English Premier League

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Premier League)
Jump to navigation Jump to search
Premier League
Premierleague.PNG
Kombëtarja Flamuri Anglia
Flamuri Uellsi
Konfederata UEFA
Themeluar 1992
Sezoni i parë 1992-93
Bien në Football League Championship
Kupa kombëtare Kupa e Anglisë
Kupa e Ligës
Kupa ndërkombëtar UEFA Liga e Kampionëve
UEFA Europa League
Kampioni aktual Leicester City F.C.
Më shumë tituj kampion Manchester United F.C. (13 tituj)
Vendi i parë aktualisht Chelsea F.C.
Faqja zyrtare http://www.premierleague.com/

Themelimi[redakto | përpunoni burim]

Liga filloi sezonin e parë në vitet 1992–93 dhe përbëhej nga 22 skuadra. Goli i parë në Premiership u dha nga Brian Deane nga skuadra Sheffield United në fitoren me rezultat 2–1 ndaj skudrës Manchester United. Në ndikim nga FIFA anglezët ligën e reduktuan në 20 ekipe në vitin 1995 kur katër ekipe përnjëherë e lëshuan ligën. Më 8 qershor të vitit 2006, FIFA kërkoi që tëgjitha ligat e mëdha evropiane duke përfshirë dhe ligat si Serie A, liga e Italisë dhe La Liga, liga e Spanjës të reduktohen në përbërje nga 18 skuadra me fillimin e ezonit 2007–08. Premier League u përgjigjën më iniciativë për të rrezistuar një reduktim të tillë.[1]

12 shkurt të vitit 2007 liga e ndërroi emrin nga 'FA Premier League' në 'Premier League'..

Trofeu i Premier Ligës Angleze

Lojtarët[redakto | përpunoni burim]

Rekordet e transferit[redakto | përpunoni burim]

Më poshtë është lista e lojtarëve që kan bërë transfer për çmim rekord.

Skuadrat e Premier Ligës[redakto | përpunoni burim]

Kampionatet e Premier Ligës[redakto | përpunoni burim]

Në gjithsej 20 sezone titulli është fituar vetëm nga gjashtë skuadra: Manchester United (13 tituj), Chelsea (4 tituj), Arsenal (3 tituj), Manchester City (2 titull), Leicester City dhe Blackburn Rovers (1 titull). Kampioni aktual (sezoni 2015–16) në Premier League është skuadra Leicester City.

Premier League kampionët
Sezoni Fituesi
2015-16 Leicester City
2014-15 Chelsea
2013-14 Manchester City
2012-13 Manchester United
2011-12 Manchester City
2010-11 Manchester United
2009-10 Chelsea
2008-09 Manchester United
2007-08 Manchester United
2006–07 Manchester United
2005–06 Chelsea
2004–05 Chelsea
2003–04 Arsenal
2002–03 Manchester United
2001–02 Arsenal
2000–01 Manchester United
1999–00 Manchester United
1998-99 Manchester United
1997–98 Arsenal
1996–97 Manchester United
1995–96 Manchester United
1994–95 Blackburn Rovers
1993–94 Manchester United
1992–93 Manchester United
Të gjithë kampionët

Skuadrat e sezonit 2013-14[redakto | përpunoni burim]

Klubi Sezoni
2012–13
Sezoni i parë in
ligën e parë
Numri i sezoneve
në ligën e parë
Numri i sezoneve
në Premier League
Sezoni parë
current spell in
ligën e parë
Liga e parë
titujt
Titulli i fundit në ligën e parë
Arsenal 0044 1903–04 97 22 1919–20 13 2003–04
Aston Villa 01515 1888–89 103 22 1988–89 7 1980–81
Cardiff City 0181 në Championship 1921–22 16 1 2013–14 0 n/a
Chelsea 0033 1907–08 79 22 1989–90 4 2009–10
Crystal Palace 0205 në Championship 1969–70 14 5 2013–14 0 n/a
Everton 0066 1888–89 111 22 1954–55 9 1986–87
Fulham 01212 1949–50 25 13 2001–02 0 n/a
Hull City 0192 në Championship 2008–09 3 3 2013–14 0 n/a
Liverpool 0077 1894–95 99 22 1962–63 18 1989–90
Manchester City 0022 1899–1900 85 17 2002–03 3 2011–12
Manchester United 0011 1892–93 89 22 1975–76 20 2012–13
Newcastle United 01616 1898–99 83 20 2010–11 4 1926–27
Norwich City 01111 1972–73 24 7 2011–12 0 n/a
Southampton 01414 1966–67 37 15 2012–13 0 n/a
Stoke City 01313 1888–89 58 6 2008–09 0 n/a
Sunderland 01717 1890–91 83 13 2007–08 6 1935–36
Swansea City 0099 1981–82 5 3 2011–12 0 n/a
Tottenham Hotspur 0055 1909–10 79 22 1978–79 2 1960–61
West Bromwich Albion 0088 1888–89 77 8 2010–11 1 1919–20
West Ham United 01010 1923–24 56 18 2012–13 0 n/a


Ekipet standarde[redakto | përpunoni burim]

Gjashtë ekipe nuk e kan lëshuar asnjëherë Premier Ligën: Arsenal, Chelsea, Everton, Liverpool, Manchester United, dhe Tottenham Hotspur.

