West Ham United F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

West Ham United Football Club është një Klub futbollist në Angli bazuar në Upton Park, qytet i vogël i Newham Londër, Lindjen Londër. Ata kanë luajtur në ndeshjet e tyre në shtëpi të Olympic Stadium.

Ky klub u krijua fillimisht si Thames Ironworks F.C.1895 dhe më pas u reformuar, në 1900 si Perëndimi proshutë të Bashkuara. Ata fillimisht konkurruan në Ligën Jugore dhe Perëndimore Lidhjes përpara se të bashkohet me të plotë Football Lidhjes në 1919 dhe ka gëzuar në krye të tyre të parë në sezonin 1923, duke paraqitur në fazën e parë të Kupës fa përfundimtare që do të mbahet në Wembley në atë vit kundër Bolton Wanderers. Klubi i kanë fituar të Kupën FA tri herë: në 1964, 1975 dhe 1980. Ato kanë qenë gjithashtu dy herë runners-up, në 1923 dhe 2006.

Në 1965, ata fituan Europian Kupën Fituesit e Kupës, dhe në vitin 1999 ata fituan Kupën Intertoto.

Ata gjithashtu fitoi inauguruese Football Lidhjes Luftës Kupën në 1940. Klubi më i mirë i ligës përfundimtar pozicion është në vendin e tretë 1985-86 (e vjetër) First Division.

West Ham aktualisht konkurrojnë në Kryeministri i Lidhjes, dhe përfundoi në 10. Pozicion në 2007-08 sezonit. Ata kanë qenë anëtarë të Lidhjes Kryeministri për të gjithë, por tre sezonet e saj që nga krijimi në vitin 1992, dhe e tyre më të larta të përfundojë në Kryeministri i Lidhjes ishte në 5. 1998-99.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lindja e West Ham United[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet e lavdishme[redakto | redakto tekstin burimor]

Rënjet dhe ngritjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezonet e fundit[redakto | redakto tekstin burimor]

Stema[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjyrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Mbështetësit, huliganët dhe rivalitet[redakto | redakto tekstin burimor]

Mbështetësit[redakto | redakto tekstin burimor]

Huliganizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Rivalitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Pseudonimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Stadiumi[redakto | redakto tekstin burimor]

The Academy of Football[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra momentale[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 21 janar 2017

Numri Pozicioni Emri i lojtarit

Alexis Sanchez

1 Flag of Ireland.svg Pt Darren Randolph
2 Flag of New Zealand.svg Mb Winston Reid (vice-captain)
3 Flag of England.svg Mb Aaron Cresswell
4 Flag of Norway.svg Mf Håvard Nordtveit
5 Flag of Spain.svg Mb Álvaro Arbeloa
7 Flag of Algeria.svg Mf Sofiane Feghouli
8 Flag of Senegal.svg Mf Cheikhou Kouyaté
9 Flag of England.svg Sm Andy Carroll
10 Flag of Argentina.svg Mf Manuel Lanzini
13 Flag of Spain.svg Pt Adrián
14 Flag of Spain.svg Mf Pedro Obiang
15 Flag of Senegal.svg Sm Diafra Sakho
16 Flag of England.svg Mf Mark Noble (captain)
17 Flag of Turkey.svg Mf Gökhan Töre (në huazim nga Beşiktaş)
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
19 Flag of Wales.svg Mb James Collins
20 Flag of Ghana.svg Sm André Ayew
21 Flag of Italy.svg Mb Angelo Ogbonna
22 Flag of England.svg Mb Sam Byram
23 Flag of Portugal.svg Mb José Fonte
24 Flag of England.svg Sm Ashley Fletcher
26 Flag of France.svg Mb Arthur Masuaku
27 Flag of France.svg Mf Dimitri Payet
28 Flag of Argentina.svg Sm Jonathan Calleri (në huazim nga Deportivo Maldonado)
30 Flag of England.svg Mf Michail Antonio
31 Flag of Switzerland.svg Mf Edimilson Fernandes
34 Flag of Switzerland.svg Pt Raphael Spiegel
35 Flag of England.svg Mb Reece Oxford
36 Flag of Portugal.svg Mf Domingos Quina

Skuadra rezervë[redakto | redakto tekstin burimor]

Në huazim[redakto | redakto tekstin burimor]

Rezervat dhe akademia[redakto | redakto tekstin burimor]

Numrat e tërhequr[redakto | redakto tekstin burimor]

Kapitenët[redakto | redakto tekstin burimor]

West Ham Skuadra e Ëndërrave[redakto | redakto tekstin burimor]

Hammer of the Year[redakto | redakto tekstin burimor]

Stafi momental[redakto | redakto tekstin burimor]

Stafi i trajnerëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Trajnerët[redakto | redakto tekstin burimor]

Pronësia dhe presidenti[redakto | redakto tekstin burimor]

Pronësia[redakto | redakto tekstin burimor]

Presidentët[redakto | redakto tekstin burimor]

Sponsorët e fanellës dhe prodhuesit e saj[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendor anything just one champions league in 1991-92[redakto | redakto tekstin burimor]

Europian[redakto | redakto tekstin burimor]

Rezervat[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat dhe rekordet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko gjithashtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]