të kuq në finale, Zidane zyrtarisht u pensionua nga futbolli profesionist dhe deklaroi se nuk do ta tërhiqte vendimin e tij.[98] Për kartonin e kuq, FIFA e dënoi Zidanen me tre ndeshje pezullim.[99] Për të shlyer këtë pezullim, Zidane ra dakord për të kontribuar me punë vullnetare për tre ditë me fëmijë në një nga projektet humanitare të FIFA-s.[100] Me këtë karton të kuq, Zidane barazoi brazilianin Cafu për numrin e kartonëve të marrë në edicionet e Kupës së Botës, me gjashtë.[101]

Zidane duke luajtur një ndeshje futsalle në vitin 2008.

Që pas pensionimit, Zidane ka luajtur rregullisht për ekipin e veteranëve të Real Madridit. Ai gjithashtu ka bërë disa paraqitje në ndeshjet futsalle. Në vitin 2015, ai luajti në një turnament futsalle në DubaiEmirateve të Bashkuara Arabe; një ngjarje gazmore ndodhi gjatë turnamentit, ku një lojtar kundërshtar u ndëshkua me karton të verdhë për shkak se bëri një selfie me Zidanen gjatë ndeshjes.[102] Në një intervistë në qershor 2008, Zidane deklaroi se ai kishte dëshirë ti rikthehej futbollit, por nuk kishte plane të menjëherëshme për t'u kthyer.[103]

Më 1 qershor 2009, Zidane u punësua si këshilltari i ri i presidentit pasi Florentino Pérez u zgjodh në këtë post për herë të dytë.[104] Ai, sëbashku me drejtorin e përgjithshëm Jorge Valdano dhe drejtorin sportiv Miguel Pardeza, ishin personat përgjegjës për të marrë vendimet kyç në lidhje me çështjet nga futbolli.[104] Pas dështimit të Francës në Kupën e Botës 2010, Zidane deklaroi se ende nuk kishte në plan të fillonte karrierën si trajner.[105]

Komiteti i Katarit për kandidimin në Kupën e Botës 2022 lajmëroi në shtator 2010 se Zidane ishte shpallur ambasador i përpjekjeve të Katarit për të organizuar Kupën e Botës 2022.[106] Më 2 dhjetor 2010, pasi FIFA lajmëroi se Katari kishte fituar të drejtën e organizimit të Kupës së Botës 2022,[107] Zidane tha se ishte "shumë i kënaqur" me rezultatin.[108] Ai tha se me këtë mesazh po përpiqej të bindte në këtë fushat: "Po thoja që futbolli i përkiste të gjithë botës. Jam krenar që kam dhënë kontributin tim që një shtet i ri të marri Kupën e Botës. Katari dhe lindja e mesme si e gjitha e meritojnë këtë ngjarje dhe kjo më bën shumë të lumtur. Është një fitore për botën arabe.[13] Zidane gjithashtu ka mbështetur dy kandidatura të Parisit për Lojërat olimpike verore, përfshirë kandidaturën e edicionit 2012, që u fitua me rezultat të ngusht nga Londra, dhe kanditaturën e suksesshme të edicionit 2024.[109]

Aktivitetet e bamirësisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Zidane në Danone Nations Cup, 2008. Një turnament futbolli që përfshin 2.5 milion fëmijë nga 11,000 clube nga bota. Zidane është ambasadori i këtij kompeticioni.

Më 24 shkurt 2007, para një turme prej 10,000 tifozësh në një ndeshje të luajtur në veri të Tailandës për bamirësi ndaj fëmijëve të Keuydaroon të sëmurë me HIV, Zidane shënoi golin e parë dhe asistoi golin e dytë për një shok malajzian me ndeshjen që u mbyll në barazim 2–2. Paratë e fituara nga ndeshja u përdorën për të ndërtuar dy shkolla si dhe 16 shtëpi me nga 3 krevate.[110]

Më 19 nëntor 2008, Zidane mori pjesë në edicionin e pestë të Ndeshja kundër varfërisëMalagaSpanjës, e cila gjithashtu u mbyll 2–2; ai nuk shënoi por asistoi golin e dytë të ekipit të tij. Ai dhe Ronaldo, bashkpunuan për ta përdorur këtë ngjarje si përfitim për Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim; ata luajtën si kapitenë të skuadrave respektive, që përbëheshin nga futbollistë aktivë dhe atletë profesionistë dhe të famshëm.[111] Zidane është një ambasador i Kombeve të Bashkuara që nga viti 2001, duke deklaruar para lojës se "çdokush mund të bëjë diçka për ta bërë botën një vend më të mirë."[112]

Në qershor dhe korrik 2009, Zidane udhëtoi në Kanada, duke bërë disa ndalesa në Toronto, Montreal dhe Vankuver. Pavarësisht se ky aktivitet quhej "Zidane dhe shokët", grupi kishte personazhe si Fabien Barthez dhe Samuel Eto'o, por ndeshjet që u luajtën kishin lojtarë vëndas. Disa fitime iu dhanë UNICEF.[113]

Zidane në Ndeshjen kundër varfërisëBern, mars 2014.

Më 6 qershor 2010, Zidane mori pjesë në aktivitetin bamirës dyvjeçar të organizuar nga Soccer Aid. Ai luajti për ekipin "Rest of the world" (sq. Pjesa tjetër e botës), që kishte trajner ish sulmuesin e Liverpool dhe Celtic, Kenny Dalglish; ata u përballën kundër Anglisë, dhe Zidane luajti kundër tyre përkrah ish shokut te Real Madridi Luís Figo dhe legjendës së Celtic, Henrik Larsson. Ai luajti kundër ish lojtarëve si Teddy Sheringham dhe Alan Shearer, si dhe kundër aktorëve të Hollywood si Woody Harrelson, Mike Myers, Michael Sheen, shefit Gordon Ramsay, aktorit Damian Lewis dhe këngëtarit Robbie Williams.[114] Ndeshja u luajt në Old Trafford, Manchester dhe u fitua nga ekipit Rest of the world për herë të parë, me penalltinë e fitores që u shënua nga Harrelson pas një barazimi 2–2.[114]

Më 2 qershor 2013, Zidane luajti në një ndeshje bamirësie të zhvilluar në Old Trafford midis legjendave të Manchester United dhe Real Madridit, si pjesë e ndeshjes së kthimit midis dy ekipeve. Ndeshja e parë u luajt në Stadiumin Santiago Bernabéu. Në ekipin e Zidane bënin pjesë lojtarë si Figo, Fernando Redondo dhe Manolo Sanchís, kurse fitimet e kësaj ndeshje do të shkonin në fondacionin e Manchester United.[115] Ndeshja e 12të ndaj varfërisë u zhvillua më 20 prill 2015 në Saint-Étienne të Francës, ku Zidane ishte shok skuadre me Ronaldon dhe me ish yje të tjerë të futbollit si dhe lojtarë të kaluar dhe prezent të klubit AS Saint-Étienne. Sipas UNDP, "dy të tretat e fitimeve do të shkonin si ndihma për vëndet më të goditura si Guinea, Liberia dhe Sierra Leone, për të ndihmuar këto shtete që të rikuperoheshi nga epidemia e Ebolas.[116] Në qershor 2018, Zidane u bashkua me e ekipin francez fitues të Kupës së Botës 1998 dhe luajti një ndeshje bamirësie ndaj ekipit All-Star ku bënte pjesë edhe vrapuesi xhamajkian Usain Bolt. Në fitoren 3–2 të Francës, Thierry Henry shënoi pas një kombinimi një-dy me Zidanen, i cili më pas shënoi një goditje dënimi me hark nga 22 metra.[117]

Karriera si trajner

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Zidane ishte ndihmës trajneri i Real Madrid në sezonin 2013–14.

Në nëntor 2010, Zidane u punësua si një këshilltar special i ekipit të parë të Real Madridit pas një kërkese të bërë nga trajneri i asaj kohe i klubit José Mourinho, i cili kërkoi që francezi të punonte më afër me ekipin. Në rolin e tij të ri, Zidane pritej që të merrte pjesë në ngjarjet dhe funksionet e ekipit në Ligën e Kampioneve dhe gjithashtu do të udhëtonte me ekipin e parë rregullisht si dhe do të merrte pjesë në mbledhjet para ndeshjeve, seancat stërvitore dhe takimet me trajnerin.[118] Në korrik 2011, Real Madridi zyrtarizoi francezin si drejtorin e ri sportiv të klubit.[119] Në vitin 2013, Zidane u punësua si ndihmësi i trajnerit Carlo Ancelotti te Real Madridi.[120]

Real Madrid Castilla

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2014, Real Madridi lajmëroi se Zidane do të ishte trajneri i ekipit B të klubit, Real Madrid Castilla.[14] Më 29 gusht, drejtori i Spanish National Football Coach Education Centre (CENAFE), Miguel Galán, raportoi Zidanen për shkak se ai ishte vendosur trajner i ekipit pa pasur liçensat e duhura të trajnerit.[121] Sipas Galán, "Askush që nuk ka të bëjë me botën e futbollit mund të mos jetë në dijeni se Zidane po vepron si trajner i Real Madrid Castillas në këtë sezon. Është një fakt i kryer që është pranuar gjerësisht, siç tregohet nga raportet e medias dhe Real Madridi nuk e mohon atë."[121] Pavarësisht se raporti zyrtar i ndeshjes hapëse të Castillas në Segunda División B listonte Santiago Sánchezin si trajnerin e Los Blancos dhe Zidanen si ndihmësin e tij, Galán deklaroi: "Kjo hierarki ekziston vetëm në letër. E vërteta është tërësisht e kundërta: Zidane po vepron si trajneri i Real Madrid Castillas, dhe, me gjithë respektin për të si koleg, roli i Z. Sánchez është vetëm të sigurojë liçensat."[121][122]

Zidane (djathtas) me kapitenin e ekipit Sergio Ramos duke ngritur trofeun e UFEA Ligës së Kampioneve 2016.

