Yoann Gourcuff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yoann Gourcuff

Gourcuff me Rennes në 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëYoann Miguel Gourcuff[1]
Datëlindja (1986-07-11) 11 korrik 1986 (37 vjeç)[2]
VendlindjaPloemeur, Francë
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[3]
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
1992–2001Lorient
2001–2003Rennes
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2006Rennes66(6)
2006–2008Milan36(2)
2008–2010Bordeaux69(18)
2010–2015Lyon90(14)
2015–2018Rennes49(7)
2018–2019Dijon8(0)
Karriera ndërkombëtare
2002–2003Franca U1712(2)
2003Franca U184(1)
2004–2005Franca U1917(7)
2006–2008Franca U2118(4)
2008–2013Franca31(4)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 13:23, 15 janar 2019 (UTC)

Yoann Gourcuff (lindur më 11 korrik, 1986 është futbollist francez i cili momentalisht luan për Bordeaux i huazuar nga AC Milan. Ai është mesfushor ofensiv.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gourcuff lindi në Ploemeur, Morbihan, Brittany. Ai filloi karrierën e tij me Lorient (trajner i të cilit ishte babai i tij, Christian Gourcuff). Në një moshë të re Gourcuff firmosi një kontrate me Rennes në 2001 dhe 2 vjet më pas ai firmosi një kontratë profesioniste ne 2003.

Në sezonin e parë në Ligën e parë franceze në 2003-2004 ai luajti vetëm në 9 ndeshje, por sezonet e tjera ishin më të suksesshme për te, madje në sezonin 2005-2006 ai arriti te shënoje 6 gola dhe ndihmoi ekipin e tij Rennes te arrijë në vendin e 7 në Kampionatin Francez duke siguruar një vend në Kupën Intertoto 2006.

Në 2005 u shpall kampion Evrope me kombëtaren franceze për moshat nën 19 vjeç. Në këtë kampionat u dallua shumë sidomos në ndeshjen me Norvegjinë ku realizoi 3 gola në 20 korrik 2005.

Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas sezonit 2005-2006 ku u dallua shumë te ekipi i tij Rennes, Gourcuff u kërkua nga ekipe të njohura të Evropës si Ajax Amsterdam, Valencia dhe Arsenal, por ai vendosi të shkojë ne Itali ku u ble nga Milan për një shifër rreth 3 milionë euro dhe firmosi një kontratë 5-vjeçare.

Ai filloi karrierën e tij te Milani në një mënyrë shumë të mirë duke shënuar në debutimin e tij në UEFA Champions League, në 13 shtator 2006, kundër ekipit grek te AEK-ut. Po në këtë ndeshje ai u cilësua si një ndër lojtarët më të mirë në këtë ndeshje. Goli i tij i parë në kampionatin italian erdhi në ndeshjen Milan-Udinese në 19 Maj 2007, ndeshje e cila përfundoi me rezultatin 2-3.

11 korrik 2007 ai zgjati kontratën e tij me ekipin italian deri në fund te sezonit 2011-2012

31 Maj 2008, Adriano Galliani zbuloi se Gourcuff do të huazohej për një vit te ekipi francez Bordeaux. Në 4 qershor u zyrtarizua kalimi i tij ne ekipin francez.

Bordeaux[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutoi në kampionatin francez me Bordeaux në 9 gusht 2008 ku arriti të shënojë një gol për ekipin e tij të ri në ndeshjen kundër Caen e cila përfundoi me rezultatin 2-1 për Bordeaux.

20 gusht 2008, Gourcuff debutoi me kombëtaren franceze në ndeshjen kundër Suedisë, të cilën Franca e fitoi me rezultatin 3-2. Në këtë ndeshje Gourcuff luajti vetëm për 42 sekonda dhe nuk arriti të tregojë aftësitë e tij. Megjithatë ai u grumbullua sërish në kombëtaren franceze për ndeshjet kundër Austrisë dhe Serbisë, te vlefshme për kualifikimin në Botërorin e vitit 2010. Ai debutoi si titullar në kombëtaren franceze në 10 shtator 2008 kundër Serbisë, ku goditi një traversë dhe u cilësua nga shume media të huaja si lojtari më i mirë i ndeshjes. Goli i parë për kombëtaren franceze erdhi në 11 tetor 2008, ne ndeshjen kundër Rumanisë, me një goditje nga 30 metra, duke i dhënë dhe një barazim 2-2 ekipit të Francës.

Karakteristikat teknike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli i tij natyral është ai i mesfushorit ofensiv, por është në gjëndjë të mbulojë të gjitha rolet në mesfushë, madje mund të luajë edhe si një sulmues i dytë. Ka një vizion të mirë loje dhe dallohet për një kontroll shumë të mirë të topit. Nga shumë gazetarë dhe ekspertë është cilësuar si Zidane

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra Sezoni Kampionati Vendas Kupa
Vendase
Kompeticione
Evropiane1
Kompeticione
te tjera2
Total
Nd. Gola Nd. Gola Nd. Gola Nd. Gola Nd. Gola
Rennes 2003-04 9 0 1 0 - - - - 10 0
2004-05 21 0 2 0 - - - - 23 0
2005-06 36 6 6 0 5 0 - - 47 6
Total 66 6 9 0 5 0 - - 80 6
Milan 2006-07 21 1 4 0 7 1 - - 32 2
2007-08 15 1 2 0 3 0 - - 20 1
Total 36 2 6 0 10 1 - - 52 3
Bordeaux 2008-09 13 2 - - 4 2 1 0 18 4
Total 13 2 - - 4 2 1 0 18 4
Career Total 115 10 15 0 19 3 1 0 150 13

1Kompeticionet evropiane përfshijnë Kupën Uefa dhe Ligën e Kampionëve.
2Kompeticionet e tjera përfshijnë Trofeun e Kampionëve (Superkupa franceze).

Trofetë e fituar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompeticione për të rinj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kupa Gambardella : 1
Rennes: 2003

Kompeticione kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Superkupa e Francës: 1
Bordeaux: 2008

Kompeticione ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Liga e Kampionëve: 1
Milan: 2006/2007
  • Superkupa Evropiane: 1
Milan: 2007
  • Kampionati Botëror i Klubeve: 1
Milan: 2007

Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kampionati Evropian U-19:1
2005

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players: France" [FIFA Kupa e Botës Afrika e Jugut 2010: Lista e lojtarëve: Franca] (PDF) (në anglisht). FIFA. 12 qershor 2010. fq. 10. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 mars 2016. Marrë më 23 janar 2019.
  2. ^ "Gourcuff: Yoann Miguel Gourcuff: Player" [Gourcuff: Yoann Miguel Gourcuff: Lojtari] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 23 janar 2019.
  3. ^ "Player Profile" [Profili i lojtarit] (në frëngjisht). Olympique Lyonnais. Marrë më 7 janar 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]