Antonio Cassano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antonio Cassano

Cassano në 2012.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAntonio Cassano
Datëlindja (1982-07-12) 12 korrik 1982 (41 vjeç)
VendlindjaBari, Itali
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Verona
Numri99
Karriera me të rinjtë
1997-1998Bari
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1999–2001Bari48(6)
2001–2006Roma118(39)
2006–2008Real Madrid19(2)
2007–2008Sampdoria (Huazim)22(10)
2008–2011Sampdoria74(25)
2011–2012Milan33(7)
2012–2013Internazionale24(7)
2013–2015Parma53(17)
2015-2017Sampdoria24(2)
2017-Verona0(0)
Karriera ndërkombëtare
1998Italia U159(2)
1998Italia U162(0)
1999Italia U182(0)
2000Italia U208(2)
2000–2002Italia U219(3)
2003–Italia39(10)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 10 Janar 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18:48, 1 Korrik 2014 (UTC)

Antonio Cassano (lindur më 12 korrik 1982 në Bari) është futbollist italian i cili luan për klubin nga Serie A, Hellas Verona, kryesisht si sulmues i dytë. Me nofkën e tij Il Gioiello di Bari Vecchia (Xhevahiri i Barit të Vjetër), është i njohur për temperamentin e tij të shkurtër si dhe për aftësitë e tij në fushë, e cila çoi në shpikjen e neologjizmit Cassanata nga ish-trajneri i tij Fabio Capello, në nëntor të vitit 2002. Fjala përdoret rregullisht nga gazetarët italianë si një eufemizëm për secilën sjellje të papërputhshme me shpirtin e klubit në futboll.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sampdoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sponsorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra Sezoni Kampionati Kupa Kupa Evropiane Total
Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis
Bari 1999–2000 21 3 0 - - - - - - 21 3 0
2000–01 27 3 2 2 0 0 - - - 29 3 2
Total 48 6 2 2 0 0 - - - 50 6 2
Roma 2001–02 22 5 0 3 1 0 5 0 0 30 6 0
2002–03 27 9 2 5 1 0 11 4 1 43 14 3
2003–04 33 14 4 - - - 6 4 0 39 18 4
2004–05 31 9 1 8 1 0 3 1 0 42 11 1
2005–06 5 2 1 - - - 2 1 1 7 3 2
Total 118 39 8 16 3 0 27 10 2 161 52 10
Real Madrid 2005–06 12 1 1 4 1 0 1 0 0 17 2 1
2006–07 7 1 2 1 1 0 4 0 0 12 2 2
Total 19 2 3 5 2 0 5 0 0 29 4 3
Sampdoria 2007–08 22 10 6 2 0 0 1 0 0 25 10 6
2008–09 35 12 15 4 1 0 6 2 3 45 15 18
2009–10 32 9 10 1 2 0 - - - 33 11 10
2010–11 7 4 2 - - - 3 1 2 10 5 4
Total 96 35 33 7 3 0 12 3 5 115 41 38
Milan 2010–11 17 4 6 4 0 0 - - - 21 4 6
2011–12 16 3 10 0 0 0 3 1 0 19 4 10
Total 33 7 16 4 0 0 3 1 0 40 8 16
Internazionale 2012–13 11 5 4 0 0 0 3 0 1 14 5 5
Total 11 5 4 0 0 0 3 0 1 14 5 5
Karriera në total 326 94 66 34 8 0 50 14 8 410 116 74

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]