Álvaro Arbeloa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Álvaro Arbeloa
Arbeloa West Ham.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëÁlvaro Arbeloa Coca
Data e lindjes (1983-01-17) 17 Janar, 1983 (38 vjeç)
Vendi i lindjesSalamanca, Spanja
Gjatësia1,83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtësi
Informacionet për klubin
Klubi aktualWest Ham United
Numri5
Karriera në rini
1995–2001Zaragoza
2001–2002Real Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2003Real Madrid C16(0)
2003–2006Real Madrid B84(0)
2004–2006Real Madrid2(0)
2006–2007Deportivo La Coruña20(0)
2007–2009Liverpool66(2)
2009–2016Real Madrid153(3)
2016–West Ham United3(0)
Ekipi kombëtar
2001Spanja U171(0)
2001Spanja U194(0)
2005Spanja U211(0)
2008–2013Spanja56(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 04:32, 4 Dhjetor 2016 (UTC).
† Ndeshje (Gola).

Álvaro Arbeloa Coca (lindi më 17 janar 1983) është një futbollist spanjoll, fitues i Kupës Botërore i cili aktualisht luan për klubin e Premier Leagues West Ham United dhe Kombëtaren Spanjolle. Ai luan si Mbrojtës anësor, si dhe ndonjëherë si mesfushor anësor.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

West Ham United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 gusht 2016, Arbeloa u rikthye në Premier League për herë të parë pas shtatë vitesh, duke firmosur për një sezon me West Ham United.[1][2] Ai debutoi më 21 shtator, duke luajtur 90 minutat e suksesit 1–0 në shtëpi ndaj Accrington StanleyEFL Cup.[3]

Arbeloa u lirua në fund të sezonit pasi kishte zhvilluar vetëm katër paraqitje, ku tre prej tyre erdhën në kampionat.[4] Ai u pensionua në qershor 2017 në moshën 37 vjeç, duke lënë një karrierë që zgjati 15 vite.[5]

Kariera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zyrtare: Arbeloa transferohet në Premierligë (Foto)". Gazeta Express. 31 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2020. Marrë më 20 dhjetor 2018.
  2. ^ "Zyrtare: Arbeloa prezantohet te West Ham". Telegrafi.com. 31 gusht 2016. Marrë më 20 dhjetor 2018.
  3. ^ "West Ham United 1–0 Accrington Stanley" (në anglisht). BBC Sport. 21 shtator 2016. Marrë më 21 shtator 2016.
  4. ^ "West Ham United issue retain list" [West Ham United publikon listën e mbajtur] (në anglisht). West Ham United. 25 maj 2017. Marrë më 26 maj 2017.
  5. ^ "Arbeloa retires: The time has come to say goodbye" [Arbeloa pensionohet: Koha ka ardhur për të thënë lamtumirë]. Marca (në anglisht). 24 qershor 2017. Marrë më 24 qershor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]