Më 4 janar 2016, Real Madridi njoftoi shkarkimin e trajnerit Rafael Benítez dhe në të njëjtën ditë Zidane u zyrtarizua si trajneri i ri në një marrëveshje për dy vite e gjysëm.[123][124] Ndeshja e tij e parës si trajner i ekipit u zhvillua pesë ditë më vonë, kur Real Madridi mposhti me rezultatin 5–0 Deportivo de La CoruñaLa Liga.[125]El Clásicon e tij të parë si trajner, më 2 prill në Camp Nou, Zidane udhëhoqi ekipin në një fitore 2–1 ndaj Barcelonës, duke i shkaktuar katalanasve humbjen e parë pas 39 ndeshjesh.[126][127] Me këtë fitore, Zidane u bë trajneri i parë që nga Bernd Schuster në dhjetor 2007 që fiton në debutimin e tij në El Clásico.[128]

Më 4 maj, Zidane udhëhoqi Real Madridin drejt finales së Ligës së Kampioneve 2016 pasi fitores me rezultatin e përgjitshëm 1–0 ndaj Manchester Cityt.[129] Në La Liga, ekipi humbi mundësinë të shpallej kampion pasi u rendit në vendin e dytë me vetëm një pikë më pak se Barcelona. Në finalen e Ligës së Kampioneve më 28 maj, Real Madridi mposhti rivalët e qytetit Atlético Madrid nga gjuajtjet e penalltive për të fituar Kupën Evropiane të 11të në historinë e tyre, e quajtur ndryshe si La Undécima.[130] Zidane u bë njeriu i shtatë në histori që fiton Kupën Evropiane (tani UEFA Liga e Kampioneve) si lojtar dhe trajner, si dhe trajneri i parë francez, duke përjashtuar Helenio Herrerën (argjentinas i natyralizuar në francez) që fiton trofeun.[131]

Zidane, me lojtarët e ekipit, duke qëndruar në krahun e djathtë të kryebashkiaks së Madridit Manuela Carmena pasi Reali fitoi titullin e 33të të La Ligas, maj 2017.

Në sezonin e tij të parë si trajner, Reali fitoi ndeshjen e 16të rresht në La Liga,[132] një rekord për klubin, në fitoren 2–0 si vizitor ndaj Espanyolit më 18 shtator 2016.[133] Me këtë fitore, ai theu rekordin e klubit të vendosur në sezonin 1960–61 si dhe barazoi rekordin e vendosur nga Barcelona në sezonin 2010–11.[132] Më 18 dhjetor, Real Madridi mposhti ekipin japonez Kashima Antlers në finalen e FIFA Kupës së Botës për Klube, me portugezin Cristiano Ronaldo që u bë protagonist me një tregolësh.[134]

Më 12 janar 2017, barazimi ndaj Seviljes në ndeshjen e dytë të raundit të 16-tave të Copa del Rey ishte takimi i 40 pa humbje për Realin e Zidanes, duke vendosur një rekord të ri në futbollin spanjoll si dhe duke thyer rekordin prej 39 ndeshjesh të Barcelonës së drejtuar nga Luis Enrique.[135][136] Zidane më pas udhëhoqi ekipin drejt fitimit të kampionatit, për herë të 33të në histori, pas një fitore 2–0 ndaj Málagës.[137]

Më 3 qershor 2017, Zidane udhëhoqi Real Madridin në fitoren 4–1 ndaj ekipit italian Juventusfinalen e Ligës së KampioneveKardif për trofeun e 12të evropian, ndryshe La Duodécima. Kjo fitore e bëri Real Madridin ekipin e parë në histori që fiton dy herë rresht Ligën e Kampioneve. Zidane gjithashtu arriti dopietën e parë si trajner; ishte hera e parë që klubi fiton dopietën (La Liga & Liga e Kampioneve) që nga sezoni 1956–57.[138] Me triumfin e Realit në Ligën e Kampioneve, Zidane u bë trajneri i dytë që fiton Kupën Evropiane në dy sezonet e para si trajner; i pari që e arriti këtë gjë ishte José Villalonga, gjithashtu trajner i Realit.[139]

Ai më pas fitoi edhe Superkupën Evropiane me rezultatin 2–1 ndaj Manchester United më 8 gusht.[140] Kjo gjë e bëri Zidanen trajnerin e parë që nga koha e Arrigo SacchitMilanit në vitin 1990 që fiton dy Superkupa Evropiane rresht. Pesë ditë më vonë, Real Madrid mposhti me rezultatin 3–1 Barcelonën në Camp Nou në ndeshjen e parë të Supercopa de España. Tre ditë vonë, Reali fitoi edhe ndeshjen e dytë me rezultatin 2–0, duke fituar superkupën me rezultatin e përgjithshëm 5–1; fitorja 2–0 i dha fund ndeshjeve rresht të Barcelonës me të paktën një gol në El Clásico.[141][142] Ky titull, i shtati i Zidanes si trajner, e bëri atë trajnerin e tretë më të suksesshëm në historinë e klubit, duke barazuar spanjollin Vicente del Bosque; para tij, në vendin e dytë ishte Luis Molowny me një më shumë, kurse në vendin e parë ishte Miguel Muñoz me shtatë më shumë. Ai gjithashtu kishte fituar trofe si trajner i Realit po aq sa kishte fituar si lojtar i klubit. Suksesi i arritur bëri që Zidane të shpallej trajneri më i mirë nga FIFA për vitin 2017.[143][144] Në dhjetor 2017, Zidane fitoi trofeun e tetë si trajner kur Real Madridi mposhti Grêmion për të fituar FIFA Kupën e Botës për Klube.[145] Më 26 maj 2018, Zidane fitoi Ligën e Kampioneve për herë të tretë rresht, duke mposhtur Liverpoolin 3–1 në finale.[146] Ai u bë një nga tre trajnerët, sëbashku me Bob Paisley dhe Carlo Ancelottin, që kanë fituar Kupën Evropiane tre herë, si dhe u bë trajneri i parë që e fiton tre herë rresht.[147]

Më 31 maj, pesë ditë pas triumfit në Ligën e Kampioneve, Zidane lajmëroi dorëheqjen si trajneri i Real Madrdit, duke cituar "nevojën për ndryshim" si arsyen e largimit.[148]

Rikthimi te Real Madrid

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas disa rezultateve negative për Real Madridin disa muaj pas largimit të Zidanes – që kulmoi me eliminimin në gjysëm-finalen e Copa del Reyt nga Barcelona, një humbje në kampionat ndaj të njëjtit kundërshar që rriti disavantazhin nga vendi i parë në 12 pikë, si dhe një disfatë e papritur 4–1 nga Ajax në Ligën e Kampioneve që solli eliminimin, të gjitha këto brënda një jave – ish shoku i tij i skuadrës Santiago Solari (i cili e kishte marrë këtë post para pesë muajsh, pas qëndrimit të shkurtër të Julen Lopeteguit) u shkarkua dhe Zidane u zyrtarizua si trajner i ekipit më 11 mars 2019 në një marrëveshje tre-vjeçare.[20][149]

Pritja dhe trashëgimia

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Zidane është mjeshtri. Gjatë dhjetë viteve të fundit, nuk ka pasur asnjë si ai, ai ka qënë lojtari më i mirë i botës."

Pelé.[150]

"Teknikisht, unë mendoj se ai është mbreti për çfarë është themelore në lojë – kontrolli dhe pasimi. Nuk mendoj se asnjë mund ta rivalizoj atë për kontrollin apo marrjen e topit."

Michel Platini.[151]

Shumë zëra autotorativ kanë vlerësuar aftësitë e Zidanes dhe rëndësinë e tij në historinë e futbollit; një nga këta është edhe trajneri i Carlos Alberto Parreira, i cili e quajti Zidanen një "përbindësh" për aftësitë dhe performancën.[3] Trajneri i Gjermanisë Franz Beckenbauer ka thënë, "Zidane është një nga lojtarët më të mëdhenjë në histori, me të vërtetë një lojtar madhështor."[3] Trajneri i Italisë Marcello Lippi, i cili gjithashtu ka drejtuar Zidanen, deklaroi, "Unë mendo se Zidane është talenti më i madh që unë kam njohur në futboll në njëzet vitet e fundit."[3] Ish trajneri i Anglisë Kevin Keegan tha, "Ti shikon Zidane dhe unë mendoj se nuk kam parë ndonjë lojtar si ai. Çfarë e dallon Zidanen është mënyra se si e manipulon futbollin, duke fituar hapsirë edhe atje ku nuk ka. Shtoji edhe vizionin që e bën atë të veçant."[152] Gjatë Kupës së Botës 1998, trajneri i Italisë Cesare Maldini tha, "Do të jepja pesë lojtarë që të kisha Zidanen në ekip."[153]

Në aspektin e mbajtjes së topit ai ishte me shumë mundësi lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, i bekuar me hir dhe ndërgjegjësim supernatyral. Ai mund të luante një lojë si një Pac-Man në jetën reale dhe mos të kapej kurrë.

