Jump to content

Alexis Sánchez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alexis Sánchez

Sánchez në aksion me Kilin (2017)
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAlexis Alejandro Sánchez Sánchez
Datëlindja (1988-12-19) 19 dhjetor 1988 (35 vjeç)
VendlindjaTocopilla, Kili
Gjatësia1.69 m (5 ft 7 in)[1]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Marseille
Numri70
Karriera me të rinjtë
2004–2005Cobreloa
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2006Cobreloa47(12)
2006–2011Udinese95(20)
2006–2007Colo-Colo (huazim)32(5)
2007–2008River Plate (huazim)23(4)
2011–2014Barcelona88(39)
2014–2018Arsenal122(60)
2018–2020Manchester United32(3)
2019–2020Internazionale (huazim)22(4)
2020–2022Internazionale57(12)
2022–Marseille2(0)
Karriera ndërkombëtare
2006–2008Kili U2118(4)
2006–Kili148(48)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 20 gusht 2022
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 30 mars 2022

Alexis Alejandro Sánchez Sánchez (Spanjisht: [aˈleksis ˈsantʃes]; lindur më 19 dhjetor 1988), i njohur thjesht si Alexis, është një futbollist profesionist kilian i cili luan si sulmues për klubin francez Marseille dhe kombëtaren kiliane.

Sánchez e nisi karrierën e tij si profesionist në moshën 17 vjeç me Cobreloan, duke luajtur një sezon me klubin para se të kalonte në Itali për t'u transferuar te Udinese. Ai fitoi trofetë e tij të parë në sezonet e ardhshëm, duke fituar kampionate rresht me Colo-Colon dhe River Platen, ekipe ku ai luajti në huazim. Në vitin 2008, ai u rikthye te Udinese, duke u bërë një lojtar i rëndësishëm në formacion në sezonin e tij të parë të plotë. Pas tre sezoneve në Itali, Sánchez u transferua te Barcelona për 30 milion €, duke u bërë lojtari kilian më i shtrenjtë i të gjitha kohërave.[2]

Në sezonin e tij të parë te Barcelona, Sánchez shkëlqeu në sulm, duke formuar një treshe sëbashku me Lionel Messin dhe David Villën, duke ndihmuar ekipin të fitonte Kupën e Mbretit, Superkupën e Spanjës, UEFA Super Kupën, dhe FIFA Kupën e Botës për Klube. Kjo treshe shënoi 82 gola sëbashku në sezonin e ardhshëm, duke ndihmuar ekipin të fitonte La Ligan, si dhe të ruante titullin e Supercopa de España. Në sezonin e tij të tretë, Sánchez pati sezonin e tij më të mirë në aspektin personal, duke shënuar 21 gola dhe asistuar 14 të tjerë. Pas mbërritjes së brazilianit Neymar në verën e vitit 2013, Sánchez u transferua një vit më pas në Premier Ligë te Arsenal për 35.8 milion €.

Te Arsenali, Sánchez u bë shpejtë një nga lojtarët më të rëndësishëm të ekipit, duke arritur shifra dyshe si në gola ashtu dhe në asiste. Ai fitoi një FA Community Shield dhe dy Kupa FA, duke shënuar në të dyja finalet. Në sezonin 2016–17, Sánchez shënoi 31 gola dhe asistoi 14 të tjerë, duke regjistruar sezonin e tij më të mirë në karrierë, si dhe u nominua për FIFPro World XI. Megjithatë, pasi humbi "frymëzimin" për të vazhduar më tej, ai firmosi me klubin rival Manchester United në një marrëveshje shkëmbyese në vitin 2018.[3]

I njohur gjërësisht si "El Niño Maravilla" (Fëmija e Mrekullive),[4] Sánchez ka qënë një lojtar i rregullt i Kilit që nga viti 2006 dhe ka luajtur 132 ndeshje, duke u bërë lojtari me më shumë ndeshje i të gjitha kohërave në kombëtare.[5] Me 43 gola, ai është edhe lojtari me më shumë gola në historinë e Kilit.[6] Ai e ka përfaqsuar vendin e tij në dy edicione të FIFA Kupës së Botës, katër edicione të Copa Américas dhe një edicion të FIFA Kupës së Konfederatave. Ai luajti një rol vendimtar në rrugën e Kilit në finalen e Kupës së Konfederatave 2017, si dhe ishte udhëheqësi i ekipit që fitoi trofeun e parë ndërkombëtar në Copa América 2015, duke shënuar penalltinë vendimtare në finalen me Argjentinën.[7]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cobreloa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Tocopilla, Sánchez është një produkt i akademisë së famshme të C.D. Cobreloa, ku ai ishte shok skuadre me lojtarë si Charles Aránguiz dhe Eduardo Vargas, të dy pjesë e kombëtares së Kilit sëbashku me të.[8] Në shkurt 2005, ai u bë pjesë e ekipit të parë nga trajneri Nelson Acosta.[9][10]

Sánchez bëri debutimin e tij si profesionsit në shkurt gjatë një ndeshje ndaj Deportes Temuco,[11] kurse goli i tij i parë erdhi më 18 mars në fitoren 2–1 ndaj Deportes Concepción.[12] Duke luajtur në një ndeshje të Copa Libertadores kundër Once Caldas në moshën 16 vjeç, Sánchez u bë një nga lojtarët më të rinjë që ka debutuar në këtë turnament.[13]

Pas një sezoni mbreslënës me Cobreloan, Sánchez tërhoqi vëmëndjen e klubit italian të Serie A Udinese, e cila e bleu atë për 1.7 milion £ më 21 prill 2006.[14] Megjithatë, Udinese e huazoi menjëherë lojtarin për një sezon te klubi kilian Colo-Colo.[15]

Colo-Colo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez gjatë kohës së tij te Colo-Colo, në një ndeshje ndaj Audax Italiano në finalen e Torneo Clausura 2006.

Sánchez debutoi për Colo-Colon më 23 qershor 2006 në barazimin 1–1 kundër Antofagasta; goli i tij i parë erdhi më 29 tetor në Derbin e futbollit kilian kundër Universidad de Chile, duke ndihmuar ekipin të fitojë 4–2.[16] Performancat e tij pozitive i siguruan një vend në formacionin titullar, duke fituar duelin me veteranin Mario Cáceres; pas kësaj, Sánchez u bë partneri i Humberto Suazo në sulm. Më 1 nëntor, ai shënoi një dopietë në barazimin 4–4 ndaj Deportes La Serena në kampionat,[17] e cila u pasua nga goli i parë në kompeticionet kontinentale kundër ekipit nga Kosta Rika Alajuelense në një fitore shkatërrimtare 7–2 në Copa Sudamericana.[18] Colo-Colo arriti deri në finale të turnamentit ku u mposht nga meksikanët e Pachucës.[19] Më 23 dhjetor 2006, Sánchez fitoi trofeun e tij të parë si profesionist pasi luajti si titullar në finalen e Torneo Clausurës kundër Audax Italiano të cilën ekipi i tij e fitoi 3–2.

Në sezonin e ardhshëm, më 23 mars 2007, Sánchez shënoi golat e tij të parë në Copa Libertadores kundër CaracasCúcuta,[20] duke regjistruar një tregolësh në fitoren 4–0.[21] Më 12 maj, Sánchez shënoi golin e parë dhe të vetëm në kampionat gjatë një fitore 3–1 në shtëpi ndaj Santiago Wanderers;[22] kjo fitore ishte vendimtare në garën me Universidad Católica për titullin kampion, të cilën Colo-Colo e siguroi pas fitores 1–0 në Monumental ndaj Palestino në javën e fundit, duke regjistruar titullin e 26të në histori.[23]

Pas performancave të tij mbreslënëse me Kilin në Kupën e Botës nën-20 (duke arritur vendin e tretë me José Sulantay si trajner) dhe mbarimit të huazimit me Colo-Colon, Sánchez u huazua sërisht, këtë herë te klubi argjentinas River Plate.[24]

Udinese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez (djathtas) dhe kiliani tjetër Mauricio Isla në një ndeshje të Kupës UEFA ndaj Spartak Moskës më 6 nëntor 2008.

Pas një sezoni të suksesshëm në Argjentinë, Sánchez u largua nga Amerika e Jugut për t'u transferuar te Udinese në Itali në korrik 2008; atje, ai gjeti kilianin tjetër Mauricio Isla.[25] Në debutimin e tij jo-zyrtar, Sánchez u shpall lojtari më i mirë i fitores 3–0 kundër Bassanos.[26] Më 14 shtator, ai luajti ndeshjen e parë në Serie A në distafën 1–0 kundër Juventusit, kurse në kompeticionet evropiane debutoi katër ditë më vonë në ndeshjen kundër gjermanëve të Borussia Dortmund. Më 19 tetor, Sánchez shënoi golin e parë në kampionat kundër Lecces. Pas kësaj, ai nuk shënoi në disa ndeshje, duke bërë që të merrte kritika nga shtypi. Kritikat morën fund pas golit në minutën e 92të kundër Bolonjës më 8 shkurt 2009, duke u shpallur edhe lojtari më i mirë.[27]

Në sezonin e ardhshëm, Sánchez luajti një rol të rëndësishëm për Udinesen në Coppa Italia, duke qënë lojtar kyç në ekipin që eliminoi Milanin, duke asistuar golin e fitores të shënuar nga Gökhan Inler.[28] Në ndeshjen e dytë të gjysëm-finales, Sánchez u shpall lojtari më i mirë kundër Romës, të cilës i shënoi në minutën e 81të, duke regjistruar golin e tij të parë në kupë; megjithatë, Roma u kualifikua në finale me rezultatin e përgjithshëm 2–1.[29] Ai e mbylli sezonin 2009–10 me 6 gola në 36 ndeshje në të gjitha kompeticionet.

Më 27 shkurt 2011, Sánchez shënoi katër gola në fitoren tenistike 7–0 të Udineses ndaj Palermos, edhe pse luajti vetëm për 52 minuta.[30] Kjo gjë bëri që ai të thyente rekordin e Marcelo Salas dhe Iván Zamoranos për numrin e golave të shënuar nga një lojtar kilian në një ndeshje të Serie A. Performanca e tij në atë ndeshje u vlerësua nga trajneri i ekipit Francesco Guidolin, i cili disa vite më vonë deklaroi: "Në fund të pjesës së parë j'u ktheva senatorëve dhe i thash atyre që duhet të jemi njerëz të mirë dhe se nuk ishte nevoja që ta kthenim në goleadë. Megjithatë, në fushë ishin dy-tre djemë që nuk më dëgjuan, Sánchez mbi të gjithë. Pas çerek orëshit të parë mu desh t'a zëvëndësoja sepse përndryshe ai do të kishte shënuar 10 gola."[31]

Gjatë sezonit të tij të suksesshëm te Udinese, Sánchez dhe sulmuesi italian Antonio Di Natale u bënë një dyshet më të mirë në Serie A; ata sëbashku shënuan 39 gola, dy më pas se rekordi personal i dyshes Alessandro Del PieroDavid Trezeguet në sezonin 2007–08. Si njohje për këto arritje, Sánchez u shpall talenti më premtues i sezonit 2011 nga përdoruesit e FIFA.com, në një sondazh ku bënin pjesë edhe lojtarët Gareth Bale, Javier Pastore, Ganso dhe Neymar.[32] Ai u rendit i 56ti dhe i 24ti mes sulmuesve në edicionin e majit 2011 të Castrol Performance Index.

Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Unë jam një adhurues i madh i Ronaldos. Dua të mbaj të njëjtin numër. Ai mbajti numrin 9 këtu dhe ishte shumë i suksesshëm."

—Sánchez rreth qëllimit për t'i ngjarë Ronaldos, të cilin e konsideron si “lojtarin më të mirë të të gjitha kohërave.”[33][34]

Më 20 korrik 2011, Barcelona njoftoi se kishte rënë dakord t'i paguante Udineses 26 milion € (plus 11.5 milion € në bonuse të ndryshme) për shërbimet e Sánchez, i cili u bë kiliani i parë që luan për Katalanasit.[35][36][37] Transferimi i tij u mikprit nga Pep Guardiola, i cili deklaroi: "Sánchez është shumë i ri. Ai mund të luaj në të tre pozicionet e sulmit, por ai shfaq aftësi mbrojtëse intensive, është i drejtpërdrejtë nga ajo që më kanë thënë dhe një djal i mirë."[36] Transferimi u finalizua pesë ditë më vonë kur ai kaloi me sukses vizitat mjekësore dhe firmosi një kontratë pesë-vjeçare.[38] Gjatë prezantimit të tij, Sánchez tha: "Dua të mësojë nga lojtarët si Lionel Messi dhe Xavi Hernández–dhe dua t'a ndihmojë klubin të fitojë më shumë trofe."[38]

Sánchez (majtas) duke festuar me shokët e skuadrës suksesin e Barcelonës në FIFA Kupën e Botës për Klube 2011.

Sezoni i parë i Sánchez në Spanjë u kushtëzua nga disa dëmtime të vogla. Ai debutoi më 14 gusht kundër rivalëve të Real Madridit në ndeshjen e parë të Supercopa de España 2011, duke pësuar një dëmtim në kofshë pas një ndërhyrje të gabuar të Marcelos.[39] Barcelona fitoi me rezultatin e përgjithshëm 5–4, duke bërë që Sánchez të sigurojë trofeun e tij të parë në Spanjë.[40] Ai u rikthye dy javë më vonë në ndeshjen e UEFA Superkupës Evropiane 2011 kundër Portos, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 61të; Barcelona fitoi ndeshjen me rezultatin 2–0, duke bërë që Sánchez të regjistronte trofeun e dytë.[41] Sánchez më pas luajti titullar në ndeshjen hapëse të La Ligës kundër Villarrealit në shtëpi, duke shënuar golin e parë në fitoren 5–0.[42] Një javë më vonë, më 10 shtator, ai u nxorr me barrelë pas 30 minutash lojë pas një dueli me Dani Estrada në ndeshjen e kampionatit kundër Real Sociedadit.[43] Ai u rikthye më 1 nëntor në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve jashtë fushe ndaj Viktoria Plzeň.[44] Më 10 dhjetor, Sánchez shënoi golin e barazimit të përkohshëm për Barcelonën në fitoren 3–1 si vizitor në El Clásico kundër Real Madridit.[45] Më 14 shkurt 2012, ai shënoi golat e tij të parë në Ligën e Kampioneve në formën e një dopiete në fitoren 3–1 në transfertë ndaj gjermanëve të Bayer Leverkusen.[46]

Për sezonin 2012–13, më 2 tetor 2012, Sánchez shënoi golin e parë sezonal në fitoren 2–0 jashtë fushe kundër Benficës në Ligën e Kampioneve.[47] Më 10 shkurt 2013, ai shënoi golin e parë në La Liga për sezonin e ri në fitoren 6–1 kundër GetafesCamp Nou.[48] Nga shkurti e më pas, Sánchez shënoi në ndeshjet kundër Deportivo de La Coruñas, Majorkës, Athletic Bilbaos, Real Betis, Atlético Madridit dhe Espanyolit për t'a mbyllur kampionatin me tetë gola.[49] Barcelona e fitoi titullin kampion duke mbledhur plot 100 pikë, një rekord në futbollin spanjoll.[50]

Më 26 tetor 2013, Sánchez shënoi golin e fitores në triumfin 2–1 të Barcelonës kundër Real Madridit në Camp Nou, në një ndeshje të vlefshme për edicionin 2013–14 të La Ligës.[51] Më 5 janar 2014, Sánchez shënoi tregolëshin e parë për Barcelonën në fitoren 4–0 kundër Elches.[52] Ai e mbylli sezonin 2013–14 me 21 gola në të gjitha kompeticionet, duke vendosur një rekord personal;[53] 19 nga këto gola u shënuan në La Liga.[54]

Arsenal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez me Arsenalin në vitin 2014.

Më 10 korrik 2014, Sánchez firmosi një kontratë afat-gjatë me Arsenalin në një transferim që kushtoi 31.7 milion £.[55][56][57] Atij j'u dha fanella me numrin 17, e cila ishte e mbrojtësit Nacho Monreal, që në fund mori numrin 18 që ishte i lirë. Në një deklaratë të publikuar nga klubi, Sánchez deklaroi se ishte "shumë i lumtur që do të bashkohej me Arsenalin, një klub që ka trajner të mirë, lojtarë ekipi fantastik, dhe mbështetje të madhe në botë dhe një stadium të madh në Londër."[56] Ai mori vlerësime edhe nga trajneri Arsène Wenger, i cili tha se kiliani ka "prodhuar në mënyrë të vazhdueshme performanca të cilësisë së lartë për disa sezone dhe të gjithë ne jemi të entuziasmuar që ta shohim atë të integrohet në skuadrën e Arsenalit."[56] Sánchez zhvilloi paraqitjen e tij të parë me Arsenalin më 2 gusht 2014, duke u aktivizuar si zëvëndësues në fitoren 5–1 kundër Benficës në turnamentin para-sezonal Emirates Cup.[58]

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez luajti ndeshjen e tij të parë zyrtare për klubin më 10 gusht kundër Manchester CitytCommunity Shield, duke u aktivizuar në pjesën e dytë si zëvëndësues; Arsenali fitoi ndeshjen 3–0.[59] Më 16 gusht, ai debutoi edhe në Premier Ligë në ndeshjen ndaj Crystal Palace, duke asistuar golin e barazimit të Laurent Koscielnyt në një fitore 2–1 në shtëpi.[60] Goli i tij i parë me Arsenalin erdhi më 27 gusht në ndeshjen kundër Beşiktaş, duke mposhtur portierin kundërshtar Tolga Zengin me një gjuajtje të ulët; ky gol i dha fitoren 1–0 ekipit si dhe i siguroi një vend në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve me rezultatin e përgjithshëm 1–0.[61] Pas ndeshjes, trajneri Wenger ishte plot me vlerësime për lojtarin, duke thënë: "Ai pati një lojë të mirë, jo vetëm nga ana teknike por edhe nga ana luftarake. Ai ishte i qëndrueshëm, i rrezikshëm dhe tregoi shpirt të madh luftarak, cilësi këto që do të jenë shumë të rëndësishme në Premier Ligë."[1] Goli i tij i parë në kampionat erdhi katër ditë më vonë në barazimin 1–1 kundër skuadrës së sapongjitur Leicester City.[62] Ky gol më pas u pasua nga një tjetër në ndeshjen e rradhës kundër kampionëve në fuqi të Manchester Cityt; Sánchez shfaqi një teknikë të përkryer me një gjuajtje volley me pjesën e jashtëme të këmbës së majtë e cila mposhti portierin Joe Hart në një fitore 2–2 në Emirates Stadium.[63]

Sánchez shënoi golin e katërt për Arsenalin me një goditje dënimi në disfatën 2–1 kundër Southampton në Kupën e Ligës.[64] Më 1 tetor, ai shënoi golin e parë në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve në fitoren 4–1 kundër Galatasarayt, duke asistuar gjithashtu edhe dy nga tre golat e Danny Welbeck.[65] Shtatëmbëdhjetë ditë më vonë, ai shënoi dhe asistoi në barazimin 2–2 kundër Hull Cityt në shtëpi. Në ndeshjen e rradhës në kampionat, Sánchez shënoi një dopietë kundër Sunderlandit, duke përfituar nga gabimet e bëra nga mbrojtësi Wes Brown dhe ish portieri i Arsenalit Vito Mannone.[66] Më 1 nëntor, Sánchez shënoi një tjetër dopietë, këtë herë në suksesin 3–0 në Burnley; me këtë dopietë, ai arriti në shifrën dhjetë gola në të gjitha kompeticionet.[67][67] Sánchez vazhdoi formën e tij të mirë me një tjetër gol në Ligën e Kampioneve, këtë herë në fitoren 2–0 kundër Borussia Dortmund, që i siguroi Arsenalit kualifikimin në fazën me eliminim direkt.[68] Më 3 dhjetor, kiliani i dhuroi Arsenalit një fitore minimale kundër Southampton falë një goli të shënuar në minutën e 89të.[69]

Sánchez gjatë paradës së Arsenalit për fitoren e Kupës FA në vitin 2015.

