Karim Benzema

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karim Benzema

Karim Benzema (2018)
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKarim Mostafa Benzema[1]
Datëlindja (1987-12-17) 17 dhjetor 1987 (36 vjeç)
VendlindjaLion, Francë
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri9
Karriera me të rinjtë
1996–2005Lyon
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2006Lyon B20(15)
2004–2009Lyon112(43)
2009–Real Madrid303(140)
Karriera ndërkombëtare
2004Franca U174(1)
2004–2005Franca U1817(14)
2005–2006Franca U199(5)
2006–2007Franca U215(0)
2007–Franca81(27)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 10 mars 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 19 nëntor 2016

Karim Mostafa Benzema (Frëngjisht: [kaʁim bɛnzema]; lindur më 19 dhjetor 1987) është një futbollist profesionist francez i cili luan si sulmues për klubin spanjoll Real Madrid dhe kombëtaren franceze.[3] Ai është përshkruar si një "sulmues masivisht i talentuar" i cili është "i fuqishëm" , dhe një "finalizues impotent para portës".[4]

Benzema ka lindur në qytetin e Sallmones dhe filloi karrierën futbollistike me klubin lokal Bron Terraillon. Në vitin 1996, ai u bashkua me Olympique Lyonnais, duke hedhur hapat e parë atje në akademinë e të rinjëve. Benzema debutoi si profesionist në sezonin 2004–05 dhe në tre edicionet e para fitoi tre kampionate. Në sezonin 2007–08, Benzema u bë titullar dhe pati vitin e shpërthimit, duke shënuar mbi 30 gola që ishin vendimtar për suksesin e shtatë rresht të klubit në Ligue 1.

Karim Benzema lindi në qytetin e Lyon, Francë nga shtetas francezë me origjinë algjeriane. Si një mysliman praktikues, ai e mban agjërimin gjatë muajit të shenjtë Islamik të Ramazanit. Gjyshi i tij, Da Lakehal Benzema, jetonte në fshatin Tigzirt, që ndodhet në qytetin verior të Beni Djellil në Algjeri përpara se të migronte në Lyon, ku u vendos përfundimisht në vitet 1950. Babai i Benzemës, Hafid, lindi në Tigzirt, ndërsa nëna e tij, Wahida Djebbara, lindi dhe u rrit në Lyon; familja e saj e kishte origjinën nga Oran. Benzema është i treti më i ri në familje dhe u rrit me tetë vëllezër e motra të tjerë në Bron, një periferi lindore e Lyon. Vëllezërit e tij më të vegjël Gressy dhe Sabri janë gjithashtu futbollistë. I pari aktualisht bën tregti në nivelin amator me Vaulx-le-Velin në Division d'Honneur, divizioni i gjashtë i futbollit francez, ndërsa i dyti luan në akademinë e të rinjve të një klubi në vendlindjen e familjes Bron.

Më 3 Shkurt 2014, lindi vajza e tij Mélia. Më 5 maj 2017, lindi djali i tij Ibrahimi.

Në vitin 2020, Benzema filloi kanalin e tij në YouTube, duke ngarkuar video të jetës së tij të përditshme, si dhe intervista dhe tifozët Q & As.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lyon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2004–2007[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2007–08[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2008–09[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 korrik 2009, mediat njoftuan se Lyon kishte pranuar ofertën e klubit spanjoll Real Madrid për transferimin e Benzemas. Shuma e tranferimit u raportua të ishte 35 milion e cila mund të shkonte në 41 milion € në bazë të bonuseve.[5] Më 9 korrik, ai kaloi me sukses testet mjekësore dhe firmosi një marrëveshje gjashtë-vjeçare me klubin e tij të ri.[6] Ai u prezantua zyrtarisht po në të njëjtën ditë në Stadiumin Santiago Bernabéu sëbashku me Kakán dhe Cristiano Ronaldon.[7]

Sezoni 2009–10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benzema debutoi zyrtarisht me ekipin më 20 korrik në ndeshjen miqësore ndaj Shamrock RoversDublin; ai hyri në fushë në pjesën e dytë,[8] dhe shënoi golin e vetëm të takimit në minutën e 87të.[9] Më 24 gusht, Benzema shënoi dy gola në fitoren 4–0 kundër klubit norvegjez Rosenborg për Trofeun Santiago Bernabeu.[10] Pas këtyre golave, Benzema numëronte në gjithsej pesë me ekipin në ndeshjet miqësore para-sezonale duke qënë golashënuesi më i mirë sëbashku me Raúlin.[11]

Benzema bëri debutimin e tij në ligë më 29 gusht 2009 në fitoren 3–2 kundër Deportivo La Coruñas.[12] Një muaj më vonë, Benzema shënoi golin e parë zyrtar me klubin në fitoren 5–0 kundër Xerez.[13] Pasi humbi ndeshjen e mesjavës kundër Villarreal, Benzema shënoi dygolëshin e parë me Realin në fitoren 3–0 kundër Tenerifes në shtëpi.[14]