— Rob Smyth i The Guardian për kontrollin e topit të Zidane.[154]

Zidane gjithashtu është lavdëruar nga kolegët e tij, përfshirë edhe nga sulmuesi suedez Zlatan Ibrahimović, i cili ka thënë: "Zidane ishte nga një tjetër planet. Kur Zidane zbriste në fushë, papritmas dhjetë djemë të tjerë bëheshin më të mirë. Ishte aq e thjeshtë."[155] David Beckham e ka përshkruar Zidanen si "më të mirin e të gjitha kohërave,[156][157] kurse ylli i Barcelonës Xavi në vitin 2010 tha se Zidane ishte lojtari më i mirë i viteve 90' dhe i fillimeve të viteve 2000'.[158] Shoku i skuadrës te Real Madridi Roberto Carlos ka thënë se Zidane ishte "lojtari më i mirë që ai ka parë, duke shtuar se "tifozët vinin herët në Bernabéu vetëm për të parë atë teksa bënte nxemjen."[159] Organizatori brazilian Ronaldinho ka deklaruar: "Zidane është një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, një nga idhujt e mi. Ai kishte shumë elegancë dhe hijeshi, një prekje të mrekullueshme dhe vizion fantastik."[160] Organiatori tjetër belg Eden Hazard e ka konsideruar Zidanen si "më të mirin e të gjitha kohërave", duke shtuar se ai u rrit duke mësuar nga idhulli i tij duke "e parë atë për orë të tëra në televizor dhe online."[161][162]

Fanella e Zidanes në Kupën e Botës 2006. Ai mbajti numrin 10 për pjesën më të madhe të karrierës së tij ndërkombëtare

Zidane ka shfalosur shumë aftësi gjatë karrierës së tij, përfshirë edhe lëvizjen e tij më të njohur që quhet La Roulette. Ish lojtari i Brazilit Rivaldo deklaroi se Zidane ka qënë lojtari që e ka shijuar më shumë duke luajtur, duke thënë: "Eleganca e tij, lëvizjet në fushë dhe aftësitë e tij janë të mistershme."[163] Gazetari Sid Lowe ka shkruajtur për të, "Zidane ishte përgjigja e futbollit për Baletin Bolshoi. Eleganca e Zidanes ishte mbi të gjitha."[164] Mesfushori spanjoll Xabi Alonso gjithashtu ka lavdëzuar Zidanen duke thënë: "Çfarë bënte ai me futbollin është një ëndërr për ne."[165] Në vitin 2005, pas rikthimit të Zidane në kombëtaren franceze, shoku i tij i skuadrës Thierry Henry, deklaroi, "Në Francë, të gjithë e kuptuan se zoti eksiztonte, dhe se ai është rikthyer në ekipin ndërkombtar të francez."[166] Zidane është lavdëruar edhe nga sportistë jashtë futbollit; pasi pa golin e Zidanes kundër Deportivo La Coruña në janar 2002, ku ai e kaloi topin nga e djathta më pas nga e majta, duke e kaluar mbrojtësin dhe më pas shënoi me një gjuajtje me të majtën, basketbollisti amerikan Magic Johnson deklaroi, "Është një nga netët më frymëzuese të jetës time. Zidane është një fenomen."[167]

Zidane është emëruar FIFA Lojtari Botëror i Vitit tre herë, një gjë që e ka arritur vetëm Ronaldo, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.[168] Në vitin 2002, ESPN FC e përshkroi Zidanen si "lojtarin më të mirë të botës në lojën më të madhe të botës."[167] Në një sondazh të FIFA-s në vitin 2002, Zidane u zgjodh në Ekipin e Ëndërrave të FIFA Kupës së Botës.[169] Dy vite më pas, ai u zgjodh lojtari më i mirë evropian i 50 viteve të fundit nga UEFA, si dhe u emërua nga PeléFIFA 100, një listë me 125 lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave.[170] Në vitin 2011, UEFA hapi një sondazh për të votuar lojtarit më të mirë të 20 viteve të fundit të Ligës së Kampioneve; Zidane u shpall më i votuari nga tifozët, gazetarët dhe lojtarët.[171] Në vitin 2004, në një sondazh të kryer nga gazeta franceze Journal du Dimanche, Zidane u votua si "francezi më popullor i të gjitha kohërave".[22] Në vitin 2014, në një tjetër sondazh të kryer nga televizioni francez TF1, Zidane u votua si lojtari më i mirë në historinë e kampionatit francez.[172] Në vitin 2016, në një studim të kryer nga gazeta franceze Le Parisien, Zidane u emërua "lojtari francez më i mirë i të gjitha kohërave".[173]

Pavarësisht se me sukseset e arritura Zidane e ka vendosur veten si një nga trajnerët më të suksesshëm në historinë e Real Madridit,[174][16][175][176] koha e tij me Real Madridin si dhe sukseset e arritura janë konsideruar nga disa si me fat.[177][178][179][180] Megjithatë, filozofia taktike e tij, sidomos fleksibiliteti taktik është vlerësuar nga shumë.[181][182][183][184] Zëvëndësimet e kryera në lojë janë vlerësuar në veçanti nga specialistët; zëvëndësime që kan sjellë fitore të ndryshme për ekipin, ku mund të veçohen aktivizimet e Marco Asensios dhe Lucas Vázquezit për t'i dhënë ekipit shpejtësi në ndeshjen ndaj Paris Saint-Germain në Ligën e Kampioneve që solli një fitore 3–1 me përmbysje. Vendimi i tij për të aktivizuar Gareth Balefinalen e Ligës së Kampioneve gjithashtu rezultoi shumë efikas. Është vënë në dukje se ekipi i tij sulmon duke u përqëndruar nga krahët,[185] kurse Zidane ka meritën në veçanti për popullarizimin e formacionit 4–4–2 në formë diamanti në futbollin bashkëkohor.[186]

Në anën tjetër, disa analizojnë se roli i Zidane ishte më shumë në nxjerrjen e rezultateve dhe arritjen e harmonisë në dhomat e zhveshjes se sa ndreqja e skemës taktike.[187][188] Zidane gjithashtu theksoi rëndësinë e nivelit fizik të lojtarëve dhe parapëlqeu të zgjidhte lojtarë me ndikim në vend të një formacioni të përcaktuar.[189]

Në kulturën popullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Grupi Z5 i Zidane është një kompleks sportiv i përbërë nga pesë fusha të vogla futbolli të sponsorizuara nga Adidas.

Zidane ka pasur kontrata me kompani të ndryshme, përfshirë Adidas, Lego, France Telecom, Orange, Audi, Volvic dhe Christian Dior. Këto bashkëpunime kanë qënë fitimprurëse për Zidane, i cili fitoi 8.6 milion € në vitin 2006, dhe duke e konbinuar me rrogën e tij te Real Madridi, 6.4 milion €, arrinte gjithsej 15 milion € (20.4 milion $), gjë që e bëri atë futbollistin e gjashtë më të paguar.[190][191] Në vitin 2004, revista Forbes publikoi se Zidane kishte fituar 15.8 milion $ në 12 muaj e fundit.[192] Në maj 2010, Zidane mori pjesë në reklamë të Louis Vuitton, ku ai po luante me Pelén dhe Diego Maradonën futboll në tavolinë.[193]

Në vitin 2005, regjizorët e filmave Philippe Parreno dhe Douglas Gordon filmuan një dokumentar të quajtur Zidane: A 21st Century Portrait, e cila ndiqte Zidanen gjatë një ndeshje të tërë; ai ishte i filmuar nga 17 kamera. Banda skoceze Mogwai bëri listën e këngëve. Dokumentari ishte pjesë e Full Frame Documentary Film Festival 2009.[194]

Në ekran dokumentari Zidane: A 21st Century Portrait në Albert Hall, Manchester, me bandën e rokut Mogwai, që bëri muzikën, në skenë.

Në nëntor 2006, Zidane udhëtoi në Bangladesh si i ftuari i Muhammad Yunus, fitues i Çmimit Nobel për Paqe.[195] Ai gjithashtu vizitoi Algjerinë dhe presidentin e saj Abdelaziz Bouteflika, i cili e priti në mënyrë zyrtare.[196] Në vitin 2012, artisti algjerian Adel Abdessemed prezantoi një statujë bronzi ku ishte Zidane duke goditur me kokë Materazzin.[197]

Më 5 nëntor 2006, Zidane u paraqit në filmin vizatimor Family Guy, ku ai shihet duke goditur me kokë një zonjë të vjetër në episodin "Saving Private Brian" si një parodi e incidentit të tij me Materazzin.[198] Ajo goditje famëkeqe ka qënë gjjithashtu referencë e novelistit belg Jean-Philippe Toussaint në novelën e titullar La Mélancolie de Zidane (2006).[199]

Në vitin 2010, një filmim i Zidane duke festuar fitimin e Kupës së Botës 1998 u bë pjesë e këngës "Waka Waka" nga Shakira.[200] Katër vite më pas, prezantuesi sportiv australian Les Murray bashkpunoi me bandën Vaudeville Smash për të bërë një këngë në nder të Zidane; në këngë kishte gjithashtu edhe katër futbollista që bënin numra me topin duke mbajtur maskën e Zidane, me një nga këta që në fund godet me kokë një person.[201][202] Në vitin 2016, Zidane u rendit si një nga 500 muslimanët me më shumë ndikim në botë në një kërkim të bërë nga Qëndra e studimeve ndërkombëtare islamike mbretërore e Jordanisë, që tha: "Karakteri modest i tij [Zidane] e ka bërë atë më të dashur për publikun e gjerë."[203]

Në moshën 17 vjeç, Zidane u takua me gruan e tij të ardhshme, Véronique Fernández (lindur në Aveyron dhe me origjinë spanjolle),[204] gjatë kohës që ai po luante me Cannes në sezonin 1988–89. Ata u martuan në vitin 1994, dhe kanë katër djem: Enzo Alan Zidane Fernández (lindur më 24 mars 1995), Luca Zidane Fernández (lindur më 13 maj 1998),[205] Theo Zidane Fernández (lindur më 18 maj 2002)[206] dhe Elyaz Zidane Fernández (i lindur më 26 dhjetor 2005). Nga viti 2018, Enzo është mesfushor i CF Rayo Majadahonda, Luca është portieri i tretë i Real Madridit, Theo (mesfushor) është në Cadete A dhe Elyaz (mesfushor) në Infantil Bakademisë së Real Madridit.[207]

Statistikat e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi: [208][209]

Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Cannes 1988–89 Divizioni i 1rë 2 0 2 0
1990–91 28 1 3 0 31 1
1991–92 31 5 3 0 4[a] 0 38 5
Gjithsej 61 6 6 0 4 0 71 6
Bordeaux 1992–93 Divizioni i 1rë 35 10 4 1 39 11
1993–94 34 6 3 0 6[a] 2 43 8
1994–95 37 6 5 1 4[a] 1 46 8
1995–96 33 6 3 0 15[b] 6 50 12
Gjithsej 139 28 15 2 25 9 179 39
Juventus 1996–97 Serie A 29 5 2 0 10[c] 2 3[d] 0 44 7
1997–98 32 7 4 1 11[c] 3 1[e] 0 48 11
1998–99 25 2 4 0 10[c] 0 1[e] 0 40 2
1999–2000 32 4 3 1 6[f] 0 41 5
2000–01 33 6 2 0 4[c] 0 39 6
Gjithsej 151 24 15 2 41 5 5 0 212 31
Real Madrid 2001–02 La Liga 31 7 9 2 9[c] 3 2[g] 0 51 12
2002–03 33 9 1 0 14[c] 3 2[h] 0 50 12
2003–04 33 6 7 1 10[c] 3 2[g] 0 52 10
2004–05 29 6 1 0 10[c] 0 40 6
2005–06 29 9 5 0 4[c] 0 38 9
Gjithsej 155 37 23 3 47 9 6 0 231 49
Gjithsej karriera 506 95 59 7 117 23 11 0 693 125
 1. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në Kupën UEFA
 2. ^ Shtetë ndeshje dhe pesë gola në UEFA Kupën Intertoto, tetë ndeshje dhe një gol në Kupën UEFA
 3. ^ a b c d e f g h i Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 4. ^ Dy ndeshje në UEFA Super Kupë, një ndeshje në Kupën Ndërkontinentale
 5. ^ a b Ndeshje në Supercoppa Italiana
 6. ^ Dy ndeshje në UEFA Kupën Intertoto, katër ndeshje në Kupën UEFA
 7. ^ a b Ndeshjet në Supercopa de España
 8. ^ Një ndeshje në UEFA Super Kupë, një ndeshje në Kupën Ndërkontinentale

Burimi: [209][210][211]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Franca 1994 2 2
1995 6 2
1996 12 1
1997 8 1
1998 15 5
1999 6 1
2000 13[A] 4
2001 8 2
2002 9 1
2003 7 3
2004 7 4
2005 5 2
2006 10 3
Gjithsej 108 31

A Përfshin një paraqitje nga ndeshja kundër FIFA XI më 16 gusht 2000 të cilën FIFA dhe Federata Franceze e Futbollit e llogarisin si një ndeshje miqësore zyrtare.[210]