Më 26 dhjetor, Sánchez shënoi golin e parë të ekipit të tij në fitoren 2–1 në shtëpi ndaj Queens Park Rangers dhe më pas asistoi golin e çekut Tomáš Rosický; para kësaj, ai fitoi një penallti pasi u hodh në zonë nga Armand Traoré, por gjuajtja e tij u prit nga portieri kundërshtar Robert Green.[70] Në ndeshjen e parë për vitin 2015, Sánchez shënoi dhe asistoi golat e parë në Kupën FA kundër Hull Cityt, ekipi finalist i vitit të kaluar, duke ndihmuar Arsenalin të kalojë me sukses raundin e tretë; gjatë kësaj ndeshje, ai asistoi golin e Per Mertesacker në minutën e 82të, para se dy minuta më vonë të zëvëndësohej nga Chuba Akpom.[71] Në ndeshjen e rradhës të Arsenalit në Premier Ligë, Sánchez u përfshi në të tre golat e fitores 3–0 kundër Stoke Cityt; ai fillimisht asistoi golin e Laurent Koscielnyt dhe më pas shënoi një dopietë vetë. Paraqitja e tij u vlerësua nga legjenda e klubit Thierry Henry, i cili e quajti atë "blerjen më të mirë të Arsenalit në gjashtë vitet e fundit."[72]

Më 4 mars, Sánchez iu dha fund një serie prej tetë ndeshjesh pa gol duke shënuar një golin e dytë në fitoren 2–1 ndaj QPR 2–1 në Loftus Road.[73][74] Një muaj më vonë, në suksesin 4–1 kundër Liverpoolit, Sánchez u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes pasi shënoi golin e tretë të ekipit të tij.[75]

Më 18 prill, Sánchez shënoi të dy golat e Arsenalit në fitoren 2–1 në shtesë kundër Reading në gjysëm-finalen e Kupës FA.[76] Tetë ditë më vonë, ai ishte lojtari i vetëm i Arsenalit që u përfshi në Ekipin e Vitit të PFA.[77] Më 4 maj, Sánchez shënoi dopietën e rradhës në suksesin 3–1 si vizitor ndaj Hull Cityt.[78] Në fund të muajit, ai u votua PFA Lojtari i Vitit i Tifozëve për vitin 2015.[79]

Sánchez shënoi golin e 25të sezonal më 30 maj në finalen e Kupës FA kundër Aston VillësWembley Stadium, me një gjuajtje nga distanca, duke ndihmuar Arsenalin të triumfojë 4–0; ai gjatë ndeshjes asistoi edhe golin e sulmuesit Theo Walcott. Ai u bë kiliani i parë që shënon gol në një finale të Kupës FA që nga George Robledo, i cili në vitin 1952 për Newcastle United.[80] Ai e përfundoi sezonin duke fituar çmimin "Lojtari i Sezonit i Arsenalit".[81]

Sezoni 2015–16[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez në aksion për Arsenalin në vitin 2016.

Sánchez e nisi sezonin 2015–16 duke luajtur si zëvëndësues në humbjen 2–0 kundër West Ham United në javën hapëse të Premier Ligës.[82] Një javë më vonë, në ndeshjen e parë si titullar, Sánchez shënoi në fitoren 2–1 kundër Selhurst Park; goditja e tij me kokë u devijua nga Damien Delaney dhe përfundoi në rrjetë, megjithatë, në fund, j'u quajt mbrojtësit si autogol.[83]

Më 26 shtator 2015, Sánchez i dha fund një serie prej dhjetë ndeshjesh pa gol në Premier Ligë duke shëuar tregolëshin e parë për Arsenalin në fitoren 5–2 kundër Leicester City. Kjo e bëri atë lojtarin e parë që shënon tregolësh në Serie A, La Liga dhe Premier Ligë.[84] Sánchez shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve për sezonin e ri disa ditë më vonë, në distafën 3–2 ndaj Olympiacos, duke mposhtur portierin Roberto me një gjuajtje me kokë pas krosimit të Theo Walcott.[85] Në ndeshjen e rradhës në kampionat, e fundit para fazës së kombëtareve, Sánchez shënoi për të tretën ndeshje rresht, duke realizuar një dopietë brënda 20 minutash në suksesin 3–0 të Arsenalit ndaj Manchester United në Emirates Stadium, duke u ngjitur në vendin e dytë në kampionat.[86] Pas rikthimit nga grrumbullimi me kombëtaren, Sánchez vazhdoi formën e tij pozitive, duke shënuar falë një asisti të Mesut Özil në fitoren 3–0 kundër WatfordVicarage Road, duke e mbajtur Arsenalin në vendin e dytë në kampionat; ky ishte gjithashtu goli i gjashtë në tre ndeshjet e tij të fundit në Premier Ligë.[87][88]

Pas një periudhe të shkurtër jashtë për shkak dëmtimi, Sánchez u rikthye në aksion më 30 janar 2016 në ndeshjen e raundit të katërt të Kupës FA kundër Burnley, duke shënuar golin e dytë të Arsenalit pas një krosimi të ulët nga Alex Oxlade-Chamberlain.[89] Më 5 mars, Sánchez shënoi golin e tij të parë në Premier Ligë që nga tetori i vitit të kaluar në derbin e Londrës së Veriut kundër rivalëve të Tottenham Hotspur, duke shënuar golin e barazimit 2–2 në minutën e 76të që i mbajti Topçinjtë ende në garë për titullin kampion.[90] Në muajin prill, Sánchez shënoi në katër ndeshje rresht në kampionat, respektivisht kundër Watford, West Ham, Crystal Palace dhe West Bromwich Albion (dopietë).[91]

Sezoni 2016–17[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez (i fotografuar duke festuar një gol ndaj Burnley me numrin 17) ju dha fanella me numrin 7 për sezonin 2016–17.

Gjatë prezantimit të fanellave të reja për sezonin 2016–17, Arsenali njoftoi se Sánchez do të ndërronte numrin e fanellës nga 17 në 7, numër që u la bosh pas largimit të çekut Tomáš Rosický.[92] Sánchez shënoi golin e parë të Arsenalit për sezonin e ri si dhe asistoi një tjetër në fitoren 3–1 si vizitor kundër Watford.[93] Goli i tij i parë në Ligën e Kampioneve erdhi më 13 shtator në barazimin 1–1 ndaj Paris Saint-Germain në fazën e grupeve, duke i siguruar Arsenalit një pikë në kryqytetin francez.[94][95] Sánchez vazhdoi me formën pozitive gjatë shtatorit duke shënuar kundër Hull Cityt dhe asistuar në fitoren 3–0 kundër Çelsit.[96][97] Pas kësaj, ai shënoi një dopietë në fitoren 4–1 kundër Sunderlandit në Stadium of Light; me këto gola, ai arriti në shifrën 50 gola me Arsenalin në 106 ndeshje në të gjitha kompeticionet.[98][99] Më 3 dhjetor, ai u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes kundër West Ham, duke shënuar tre gola dhe asistuar një tjetër në fitoren 5–1 në London Stadium.[100] Më 22 janar 2017, Sánchez shënoi penalltinë e parë për Arsenalin (dy të parat i kishte humbur) kundër Burnleyt në një fitore 3–1, e cila e ngjiti ekipin në vendin e dytë në Premier Ligë.[101][102] Ai shënoi golin e parë në Kupën FA të atij sezoni në fitoren 5–0 kundër Lincoln City në çerek-finale, duke arritur 21 gola në të gjitha kompeticionet.[103] Pas kësaj, Sánchez shënoi golin e fitores në suksesin 2–1 kundër Manchester Cityt, duke dërguar Arsenalin në finalen e Kupës FA për të tretën herë në katër vitet e fundit.[104][105]

Më 13 prill, Sánchez ishte një nga gjashtë të nominuarit për çmimin prestigjoz PFA Lojtari i Vitit.[106] Në muajin pasardhës, ai u shpall lojtari i sezonit i Arsenalit për të dytën herë.[107] Ai e mbylli sezonin duke u shpallur lojtari më i mirë në fitoren 2–1 kundër Çelsitfinalen e Kupës FA 2017, duke shënuar një nga golat e ekipit të tij; me këtë sukses, Arsenali e fitoi Kupën FA për herë të 13të, një rekord, kurse trajneri Arsène Wenger për herë të 7të, gjithashtu një rekord.[108] Sánchez e mbylli sezonin me 24 gola në Premier Ligë dhe 30 gola në të gjitha kompeticionet, duke u bërë lojtari i parë që nga Robin van Persie në sezonin 2011–12 që shënon 20 ose më shumë gola në kampionat.

Sezoni 2017–18[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez u rikthye nga Kupa e Konfederatave 2017 i dëmtuar, duke bërë që të mos luajë në triumfin e ekipit ndaj Çelsit në FA Community Shield 2017 dhe në fitoren 4–3 kundër Leicester City në ndeshjen e parë të Premier Ligës. Ai luajti ndeshjen e tij të parë për sezonin e ri në humbjen 4–0 kundër Liverpoolit.[109] Përgjatë merkatos verore, kishte një rritje të zërave rreth së ardhmes së tij, me shumë raportime që tregonin se lojtari kishte dëshirë të largohej me qëllim për të luajtur në Ligën e Kampioneve.[110] Një kalim te Manchester City në ditën e fundit të merkatos ishte e pasuksesshme pasi oferta e Arsenalit për Thomas Lemar, zëvëndësuesin e kilianit, u refuzua.[111]

Ai shënoi golin e parë të sezonit në fitoren 3–1 të Arsenalit në Ligën e Evropës kundër Köln, duke mposhtur portierin Timo Horn me një gjuajtje nga jashtë zone.[112] Sánchez gjithashtu luajti edhe në fitoren minimale 1–0 kundër Doncaster Rovers në Kupën e Ligës, duke asistuar golin e Theo Walcott me një krosim të saktë.[113]

Sánchez shënoi golin e parë në Premier Ligë për sezonin e ri në fitoren 5–2 kundër Evertonit, duke asistuar gjithashtu edhe golin e mesfushorit Mesut Özil.[114] Ky gol u pasua nga një tjetër në fitoren 2–0 kundër Tottenham më 18 nëntor,[115] kurse një javë më vonë, ai shënoi golin polemizues në kohën shtesë në fitoren 1–0 ndaj Burnley.[116] Ai vazhdoi formën e tij pozitive duke shënuar për të tretën ndeshje rresht në fitoren shkatërrimtare 5–0 kundër Huddersfield Town.[117] Më 22 dhjetor, Sánchez shënoi me kokë golin e parë të ekipit të tij në barazimin 3–3 kundër Liverpoolit, në ndeshjen e fundit si vendas për vitin 2017.[118] Një javë më vonë, në ndeshjen e fundit për vitin 2017, Sánchez shënoi dy golat e tij të fundit si lojtar i Arsenalit në fitoren 3–2 në transfertë ndaj Crystal Palace.[119]

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 janar 2018, Manchester United njoftoi transferimin e Sánchez në një marrëveshje shkëmbyese që pa armenin Henrikh Mkhitaryan të kalonte te Arsenali.[120] Ai firmosi një kontratë katër-vjeçare dhe mori fanellën me numrin 7.[121][122] Sánchez bëri debutimin e tij për ekipin në fitoren 4–0 kundër Yeovil Town në raundin e katërt të Kupës FA,[123] duke u bërë kiliani i parë që luan një ndeshje zyrtare për Manchester United.[124] Ai shënoi golin e parë për klubin e tij të ri më 2 shkurt në fitoren 2–0 ndaj Huddersfield Town; goli erdhi pas një reboundi nga penalltia e tij, e cila ishte pritur nga portieri Jonas Lössl.[125]

