Marek Hamšík

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Marek Hamšík
Hamsik 2016.jpg
Hamšík duke luajtur për Napolin në 2016
Të dhënat personale
Emri i plotë Marek Hamšík
Data e lindjes (1987-07-27) 27 Korrik 1987 (30 vjeç)
Vendi i lindjes Banská Bystrica, Sllovaki
Gjatësia 1.83 m (6 ft 0 in)
Pozita ne fushë Mesfushor sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Napoli
Numri 17
Kariera në rini
2001–2002 Jupie Podlavice
2002–2004 Slovan Bratislava
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2004 Slovan Bratislava 6 (1)
2004–2007 Brescia 65 (10)
2007– Napoli 343 (90)
Ekipi kombëtar
2003–2004 Sllovakia U–17 6 (3)
2005–2006 Sllovakia U–19 6 (1)
2006–2007 Sllovakia U–21 2 (0)
2007– Sllovakia 95 (20)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 18 Shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 18 Shkurt 2017

Marek Hamšík (Sllovakisht[ˈmarɛk ˑɦamʃiːk]; lindur më 27 korrik 1987) është një futbollist sllovak i cili luan me skuadrën italiane NapoliSerie A dhe me kombëtaren sllovake si mesfushor sulmues. Ai gjithashtu ka qënë kapiten i Sllovakisë në Kupën e Botën 2010, në paraqitjen e tyre të parë në një Kupë Bote.

Në 2013, Hamšík u rendit si lojtari i tetë më i mirë në Evropë nga Bloomberg [1].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Messi and Ronaldo joined by Ribery in top three of new list of Europe's top 50 stars. Sky Sports. 12 qershor 2013. Marrë më 14 qershor 2013.