Redaktuar më 8 mars 2020
Managerial record by team and tenure
Klubi Nga Deri Rekordi Ref
Nd F B H Gsh Gp Dg %F
Real Madrid Castilla 25 qershor 2014 4 janar 2016 &0000000000000057.00000057 &0000000000000026.00000026 &0000000000000017.00000017 &0000000000000014.00000014 &0000000000000088.00000088 &0000000000000058.00000058 +30 &0000000000000045.61000045,61 [212]
Real Madrid 4 janar 2016 31 maj 2018 &0000000000000149.000000149 &0000000000000104.000000104 &0000000000000029.00000029 &0000000000000016.00000016 &0000000000000393.000000393 &0000000000000160.000000160 +233 &0000000000000069.80000069,80 [213]
Real Madrid 11 mars 2019 vazhdon &0000000000000050.00000050 &0000000000000027.00000027 &0000000000000013.00000013 &0000000000000010.00000010 &0000000000000093.00000093 &0000000000000049.00000049 +44 &0000000000000054.00000054,00 [214]
Gjithsej karriera &0000000000000256.000000256 &0000000000000157.000000157 &0000000000000059.00000059 &0000000000000040.00000040 &0000000000000574.000000574 &0000000000000267.000000267 +307 &0000000000000061.33000061,33
Bordeaux[215]
Juventus[215]
Real Madrid[215]
Franca[215]
 1. ^ a b "Zinedine Zidane Player Profile" [Profili i lojtarit Zinedine Zidane] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 1 shkurt 2014.
 2. ^ "Zinedine Zidane biography" [Biografia e Zinedine Zidane] (në anglisht). Biography.com. Marrë më 28 maj 2013.
 3. ^ a b c d "Zidane's lasting legacy" [Trashëgimia e qëndrueshme e Zidane] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 20 prill 2013.
 4. ^ ""Zidane is greatest football player"" [Zidane është lojtari më i madh i futbollit] (në anglisht). Fox Sport Asia. 30 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2013. Marrë më 23 mars 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 5. ^ Jason Burt (3 korrik 2006). "Brazil 0 France 1: Zidane regains mastery to tame Brazil" [Brazil 0 Franca 1: Zidane rifiton mjeshtrinë për të zbutur Brazilin] (në anglisht). Frankfurt: The Independent. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2017. Marrë më 23 mars 2019.
 6. ^ Jore Longman (3 korrik 2006). "Brazil's Fans Lament Demise of the Beautiful Game" [Tifozët e Brazilit qahen për dëmtimin i lojës së bukur] (në anglisht). The New York Times. Marrë më 23 mars 2019.
 7. ^ a b "Defending champion bounces back from World Cup flop to try again" [Kampionët në fuqi kthen nga dëshkak të Kupës së Botës në provo përsëri] (në anglisht). Sports Illustrated. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2006. Marrë më 23 mars 2019.
 8. ^ a b c d e f ""French heir who became king"" [Trashëgimtari francez i cili u bë mbret] (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2018. Marrë më 17 nëntor 2013.
 9. ^ "Zinedine Zidane set to become Real Madrid director of football" [Zinedine Zidane gati të bëhet drejtori sportiv i Real Madridit] (në anglisht). Londër: The Guardian. 14 qershor 2012.
 10. ^ "Ronaldo's overhead kick and five other classic UCL goals" [Rrofeshata e Ronaldos dhe pesë gola të tjerë klasik të ULK] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 14 korrik 2018.
 11. ^ a b ""Zidane voted Europe's best ever"" [Zidane votohet më i miri i Evropës] (në anglisht). Londër: The Guardian. 17 nëntor 2013.
 12. ^ "Kaka: Former Brazil, AC Milan and Real Madrid midfielder announces retirement" [Kaka: Ish mesfushori i Brazilit, Milanit dhe Real Madridit lajmëron pensionimin] (në anglisht). BBC Sport=. 17 dhjetor 2017. Marrë më 23 mars 2019.
 13. ^ a b "Zidane: Katari 2022 një fitore për botën Arabe". Telegrafi.com. 3 dhjetor 2010. Marrë më 24 mars 2019.
 14. ^ a b "Zidane to manage Castilla in the 2014/2015 season" [Zidane do të drejtoj Castillan në sezonin 2014/2015] (në anglisht). Real Madrid CF. Marrë më 25 qershor 2014.
 15. ^ "Zinedine Zidane: new coach of Real Madrid" [Zinedine Zidane: trajneri i ri i Real Madrid] (në anglisht). Real Madrid CF. 4 janar 2016. Marrë më 4 janar 2016.
 16. ^ a b "Zinédine Zidane the manager is already outperforming Zidane the player" [Zinedine Zidane si trajner po bën më mirë se Zidane si lojtar] (në anglisht). The Guardian. 4 qershor 2017. Marrë më 27 qershor 2017.
 17. ^ "FIFA Football Awards 2017 – Voting Results" [FIFA Çmimet e Futbollit 2017 – Rezultatet e Votimit] (PDF) (në anglisht). FIFA.com. 23 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 tetor 2017. Marrë më 23 tetor 2017.
 18. ^ "Zinedine Zidane jep dorëheqjen. Nuk do të jetë më trajner i Real-it". Tirana Post. 31 maj 2018. Marrë më 23 mars 2019.
 19. ^ "E bujshme/ Zidane jep dorëheqjen nga Reali i Madridit". Rilindja Demokratike. 31 maj 2018. Marrë më 31 maj 2018.
 20. ^ a b "Zyrtare: Zidane rikthehet në postin e trajnerit të Real Madridit". Telegrafi.com. 11 mars 2019. Marrë më 17 mars 2019.
 21. ^ a b Fort, Patrick; Philippe, Jean (2018). Zidane: The Biography [Zidane: Biografia] (në anglisht). Londër: Ebury Press. fq. 1. ISBN 978-1-78503-848-8.
 22. ^ a b c d "ZZ top" [ZZ në krye]. The Guardian (në anglisht). 4 prill 2004.
 23. ^ a b "Why France still loves Zidane" [Pse Franca ende e do Zidanen]. The Independent (në anglisht). Londër. 11 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 16 mars 2019.
 24. ^ a b Matt Pomroy (8 gusht 2016). "Zinedine Zidane: What I've Learned" [Zinedine Zidane: Çfarë kam mësuar]. Esquire (në anglisht). Marrë më 14 korrik 2018.
 25. ^ "Soccer: Zidane, the political footballer" [Futboll: Zidane, futbollisti politikan]. The New Zealand Herald (në anglisht). Independent. 8 korrik 2000. Marrë më 5 qershor 2014.
 26. ^ In the footsteps Of Zidane (Në hapat e Zidanes)[lidhje e vdekur], The Independent (në anglisht) (Londër)
 27. ^ "Zidane: Slišković mi je bio idol, uživao sam gledati ga – Klix.ba" (në serbisht). Sarajevo-x.com. Marrë më 23 maj 2012.
 28. ^ "Zinedine Zidane: Kad porastem želim biti Baka Slišković!" (në serbisht). Scsport.ba. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2012. Marrë më 23 maj 2012.
 29. ^ a b Clemente A. Lisi (2011). "A History of the World Cup: 1930–2010". p. 349. Scarecrow Press
 30. ^ "Maradona was on another level – Zidane" [Maradona ishte në një nivel tjetër – Zidane] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 20 gusht 2018.
 31. ^ a b c Andrew Hussey (4 prill 2004). "ZZ Top" [ZZ në krye] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 24 prill 2014.
 32. ^ John Sinnott (12 qershor 2006). ""Zidane swansong"" [Kënga e mjellmës së Zidane] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 14 mars 2019.
 33. ^ Agence France-Press nga 10 shkurti 1991
 34. ^ Virebayre, Jean. Zinedine Zidane: A diamond in the rough (Zinedine Zidane: Një diamant i vështirë). FIFA magazine Portrait (në anglisht), shtator 2006, f. 16.
 35. ^ "Club Cannes (Cannes), France" [Klubi Cannes (Kanë), Francë]. Wildstat.com (në anglisht). Marrë më 28 prill 2011.
 36. ^ "1995: Bordeaux lay down Intertoto gauntlet" (në anglisht). UEFA.com. 1 gusht 1995. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2013. Marrë më 15 prill 2012.
 37. ^ a b "Zinedine Zidane's amazing 11-month Uefa Cup odyssey" [11 muajt e mrekullueshëm të Zinedine Zidane në odiseun e Kupës UEFA]. Goal.com (në anglisht). 25 maj 2015. Marrë më 16 janar 2018.
 38. ^ Chemin, Michel (2 maj 1996). "Le Bayern prend l'avantage, pas la finale Battus 2–0 à Munich, les Girondins devront refaire, le 15 mai, le coup de Milan" [Bayern merr kryesimin 2–0 por beteja nuk ka përfunduar, Girondins do të ritentoj goditjen e befasishme të Milanit në Mynih më 15 maj]. Libération (në frëngjisht). Paris. Marrë më 28 janar 2019.
 39. ^ Leroux, Patrick (16 maj 1996). "Bordeaux a rêvé, Munich a gagné. Le miracle n'a pas eu lieu. Vainqueur 3–1, le Bayern remporte la Coupe de l'UEFA" [Bordeaux ëndërroi, Munich fitoi. Mrekullia nuk ndodhi. Fitimtarë 3–1, Bayern fiton Kupën UEFA]. Libération (në frëngjisht). Paris. Marrë më 29 gusht 2014.
 40. ^ "The Ones That Got Away...Zidane" [Ata që ikën...Zidane] (në anglisht). VitalFootball.co.uk. 18 janar 2007. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 14 mars 2019.
 41. ^ "Sport.co.uk meets...Football agent Barry Silkman" [Sport.co.uk takohen...agjentin e futbollit Barry Silkman]. sport.co.uk (në anglisht). 15 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2013. Marrë më 4 maj 2013.
 42. ^ "Palmarès Trophées UNFP – Oscars du football – Meilleur joueur de Ligue 1" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 17 gusht 2018.
 43. ^ ""Guardiola books his chance to face Zidane"" [Guardiola pret rastin e tij për t'u përballur me Zidane] (në anglisht). London: The Daily Telegraph. Marrë më 21 nëntor 2013.
 44. ^ V.K.S. Radhesh. "2002 World Cup Football Super Stars". f. 20. Sura Books
 45. ^ "Toyota Cup 1996" [Kupa Toyota 1996] (në anglisht). FIFA.com. 26 nëntor 1996. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2012. Marrë më 28 prill 2011.
 46. ^ a b "List of Oscar del Calcio winners" [Lista e fituesve të Oscar del Calcio] (në anglisht). Uebfaqja zyrtare e AIC. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2013. Marrë më 23 korrik 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 47. ^ "Europe vs. Rest of the World team list" [Lista e ekipeve Evropa vs. pjesës së mbretur të botës] (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2018. Marrë më 18 gusht 2018.
 48. ^ "Juventus legend Del Piero: What it was like to call Zidane a teammate..." [Legjenda e Juventusit Del Piero: Si ishte ta thërrisje Zidane shok skuadre] (në anglisht). Tribal Football. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 23 korrik 2018.
 49. ^ Phil Gordon (6 shtator 2009). "Norwich City manager Paul Lambert on his vision for the future" [Trajneri i Norwich City Paul Lambert për vizionin e tij për të ardhmen]. Sunday Herald (në anglisht). Marrë më 23 maj 2012.
 50. ^ "Five-match ban for Zidane" [Dënim me pesë ndeshje për Zidane] (në anglisht). BBC Sport. 27 tetor 2000. Marrë më 15 prill 2012.
 51. ^ "Zidane al Real" [Zidane te Reali] (në italisht). Juventus F.C. 9 korrik 2001. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2001. Marrë më 15 shtator 2011.
 52. ^ "Zidane stecca la prima" (në italisht). Rai Sport. 28 korrik 2001. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2017. Marrë më 22 gusht 2017.