Sánchez regjistroi golin e parë të sezonit 2018–19 më 6 tetor në fitoren 3–2 me përmbysje ndaj Newscastle United, duke shënuar golin e tretë dhe të fitores në minutën e 90të pasi ekipi i tij kishte pësuar dy gola në dhjetë minutat e para.[126]

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 gusht 2019, Sánchez kaloi te klubi italian Inter në formë huazimi për sezonin 2019–20.[127] Ai deklaroi se nuk ishte penduar që ishte transferuar te Manchester United, por shtoi se do të të dëshironte që të luante më shumë.[128] Debutimi i tij me klubin erdhi më 14 shtator në fitoren 1–0 në shtëpi kundër ish klubit të Udinese, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 80të.[129] Dy javë më pas, Sánchez regjistroi golin e parë me klubin në suksesin 3–1 në transfertë ndaj Sampdorias, duke marrë edhe një karton të kuq për simulim në pjesën e dytë.[130] Kjo ishte fitorja e gjatë e Interit në gjashtë javët e para të kampionatit, duke barazuar nisjen më të mirë tyre në histori të vendosur në sezonin 1966–67.[131] Në tetor, gjatë kohës që ishte pjesë e ekipit kombëtar, Sánchez pësoi një dëmtim të rëndë në kyçin e këmbës, duke qëndruar jashtë fushave të lojës për rreth tre muaj.[132] Ai u rikthye në stërvite në ditët e para të vitit 2020 dhe luajti ndeshjen e parë pas rikthimit më 14 janar në fitoren 4–1 kundër Cagliarit në kupë.[133][134]

Më 6 gusht 2020, Interi njoftoi se kishte siguruar shërbimet e Sánchezit si lojtar i lirë falas; ai firmosi për tre vite.[135]

Marseille[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 gusht 2022, Marseille njoftoi se kishte arritur një marrëveshje në parim për transferimin e Sanchez, nëse lojtari do të kalonte me sukses vizitat mjekësore.[136] Një ditë më pas, ai firmosi një kontratë dy-vjeçare me mundësi rinovimi për një vit të tretë.[137]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutimi dhe vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez bëri debutimin e tij për kombëtaren më 27 prill 2006 në një ndeshje ndaj Zelandës së Re.[138] Ai më pas u thirr nga trajneri José Sulantay për të përfaqsuar kombëtaren nën-20 në Kupën e Botës 2007 që u zhvillua në Kanada, ku ata përfunduan të tretët.[138][139]

Pas pjesmarrjes së tij në Kupën e Botës për të rinjë, Sánchez shënoi golin e tij të parë me kombëtaren e parë në humbjen 2–1 ndaj Zvicrës më 7 shtator 2007.[140] Ai shënoi tre gola në fushatën e suksesshme kualifikuese të Kilit për Kupën e Botës 2010, në të cilën ai u thirr dhe luajti në të tre ndeshjet e fazës së grupeve dhe në ndeshjen e raundit të 16-tave.[138][141] Ai më pas luajti edhe në Copa América një vit më pas, duke shënuar një gol në barazimin 1–1 në fazën e grupeve ndaj Uruguajit,[142] me Kilin që arriti në çerek-finale. Më 15 nëntor 2013, Sánchez shënoi të dy golat e fitores 2–0 të Kilit ndaj Anglisë në Wembley, duke përsëritur arritjen e legjendës Marcelo Salas në vitin 1998.[143]

Kupa e Botës 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez në duel ndaj David Luiz të Brazilit në ndeshjen e raundit të 16-tave.

Sánchez shënoi katër herë për Kilin në fushatën kualifikuese për Kupën e Botës 2014.[144]

Më 13 qershor 2014, Sánchez shënoi golin e parë të Kilit në Kupën e Botës 2014 si dhe dhuroi një asist në fitoren 3–1 kundër Australisë në ndeshjen e parë të fazës së grupeve.[145] Në ndeshjen e raundit të 16-tave, Sánchez shënoi golin e barazimit në barazimin 1–1 ndaj vendit organizator Brazilit. Megjithatë, ai ishte një nga tre lojtarët kilian që gabuan në gjuajtjet e penalltive, kjo pasi gjuajtja e tij u prit nga portieri me Kilin që u mposht 3–2 dhe u eliminua nga turnamenti.[146]

Copa América 2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez ishte një nga 23 lojtarët që luajtën për Kilin në Copa América 2015.[147] Ai asistoi golin e Eduardo Vargas në fitoren 2–0 ndaj Ekuadorit në ndeshjen hapëse të turnamentit,[148] dhe më pas shënoi me kokë në fitoren 5–0 ndaj Bolivisë në ndeshjen e tretë të grupit, të cilën Kili e fitoi me 7 pikë; ai u zëvëndësua në përfundim të pjesës së parë sëbashku me Arturo Vidalin për t'u shplodhur.[149]

Sánchez u shpall lojtari më i mirë në ndeshjen me karakter të keq dhe plot polemika ndaj kampionëve në fuqi të Uruguajit.[150] Në ndeshjen gjysëm-finalen ndaj Perusë, ai dhuroi asistin e golit të Eduardo Vargas duke ndihmuar Kilin të përparonte në finale me rezultatin 2–1.[151]finale, Sánchez shënoi penalltinë e fundit në fitoren nga gjuajtjet e penalltive ndaj Argjentinës, duke e ekzekutuar me stilin Panenka.[152]

Më 9 tetor 2015, në ndeshjen e parë kualifikuese të Kilit për Kupën e Botës 2018, Sánchez shënoi në fitoren 2–0 ndaj Brazilit, duke ndihmuar Kilin të regjistroj fitoren e parë ndaj Seleçãos që nga viti 2000.[153] Katër ditë më vonë, në ndeshjen e dytë kualifikuese, ai shënoi një dopietë në fitoren 4–3 ndaj kombëtares rivale të Perusë.[154]

Copa América Centenario[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vit më vonë, Sánchez u përzgjodh në ekipin që do të mbronte titullin e Copa Américas në Copa América Centenario në Shtetet e Bashkuara.[155] Më 14 qershor, Kili u ndesh kundër Panamasë dhe i nevoitej vetëm një barazim për të kaluar më tej; Panamaja fillimisht kaloi në avantazh para se Sánchez dhe Vargas të shënonin secili nga një dopietë për t'i dhënë Kilit fitoren 4–2 dhe avancimin në fazën me eliminim direkt.[156]

Katër ditë më vonë, ai shënoi sërisht dhe asistoi edhe dy herë të tjera në fitoren shkatërrimtare 7–0 në Levi's Stadium ndaj Meksika, duke i dhënë fund rekordit të tyre prej 22 ndeshjeve pa humbje.[157] Në gjysëm-finale, Kili mposhti Kolumbinë 2–0;[158] në këtë ndeshje, Sánchez u bë lojtari i dytë – pas Claudio Bravos – që arrin 100 ndeshje me kombëtaren.[159]

Në një përsëritje të finales së vitit të kaluar, Kili u përball me Argjentinën.[160] Të dy ekipet e mbyllën kohën e rregullt me një lojtar më pak, që përfundoi në barazim 0–0. Kili u shpall fituese sërisht nga gjuajtjet e penalltive, duke fituar 4–2. Sánchez u shpall lojtari më i mirë i turnamentit.[161]

Kupa e Konfederatave 2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ndeshjen e parë të Kilit në Kupën e Konfederatave 2017 më 18 qershor, Sánchez, i cili ishte rikuperuar nga një dëmtim në kyçin e këmbës, erdhi nga stoli dhe asistoi golin e parë të takimit të shënuar nga Vidal në një fitore 2–0 ndaj Kamerunit.[162] Katër ditë më pas, Sánchez u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Kilit pas golit të shënuar në barazimin 1–1 ndaj Gjermanisë, në atë kohë fituesja në fuqi e Kupës së Botës; goli i tij i dha Kilit avantazhin e përkohshëm në ndeshje.[163] Ky ishte goli i tij i 38të me kombëtaren, duke kaluar sulmuesin Marcelo Salas, si dhe ndeshja e tij e 112të, duke barazuar portierin Bravo si lojtari me më shumë ndeshje për Kilin.[164] Kili eliminoi Portugalinë në gjysëm-finale nga gjuajtjet e penalltive, duke u kualifikuar në finale,[165] ku u mposhtën nga Gjermania; Sánchez ishte pranë golit të barazimit në kohën shtesë, me goditjen e tij të dënimit që u prit nga portieri gjerman Marc-André ter Stegen.[166][167]

Copa América 2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 qershor, në ndeshjen e parë të Kilit në Copa América 2019, Sánchez shënoi në fitoren komode 4–0 ndaj Japonisë.[168] Në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve ndaj Ekuadorit tre ditë më pas, Sánchez shënoi sërisht, duke i dhënë Kilit fitoren 2–1 dhe një vend në çerek-finale.[169] Në çerek-finale, Kili u përball ndaj Kolumbisë, dhe pas një barazimi pa gola në kohën e rregullt dhe shtesë, La Roja fitoi me penallti; Sánchez shënoi penalltinë që vulosi fitoren e tyre.[170] Kili u eliminua në gjysëm-finale në mënyrë surprizë nga Peruja.[171]

Në tetor të atij viti, Sánchez pësoi një dëmtim në ligamentin e këmbës gjatë barazimit 0–0 të Kilit në miqësoren ndaj Kolumbisë në Alicante.[172]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez gjatë një seance stërvitore në mars 2015.