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara nisjes së sezonit 2010–11, Benzema mori fanellën me numrin 9 duke hequr dorë nga ajo me numrin 11 pas mbërritjes së José Mourinhos si trajneri i ri i skuadrës. Sulmuesi menjëherë tërhoqi inatin e trajnerit portugez, i cili në një intervistë në media tha: "Benzema duhet të kuptojë se ai ka talent të jashtëzakonshëm, por që në vetvete nuk është e mjaftueshme".[15]

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 prill 2014, Benzema ishte në formacionin titullar në finalen e Kupës së Mbretit kundër Barcelonës; ai dhuroi asistin e golit të parë të shënuar nga di María dhe kontriboi më tej në fitoren 2–1.[16][17] Vetëm një javë më vonë, Benzema shënoi golin e vetëm të ndeshjes së parë gjysmë–finale kundër Bayern München duke i dhuruar fitoren ekipit me rezultatin 1–0.[18]

2018–2021: Talismani i klubit, titulli i tretë i ligës dhe rikthimi i Zidane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit të Cristiano Ronaldos në drejtim të Juventusit në verën e vitit 2018, Benzema mori rolin e tij si golashënuesi i ekipit, duke shënuar 30 gola në të gjitha kompeticionet gjatë sezonit 2018–19.[19]

Më 7 nëntor 2018, Benzema shënoi një dopietë në fitoren 5–0 kundër Viktoria Plzeň në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, duke arritur edhe golin e tij të 200të me klubin.[20] Ai u bë lojtari i shtatë në historinë e klubit që e arrin këtë shifër.[21] Francezi regjistroi tre gola në fazën e grupeve, të treja kundër ekipit çek, duke ndihmuar Realin të fitonte Grupin G.[22] Tre muaj më pas, më 13 shkurt 2019, Benzema shënoi në një fitore 2–1 në transfertë ndaj ekipit holandez Ajax, duke regjistruar golin e 60të në këtë kompeticion. Ai u bë lojtari i katërt pas Cristiano Ronaldos, Lionel Messit dhe Raúlit që e arrin këtë shifër.

2021–: Zëvendës-kapiten dhe rikthimi i Ancelottit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit të Sergio Ramos te Paris Saint-Germain, Benzema ju besua roli i zëvendës-kapitenit nga trajneri Ancelotti për sezonin 2021–22.[23] Më 14 gusht, ai shënoi një dopietë në fitoren 4–1 në transfertë ndaj Alavas në ndeshjen hapëse të kampionatit. Goli i tij i parë në këtë ndeshje, një gjuajtje vollej, ishte i pari zyrtar i ekipit për këtë sezon.[24] Gjashtë ditë më pas, Benzema rinovoi kontratën e tij me klubin edhe për dy vite të tjera.[25]

Pasi Marcelo u largua nga Reali, sulmuesi francez u bë ekipi i shkollës në vend të mbrojtësit brazilian.[26]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtaret e moshave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat me Kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 23 nëntor 2013

Klubi Sezoni Liga Kupa[nb 1] Europa[nb 2] Total
Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis
Lyon B 2004–05 11 10 11 10
2005–06 9 5 9 5
Total 20 15 20 15
Lyon 2004–05 6 0 1 0 0 0 0 0 0 6 0 1
2005–06 13 1 1 2 2 1 1 1 0 16 4 2
2006–07 21 5 2 3 1 0 3 2 0 27 9 2
2007–08 36 20 7 9 7 1 7 4 2 52 31 10
2008–09 36 17 2 3 1 0 8 5 1 47 23 3
Total 112 43 13 17 11 2 19 12 3 148 66 18
Real Madrid 2009–10 27 8 3 1 0 0 5 1 1 33 9 4
2010–11 33 15 6 7 5 2 8 6 1 48 26 9
2011–12 34 21 7 7 4 3 11 7 5 52 32 15
2012–13 30 11 12 10 4 3 10 5 5 50 20 20
2013–14 13 7 5 0 0 0 4 2 3 17 9 8
Total 137 62 31 25 13 8 38 21 12 200 96 56
Karriera në total 269 120 44 42 24 10 57 33 15 368 177 74
 1. ^ Përfshirë Coupe de France, Coupe de la Ligue, Trophée des Champions, Copa del Rey, Supercopa de España
 2. ^ Përfshirë UEFA Super Cup

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[27]

Ekipi kombëtar Sezoni Ndeshje Gola Asist
France 2006–07 2 1 0
2007–08 11 2 1
2008–09 11 3 0
2009–10 3 2 0
2010–11 8 4 0
Total 35 12 1