 53. ^ "El fichaje de Zidane por el Real Madrid llega a su final". ABC (në spanjisht). Madrid. 4 korrik 2001. Marrë më 22 gusht 2017.
 54. ^ "Reports and Financial Statements at 30 June 2002" [Raportet dhe deklaratat financiare më 30 qershor 2002] (PDF) (në anglisht). Juventus F.C. 28 tetor 2002. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 qershor 2015. Marrë më 10 maj 2012.
 55. ^ "2001 – present – Real Madrid surpasses the century mark" [2001–vazhdon – Real Madridi kalon shenjën e shekullit] (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 12 korrik 2008.
 56. ^ "Ten of the best Champions League goals" [Dhjetë nga golat më të mirë të Ligës së Kampioneve]. The Guardian (në anglisht). Londër. 16 prill 2009. Marrë më 17 prill 2014.
 57. ^ "Who's made our Champions League top five" [Kush i bëri pesë më të mirët e Ligës së Kampioneve]. BT Vision (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2012. Marrë më 17 prill 2014.
 58. ^ Rory Smith (20 dhjetor 2009). "Top 20 sporting moments of the decade: Zinedine Zidane's Champions League final winner" [20 momentet e sportit të dekadës: Goli i fitores nga Zinedine Zidane në finalen e Ligës së Kampioneve]. The Daily Telegraph (në anglisht). Londër. Marrë më 17 prill 2014.
 59. ^ "Zinedine Zidane's perfect volley: An oral history of his 2002 UCL final goal" [Vollej i përkryer i Zinedine Zidane: Një histori orale e golit të tij në finalen e LK 2002] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 10 tetor 2018.
 60. ^ "2002–03 Real Madrid" (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 10 korrik 2012.
 61. ^ "Zidane revels in maiden hat-trick" [Zidane gëzohet me tregolëshin e parë] (në anglisht). UEFA.com. 16 janar 2006. Marrë më 28 prill 2011.
 62. ^ "Real Madrid Squad Stats (Spanish Primera División) – 2005–06" [Statistikat e ekipit të Real Madridit (Primera División spanjolle) – 2005–06]. ESPN FC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2013. Marrë më 16 mars 2019.
 63. ^ "Zidane to retire after one last tilt at World Cup success" [Zidane do të pensionohet pas një animi të fundit në Kupën e Botës] (në anglisht). The Guardian. 26 prill 2006. Marrë më 19 maj 2017.
 64. ^ "The best foreign eleven in Real Madrid's history" [Njëmbëdhjetshja më e mirë në historinë e Real Madridit]. Marca (në anglisht). Madrid. 12 prill 2013.
 65. ^ "The scarred French messiah" [Mesia franceze] (në anglisht). Rediff.com. 10 korrik 2006. Marrë më 28 prill 2011.
 66. ^ Le Buteur magazine (Revista Le Buteur) 7 maj 2005 Arkivuar 2 prill 2009 tek Wayback Machine
 67. ^ "Czechs prevail on penalties to reach final" [Çeket triumfojnë nga penalltitë për të arritur finalen] (në anglisht). UEFA.com. 16 prill 2015. Marrë më 28 shkurt 2019.
 68. ^ a b Andrew Anothony (2 korrik 2000). ""Zizou top"" (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 21 nëntor 2013.
 69. ^ a b Will Magee (23 qershor 2017). "How Zinedine Zidane's France Won World Cup '98" [Si Zinedine Zidane i Francës fitoi Kupën e Botës 98'] (në anglisht). Vice Sports. Marrë më 25 shkurt 2019.
 70. ^ "France v Paraguay, 28 June 1998" [Franca v Paraguaji, 28 qershor 1998] (në anglisht). 11v11.com. Marrë më 25 shkurt 2019.
 71. ^ "Italy vs. France 0 – 0" [Italia vs. Franca 0 – 0] (në anglisht). Soccerway. Marrë më 25 shkurt 2019.
 72. ^ Anne Swardson (13 korrik 1998). "For Joyous French, a Night to Remember" [Për francezët e gëzuar, një mbrëmje për tu kujtuar] (në anglisht). Washington Post. Marrë më 28 shkurt 2019.
 73. ^ "Raul miss sends France through" [Humbja e Raulit dërgon Francën më tej] (në anglisht). BBC Sport. 25 qershor 2000. Marrë më 12 janar 2018.
 74. ^ "Zidane sends France through" [Zidane dërgon Francën më tej] (në anglisht). BBC Sport. 28 qershor 2000. Marrë më 12 janar 2018.
 75. ^ ""Euro 2000: The French Revolution"" [Euro 2000: Revolucioni francez] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 22 gusht 2014.
 76. ^ "Zidane basks in his golden summer of 2000" [Zidane ngroh verën e tij të artë të vitit 2000] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 15 korrik 2018.
 77. ^ a b c Gareth Bland (28 korrik 2015). "The story of France's failure at World Cup 2002" [Historia e dështimit të Francës në Kupën e Botës 2002]. These Football Times (në anglisht). Marrë më 31 maj 2018.
 78. ^ "France 0–1 Greece" [Franca 0–1 Greqia] (në anglisht). BBC Sport. 25 qershor 2004. Marrë më 12 janar 2018.
 79. ^ "France 2–1 England" [Franca 2–1 Anglia] (në anglisht). BBC Sport. 13 qershor 2004. Marrë më 12 janar 2018.
 80. ^ "Euro Moments: Zidane quick on the double to down England" [Momentet e Euros: Dopieta e shpejtë e Zidanes ul Anglinë]. The Irish Times (në anglisht). Dublin. 27 maj 2016. Marrë më 12 janar 2018.
 81. ^ "Zidane quits French national team" [Zidane heq dorë nga kombëtarja franceze] (në anglisht). CNN. 12 gusht 2004. Marrë më 11 korrik 2006.
 82. ^ "Zidane & Makelele back for France" [Zidane & Makelele rikthehen për Francën] (në anglisht). BBC Sport. 3 gusht 2005. Marrë më 26 janar 2019.
 83. ^ "France 3–0 Faroe Islands: Cisse double strike" [Franca 3–0 Ishujt Faroe: Dopieta e Cisse qëllon] (në anglisht). ESPN FC. 3 shtator 2005. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2009. Marrë më 11 korrik 2006.
 84. ^ "France 1-0 Mexico" (në anglisht). BBC Sport. 27 maj 2006. Marrë më 11 shkurt 2019.
 85. ^ "Spain 1–3 France" [Spanja 1–3 Franca] (në anglisht). BBC Sport. 27 qershor 2006. Marrë më 12 janar 2018.
 86. ^ "Brazil 0–1 France" [Brazili 0–1 Franca] (në anglisht). BBC Sport. 1 korrik 2006. Marrë më 12 janar 2018.
 87. ^ "Man of the Match: Stage 2" [Lojtari i ndeshjes: Faza 2] (në anglisht). FIFA. 1 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2006. Marrë më 2 korrik 2006.
 88. ^ "Zidane and France seize their final chance" [Zidane dhe Franca kapin mundësinë e tyre të fundit] (në anglisht). The Guardian. 5 korrik 2006. Marrë më 12 janar 2018.
 89. ^ a b c d e f g h ""World Cup: 25 stunning moments … No5: Zinedine Zidane's head-butt"" ["Kupa e Botës: 25 momentet shtangëse … Nr5: Goditja me kokë e Zinedine Zidane] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 16 maj 2013.
 90. ^ "Zidane wins Golden Ball" [Zidane fiton Topin e artë] (në anglisht). The Guardian. 10 korrik 2006. Marrë më 19 shkurt 2019.
 91. ^ "The cult of the Panenka penalty" [Kulti i penalltisë Panenka] (në anglisht). FIFA. 25 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2012. Marrë më 12 janar 2018.
 92. ^ "Materazzi zbulon çfarë i tha Zidane në Botërorin 2006". Insporti.com. 4 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 19 shkurt 2019.
 93. ^ "Çfarë i tha Materazzi Zidanit para se ky i fundit e goditi, atë e zbulon vet ai". Gazeta Blic. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 19 shkurt 2019.
 94. ^ "Marco Materazzi: I used 'stupid words' before Zinedine Zidane head-butt" [Marco Materazzi: Përdora 'fjalë idjote' para goditjet me kokë nga Zinedine Zidane] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 2 shkurt 2017.
 95. ^ "Zinedin Zidan: Kurre nuk do te kerkoj falje Materacit". Koha Jonë. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 2 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 19 shkurt 2019.
 96. ^ "Zinedin Zidan: Falje Materacit? Më mirë të vdes". Voice of Albanians. 3 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 19 shkurt 2019.
 97. ^ "Zinedine Zidane". Esquire (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2015. Marrë më 16 prill 2015.
 98. ^ "I'm sorry but no regrets – Zidane" [Më vjen keq por asnjë pendesë – Zidane] (në anglisht). BBC Sport. 12 korrik 2006. Marrë më 19 shkurt 2019.
 99. ^ "FIFA bans Zidane for head butt" [FIFA dënon Zidanen për goditjen me kokë] (në anglisht). CNN. 20 korrik 2016. Marrë më 19 shkurt 2019.
 100. ^ "Zidane/Materazzi disciplinary proceedings: suspensions, fines, community service and regret" [Zidane/Materazzi procedimet disiplinare: pezullimet, gjobat, shërbim në komunitet dhe pendesë] (në anglisht). CNN. 20 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2019. Marrë më 19 shkurt 2019.
 101. ^ "Counting Cards at the World Cup" [Duke numëruar kartonët në Kupën e Botës]. U.S. News & World Report (në anglisht). 12 qershor 2014. Marrë më 19 shkurt 2019.
 102. ^ "Player Gets a Yellow Card for Taking an In-Match Selfie with Zinedine Zidane" [Lojtari merr karton të verdhë për shkak se bëri një selfie gjatë ndeshjes me Zinedine Zidane] (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 28 gusht 2018.
 103. ^ Phil Gordos (22 qershor 2008). "Zidane tips Ronaldo for Real move" [Zidane këshillon Ronaldon për kalimin te Reali] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 prill 2011.
 104. ^ a b "Real Madrid Board of Director Announcement" [Bordi drejtues i Real Madridit lajmërohet] (në anglisht). Real Madrid CF.. 1 qershor 2009. Marrë më 28 prill 2011.
 105. ^ "World Cup 2010: Zinedine Zidane doesn't agree with France 'strike'" [Kupa e Botës 2010: Zinedine Zidane nuk është dakord me 'sulmin' e Francën]. The Daily Telegraph (në anglisht). Londër. 21 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2010. Marrë më 23 mars 2019.
 106. ^ "Zidane named Qatar's World Cup bid ambassador" [Zidane emërohet ambasadori i kandidimit të Katarit për Kupën e Botës] (në anglisht). Reuters. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2012. Marrë më 28 prill 2011.
 107. ^ "2022 FIFA World Cup awarded to Qatar" [2022 FIFA Kupa e Botës i dhurohet Katarit] (në anglisht). FIFA. 2 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2010. Marrë më 28 prill 2011.
 108. ^ "Zidane 'very pleased' with Qatar WC choice; Obama disagrees" [Zidane 'shumë i kënaqur' për zgjedhjen e Katarit për KP; Obama nuk është dakord] (në anglisht). Gulftoday.ae. 4 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 28 prill 2011.
 109. ^ "Paris 2024 unveil Zidane as ambassador for bid" [Parsi 2024 zbulon Zidane si ambasadorin për kandidaturën] (në anglisht). Inside the Games. Marrë më 24 mars 2019.
 110. ^ "Zidane big fan of Celtic star Nakamura" [Zidane tifoz i madh i yllit të Celtic Nakamura] (në anglisht). Zinedine-zidane-news.newslib.com. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2011. Marrë më 28 prill 2011.