Sánchez është një lojtar i shpejtë, krijues dhe me intensitet të lartë pune, i cili njihet veçanërisht për energjinë dhe aftësitë në fushë.[173][174][175] Edhe pse është këmbë-djathtë, falë aftësive të tij me të dyja këmbët, Sánchez është i aftë të luajë në çdo pozicion përpara, në çdo krah, ose në qëndër të fushës; përgjatë karrierës së tij, ai është pozicionuar si sulmues i dytë, si anësor, si numër 9 fallco, ose si mesfushor sulmues;[176][177][178][179] së fundmi, ai ka luajtur në një pozicion më të avancuar në sulm, duke u vendosur në qëndër, ndonjëherë edhe si sulmuesi kryesor.[180] Sánchez gjithashtu zotëron aftësi të shkëlqyera teknike dhe shpejtësi, të cilat e bëjnë atë një driblues të mirë, veçanërisht në rastet një-kundër-një, dhe e lejojnë të krijojë hapsira, si për të shënuar ashtu edhe për të dhënë asiste për shokët e ekipit.[173][174][181][182][183][184] Sánchez është gjithashtu i saktë në gjuajtjet e lira dhe goditjet e dënimit.[185]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2015, Sánchez u emërua ambasador i kompanisë së telekomunikacionit Huawei.[186] Ai u shfaq në një reklamë në melodinë e Blondies "One Way or Other" për Huawein e cila bëri debutimin e saj në nëntor 2016.[187]

Në shkurt 2017, Sánchez firmosi një marrëveshje sponsorizimi me Pepsin.[188]

Në mars 2017, ai u nderua me një statujë të tijën në qytetin e tij të lindjes Tocopilla.[189]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 2 tetor 2019[190][191][192]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Kontinenti Tjetër Gjithsej
Division Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Cobreloa 2005 Primera División 35 3 3[a] 0 38 3
2006 12 9 12 9
Gjithsej 47 12 3 0 50 12
Colo-Colo 2006 Primera División 18 4 9[b] 1 27 5
2007 14 1 7[a] 3 21 4
Gjithsej 32 5 16 4 48 9
River Plate 2007–08 Primera División 23 4 8[c] 0 31 4
Udinese 2008–09 Serie A 32 3 2 0 9[d] 0 43 3
2009–10 32 5 4 1 36 6
2010–11 31 12 2 0 33 12
Gjithsej 95 20 8 1 9 0 112 21
Barcelona 2011–12 La Liga 25 12 7 1 6[e] 2 3[f] 0 41 15
2012–13 29 8 6 2 9[e] 1 2[g] 0 46 11
2013–14 34 19 9 2 9[e] 0 2[g] 0 54 21
Gjithsej 88 39 22 5 24 3 7 0 141 47
Arsenal 2014–15 Premier League 35 16 6 4 1 1 9[e] 4 1[h] 0 52 25
2015–16 30 13 3 1 1 0 7[e] 3 0 0 41 17
2016–17 38 24 5 3 0 0 8[e] 3 51 30
2017–18 19 7 0 0 2 0 1[i] 1 0 0 22 8
Gjithsej 122 60 14 8 4 1 25 11 1 0 166 80
Manchester United 2017–18 Premier League 12 2 4 1 2[e] 0 18 3
2018–19 20 1 3 1 0 0 4[e] 0 27 2
Gjithsej 32 3 7 2 0 0 6 0 45 5
Internazionale (huazim) 2019–20 Serie A 0 0 0 0 0 0 0 0
Gjithsej karriera 439 143 51 16 4 1 91 18 8 0 593 178
 1. ^ a b Të gjitha ndeshjet në Kupën Libertadores
 2. ^ Të gjitha ndeshjet në Kupën Sudamericana
 3. ^ Një ndeshje në Kupën Sudamericana, shtatë ndeshje në Kupën Libertadores
 4. ^ Të gjitha ndeshjet në Kupën UEFA
 5. ^ a b c d e f g h Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 6. ^ Një ndeshje në Supercopa de España, një ndeshje në UEFA Super Kupë, një ndeshje në FIFA Kupën e Botës për Klube
 7. ^ a b Të gjitha ndeshjet në Supercopa de España
 8. ^ Ndeshje në FA Community Shield
 9. ^ Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez në aksion me Kilin, 10 shtator 2013.
Redaktuar më 5 shtator 2019[193]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Kili 2006 5 0
2007 4 1
2008 9 2
2009 9 5
2010 7 4
2011 11 2
2012 8 0
2013 11 8
2014 13 4
2015 14 5
2016 15 5
2017 13 3
2018 5 2
2019 7 2
Gjithsej 131 43

