SV Waldhof Mannheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
SV Waldhof Mannheim
Pseudonimi(et)Waldhof Buben
Themeluar11 prill 1907
StadiumiCarl-Benz-Stadion
Kapaciteti25,667
PronariFlamuri Klaus-Rüdiger Geschwill
TrajneriFlamuri Gerd Dais
Liga3. Liga
2021-225.
UebfaqjaUebfaqja e klubit
Home colours
Away colours

SV Waldhof Mannheim 07 është klub futbollistik e cila ndodhet në Manhajm, Gjermani. Sot klubi ka antarësi me mbi 2,400. Klubi u themelua më 11 prill 1907 dhe ka luajtur në divizionin e dytë në Westkreis-Liga para Luftës së Parë Botërore. Waldhof u bë pjesë e ligës Kreisliga Odenwald në vitin 1919 dhe ka fituar ligën më 1920 dhe 1921.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas 31 janarit 2017[1]

Nr. Lojtarët Nacionaliteti
Portierët
1 Christopher Gäng Flag of Germany.svg
12 Levent Cetin Flag of Turkey.svg
25 Markus Scholz Flag of Germany.svg
30 Konstantin Weis Flag of Germany.svg
Mbrojtësit
2 Mete Çelik Flag of Turkey.svg
3 Hassan Amin Flag of Afghanistan (2013–2021).svg Flag of Germany.svg
4 Alexander Rodriguez Schwarz Deutscher Spanier
5 Marcel Seegert Flag of Germany.svg
13 Michael Fink Flag of Germany.svg
15 Marco Müller Flag of Germany.svg
23 Michael Schultz Flag of Germany.svg
44 Kevin Nennhuber Flag of Germany.svg
Mesfushorët
6 Sebastian Gärtner Flag of Germany.svg
7 Ali Ibrahimaj Flag of Germany.svg
8 Daniel di Gregorio Flag of Italy.svg
18 Lukas Kiefer Flag of Germany.svg
17 Gianluca Korte Flag of Germany.svg
27 Bastian Müller Flag of Germany.svg
21 Morris Nag Flag of Germany.svg
68 Nico Seegert Flag of Germany.svg
24 Simon Tüting Flag of Germany.svg
Sulmuesit
19 Nicolas Hebisch Flag of Germany.svg
9 Benedikt Koep Flag of Germany.svg
28 Dennis Rothenstein Flag of Germany.svg
20 Jannik Sommer Flag of Germany.svg

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1919–1921 Jakob Gentner
 • 1921 William Townley
 • 1922–1923 Karl Willnecker
 • 1925–1927 Heinrich Schwärzel
 • 1927–1930 Johann Hetzel
 • 1930–1937 Hans Tauchert
 • 1938–1940 Otto Neumann
 • 1940–1947 Fritz Ruchay
 • 1946–1947 Herbert Pahlke
 • 1947 Herbert Kratsch
 • 1947–1948 Willi Pennig
 • 1948–1949 Hermann Marquet
 • 1949 Karl Engelhardt
 • 1949–1950 Fritz Rebell
 • 1950–1951 Fritz Maurischat
 • 1951–1954 Hans Wendlandt
 • 1954–1955 Fritz Pliska

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SV Waldhof luan si vendas në stadiumin Carl-Benz-Stadion, i cili ka 25,667 ulëse.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Aktueller Kader". Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2017. Marrë më 28 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)