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UEFA Champions League 2008/2009" (PDF). uefa.com. Marrë më 29 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Real Madrid C.F. – Karim Benzema". AS Monaco. Marrë më 14 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Karim Benzema: Overview" [Karim Benzema: Përmbledhje] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2012. Marrë më 29 mars 2011.
 4. ^ "Karim Benzema ESPN Bio" (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 29 mars 2011.
 5. ^ "Transfert de Karim Benzema au Real Madrid" [Transferimi i Karim Benzemaa te Real Madridi] (në frëngjisht). Olympique Lyonnais. 1 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2009. Marrë më 1 korrik 2009.
 6. ^ "Green light to play" [Drita jeshile për të luajtur]. realmadrid.com (në anglisht). Real Madrid C.F. 9 korrik 2009. Marrë më 9 korrik 2009.
 7. ^ "Benzema is up next" [Rradhën e ka Benzema]. realmadrid.com (në anglisht). Real Madrid C.F. 8 korrik 2009. Marrë më 8 korrik 2009.
 8. ^ Michael J. O´Donnell (20 korrik 2009). "Mission accomplished" [Mision i arritur me sukses]. realmadrid.com (në anglisht). Real Madrid C.F. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2009. Marrë më 11 shkurt 2011.
 9. ^ "Ronaldo quiet as Rovers almost hold off Real" [Ronaldo i heshtur, Rovers pothuajse ndalin Realin] (në anglisht). ESPN FC. 20 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2012. Marrë më 20 korrik 2009.
 10. ^ Michael J. O'Donnell (25 gusht 2009). "Great football returns to the Bernabeu" [Futbolli i madh rikthehet në Bernabeu]. realmadrid.com (në anglisht). Real Madrid C.F. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2009. Marrë më 11 shkurt 2011.
 11. ^ "Led by Benzema, Real Madrid cruises past Rosenborg 4–0 in pre-season" [Të udhëhequr nga Benzema, Real Madrid mposht Rosenborg 4–0 në miqësoren para-sezonale] (në anglisht). The Canadian Press. 24 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2009. Marrë më 26 gusht 2009.
 12. ^ "Real Madrid 3–2 Deportivo La Coruña" (në anglisht). ESPN FC. 29 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2009. Marrë më 6 maj 2012.
 13. ^ "Ronaldo nets twice in rout" [Ronaldo shënon dy gola në fitoren e madhe] (në anglisht). ESPN FC. 20 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2012. Marrë më 6 maj 2012.
 14. ^ "Madrid maintain winning start" [Madridi mban njsjen me fitoren] (në anglisht). ESPN FC. 26 shtator 2009. Marrë më 6 maj 2012.[lidhje e vdekur]
 15. ^ "Mourinho calls on Benzema to wake up" [Mourinho i bën thirrje Benzemas të zgjohet] (në anglisht). Times of Malta. 23 gusht 2010. Marrë më 6 maj 2012.
 16. ^ "Super Bejl, iu kthen kurorën mbretërve". Gazeta e Sportit. 16 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 17. ^ "Real "mbretëror", mund Barçën dhe fiton Kupën". Panorama Sport. 16 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2014. Marrë më 22 prill 2014.
 18. ^ Jeton Stamolla (23 prill 2014). "Reali fiton raudin e parë ndaj Bajernit". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2014. Marrë më 24 prill 2014.
 19. ^ "A look at Benzema's staggering record since Ronaldo left Madrid" [Një shikim në rekordin mbreslënës të Benzemas që pas largimit të Ronaldos nga Madridi]. Tribuna.com (në anglisht). Marrë më 25 shtator 2021.
 20. ^ "Benzema scores 200th Real Madrid goal with Viktoria Plzen strike" [Benzema shënon golin e 200të me Real Madridin me golin ndaj Viktoria Plzen] (në anglisht). Goal. 7 nëntor 2018. Marrë më 25 janar 2019.
 21. ^ "Benzema reaches 200 Real Madrid goals" [Benzema arrin 200 gola me Real Madridin] (në anglisht). AS.com. 7 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2019. Marrë më 25 janar 2019.
 22. ^ "Group G" [Grupi G] (në anglisht). UEFA. Marrë më 25 janar 2019.
 23. ^ "Sergio Ramos leaves Real Madrid: who will take over as captain?" [Sergio Ramos largohet nga Real Madridi: kush do të jetë kapiteni i ri?]. AS.com (në anglisht). 17 qershor 2021. Marrë më 25 shtator 2021.
 24. ^ "1–4: Off to a winning start in LaLiga" [1–4: Nisje me fitore në La Liga]. realmadrid.com (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 25 shtator 2021.
 25. ^ "Benzema signs new deal until 2023" [Benzema firmos marrëveshjen e re deri në vitin 2023]. realmadrid.com (në anglisht). Real Madrid C.F. 20 gusht 2021. Marrë më 20 gusht 2021.
 26. ^ "Karim Benzema chính thức "cầm đầu" Real Madrid". ilike.vn. Marrë më 2022-08-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "BENZEMA Karim" (në frëngjisht). Federata Franceze e Futbollit. Marrë më 7 shkurt 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]