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Colo-Colo[194]
River Plate[194]
Barcelona[194]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kili[190]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Alexis Sanchez" (në anglisht). Arsenal F.C. Marrë më 17 korrik 2014.
 2. ^ "Los traspasos más caros de Chilenos". superdt.cl (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 korrik 2014.
 3. ^ Luke Brown (22 janar 2018). "Sanchez takes parting shot at Arsenal critics before completing move" [Sanchez merr një goditje me të shtëna te kritikët e Arsenalit përpara se të përfundojë kalimin] (në anglisht). The Independent. Marrë më 22 janar 2018.
 4. ^ Rory Smith (18 qershor 2011). "Udinese forward Alexis Sanchez on the road to greatness" [Sulmuesi i Udinese Alexis Sanchez në rrugën drejtë madhështisë] (në spanjisht). The Telegraph. Marrë më 3 janar 2018.
 5. ^ "Alexis Sanchez reaches 100 caps for Chile" [Alexis Sanchez arrin 100 ndeshje për Kilin] (në anglisht). Goal.com. 23 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2018. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 6. ^ "Dazzling Alexis Sanchez leads Chile past Venezuela as Argentina fall from height in Bolivia" [Alexis Sanchez verbues udhëheq Kilin të kaloj Venezuelën ndërsa Argjentina bie nga lartësia në Bolivi] (në anglisht). The Telegraph. 29 mars 2019. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 7. ^ "Alexis Sanchez's Career Achievements" [Arritjet në karrierën e Alexis Sanchez] (në anglisht). Genius.com. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 8. ^ "Calama: El recuerdo de 6 seleccionados que jugaron en Cobreloa" (në spanjisht). Emol. 31 maj 2012. Marrë më 25 tetor 2014.
 9. ^ "Nelson Acosta alaba el nivel de Alexis Sánchez" (në spanjisht). La Tercera. 13 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2014. Marrë më 25 tetor 2014.
 10. ^ "Ex técnicos de Alexis aconsejan al tocopillano: "Que se vaya de Barcelona"" (në spanjisht). La Tercera. 8 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 25 tetor 2014.
 11. ^ "Medio catalán homenajeó a Alexis Sánchez a nueve años de su debut" (në spanjisht). Redgol.cl. 12 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2014. Marrë më 25 tetor 2014.
 12. ^ "¡Feliz cumpleaños Alexis Sánchez! Recuerda su primer gol como profesional" (në spanjisht). CDF.cl. 19 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2014. Marrë më 25 tetor 2014.
 13. ^ "Ganó el que quiso, perdió el que se replegó" (në spanjisht). ESPN Deportes.com. 22 mars 2005. Marrë më 25 tetor 2014.
 14. ^ "Udinese sería el nuevo equipo de Alexis Sánchez" (në spanjisht). Emol. 21 prill 2006. Marrë më 21 korrik 2014.
 15. ^ "Borghi renovó contrato con Colo-Colo" (në spanjisht). Emol. 10 korrik 2006. Marrë më 21 korrik 2014.
 16. ^ "Colo Colo se dio un festín y se quedó con el Superclásico en el Monumental" (në spanjisht). Emol.com. 13 tetor 2006. Marrë më 21 korrik 2014.
 17. ^ "La Serena tuvo una reacción increíble para frenar la racha de Colo Colo" (në spanjisht). Radio Cooperativa. 1 nëntor 2006. Marrë më 21 korrik 2014.
 18. ^ "Prensa costarricense destroza a Alajuelense tras derrota con Colo Colo" (në spanjisht). Emol.com. Marrë më 21 korrik 2014.
 19. ^ "Pachuca se queda con la corona y Colo Colo con las lágrimas" (në spanjisht). Emol.com. 13 dhjetor 2006. Marrë më 21 korrik 2014.
 20. ^ "Prensa venezolana dice que Caracas fue 'un desastre' ante Colo Colo" (në spanjisht). Emol. 21 mars 2007. Marrë më 25 tetor 2014.
 21. ^ "Colo Colo golea 4–0 a Caracas FC y sigue vivo en la Copa Libertadores" (në spanjisht). Emol. 20 mars 2007. Marrë më 25 tetor 2014.
 22. ^ "Colo Colo olvidó la Libertadores ganando a Wanderers" (në spanjisht). Emol. 12 maj 2007. Marrë më 25 tetor 2014.
 23. ^ "Colo Colo sufrió para derrotar a Palestino y consiguió estrella 26" (në spanjisht). Emol. 16 qershor 2007. Marrë më 25 tetor 2014.
 24. ^ "Alexis Sánchez a River" [Alexis Sánchez te Riveri]. diario26.com (në spanjisht). 15 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2016. Marrë më 25 tetor 2014.
 25. ^ "Udinese cierra polémicas y presenta oficialmente a Alexis Sánchez" [Udinese i jep fund polemikave dhe prezanton zyrtarisht Alexis Sánchez] (në spanjisht). Emol.com. 22 korrik 2008. Marrë më 4 shtator 2019.
 26. ^ "Gran debut de Alexis Sánchez en Udinese" [Debutim i madh i Alexis Sánchez me Udinesen] (në spanjisht). adn mundo.cl. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2008. Marrë më 27 korrik 2008.
 27. ^ "Udinese vs. Bologna 1 – 0" (në anglisht). Soccerway. 8 shkurt 2009. Marrë më 4 shtator 2019.
 28. ^ "Gokhan Inler Sends The Rossoneri Packing From Coppa Italia" [Gokhan Inler largon kuqezinjtë nga Coppa Italia] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 27 shkurt 2010.
 29. ^ "Alexis Sánchez anotó en eliminación de Udinese ante la Roma" (në spanjisht). triunfo.cl. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2010. Marrë më 22 prill 2009.
 30. ^ "Palermo vs. Udinese 0 – 7" (në anglisht). Soccerway. 27 shkurt 2011. Marrë më 8 shtator 2019.
 31. ^ Stefano Pontoni (27 tetor 2016). "Palermo-Udinese 0-7, Guidolin: "Dissi ai miei di non infierire ma Sanchez quel giorno avrebbe fatto 10 gol"" (në italisht). Tuttoudinese.it. Marrë më 8 shtator 2019.
 32. ^ Daniel Edwards (17 qershor 2011). "Udinese's Alexis Sanchez voted the world's most promising youngster in Fifa poll" [Alexis Sanchez i Udineses votohet si i riu më premtues në botë në sondazhin e FIFA-s] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 33. ^ "Alexis Sanchez picks his Ultimate XI – and no Arsenal players feature!" [Alexis Sanchez zgjedh formacionin e tij më të mirë – dhe asnjë nga lojtarët e Arsenalit nuk janë!] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 7 shtator 2018.
 34. ^ "Alexis Sanchez: I want to emulate Ronaldo" [Alexis Sanchez: Dua t'i ngjaj Ronaldos] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 7 shtator 2018.
 35. ^ "Barça sign Alexis Sánchez" [Barça firmos me Alexis Sánchez] (në anglisht). FC Barcelona. 20 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 25 korrik 2011.
 36. ^ a b "Alexis Sanchez joins Barcelona from Udinese for £23m" [Alexis Sanchez i bashkohet Barcelonës nga Udinese për 23 milion £] (në anglisht). BBC Sport. 21 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 26 korrik 2011.
 37. ^ "Barcelona confirm £23.75m deal to buy Alexis Sánchez from Udinese" [Barcelona konfirmon marrëveshjen 23.75 milion £ për blerjen e Alexis Sánchez nga Udinese]. The Guardian (në anglisht). 21 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 26 korrik 2011.
 38. ^ a b "Barcelona new boy Sanchez fits straight in... with call for Fabregas to join him" [Djaloshi i ri i Barcelonës Sanchez përshtatet fiks... me thirrjen për Fabregasin për t'ju bashkuar] (në anglisht). Daily Mail. 26 korrik 2011. Marrë më 26 korrik 2011.
 39. ^ "Bingo Rooms & Promotions". Barcaloco.com (në anglisht). 9 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2013. Marrë më 11 tetor 2017.
 40. ^ Timm Higgings (11 gusht 2017). "Remembering the 2011 Spanish Supercup between Real Madrid and Barcelona" [Duke kujtuar Superkupën Spanjolle 2011 ndërmjet Real Madridit dhe Barcelonës]. Managing Madrid (në anglisht). Marrë më 5 shtator 2019.
 41. ^ "2011: Number four for Barcelona" [2011: Numri katër për Barcelonën] (në anglisht). UEFA.com. 26 gusht 2011. Marrë më 5 shtator 2019.
 42. ^ "Five-star Barca smash Villarreal" [Barça me pesë yje shkatërron Villarrealin] (në anglisht). Sky Sports. 30 gusht 2011. Marrë më 5 shtator 2019.
 43. ^ "Barcelona lose Alexis Sánchez to injury" [Barcelona humbet Alexis Sánchez për shkak dëmtimi] (në anglisht). UEFA.com. 10 shtator 2011. Marrë më 5 shtator 2019.
 44. ^ "Barcelona reach last 16" [Barcelona arrin 16 të fundit] (në anglisht). Sky Sports. 1 nëntor 2011. Marrë më 5 shtator 2019.
 45. ^ Sid Lowe (10 dhjetor 2011). "Cesc Fàbregas scores in El Clásico as Barcelona beat Real Madrid" [Cesc Fàbregas shënon në El Clásico, Barcelona mposht Real Madridin] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 5 shtator 2019.
 46. ^ Jamie Casey (14 shkurt 2012). "Barca beat brave Bayer" [Barça mposht Bayerin e guximshëm] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 5 shtator 2019.
 47. ^ Brassell, Andy (2 tetor 2012). "Clinical Barcelona show mettle at Benfica" [Barcelona klinikale tregon karakter në Benfica] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 17 korrik 2014.
 48. ^ "Sanchez relieved to break goal drought" [Sanchez i lehtësuar të thyej zbraztinë e golave] (në anglisht). ESPN FC. 10 shkurt 2013. Marrë më 6 shtator 2019.
 49. ^ "FC Barcelona 2012/13 Season in Review: Alexis Sanchez" [Rishikimi i sezonit 2012/13 i FC Barcelonës] (në anglisht). Barcablaugranes.com. 1 gusht 2013. Marrë më 6 shtator 2019.
 50. ^ "Barcelona equal La Liga record of 100 points" [Barcelona barazon rekordin e 100 pikëve të La Ligës]. Reuters (në anglisht). Emirates247.com. 2 qershor 2013. Marrë më 6 shtator 2019.
 51. ^ "Barcelona 2–1 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 26 tetor 2013. Marrë më 7 shtator 2019.
 52. ^ "First hat trick for Alexis Sánchez" [Tregolëshi i parë për Alexis Sanchez] (në anglisht). FC Barcelona. 5 janar 2014. Marrë më 7 shtator 2019.
 53. ^ "Liverpool target Wilfried Bony and Alexis Sanchez to add more goals to their already fearsome attack" [Objektivat e Liverpoolit Wilfried Bony dhe Alexis Sanchez do t'i shtojnë më shumë gola në sulmin e tyre tashmë të frikshëm] (në anglisht). Metro. 18 maj 2014. Marrë më 18 maj 2014.
 54. ^ "Spanish La Liga Stats: Top Goal Scorers – 2013–14" [Statistikat e La Ligas Spanjolle: Gola Shënuesit më të mirë – 2013] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 18 maj 2014.
 55. ^ "Sançez lë pushimet, firmos me Arsenalin". Panorama Sport. 11 korrik 2014. Marrë më 29 gusht 2019.
 56. ^ a b c "Alexis Sanchez agrees to join Arsenal" [Alexis Sanchez pranon t'i bashkohet Arsenalit] (në anglisht). Arsenal F.C. 10 korrik 2014. Marrë më 10 korrik 2014.
 57. ^ "Alexis Sanchez: Barcelona forward signs for Arsenal" [Alexis Sanchez] (në anglisht). BBC Sport. 10 korrik 2014. Marrë më 10 korrik 2014.
 58. ^ Paul Doyle (2 gusht 2014). "Arsenal's Yaya Sanogo hits four in friendly rout of Benfica" [Yaya Sanogo i Arsenalit shënon katër gola në goleadën në miqësoren ndaj Benficës] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 3 gusht 2014.
 59. ^ Harris, Chris (10 gusht 2014). "Man City 0–3 Arsenal – Match report" [Man City 0–3 Arsenal – Raport i ndeshjes] (në anglisht). Arsenal F.C. Marrë më 13 gusht 2014.
 60. ^ Chowdhury, Saj (16 gusht 2014). "Arsenal 2–1 Crystal Palace" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 gusht 2014.
 61. ^ Phil McNulty (27 gusht 2014). "Arsenal 1–0 Besiktas" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 gusht 2019.
 62. ^ Whalley, Mike (31 gusht 2014). "Leicester 1–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 31 gusht 2014.
 63. ^ McNulty, Phil (13 shtator 2014). "Arsenal 2–2 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 13 shtator 2014.
 64. ^ Kelly, Rob (23 shtator 2014). "Arsenal 1–2 Southampton – Match Report" [Arsenal 1–2 Southampton – Raporti i ndeshjes] (në anglisht). Arsenal F.C. Marrë më 1 tetor 2014.
 65. ^ "Champions League: Danny Welbeck nets hat-trick as Arsenal ease past Galatasaray" [Liga e Kampioneve: Danny Welbeck shënon tre gola me Arsenalin që kalon me lehtësi Galatasarayn] (në anglisht). Sky Sports. 1 tetor 2014. Marrë më 1 tetor 2014.
