Jump to content

West Ham United F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
West Ham United F.C.
Pseudonimi(et)The Irons
The Hammers
The Academy of Football
Themeluar1895; 119 vite më parë, si Thames Ironworks
StadiumiOlympic Stadium
Kapaciteti60,000 vende
PronariFlamuri David Sullivan 51.1%
Flamuri David Gold 35.1%
Minority Investors 13.8%
TrajneriFlamuri Slaven Bilić
LigaPremier League
2023–249
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

West Ham United Football Club është një Klub futbollist në Angli bazuar në Upton Park, qytet i vogël i Newham Londër, Lindjen Londër. Ata kanë luajtur në ndeshjet e tyre në shtëpi të Olympic Stadium.

Ky klub u krijua fillimisht si Thames Ironworks F.C.1895 dhe më pas u reformuar, në 1900 si Perëndimi proshutë të Bashkuara. Ata fillimisht konkurruan në Ligën Jugore dhe Perëndimore Lidhjes përpara se të bashkohet me të plotë Football Lidhjes në 1919 dhe ka gëzuar në krye të tyre të parë në sezonin 1923, duke paraqitur në fazën e parë të Kupës fa përfundimtare që do të mbahet në Wembley në atë vit kundër Bolton Wanderers. Klubi i kanë fituar të Kupën FA tri herë: në 1964, 1975 dhe 1980. Ato kanë qenë gjithashtu dy herë runners-up, në 1923 dhe 2006.

Në 1965, ata fituan Europian Kupën Fituesit e Kupës, dhe në vitin 1999 ata fituan Kupën Intertoto.

Ata gjithashtu fitoi inauguruese Football Lidhjes Luftës Kupën në 1940. Klubi më i mirë i ligës përfundimtar pozicion është në vendin e tretë 1985-86 (e vjetër) First Division.

West Ham aktualisht konkurrojnë në Kryeministri i Lidhjes, dhe përfundoi në 10. Pozicion në 2007-08 sezonit. Ata kanë qenë anëtarë të Lidhjes Kryeministri për të gjithë, por tre sezonet e saj që nga krijimi në vitin 1992, dhe e tyre më të larta të përfundojë në Kryeministri i Lidhjes ishte në 5. 1998-99.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja e West Ham United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e lavdishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënjet dhe ngritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetësit, huliganët dhe rivalitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Huliganizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rivalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pseudonimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Academy of Football[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 21 janar 2017

Nr. Kombësia Poz. Lojtari

Alexis Sanchez

1 Republika e Irlandës Pt Darren Randolph
2 New Zealand Mb Winston Reid (vice-captain)
3 Anglia Mb Aaron Cresswell
4 Norvegjia Mf Håvard Nordtveit
5 Spanja Mb Álvaro Arbeloa
7 Algjeria Mf Sofiane Feghouli
8 Senegal Mf Cheikhou Kouyaté
9 Anglia Sm Andy Carroll
10 Argjentina Mf Manuel Lanzini
13 Spanja Pt Adrián
14 Spanja Mf Pedro Obiang
15 Senegal Sm Diafra Sakho
16 Anglia Mf Mark Noble (captain)
17 Turqia Mf Gökhan Töre (në huazim nga Beşiktaş)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
19 Uellsi Mb James Collins
20 Ghana Sm André Ayew
21 Italia Mb Angelo Ogbonna
22 Anglia Mb Sam Byram
23 Portugalia Mb José Fonte
24 Anglia Sm Ashley Fletcher
26 Franca Mb Arthur Masuaku
27 Franca Mf Dimitri Payet
28 Argjentina Sm Jonathan Calleri (në huazim nga Deportivo Maldonado)
30 Anglia Mf Michail Antonio
31 Zvicra Mf Edimilson Fernandes
34 Zvicra Pt Raphael Spiegel
35 Anglia Mb Reece Oxford
36 Portugalia Mf Domingos Quina

Skuadra rezervë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezervat dhe akademia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numrat e tërhequr[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapitenët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

West Ham Skuadra e Ëndërrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hammer of the Year[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi momental[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pronësia dhe presidenti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pronësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sponsorët e fanellës dhe prodhuesit e saj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendor anything just one champions league in 1991-92[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Europian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezervat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat dhe rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]