 111. ^ ""Match Against Poverty"" ["Ndeshja ndaj varfërisë"] (në anglisht). United Nations Development Programme. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2017. Marrë më 25 shtator 2014.
 112. ^ "French Soccer Champion Zinedine Zidane to Be Appointed" [Kampioni i futbollit francez Zinedine Zidane do të punësohet] (në anglisht). United Nations Information Service Vienna. 7 mars 2001. Marrë më 20 korrik 2006.
 113. ^ "Zidane & friends tour Canada – A portion of the proceeds will go to UNICEF" [Zidane & shokët tur në Kanada – Një pjesë e fitimeve do të shkojnë te UNICEF] (në anglisht). Newswire. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2018. Marrë më 17 korrik 2018.
 114. ^ a b ""England Beaten at Soccer Aid"" [Anglia mposhtet në Soccer Aid] (në anglisht). MTV. Marrë më 13 maj 2014.
 115. ^ Jay Jaffa (2 qershor 2013). "Real Madrid legends defeat Manchester United 2-1 at Old Trafford" [Legjendat e Real Madridit mposhtin Manchester United 2-1 në Old Trafford] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 12 janar 2020.
 116. ^ "Football legends Ronaldo, Zidane to play AS St-Etienne All Stars for Ebola recovery" [Legjendat e futbollit Ronaldo, Zidane do të luajnë me AS St-Etienne All Stars për të rikuperuar Ebolan] (në anglisht). United Nations Development Programme. 12 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2018. Marrë më 14 korrik 2018.
 117. ^ "Thierry Henry scores after gorgeous no-look one-two with Zinedine Zidane in France '98 legends match". FourFourTwo (në anglisht). Marrë më 23 korrik 2018.
 118. ^ "Zidane made special adviser to Real Madrid first team" [Zidane bëhet këshilltari special i ekipit të parë të Real Madridit] (në anglisht). Reuters. 12 nëntor 2010. Marrë më 28 prill 2011.
 119. ^ "Zinedine Zidane to become Real Madrid sporting director" [Zinedine Zidane do të bëhet drejtori sportiv i Real Madridit] (në anglisht). BBC Sport. 7 korrik 2011. Marrë më 7 korrik 2011.
 120. ^ "La Liga: Zinedine Zidane named as one of Carlo Ancelotti's Real Madrid assistant coaches" [La Liga: Zinedine Zidane emërohet si një nga ndihmës trajnerët e Real Madridit të Carlo Ancelottit] (në anglisht). Sky Sports. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2013.
 121. ^ a b c "Zidane reported for managing without necessary badges" [Zidane raportohet për shkak se drejtojn pa patur liçensat e duhura]. Marca (në anglisht). Madrid. Marrë më 30 gusht 2014.
 122. ^ "Real Madrid Castilla" (në anglisht). Real Madrid CF. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2014. Marrë më 30 gusht 2014.
 123. ^ "Largohet Benitez, Zinedine Zidane trajneri i ri i Real Madrid: Do jap zemrën për këtë ekip". BalkanWeb.com. 4 janar 2016. Marrë më 25 mars 2019.
 124. ^ "Shkarkohet Rafa Benitez, Zidane trajner i ri i Realit". Top-Channel.tv. 4 janar 2016. Marrë më 25 mars 2019.
 125. ^ Ergi Lubani (9 janar 2016). "Zidane e nis me "manita", Real mposht Deportivo..." Telesport.al. Marrë më 25 mars 2019.[lidhje e vdekur]
 126. ^ "Reali heshti Barcelonën në Camp Nou (Video)". Gazeta Express. 2 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 25 mars 2019.
 127. ^ Ergi Lubani (2 prill 2016). "Real fiton me përmbysje, hapet La Liga..." Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2019. Marrë më 25 mars 2019.
 128. ^ "Zinedine Zidane is hoping to break the El Clasico curse as he creates his own Real Madrid destiny... no manager has won their first meeting with Barcelona since 2007" [Zinedine Zidane shpreson të thyej mallkimin e El Clasicos ndërkohë ai krijon dinastinë e tij te Real Madridi... asnjë trajner nuk e ka fituar takimin e parë me Barcelonën që nga viti 2007]. Daily Mail (në anglisht). 1 prill 2016.
 129. ^ "Atletico-Real Madrid, finalja e Champions League". Top-Channel.tv. 4 maj 2016. Marrë më 26 mars 2019.
 130. ^ "Real Madrid bën histori, fiton për herë të 11-të Champions League". BalkanWeb.com. 28 maj 2016. Marrë më 26 mars 2019.
 131. ^ Arbios Kryeziu (12 nëntor 2017). "'Shtatë magjikët' që e fituan Ligën e Kampionëve si lojtar dhe trajner (Foto)". Telegrafi.com. Marrë më 26 mars 2019.
 132. ^ a b "Fitorja e 16-të radhazi në Spanjë, Zidane barazon Guardiolën". Gazeta Dita. 20 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2019. Marrë më 26 mars 2019.
 133. ^ "Reali vazhdon fitoret". TopSporti.com. 18 shtator 2016. Marrë më 26 mars 2019.
 134. ^ "Real Madrid kampion bote, fiton 4-2 në finale". Top-Channel.tv. 18 dhjetor 2016. Marrë më 26 mars 2019.
 135. ^ "Real Madridi ka 40 ndeshje pa humbje, por para tyre janë edhe nëntë skuadra për ta thyer rekordin absolut". Telegrafi.com. 13 janar 2017. Marrë më 26 mars 2019.
 136. ^ "Ja cfare rekordi theu Real Madrid ndaj Seviljes". Tirana Post. 13 janar 2017. Marrë më 26 mars 2019.
 137. ^ Ergi Lubani (21 maj 2017). "Mbaron pritja 5-vjeçare... Real kampion në La Liga". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2019. Marrë më 26 mars 2019.
 138. ^ "12 tituj, Real Madrid mposht Juventusin në finalen e Champions". Top-Channel.tv. 3 qershor 2017. Marrë më 26 mars 2019.
 139. ^ Alfred Lleshi (12 maj 2017). "Zidane mbresëlënës, dy finale Champions-i në 17 muaj". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2019. Marrë më 27 mars 2019.
 140. ^ Kemajl Goca (8 gusht 2017). "Reali më i mirë se Manchester Utd, fitoi Superkupën e Evropës". Botasot.info. Marrë më 27 mars 2019.
 141. ^ "Superkupa e Spanjës, Real Madrid fiton bindshëm ndaj Barcelonës (Foto+Video)". Tesheshi.com. 13 gusht 2017. Marrë më 27 mars 2019.
 142. ^ "Real Madridi fiton Superkupën e Spanjës (VIDEO)". Lajmi.net. 17 gusht 2017. Marrë më 27 mars 2019.
 143. ^ "FIFA, Ronaldo më i miri. Trajneri i vitit, fiton Zidane". Top-Channel.tv. 23 tetor 2017. Marrë më 27 mars 2019.
 144. ^ Rigers Avdo (23 tetor 2017). "Zidane fiton çmimin e FIFA-s si trajneri i vitit". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2019. Marrë më 27 mars 2019.
 145. ^ "Real rrëmben edhe Botërorin, 5 trofe për 2017". Top-Channel.tv. 16 dhjetor 2017. Marrë më 27 mars 2019.
 146. ^ "Europa i nënshtrohet Real Madrid, mposhtin Liverpool dhe fitojnë "Championsin" e 3 radhazi (Video)". BalkanWeb.com. 26 maj 2018. Marrë më 27 mars 2019.
 147. ^ "Top 10 rekordet historike të Zinedine Zidane si trajner i Realit të Madridit". BalkanWeb.com. 3 qershor 2018. Marrë më 27 mars 2019.
 148. ^ "Zinedine Zidane largohet nga Real Madrid". Ora News. 31 maj 2018. Marrë më 27 mars 2019.
 149. ^ "Zyrtare/ Zinedine Zidane bën prapakthehu, rikthehet te Reali i Madridit". Oranews.tv. 11 mars 2019. Marrë më 17 mars 2019.
 150. ^ "Brazil 0 France 1: Zidane regains mastery to tame Brazil" [Brazil 0 Franca 1: Zidane rifiton mjeshtërinë për të zbutur Brazilin] (në anglisht). Londër: The Independent. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2017. Marrë më 17 nëntor 2013.
 151. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura NY Times
 152. ^ Patrick Barclay (27 gusht 2000). "Zidane has the measure of true greatness" [Zidane ka përmasat e madhështisë së vërtetë]. The Daily Telegraph (në anglisht). Londër. Marrë më 27 mars 2019.
 153. ^ ""Zizou Top"" (në anglisht). Londër: The Guardian. 2 korrik 2000. Marrë më 27 mars 2019.
 154. ^ "On Second Thoughts: Rivaldo"" [Në mendim të dytë: Rivaldo] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 10 qershor 2018.
 155. ^ Ifreke Inyang (19 dhjetor 2012). ""Messi plays as if he's on PlayStation, Zidane made other players look good" – Ibrahimovic" [Messi luan sikur është në PlayStation, Zidane i bëri lojtarët e tjerë të dukeshin mirë – Ibrahimovic]. Daily Post (në anglisht). Lagos. Marrë më 28 janar 2019.
 156. ^ "Zidane is the best player ever, says Beckham" [Zidane është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, thotë Beckham] (në anglisht). Soccernews.com. 13 korrik 2008. Marrë më 27 mars 2011.
 157. ^ "Zidane is the best player ever, says Beckham, Real Madrid Galacticos" [Zidane është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, thotë Beckham, Real Madrid Galacticos] (në anglisht). Madridgalacticos.com. 14 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2013. Marrë më 27 mars 2011.
 158. ^ "Xavi: "Winning el Clasico is like having an orgasm", totalBarça" [Xavi: "Të fitosh El Clasicon është sikur të kesh një orgazëm"] (në anglisht). Totalbarca.com. 25 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2011. Marrë më 27 mars 2011.
 159. ^ "Roberto Carlos in awe of Real Madrid legend Zidane" [Roberto Carlos në nderim të legjendës së Real Madridit Zidane] (në anglisht). Tribal Football. 11 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2019. Marrë më 27 mars 2019.
 160. ^ Ronaldinho interview. Four Four Two magazine [Intervista e Ronaldinhos. Revista Four Four Two (në anglisht) (maj 2006).
 161. ^ "Chelsea's Eden Hazard: Real Madrid coach Zinedine Zidane was the best player ever" [Eden Hazard i Çelsit: Trajneri i Real Madridit Zinedine Zidane ishte lojtari më i mirë i të gjitha kohërave]. London Evening Standard (në anglisht). 5 maj 2016. Marrë më 8 maj 2016.
 162. ^ "Chelsea's Eden Hazard: I want to play under Zinedine Zidane" [Eden Hazard i Çelsit: Dua të luaj nën drejtimin e Zinedine Zidane]. London Evening Standard (në anglisht). 6 shkurt 2016. Marrë më 5 korrik 2018.
 163. ^ ""Rivaldo dreams of Germany"" [Rivaldo ëndërron për Gjermaninë] (në anglisht). UEFA. Marrë më 21 nëntor 2013.
 164. ^ "Football's Greatest – Zidane". (në anglisht) Pitch International LLP. Marrë më 20 nëntor 2013.
 165. ^ ""It's top secret: Madrid's Alonso talks about Zidane, Toshack, silly pranks and fish"" [Është top sektret: Alonso i Madridit flet për Zidanen, batuat qesharake dhe peshkun] (në anglisht). Londër: Daily Mail. Marrë më 17 nëntor 2013.
 166. ^ "Henry hails 'God Zidane'" [Henry lavdëron 'Zotin Zidane'] (në anglisht). Soccerway. Marrë më 17 nëntor 2013.
 167. ^ a b Liam McHugh (29 maj 2002). "In the Crosshairs" [Në shënjestër]. ESPN FC (në anglisht). Marrë më 27 janar 2019.
 168. ^ "FIFA Ballon d'Or World Player of the Year: Award History" [FIFA Topi i artë Lojtari Botëror i Vitit] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2016. Marrë më 13 janar 2015.