 66. ^ Winton, Richard (25 tetor 2014). "Sunderland 0–2 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 67. ^ a b Gheerbrant, James (1 nëntor 2014). "Arsenal 3–0 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 68. ^ Chowdhury, Saj. "Arsenal 2–0 Borussia Dortmund" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 69. ^ McNulty, Phil (3 dhjetor 2014). "Arsenal 1–0 Southampton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 70. ^ Lewis, Aimee (26 dhjetor 2014). "Arsenal 2–1 QPR" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 dhjetor 2014.
 71. ^ Jurejko, Jonathan. "Arsenal 2–0 Hull City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 72. ^ Whaling, James (14 janar 2015). "Alexis Sanchez is Arsenal's best signing in the last six years, says Gunners legend Thierry Henry" [Alexis Sanchez është blerja më e mirë e Arsenalit në gjashtë vitet e funditë, thotë legjenda e topçinjëve Thierry Henry]. Daily Mirror (në anglisht). Marrë më 4 prill 2015.
 73. ^ Farmery, Tom (5 mars 2015). "'He never gives up' – Arsenal manager Arsene Wenger praises Alexis Sanchez after ending barren spell" ['Ai kurr nuk dorëzohet' – Trajneri i Arsenalit Arsene Wenger vlerëson Alexis Sanchez pasi i dha fund rekordit pa shënuar] (në anglisht). London Evening Standard. Marrë më 4 prill 2015.
 74. ^ Barlow, Matt. "QPR 1–2 Arsenal: Olivier Giroud and Alexis Sanchez strike to down R's" [QPR 1–2 Arsenal: Olivier Giroud dhe Alexis Sanchez mposhtin R-të]. Daily Mail (në anglisht). Marrë më 4 prill 2015.
 75. ^ McNulty, Phil. "Arsenal 4–1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 prill 2015.
 76. ^ "Holders Arsenal reached a record 19th FA Cup final after two goals from Alexis Sanchez sealed victory over Reading in extra-time" [Kampionët në fuqi Arsenal arrijnë finalen e 19të të Kupës FA pas dy golave nga Alexis Sanchez për të vulosur fitoren ndaj Reading në kohën shtesë] (në anglisht). BBC Sport. 18 prill 2015. Marrë më 18 prill 2015.
 77. ^ a b "Chelsea's Eden Hazard named PFA Player of the Year" [Eden Hazard i Çelsit emërohet Lojtari i Vitit PFA] (në anglisht). BBC Sport. 26 prill 2015. Marrë më 7 maj 2018.
 78. ^ "Hull City 1–3 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 4 maj 2015. Marrë më 2 shtator 2019.
 79. ^ "Alexis Sanchez Crowned PFA Fans' Player of the Year" [Alexis Sanchez kurorëzohet PFA Lojtari i Vitit i Tifozëve] (në anglisht). 90min.com. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2018. Marrë më 18 korrik 2015.
 80. ^ "FA Cup final – FT: Arsenal 4–0 Villa" [Finalja e Kupës FA– FT: Arsenal 4–0 Villa] (në anglisht). BBC Sport. 30 maj 2015. Marrë më 2 shtator 2019.
 81. ^ a b "Player of the season and the winner is." [Lojtari i Sezonit dhe fituesi është..] (në anglisht). Arsenal F.C. 10 qershor 2015. Marrë më 2 shtator 2019.
 82. ^ Chris Osborne (9 gusht 2015). "Arsenal 0–2 West Ham United" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 shtator 2019.
 83. ^ "Crystal Palace 1–2 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 16 gusht 2015. Marrë më 3 shtator 2019.
 84. ^ "Leicester 2–5 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 26 shtator 2015. Marrë më 3 shtator 2019.
 85. ^ "Arsenal vs Olympiacos Champions League" [Arsenal vs Olympiacos Liga e Kampioneve]. The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 3 shtator 2019.
 86. ^ "Arsenal 3–0 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 tetor 2015.
 87. ^ "Watford 0 – Arsenal 3". Daily Mail (në anglisht). 17 tetor 2015. Marrë më 4 shtator 2019.
 88. ^ "Watford 0–3 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 17 tetor 2015. Marrë më 4 shtator 2019.
 89. ^ "Arsenal 2–1 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. 30 janar 2016. Marrë më 4 shtator 2019.
 90. ^ "Tottenham Hotspur 2–2 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 5 mars 2016. Marrë më 4 shtator 2019.
 91. ^ "English Premier League: Alexis Sanchez double lifts Arsenal into third place" [Premier Liga Angleze: Dopieta e Alexis Sanchez ngjit Arsenalin në vendin e tretë] (në anglisht). The Sydney Morning Herald. 22 prill 2016. Marrë më 4 shtator 2019.
 92. ^ "Arsenal and PUMA launch new home kit" [Arsenal dhe Puma prezantojnë fanellën e re të shtëpisë] (në anglisht). Arsenal F.C. 25 maj 2016. Marrë më 25 maj 2016.
 93. ^ "Arsenal 3–1 Watford" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 shtator 2019.
 94. ^ "PSG 1–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 13 shtator 2016. Marrë më 5 shtator 2019.
 95. ^ "PSG 1–1 Arsenal". Daily Mail (në anglisht). 13 shtator 2016. Marrë më 5 shtator 2019.
 96. ^ "Hull City 1 – 4 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 shtator 2019.
 97. ^ "Arsenal 3–0 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 shtator 2019.
 98. ^ "Sunderland 1–4 Arsenal: Alexis Sanchez stars" [Sunderland 1–4 Arsenal: Alexis Sanchez shkëlqen]. Daily Mirror (në anglisht). Marrë më 5 shtator 2019.
 99. ^ "Alexis Sanchez reaches 50 goals in all competitions for the Gunners" [Alexis Sanchez arrin 50 gola në të gjitha kompeticionet për Topçinjtë]. Metro (në anglisht). Londër. Marrë më 5 shtator 2019.
 100. ^ Jennings, Patrick (3 dhjetor 2016). "West Ham United 1–5 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 101. ^ "Arsenal 2–1 Burnley" (në anglisht). BBC Sport. 11 tetor 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 102. ^ "As it happened: Arsenal vs Burnley" (në anglisht). The Independent. 22 janar 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 103. ^ "Arsenal 5–0 Lincoln City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 7 shtator 2019.
 104. ^ "Arsenal 2–1 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2017. Marrë më 7 shtator 2019.
 105. ^ "FA Cup: AET: Arsenal 2–1 Man City-Sanchez hits winner" [Kupa FA: AET: Arsenal 2–1 Man City-Sanchez shënon golin e fitores] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2017. Marrë më 7 shtator 2019.
 106. ^ "Chelsea 4–2 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 22 prill 2017. Marrë më 7 shtator 2019.
 107. ^ a b "Vitality Player of Season-the winner." [Fituesi i Lojtarit të sezonit] (në anglisht). Arsenal F.C. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 108. ^ Sam Wallace (27 maj 2017). "Arsenal 2 Chelsea 1: Aaron Ramsey seals Arsene Wenger's record seventh FA Cup win in magnificent final" [Arsenal 2 Chelsea 1: Aaron Ramsey vulos fitoren rekord të shtatë të Arsene Wenger në Kupën FA në një finale madhështore] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 7 shtator 2019.
 109. ^ "Liverpool 4–0 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 27 gusht 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 110. ^ "Alexis Sanchez admits he wants to leave Arsenal and play in the Champions League next season" [Alexis Sanchez pranon se ai dëshiron të largohet nga Arsenali dhe të luajë në Ligën e Kampioneve sezonin e ardhshëm] (në anglisht). The Independent. 15 korrik 2017. Marrë më 24 shtator 2018.
 111. ^ Ornstein, David (1 shtator 2017). "Alexis Sanchez: Manchester City accept defeat in Arsenal striker pursuit" [Alexis Sanchez: Manchester City pranon humbjen në ndjekjen e sulmuesit të Arsenalit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 112. ^ "Arsenal 3–1 FC Cologne" (në anglisht). BBC Sport. 14 shtator 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 113. ^ "Arsenal 1–0 Doncaster Rovers" (në anglisht). BBC Sport. 20 shtator 2017. Marrë më 11 tetor 2017.
 114. ^ McNulty, Phil (22 tetor 2017). "Everton 2–5 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 115. ^ McNulty, Phil (18 nëntor 2017). "Arsenal 2–0 Tottenham Hotspur" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 116. ^ "Burnley 0–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 26 nëntor 2017. Marrë më 30 shtator 2019.
 117. ^ "Arsenal 5–0 Huddersfield Town" (në anglisht). BBC Sport. 29 nëntor 2017.
 118. ^ Rose, Gary (22 dhjetor 2017). "Arsenal 3–3 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 119. ^ Rose, Gary (28 dhjetor 2017). "Crystal Palace 2–3 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2018.
 120. ^ "Sanchez kompleton transferimin të Manchester United". Botasot.info. 20 janar 2018. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 121. ^ "ZYRTARE: Sanchez transferohet në Manchester United". Gazeta Blic. 22 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2019. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 122. ^ "Sanchez me fanellë të Unitedit, merr numrin 7". Koha.net. 21 janar 2018. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 123. ^ "Formacionet zyrtare: Yeovil – Manchester United, debuton Sanchez". Gazeta Blic. 24 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2019. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 124. ^ Adam Marshall (24 janar 2018). "Why United Have Had to Wait for a Chilean" [Pse Unitedit j'u desh të priste për një kilian] (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 27 janar 2018.
 125. ^ "Manchester United iu rikthehet fitoreve, Sanchez shënon për herë të parë për "Djajtë e kuq"". Gazeta Express. 3 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 126. ^ Stuart Mathieson (6 tetor 2018). "Man Utd 3 Newcaslte 2". manutd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 3 maj 2020.
 127. ^ "ZYRTARE/ Interi bëhet i frikshëm, vjen prezantimi për afrimin e fundit në merkato". Panorama Sport. 29 gusht 2019. Marrë më 31 gusht 2019.
 128. ^ "Sanchez rrëfehet për dështimin e tij në Man United". Gazeta Express. 3 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 2 maj 2020.
 129. ^ "VIDEO/ Interi fiton ndaj Udinezes dhe merr kreun e Serisë A, zikaltrit i falen… Sensit". Panorama Sport. 14 shtator 2019. Marrë më 2 maj 2020.
 130. ^ "Inter pa mëshirë ndaj Sampdorias, Sanchez shënon por edhe "skuqet"". Gazeta Mapo. 28 shtator 2019. Marrë më 2 maj 2020.
 131. ^ "Nga 1966 në 2019, Inter rishkruan historinë me një Sanchez dyfytyrësh". Telesport.al. 28 shtator 2019. Marrë më 2 maj 2020.
 132. ^ "Sanchez "tremb" Interin, pëson dëmtim të rëndë me kombëtaren". Ora News. 13 tetor 2019. Marrë më 2 maj 2020.
 133. ^ "Buzëqesh Conte, rikthehen të dëmtuarit, Interi i plotë ndaj Napolit!". Klan Kosova. 30 dhjetor 2019. Marrë më 2 maj 2020.
 134. ^ "Interi poker ndaj Cagliari-t në Kupë, Lazio-Napoli çifti i parë çerekfinalist (VIDEO)". Shqiptarja.com. 15 janar 2020. Marrë më 2 maj 2020.
 135. ^ "Alexis Sanchez in Nerazzurri colours until 2023!" [Alexis Sanchez në ngjyrat zikaltër deri në vitin 2023!]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 6 gusht 2020. Marrë më 6 gusht 2020.
 136. ^ "Communiqué officiel | Alexis Sánchez" [Komunikatë zyrtare | Alexis Sanchez] (në frëngjisht). Olympique de Marseille. 9 gusht 2022. Marrë më 10 gusht 2022.
 137. ^ Erjon Halili (10 gusht 2022). "Sanchez: Për Marseille më bindi mesfushori i Interit, rikthej skuadrën te trofetë". Supersport.al. Marrë më 22 gusht 2022.
 138. ^ a b c "Alexis Sanchez" (në anglisht). Eurosport. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 139. ^ "Alexis Sanchez: 10 Things" [Alexis Sanchez: 10 Gjëra]. Daily Mirror (në anglisht). Marrë më 7 dhjetor 2019.
 140. ^ "Switzerland 2–1 Chile" [Zvicra 2–1 Kili] (në anglisht). Football Lineups. 7 shtator 2007. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 141. ^ "Alexis Sánchez » World Cup 2010 South Africa" [Alexis Sánchez » Kupa e Botës 2010 Afrika e Jugut] (në anglisht). World Football. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 142. ^ Roger Gonzalez (9 korrik 2011). "Uruguay 1–1 Chile: Alexis Sanchez denies La Celeste first victory in the 2011 Copa America" [Uruguaji 1–1 Kili: Alexis Sanchez i mohon fitoren e parë La Celestes në Copa América 2011] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 19 prill 2015.
 143. ^ "Alexis Sánchez Repeats History at Wembley" [Alexis Sanchez përsërit historinë në Wembley] (në anglisht). I Love Chile. 16 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2013.
