Jump to content

Simone Inzaghi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Simone Inzaghi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSimone Inzaghi[1]
Datëlindja (1976-04-05) 5 prill 1976 (48 vjeç)
VendlindjaPiacenza, Itali
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Internazionale (trajner)
Karriera me të rinjtë
1992–1994Piacenza
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1999Piacenza30(15)
1994–1995Carpi (huazim)9(0)
1995–1996Novara (huazim)23(4)
1996–1997Lumezzane (huazim)23(6)
1997–1998Brescello (huazim)21(10)
1999–2010Lazio133(28)
2005Sampdoria (huazim)5(0)
2007–2008Atalanta (huazim)19(0)
Gjithsej263(63)
Karriera ndërkombëtare
1993–1994Italia U184(1)
2000–2003Italia3(0)
Skuadra të menaxhuara
2010–2016Lazio Primavera
2016–2021Lazio
2021–Internazionale
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Simone Inzaghi (Italisht: [siˈmoːne inˈtsaːɡi]), lindur më 5 prill 1976, është një trajner futbolli dhe ish futbollist italian në rolin e sulmuesit. Ai është aktualisht trajner i InteritSerinë A. [2]

Statistikat e karrierës si lojtar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[3][4]

Rendiment në klube Kampionat Kupa Europa Gjithsej
Sezoni Klubi Kampionati Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Itali Kampionat Coppa Italia Europe Total
1993–94 Piacenza Serie A 0 0 0 0
1994–95 Carpi (huazim) Serie C1 9 0 9 0
1995–96 Novara (huazim) Serie C2 23 4 23 4
1996–97 Lumezzane (huazim) Serie C2 23 6 23 6
1997–98 Piacenza Serie A 0 0 1 0 1 0
1997–98 Brescello (huazim) Serie C1 21 10 21 10
1998–99 Piacenza Serie A 30 15 0 0 30 15
1999–2000 Lazio Serie A 22 7 6 3 11 9 39 19
2000–01 13 4 1 0 9 3 23 7
2001–02 20 5 2 1 6 0 28 6
2002–03 18 4 3 1 8 4 29 9
2003–04 23 6 4 1 5 3 32 10
2004–05 12 1 1 0 3 1 16 2
2004–05 Sampdoria (huazim) Serie A 5 0 2 0 7 0
2005–06 Lazio Serie A 7 0 2 1 0 0 9 1
2006–07 5 0 0 0 5 0
2007–08 Atalanta (huazim) Serie A 19 0 0 0 19 0
2008–09 Lazio Serie A 9 1 1 0 10 1
2009–10 3 0 0 0 0 0 3 0
Shteti Itali 262 63 23 7 42 20 327 90
Gjithsej 262 63 23 7 42 20 327 90

[5]

Italia
Viti Ndsh Gola
2000 2 0
2001 0 0
2002 0 0
2003 1 0
Gjithsej 3 0

Statistikat e karrierës si trajner

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 23 maj 2021[6]
Statistika për klube të trajnuara
Klubi Komb. Nga Deri Rekord
G W D L GF GA GD Win %
Lazio Italia 3 prill 2016 27 maj 2021 &0000000000000251.000000251 &0000000000000134.000000134 &0000000000000045.00000045 &0000000000000072.00000072 &0000000000000463.000000463 &0000000000000325.000000325 +138 &0000000000000053.39000053,39
Internazionale Italia 1 korrik 2021 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 +0 !
Gjithsej &0000000000000251.000000251 &0000000000000134.000000134 &0000000000000045.00000045 &0000000000000072.00000072 &0000000000000463.000000463 &0000000000000325.000000325 +138 &0000000000000053.39000053,39

Novara[3]

Lazio[3]

Lazio[3]

  1. ^ "Comunicato Ufficiale N. 250" [Komunikatë zyrtare për shtypin No. 250] (PDF) (në italisht). Lega Serie A. 31 maj 2015. fq. 3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 dhjetor 2020. Marrë më 6 dhjetor 2020.
  2. ^ "Simone Inzaghi is Inter's new head coach" [Simone Inzaghi është trajneri i ri i Interit]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. Marrë më 3 qershor 2021.
  3. ^ a b c d "S. Inzaghi" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 4 shkurt 2016.
  4. ^ "Simone Inzaghi" (në anglisht). Footballdatabase. Marrë më 4 shkurt 2016.
  5. ^ "Simone Inzaghi" (në anglisht). European Football. Marrë më 4 shkurt 2016.
  6. ^ "Simone Inzaghi career sheet". footballdatabase (në anglisht). footballdatabase. Marrë më 25 gusht 2020.
  7. ^ "Lazio beat Juventus 3–1 to win Italian Super Cup in Saudi Arabia" [Lazio mund Juventusin 3–1 dhe fiton Superkupën Italiane në Arabinë Saudite] (në anglisht). BBC Sport. 22 dhjetor 2019. Marrë më 22 dhjetor 2019.