U.C. Sampdoria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sampdoria
Flag of Sampdoria.svg
Emri i plotëUnione Calcio Sampdoria S.p.A.
Pseudonimi(et)I Blucerchiati
La Samp
Il Doria
Themeluar12 Gusht 1946; 76 vite më parë (1946-08-12)
StadiumiStadio Luigi Ferraris
Kapaciteti36,536
PresidentiMassimo Ferrero
MenaxheriEusebio Di Francesco
LigaSerie A
2018-19Vend 9
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Unione Calcio Sampdoria është një klub futbollistik italian me seli në Genoa. Klubi është krijuar në vitin 1946 nga bashkimi i dy klubeve futbollistike Sampierdarenese dhe Andrea Doria. Sampdoria aktualisht luan në Serie A.

Nga bashkimi i dy skuadrave u krijua edhe një emër i ri i krijuar nga emrat e dy skuadrave, gjithashtu edhe fanella është me ngjyrat e kombinuara të të dy skuadrave (blu-bardhë & kuqe-zezë), këto ngjyra përdoren çdo vit në fanellë. Sampdoria zhvillon ndeshjet në stadiumin Luigi Ferraris, i cili ka një kapacitet 36,536, këtë stadium, Sampdoria e ndan edhe me rivalin tjetër të qytetit Genoa. Derbi që zhvillohet midis këtyre dy skuadrave quhet Derby della Lanterna.

Gjatë gjithë historisë së saj, Sampdoria e ka fituar vetëm 1 herë Serie A në sezonin 1991-92. Gjithashtu Sampdoria e ka fituar 4 herë Kupën e Italisë (1985, 1988, 1989, dhe 1994) dhe 1 herë Superkupën e Italisë. Suksesi më i madhë në Europë është fitimi i Cup Winners' Cup në vitin 1990. Ata gjithashtu kanë qënë finalist në finalen e Kupës Europiane (Champions League) në vitin 1992 ku humbën në finale kundër skuadrës spanjolle Barcelona me rezultatin 1-0 pas kohës shtesë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andrea Doria: Pjesmarrja në ligën e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas luftës së parë botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja me Genoan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suksesi europian dhe vendor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënia dhe ringjallja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 08 shtator 2016[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Italy.svg Pt Christian Puggioni
2 Flag of Italy.svg Pt Emiliano Viviano
3 Flag of Nigeria.svg Mb Stanley Amuzie
5 Flag of Brazil.svg Mb Dodô
6 Flag of Italy.svg Mf Mirko Eramo
7 Flag of Colombia.svg Mf Carlos Carbonero (on loan from Fénix)
8 Flag of Paraguay.svg Mf Édgar Barreto
9 Flag of Colombia.svg Sm Luis Muriel
10 Flag of Portugal.svg Mf Bruno Fernandes
11 Flag of Argentina.svg Mf Ricky Álvarez
12 Flag of Lithuania.svg Pt Titas Krapikas
13 Flag of Portugal.svg Mb Pedro Pereira
14 Flag of the Czech Republic.svg Sm Patrik Schick
15 Flag of Slovenia.svg Mb Luka Krajnc (on loan from Cagliari)
16 Flag of Poland.svg Mf Karol Linetty
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17 Flag of Italy.svg Mf Angelo Palombo (captain)
18 Flag of Belgium.svg Mf Dennis Praet
19 Flag of Italy.svg Mb Vasco Regini
20 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mb Daniel Pavlović
21 Flag of Italy.svg Mf Luca Cigarini
22 Flag of Italy.svg Mf Jacopo Sala
23 Flag of Serbia.svg Mf Filip Đuričić (on loan from Benfica)
26 Flag of Argentina.svg Mb Matías Silvestre
27 Flag of Italy.svg Sm Fabio Quagliarella
34 Flag of Uruguay.svg Mf Lucas Torreira
37 Flag of Slovakia.svg Mb Milan Škriniar
47 Flag of Croatia.svg Sm Ante Budimir
92 Flag of Italy.svg Pt Andrea Tozzo
99 Flag of Italy.svg Sm Antonio Cassano

Në Huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
22 Flag of Argentina.svg Pt Sergio Romero (at Flag of Monaco.svg Monaco)
Flag of Italy.svg Mb Edoardo Blondett (at Cosenza)
Flag of Croatia.svg Mb Vedran Celjak (at Padova)
Flag of Italy.svg Mb Bruno Martella (at Pisa)
Flag of Italy.svg Mb Luca Piana (at Como)
Flag of Italy.svg Mb Massimo Volta (at Cesena)
Flag of Italy.svg Mf Gianluca Cafferata (at Castiglione)
86 Flag of Hungary.svg Mf Zsolt Laczkó (at Padova)
Flag of Italy.svg Mf Gregorio Luperini (at Pontedera)
20 Flag of Italy.svg Mf Alessandro Martinelli (at Venezia)
Flag of Italy.svg Mf Luca Rizzo (at Modena)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Mf Gianluca Sampietro (at Pisa)
Flag of Argentina.svg Sm Juan Antonio (at Brescia)
Flag of Italy.svg Sm Moreno Beretta (at Paganese)
Flag of Italy.svg Sm Simone Corazza (at Südtirol)
Flag of Italy.svg Sm Stefano D'Agostino (at Pontedera)
Flag of Italy.svg Sm Massimo Maccarone (at Empoli)
Flag of Italy.svg Sm Andrea Magrassi (at Real Vicenza)
Flag of Italy.svg Sm Federico Piovaccari (at Skeda:Flag of Roumania.svg Steaua)
Flag of Switzerland.svg Sm Anđelko Savić (at Flag of England.svg Shieffield Wednesday)
Flag of Italy.svg Sm Stefano Scappini (at Grosseto)
Flag of Italy.svg Sm Emanuele Testardi (at Flag of Hungary.svg Honvéd)

Bashkpronësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Mb Tommaso Cancellotti (me Pro Vercelli)
Flag of Italy.svg Mb Vasco Regini (me Empoli)
Flag of Italy.svg Mf Oscar Branzani (me Cittadella)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Mf Stefano D'Agostino (me Catanzaro)
Flag of Italy.svg Mf Mirko Eramo (me Crotone)
Flag of France.svg Sm Jonathan Biabiany (me Parma)

Lojtarët ndërkombëtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët më poshtë kanë luajtur me kombëtaret e tyre respektive. Lojtarët që e kanë të shkruar emrin me shkonja të trasha ka luajtur për kombëtaret e tyre respektive dhe me Sampdorian.

Historia e trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Logoja, ngjyrat dhe pseudonimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tifozët dhe rivalët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Prima Squadra" [Skuadra e parë] (në italisht). U.C. Sampdoria. Marrë më 29 janar 2016.

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]