 144. ^ "Statistics – America" [Statistikat – Amerika] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2007. Marrë më 23 nëntor 2013.
 145. ^ "Brazil 2014: Kili i Alexis Sanchez mposht Australinë". Zëri i Shqiptarit. 13 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 146. ^ "Hulio Sezar heroi, Brazili kualifikohet nga pika e bardhë". Panorama Sport. 28 qershor 2014. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 147. ^ "Chile's final 23-man squad for 2015 Copa America" [Ekipi final me 23 lojtarë i Kilit për Copa America 2015] (në anglisht). Sport Skeeda. 5 qershor 2015. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 148. ^ "Chile 2–0 Ecuador" [Kili 2–0 Ekuadori] (në anglisht). BBC Sport. 14 gusht 2015. Marrë më 12 qershor 2015.
 149. ^ "Chile 5–0 Bolivia" [Kili 5–0 Bolivia] (në anglisht). BBC Sport. 20 qershor 2015. Marrë më 20 qershor 2015.
 150. ^ "Copa America MasterCard Man of the Match winners" [Fituesi i lojtarit të të ndeshjes Copa America MasterCard] (në anglisht). Copa América 2015. 14 gusht 2015. Marrë më 4 korrik 2015.
 151. ^ "Chile 2–1 Peru" [Kili 2–1 Peruja] (në anglisht). BBC Sport. 14 gusht 2015. Marrë më 7 korrik 2015.
 152. ^ Emre Doğan (27 qershor 2015). "Kili kampion në Copa America". Agjensia e Anadollit. Marrë më 7 dhjetor 2019.
 153. ^ "Chile 2–0 Brazil: Vargas & Alexis consign Selecao to defeat" [Kili 2–0 Brazili: Vargas & Alexis i dërgojnë Selecaon drejtë humbjes] (në anglisht). Goal.com. 9 tetor 2015. Marrë më 14 tetor 2015.
 154. ^ Dejan Kalinic (14 tetor 2015). "Peru 3–4 Chile: Sanchez stars in solid win" [Peruja 3–4 Kili: Sanchez shkëlqen në fitoren e fortë] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 14 tetor 2015.
 155. ^ "Chile » Squad Copa América 2016 USA" [Kili » Ekipi i Copa América Shba 2016] (në anglisht). World Football. Marrë më 4 korrik 2015.
 156. ^ "Chile 4-2 Panama: Chile through to Copa America quarter-finals after six-goal thriller" [Kili 4-2 Panamaja: Kili në çerek-finalet e Copa Americas pas ndeshjes me gjashtë gola] (në anglisht). Sky Sports. 15 qershor 2016. Marrë më 9 dhjetor 2019.
 157. ^ "Video / Kili në gjysmëfinale pasi masakron 7-0 Meksikën". Panorama Sport. 19 qershor 2016. Marrë më 9 dhjetor 2019.
 158. ^ "Kili në finale kundër Argjentinës, gjysmëfinalja u ndërpre për 2 orë". Top-Channel.tv. 23 qershor 2016. Marrë më 9 dhjetor 2019.
 159. ^ Daniel Edwards (23 qershor 2016). "Alexis Sanchez reaches 100 caps for Chile" [Alexis Sanchez arrin 100 ndeshje për Kilin] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 9 dhjetor 2019.
 160. ^ "Kupa e Amerikës: Argjentina dhe Kili përsëri në finale". Radio Televizioni Shqiptar. 23 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2016. Marrë më 9 dhjetor 2019.
 161. ^ Tom Dutton (26 qershor 2016). "Arsenal's Alexis Sanchez named Copa America player of the tournament as Chile defend title" [Alexis Sanchez i Arsenalit shpallet lojtari i turnamentit të Copa Americas, Kili mbron titullin] (në anglisht). London Evening Standard. Marrë më 28 qershor 2016.
 162. ^ "Kili fillon me fitore në Kupën e Konfederatave". RTV21.tv. 18 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2019. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 163. ^ "Kupa e Konfederatave, Gjermania dhe Kili barazojnë 1-1". Gazeta Shqip. 22 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2019. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 164. ^ "Alexis Sanchez becomes Chile's all-time top scorer with 38th goal" [Alexis Sanchez bëhet golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Kilit me golin e 38të] (në anglisht). ESPN FC. 22 qershor 2017. Marrë më 24 qershor 2017.
 165. ^ "Kili eliminon Portugalinë dhe del në finale të Kupës së Konfederatave". Gazeta Shqip. 28 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2019. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 166. ^ "Gjermania fiton Kupën e Konfederatave". Radio Televizioni Shqiptar. 3 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2017. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 167. ^ "Gjermania fiton Kupën e Konfederatave". Top-Channel.tv. 2 korrik 2017. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 168. ^ "VIDEO/ Kili "shtyp" Japoninë, Aleksi Sançez gjen rrugën e rrjetës pas… 5 muajsh". Panorama Sport. 18 qershor 2019. Marrë më 12 dhjetor 2019.
 169. ^ "Kupa e Amerikës/ Kili mposht Ekuadorin". Top-Channel.tv. 22 qershor 2019. Marrë më 12 dhjetor 2019.
 170. ^ "Kupa e Amerikës/ Kili mposht Kolumbinë me penallti". Top-Channel.tv. 29 qershor 2019. Marrë më 12 dhjetor 2019.
 171. ^ "Peruja mposht Kilin dhe kalon në finale (VIDEO)". Klan Kosova. 4 korrik 2019. Marrë më 12 dhjetor 2019.
 172. ^ "Sanchez "tremb" Interin, pëson dëmtim të rëndë me kombëtaren". Ora News. 13 tetor 2019. Marrë më 12 dhjetor 2019.
 173. ^ a b Valerio Carli (21 mars 2007). "Le nuove stelle arrivano dal Cile" [Yjet e rinj mbërrinjë nga Kili] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2014. Marrë më 11 shkurt 2015.
 174. ^ a b Giulia Corda (6 nëntor 2008). "Le meraviglie di Sánchez per l'Udinese" [Mrekullitë e Sánchezit për Udinesen] (në italisht). UEFA. Marrë më 18 prill 2016.
 175. ^ Adam Bate (12 janar 2015). "Premier League: The statistics that show why Arsenal forward Alexis Sanchez is the great all-rounder" [Premier Liga: Statistikat tregojnë se pse sulmuesi i Arsenalit Alexis Sanchez është i gjithanshmi i madh] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 18 prill 2016.
 176. ^ Alistair Tweedale (24 shtator 2015). "Alexis Sanchez has slumped for Arsenal – but why?" [Alexis Sanchez ka rënë për Arsenalin – por pse?] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 18 prill 2016.
 177. ^ Eduardo Fernandez-Abascal (13 nëntor 2014). "Arsenal Star Alexis Sanchez: My Favourite Position Is Out On The Left" [Ylli i Arsenalit Alexis Sanchez: Pozicioni im i preferuar është në të majtë] (në anglisht). International Business Times. Marrë më 18 prill 2016.
 178. ^ "Sanchez: Premier tougher than La Liga" [Sanchez: Premieri më i fort se La Liga] (në anglisht). Football España. 9 tetor 2014. Marrë më 18 prill 2016.
 179. ^ Matthew Stanger (23 gusht 2014). "Premier League: Arsenal's 'false nine' formation fails to ignite before Olivier Giroud's intervention at Everton" [Premier League: Formacioni 'nëntë fallco' i Arsenalit dështon të përshtatet para ndërhyrjes së Olivier Giroud te Evertoni] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 18 prill 2016.
 180. ^ Paul MacInnes (9 dhjetor 2016). "Arsène Wenger ends long wait to make Alexis Sánchez a striker at Arsenal" [Arsène Wenger i jep fund pritjes së gjatë për t'a bërë Alexis Sánchezin një sulmues te Arsenali] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 3 janar 2017.
 181. ^ "ESPN FC Player Profile: Alexis Sánchez" [ESPN FC Profili i Lojtarit: Alexis Sánchez] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 11 shkurt 2015.
 182. ^ "'Bubbly' Alexis Sanchez loved by everyone, says Arsene Wenger" [Alexis Sanchez duhet nga të gjithë, thotë Arsene Wenger] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 11 shkurt 2015.
 183. ^ John Cross. "Alexis Sanchez return a big boost as Arsenal seek win vs. Leicester" [Rikthimi i Alexis Sanchez është një shtysë e madhe me Arsenalin që kërkon fitoren ndaj Leicester] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 11 shkurt 2015.
 184. ^ "Alexis Sanchez key to Arsenal's Premier League title hopes" [Alexis Sanchez është çelsi i shpresave të Arsenalit për titullin e Premier Ligës] (në anglisht). Sky Sports. 10 shkurt 2016. Marrë më 18 prill 2016.
 185. ^ "Pjanic, punizioni meglio di Pirlo, Messi, Ronaldo" [Gjuajtjet e lira të Pjanic më të mira se Pirlo, Messi, Ronaldo] (në italisht). Il Corriere dello Sport. 15 prill 2015. Marrë më 18 prill 2016.
 186. ^ "Alexis follows James steps in South America" [Alexis ndjek hapat e James në Amerikën e Jugut] (në anglisht). Prime Time Sport. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 187. ^ "Alexis Sanchez shows off dance moves" [Alexis Sanchez shfaq lëvizjet e kërcimit] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 188. ^ "Arsenal ace Alexis Sanchez signs lucrative deal" [Asi i Arsenalit Alexis Sanchez firmos marrëveshje luksoze] (në anglisht). Daily Express. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 189. ^ "Picture: See the remarkable Alexis Sanchez statue" [Piktura: Shiko statujën e jashtëzakonshme të Alexis Sanchez]. Football.London (në anglisht). Marrë më 14 dhjetor 2019.
 190. ^ a b "Alexis Sánchez" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 191. ^ "Alexis Sánchez" (në anglisht). World Football. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 192. ^ "Alexis Sánchez" (në anglisht). Football Database. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 193. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Alexis Sánchez" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 14 shtator 2019.
 194. ^ a b c "Arsenal.com: Alexis Sanchez Player Profile" [Arsenal.com: Alexis Sanchez Profili i Lojtarit] (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2018. Marrë më 11 shkurt 2015.
 195. ^ "Alexis Sanchez: Statistics and Facts" [Alexis Sanchez: Statistikat dhe faktet] (në anglisht). Sport Skeeda. Marrë më 11 shkurt 2015.
 196. ^ Liam Prenderville. "Arsenal star Alexis Sanchez crowned PFA Fan Player of the Month for October" [Ylli i Arsenalit Alexis Sanchez kurorëzohet PFA Lojtari i muajit i tifozëve për tetorin] (në anglisht). The Mirror. Marrë më 11 shkurt 2015.
 197. ^ "Twitter:PFA Player of the Month" [Twitter:PFA Lojtari i Muajit] (në anglisht). Twitter. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 198. ^ "Sanchez leads PFA Fans' awards" [Sanchez udhëheq çmimet e PFA të tifozëve] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 199. ^ "BBC Match of the Day: Goal of the Month – October 2015" [BBC Ndeshja e ditët: Goli i Muajit – Tetor 2015] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 200. ^ "Match of the Day 2: Nov 8, 2015" [Ndeshja e ditës 2: 8 Nëntor 2015] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 201. ^ "Alexis Sanchez Crowned PFA Fans' Player of the Year" [Alexis Sánchez kurorëzohet PFA Lojtari i Vitit i Tifozëve]. 90min.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2018. Marrë më 26 maj 2015.
 202. ^ "Arsenal's Alexis Sanchez named as FSF's Player of the Year" [Alexis Sanchez i Arsenalit emërohet FSF Lojtari i Vitit] (në anglisht). The Guardian. 7 dhjetor 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015.
 203. ^ "Arsenal's Alexis Sanchez wins Player of the Year at inaugural Facebook Football Awards" [Alexis Sanchez i Arsenalit fiton çmimin Lojtari i Vitit në edicionin përurues të çmimeve të futbollit të Facebook] (në anglisht). Premier League. 26 maj 2015. Marrë më 14 gusht 2015.
 204. ^ "2015 World XI: the Reserve Teams – FIFPro World Players' Union" [XI e botës 2015: ekipet rezervë – FIFPro World Players' Union] (në anglisht). FIFPro.org. 11 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2019. Marrë më 1 tetor 2017.
 205. ^ "2016 World 11: the reserve teams – FIFPro World Players' Union" [XI e botës 2016: ekipet rezervë – FIFPro World Players' Union] (në anglisht). FIFPro.org. 9 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2019. Marrë më 1 tetor 2017.
 206. ^ "2016–2017 World 11: the Reserve Teams – FIFPro World Players' Union" [XI e botës 2016–2017: ekipet rezervë – FIFPro World Players' Union] (në anglisht). FIFPro.org. 23 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2019. Marrë më 23 tetor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]