 169. ^ "FIFA DREAM TEAM: Maradona voted top player" [Ekipi i Ëndërrave i FIFA-s: Maradona votohet lojtari më i mirë] (në anglisht). Reuters. 19 qershor 2002. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2012. Marrë më 28 mars 2019.
 170. ^ "Pele's list of the greatest" [Lista e më të mëdhenjëve të Peles] (në anglisht). BBC Sport. 4 mars 2004. Marrë më 22 nëntor 2013.
 171. ^ "Eurostars! Giggs and Gerrard named in top 10 best ever Champions League players" [Eurostars! Giggs dhe Gerrard emërohen në 10 lojtarët më të mirë të Ligës së Kampioneve]. Daily Mail (në anglisht). Londër. 18 nëntor 2011. Marrë më 24 mars 2012.
 172. ^ "Zidane, rated best of the French league" [Zidane, vlerësohet më i miri i ligës franceze]. Marca (në anglisht). Madrid. 30 mars 2014.
 173. ^ "Equipe de France de football : Zidane plus haut que Platini". Le Parisien (në frëngjisht). 8 qershor 2016.
 174. ^ "Zinedine Zidane announces end to successful reign as Real Madrid head coach" [Zinedine Zidane lajmëron fundit e sundimit të tij të suksesshëm si trajner i Real Madrid] (në anglisht). Eurosport. PA Sport. 31 maj 2018. Marrë më 1 qershor 2018.
 175. ^ Denis Hakanaj (9 gusht 2017). "Zidane, trajneri i katërt më i suksesshëm në historinë e Real". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2019. Marrë më 1 qershor 2018.
 176. ^ Chris Burton. "Zidane can become Real Madrid's greatest ever manager – Karembeu" [Zidane mund të bëhet trajner më i madh i Real Madridit – Karembeu]. Goal.com (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2018.
 177. ^ "Zidane ka fituar gjithçka me fat? / Ja çfarë thotë Benzema". City News Albania. 7 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2019. Marrë më 2 prill 2019.
 178. ^ "Zidane është më fat, çfarë kalendari të lehtë ka përpara". Gazeta Express. 4 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 2 prill 2019.
 179. ^ "Xavi: Barcelona ka rënë në gjumë, Reali po fiton me fat dhe ndihmën e gjyqtarëve". Telegrafi.com. 31 maj 2018. Marrë më 2 prill 2019.
 180. ^ "Leo Messi: Real Madrid ishte me fat, e pamë çfarë ndodhi në kampionat". Telegraf.al. 8 qershor 2018. Marrë më 2 prill 2019.
 181. ^ Narasimhan, Raghunandhanan (maj 2016). "Tactical philosophy: Zinedine Zidane" [Filozofia taktike: Zinedine Zidane]. Outside of the Boot (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2018. Marrë më 1 qershor 2018.
 182. ^ García, Jaime (maj 2017). "Are Real Madrid Lucky?: A tactical analysis of Zidane's organised attack" [A është Real Madrid me fat? Një analizë takike e sulmit të organizuar të Zidane]. ESDF analysis (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 1 qershor 2018.
 183. ^ Nalton, James (shtator 2017). "Analysing Zinedine Zidane's Real Madrid Tactics & Philosophy" [Duke akalizuar filozofinë taktike të Zinedine Zidane te Real Madrid]. Football Whispers (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2018.
 184. ^ Kumar, Nikhil (qershor 2017). "Zinedine Zidane's 4–3–3 Tactics for FM17" [Formacioni 4–3–3 i Zinedine Zidane për FM17]. FMScout (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2018.
 185. ^ Arvind, Om (2 shkurt 2017). "WATCH: Zidane's Half-Time Talk In The 2017 Champions League Final (With English Transcript & Tactical Analysis)" [Shiko: Fjalimi i Zidanes në pushim të pjesës së parë në finalen e Ligës së Kampioneve 2017 (me titra anglisht & analizë taktike)]. Managing Madrid (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2018. [...] kur ai thot se nuk dëshiron që Madridi të luaj në qëndër (kështu që, ja ku është arsyeja se pse Reali duket se luan nga krahën në stil pothuajse dogmatik).
 186. ^ von Artikel, AO. "Madrid's Diamond Continues to Win" [Diamanti i Madridit vazhdon të fitojë] (në gjermanisht). SpielverLagerung. Marrë më 2 qershor 2018.
 187. ^ Sid Lowe (25 maj 2018). "Real's Zinedine Zidane isn't known for tactics or style, just ability to win" [Zinedine Zidane i Realit nuk njihet për taktikat apo stilin, vetëm për aftësinë për të fituar] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 1 qershor 2018.
 188. ^ Euan McTear (26 shkurt 2018). "Is Zidane really a great man manager?" [A është Zidane me të vërtetë një trajner i madh?]. Tifo Football (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2019. Marrë më 1 qershor 2018.
 189. ^ Matt Wiltse (1 prill 2017). "How Zidane's experience in Italy shaped his coaching philosophy" [Si përvoja e Zidane në Itali e mbrehu filozofinë e tij si trajner]. Managing Madrid (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2018.
 190. ^ Jean-Sébastien Stehli; Vidalie, Anne; Miquelm, Paul (8 qershor 2006). "Icône malgré lui". L'Express (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2007. Marrë më 11 korrik 2006.
 191. ^ Berthold, Von Norbert (10 korrik 2006). "Warum verdienen Fußballspieler so viel Geld?". Frankfurter Allgemeine Zeitung (në gjermanisht). Marrë më 11 korrik 2006.
 192. ^ "The Best Paid Athletes" [Atletët më të paguar]. Forbes (në anglisht). 24 qershor 2004. Marrë më 19 korrik 2006.
 193. ^ ""Maradona, Pelé and Zidane for Vuitton"" [Maradona, Pelé dhe Zidane për Vuitton] (në anglisht). GQ. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 14 maj 2014.
 194. ^ Harrington, Rob (1 prill 2009). "Dreams don't cost a thing" [Ëndërrat nuk kushtojnë asgjë]. Independent Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2009. Marrë më 3 prill 2009.
 195. ^ "Zinedine Zidane wins the heart of Bangladesh!" [Zidane fiton zemrën e Bangladeshit!] (në anglisht). Dhaka Daily Photos. Marrë më 2 qershor 2018.
 196. ^ "Bangladesh hails 'messiah' Zidane" [Bangladeshi lartëson 'messian' Zidane] (në anglisht). BBC News. 7 nëntor 2006. Marrë më 12 nëntor 2006.
 197. ^ Khazan, Olga (28 shtator 2012). "France unveils Zidane head-butt statue" [Franca zbulon statujën e goditjes me kokë të Zidane]. The Washington Post (në anglisht).
 198. ^ ""'Ode to defeat': Zidane headbutt immortalized in bronze statue"" [Goditja me kokë e Zidane përjetësohet në një statujë bronzi] (në anglisht). CNN. Marrë më 13 maj 2014.
 199. ^ Larrea, Esperanza Bermejo (2012). Communication et écritures (në frëngjisht). Universidad de Zaragoza. fq. 362.
 200. ^ "Shakira launches clip 'Waka Waka' Cup official music" [Shakira publikon klipin muzikor zyrtar 'Waka Waka'] (në portugalisht). Reforma. 8 qershor 2010. Marrë më 9 qershor 2010.
 201. ^ "Vaudeville Smash song" (në anglisht). Vevo. Marrë më 5 qershor 2014 – nëpërmjet YouTube.
 202. ^ "Zidane célébré dans une chanson!". L'Équipe (në frëngjisht). Paris. 3 qershor 2014. Marrë më 5 qershor 2014.
 203. ^ Schleifer, Professor S Abdallah (2016). The Muslim 500: 2017 The World's 500 Most Influential Muslims, 2017 (në anglisht). Amman, Jordan: The Royal Islamic Strategic Studies Centre. fq. 175–176. ISBN 978-9957-635-03-9.
 204. ^ "Comment on wife upset Zidane" [Koment mbi gruan mërzit Zidane] (në anglisht). Rediff.com. 31 dhjetor 2004. Marrë më 28 prill 2011.
 205. ^ Victor García (22 nëntor 2007). "Mi papá es jugador del Real Madrid" [Babai im është lojtar i Real Madridit] (në spanjisht). ElConfidencial.com. Marrë më 12 janar 2008.
 206. ^ "Portada > Plantilla > Otras Categorías > Benjamín B" (në spanjisht). Real Madrid C.F. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2011. Marrë më 12 janar 2008.
 207. ^ "Enzo Zidane reforzará esta temporada al Real Madrid C". Diario AS (në spanjisht). Madrid. 5 gusht 2013. Marrë më 12 mars 2018.
 208. ^ "Zinedine Zidane" (në anglisht). World Football. Marrë më 14 prill 2020.
 209. ^ a b Benjamin Strack-Zimmerman. "Zinedine Zidane" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 14 prill 2020.
 210. ^ a b Emilio Pla Diaz (23 korrik 2006). "Zinedine Zidane – Century of International Appearances" [Zinedine Zidane – Një shekull me paraqitje ndërkombëtare] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 2 janar 2012.
 211. ^ "Zinedine Zidane" (në frëngjisht). Federata Franceze e Futbollit. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2011. Marrë më 2 janar 2012.
 212. ^ "Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Matches 2014–15" [Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Ndeshjet 2014–15] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 11 mars 2019.
  "Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Matches 2015–16" [Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Ndeshjet 2015–16] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 11 mars 2019.
 213. ^ "Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Matches 2015–16" [Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Ndeshjet 2015–16] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 11 mars 2019.
  "Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Matches 2016–17" [Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Ndeshjet 2016–17] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 11 mars 2019.
  "Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Matches 2017–18" [Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Ndeshjet2017–18] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 11 mars 2019.
 214. ^ "Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Matches 2018–19" [Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Ndeshjet 2018–19] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 11 mars 2019.
  "Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Matches 2019–20" [Zidane: Zinedine Yazid Zidane: Ndeshjet 2019–20] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 25 gusht 2019.
 215. ^ a b c d "Zinedine Zidane" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 22 shtator 2020.
 216. ^ a b "Zinedine Zidane's records and achievements in football" [Rekordet dhe arritjet e Zinedine Zidane në futboll] (në anglisht). Sportskeeda. Marrë më 22 shtator 2020.
 217. ^ "Ronaldo completes unprecedented treble, Hamm retains" [Ronaldo plotëson tripletën, Hamm fiton sërisht] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2015. Marrë më 30 janar 2015.
 218. ^ "Matches of FIFA XI" [Ndeshjet e FIFA XI] (në anglisht). RSSSF. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2015.
 219. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura |Awards"

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]