Stadiumet[redakto | përpunoni burim]

Stadiumet janë të radhitur sipas kapacitetit të tyre.

Nr. Stadiumi Kapaciteti Ekipi
1 Old Trafford 75,765 Manchester United F.C.
2 Emirates Stadium 60,361 Arsenal F.C.
3 St James' Park 52,404 Newcastle United F.C.
4 Stadium of Light 49,000 Sunderland A.F.C.
5 City of Manchester Stadium 47,805 Manchester City F.C.
6 Anfield 45,362 Liverpool F.C.
7 Villa Park 42,593 Aston Villa F.C.
8 Stamford Bridge 42,449 Chelsea F.C.
9 Goodison Park 40,569 Everton F.C.
10 White Hart Lane 36,238 Tottenham Hotspur F.C.
11 Riverside Stadium 35,049 Middlesbrough F.C.
12 Upton Park 35,146 West Ham United F.C.
13 Pride Park Stadium 33,597 Derby County F.C.
14 Ewood Park 31,367 Blackburn Rovers F.C.
15 St. Andrews 30,016 Birmingham City F.C.
16 Reebok Stadium 27,879 Bolton Wanderers F.C.
17 JJB Stadium 25,138 Wigan Athletic F.C.
18 Craven Cottage 24,600 Fulham F.C.
19 Madejski Stadium 24,045 Reading F.C.
20 Fratton Park 20,288 Portsmouth

Top Golashenuesit[redakto | përpunoni burim]

2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikujt Top Premier League goal scorers by season, Premier League Golden Boot dhe List of Premier League hat-tricks
Renditja Kom Emri Vitet Golat Paraqitjet Ratio
1 Flag of England.svg Alan Shearer 1992–2006 260 441 0.59
2 Flag of England.svg Andrew Cole 1992–2008 188 414 0.45
3 Flag of France.svg Thierry Henry 1999–2007, 2012 175 258 0.68
4 Flag of England.svg Frank Lampard 1995– 170 574 0.29
5 Flag of England.svg Wayne Rooney 2002– 164 356 0.46
6 Flag of England.svg Robbie Fowler 1993–2009 162 378 0.43
7 Flag of England.svg Michael Owen 1996–2013 150 325 0.46
8 Flag of England.svg Les Ferdinand 1992–2005 149 351 0.42
9 Flag of England.svg Teddy Sheringham 1992–2007 147 418 0.35
10 Flag of the Netherlands.svg Robin van Persie 2004– 129 242 0.53

Sulmuesi i mëhershëm i ekipeve Blackburn Rovers F.C. dhe Newcastle United F.C., Alan Shearer mban rekordin e golashenusit më të mirë në Premiership me 260 gola. Shearer përfundoi si Top 10 në sezonin e 10 nga 14 sezone duke fituar titullin e Top golashenuesit i sezonit tri herë.

Që nga themelimi i Premier League-ës vitet 1992–93, njëmbëdhjet lojtarë kan fîturar ose bashkëfituar titullin e Top golashenuesit. Thierry Henry fitoi titullin e tij të tretë vetiak dhe të katërtin të përbashkët në sezonin 2005-06 duke shënuar 27 gola. Kjo rrëzon titullin e Shearerit të cilat i fitoi gjat sezoneve 1994–95, 1995-96 dhe 1996-97. Fitues tjerë janë Michael Owen dhe Jimmy Floyd Hasselbaink me nga dy tituj.

Andrew Cole dhe Alan Shearer mbajt titullin e më shumë golave brenda një sezoni me nga 34 për Newcastle United dh Blackburn Rovers.

Manchester United u bë ekipi i parë i cili ka arritur 1,000 në këtë ligë pas golit të lojtarit porzugjez Cristiano Ronaldo në sezonin 2005–06. Arsenal është ekipi tjetër i vetëm që ka arritur 1,000 në këtë ligë.

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Fifa kërkon 18 skuadra në Premier League - (Anglisht)

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]