Jump to content

Hakan Çalhanoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hakan Çalhanoğlu
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHakan Çalhanoğlu
Datëlindja (1994-02-08) 8 shkurt 1994 (30 vjeç)
VendlindjaManhajm, Gjermani
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Internazionale
Numri10
Karriera me të rinjtë
1. FC Turanspor Mannheim
Polizei SC Mannheim
2001–2009SV Waldhof Mannheim
2009–2011Karlsruher SC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2013Karlsruher SC50(17)
2013–2014Hamburger SV32(11)
2014–2017Bayer 04 Leverkusen79(17)
2017-2021Milan135(22)
2021-Internazionale0(0)
Karriera ndërkombëtare
2010Turqia U166(1)
2010–2011Turqia U1711(1)
2011–2013Turqia U1915(5)
2012–2013Turqia U208(1)
2012–2014Turqia U212(0)
2013–Turqia59(13)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 27 Qershor 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 27 Qershor 2019

Hakan Çalhanoğlu (lindi më 8 shkurt 1994) është futbollistë turk i cili luan për klubin italian Internazionale dhe për kombëtaren turke. Ai është i njohur për aftësinë e tij të gjuatjeve të lira,[1] dhe modeli i teknikës së tij të caktuar në ato të Cristiano Ronaldos dhe sidomos Juninho Pernambucano. Ai ka shprehur dëshirën të bëhet ekuivalenti me futbollistin turk Mesut Özil në kombëtaren turke.[2]

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hakan filloi karrierën me Karlsruher SC2. Bundesliga, edhe pse ata u larguan në 3. Liga në fund të sezonit të parë.

Më 11 gusht 2013, Hakan luajti për herë të parë për klubin Hamburger SV, ku skuadra e filloi sezonin me barazim 3-3 kundër FC Schalke 04. Ai e filloi ndeshjen dhe u zëvendësua nga Dennis Aogo pas 74 minutave.[3] Më 31 gusht, ai shënoi golin e tij të parë, me 4-0 kundër Eintracht Braunschweig, pasi u zëvendësua me Rafael van der Vaart në minutën e 79të, ai shënoi golën një minutë më vonë dhe pastaj shënoi pësëri nga gjuatja e lirë.[4]

Më 4 korrik 2014, ai u largua nga Hamburgu dhe u bashkua me Bayer Leverkusen duke nënshkruar kontratë pesë vjeçare[5] për një tarifë transferimi të 14.5 milionë euro.[6]

Më 19 qershor, ai luajti për herë të parë, duke filluar 3-2 kundër F.C. Kopenhaga në pjesën e parë të lojës shtesë në kualifikimin e UEFA Liga e Kampioneve.[7] Katër ditë më vonë, ai luajti ndeshjen e parë në ligë për klubin e tij të ri, 2-0 kundër Borussia Dortmund si fillimi i sezonit të ri 2014-15..[8]

Më 15 shkurt 2015, ai shënoi vetmin golë kundër Atlético Madrid, duke mposhtur atë në Ligën e Kampionëve.[9] Sidoqoftë, tre javë më vonë në pjesën e dytë, ai e morri përpjekjen për ta gjuajtur penaltinë, por u mbrojt nga Jan Oblak, kështu që Atlético Madrid fitoi.[10]

Ai e filloi sezonin 2016-17 duke shënuar golë 2-2 kundër PFC CSKA Moscow në Ligën e Kampionëve — golën e tij të 50-të në karierën e tij.[11]

Më 3 korrik 2017, Hakan nënshkroi kontratë 4 vjeçare me klubin italian A.C. Milan.[12]

Më 22 qershor 2021, Çalhanoğlu nënshkroi një kontratë 3 vjeçare me Inter Milanin, rivalët kryesorë të klubit të tij të mëparshëm, pa kosto trasferimi.[13]

 1. ^ Tweedale, Alistair (14 prill 2015). "Cristiano Ronaldo free-kick goals are rare, show WhoScored.com stats". Sky Sports. Marrë më 16 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Leverkusen - Calhanoglu à la conquête de l'Europe" [Leverkusen – Çalhanoğlu ready to conquer Europe]. FIFA. 15 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2015. Marrë më 11 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Schalke make point" [Schalke arrin një pikë] (në anglisht). Sky Sports. 11 gusht 2013. Marrë më 16 prill 2015.
 4. ^ "No problems for Hamburg" [Pa probleme për Hamburgun] (në anglisht). Sky Sports. 31 gusht 2013. Marrë më 6 mars 2015.
 5. ^ "Leverkusen complete Calhanoglu deal" [Leverkusen kompleton marrëveshjen e Calhanoglu] (në anglisht). Four Four Two. 4 korrik 2014. Marrë më 6 mars 2015.
 6. ^ "Advantage Leverkusen as classy Calhanoglu cements status as rising star" (në anglisht). Goal.com. 26 shkurt 2015. Marrë më 6 mars 2015.
 7. ^ "Leverkusen edge København in first-leg thriller" (në anglisht). UEFA. 19 gusht 2014. Marrë më 6 mars 2015.
 8. ^ "Borussia Dortmund 0–2 Bayer Leverkusen: BVB rocked by record-breaker Bellarabi" (në anglisht). Goal.com. 23 gusht 2014. Marrë më 6 mars 2015.
 9. ^ Raynor, Dominic (25 shkurt 2015). "Bayer Leverkusen 1–0 Atletico Madrid" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 shkurt 2015.
 10. ^ Smith, Jonathan (17 mars 2015). "Atlético Madrid 1–0 Bayer 04 Leverkusen" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 mars 2015.
 11. ^ "Dzagoev fires CSKA Moscow rally in draw with Bayer Leverkusen" (në anglisht). ESPN FC. 14 shtator 2016. Marrë më 23 shtator 2016.
 12. ^ "OFFICIAL: CALHANOGLU IS NOW RED AND BLACK" [Zyrtare: Çalhanoğlu është kuq e zi] (në anglisht). A.C. Milan. 3 korrik 2017. Marrë më 3 korrik 2017.
 13. ^ "Hakan Calhanoglu è un nuovo giocatore dell'Inter" [Hakan Çalhanoğlu është një lojtar i ri i Interit] (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 22 qershor 2021. Marrë më 8 korrik 2021.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]