Jump to content

Elif Elmas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elif Elmas

Elmas duke luajtur për Napolin në 2021
Të dhënat vetjake
Emri i plotëElif Elmas
Елиф Елмас
Datëlindja (1999-09-24) 24 shtator 1999 (24 vjeç)
VendlindjaShkup, Maqedonia e Veriut
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Napoli
Numri7
Karriera me të rinjtë
0–2015Rabotniçki
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015–2017Rabotniçki44(7)
2017–2019Fenerbahçe34(4)
2019–Napoli122(12)
Karriera ndërkombëtare
Maqedonia U172(0)
2015–2018Maqedonia U1913(2)
2016–2017Maqedonia U219(1)
2017–Maqedonia e Veriut47(10)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 23:56, 19 March 2023 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 15:46, 20 November 2022 (UTC)

Elif Elmas ( i lindur më 24 shtator 1999) është një futbollist profesionist nga maqedonia i cili luan si mesfushor për klubin e Seria A Napoli dhe Kombëtaren e futbollit të Maqedonisë së Veriut .

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elmas e filloi karrierën e tij në FK Rabotnicki në Maqedoni vendin e tij të lindjes. Pas një sezoni në të cilën ai spikati duke shënuar 6 gola në ligë dhe që udhëhoqi Rabotniçkin në vendin e tretë në Ligën e Parë Maqedonase të Futbollit në 2016–17, ai iu bashkua gjigantëve turq të Fenerbahçes me një marrëveshje deri në vitin 2022, me Fenerbahçen ai u pagua 300,000 € për shërbimet e tij ne sezon [1] Mesfushori sulmues vazhdoi të shënonte katër gola në mbi 40 paraqitje për kanarinët e verdhë në të gjitha garat përpara se të transferohej në Itali në korrik 2019. [1]

Napoli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 korrik 2019, skuadra eSerie A, SSC Napoli njoftoi nënshkrimin me Elmas nga Fenerbahçe.[2] Marrëveshja ishte me vlerë 16 milionë euro , e cila mund të rritet në 19 milionë euro në total me bonuse – duke përfshirë një klauzolë tarife shitjeje prej 1.5 milionë euro. [1] Ai u disiplinua nga klubi i tij i ri pasi foli me gazetarët ndërsa ishte jashtë në detyrë ndërkombëtare në nëntor 2019 për shkeljen e një ndërprerjeje mediatike të klubit. [3]

Elmas shënoi golin e tij të parë në Napoli më 3 shkurt 2020 për të ndihmuar klubin të fitojë 4–2 ndaj Sampdorias dhe të sigurojë fitoren e tretë radhazi në të gjitha garat. [4]

Më 19 dhjetor 2021, Elmas shënoi golin e fitores për Napolin në një fitore të ngushtë jashtë fushe kundër AC Milan, [5] duke marrë vendin e dytë në Serie A.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elmas ka lindur në Maqedoni në një familje me origjinë turke . [6] [7] [8] Në korrik 2017 u raportua se trajneri i atëhershëm i kombëtares së futbollit të Turqisë, Fatih Terim, e thiri atë, por Elmas vendosi të përfaqësonte vendin e tij të lindjes Maqedonin e Veriut. [9]

Më 11 qershor 2017, në moshën 17 vjeçare, Elmas bëri debutimin e tij për Kombëtaren e Maqedonisë në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës FIFA kundër Spanjës duke hyrë në pjesën e parë si zëvendësuesi i Ostoja Stjepanović . [10]

Elmas ishte gjithashtu i përfshirë në skuadrën e Maqedonisë U21 për Kampionatin Evropian të UEFA-s për U21 2017 në Poloni, dhe në fakt ishte më i riu në skuadrën me 23 lojtarë. [11]

Më 31 mars 2021, ai shënoi golin e fitores për Maqedoninë e Veriut në fitoren 2–1 ndaj Gjermanisë gjatë kualifikimeve të Kupës së Botës FIFA 2022 . [12]

Më 14 nëntor 2021, Elmas shënoi dy gola në një fitore 3–1 kundër Islandës dhe e ndihmoi skuadrën të siguronte një vend nënkampion në Grupin J dhe një play-off të Kupës së Botës. [13]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 19 mars 2023.[14]
Paraqitjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe konkurrencës
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropë Të tjera Total
Rabotniçki 2015–16 Liga e Parë e Maqedonisë 11 1 - - - 11 1
2016–17 33 6 0 0 2 1 - 35 7
Total 44 7 0 0 2 1 - 46 8
Fenerbahçe 2017–18 Super Lig 5 0 2 0 - - 7 0
2018–19 29 4 2 0 9 0 - 40 4
Total 34 4 4 0 9 0 - 47 4
Napoli 2019–20 Seria A 26 1 5 0 5 0 - 36 1
2020–21 33 2 4 1 6 0 1 0 44 3
2021–22 37 3 1 0 8 4 - 46 7
2022–23 26 6 1 0 8 0 - 35 6
Total 122 12 11 1 27 4 1 0 161 17
Totali i karrierës 199 23 15 1 37 5 1 0 253 29

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 20 nëntor 2022.[15]
Paraqitjet dhe golat sipas kombëtares dhe vitit
skuadra kombëtare viti Ndeshjet Golat
Maqedonia e Veriut [a]
2017 3 0
2018 5 0
2019 10 4
2020 4 0
2021 15 5
2022 9 0
2023 1 1
Total 47 10
 1. ^ Maqedonia e Veriut ishte e njohur si Maqedonia deri në 2019
Redaktuar më 14 Nëntor 2021.
Renditja e rezultateve në fillim të renditjes së golave të Maqedonisë së Veriut, kolona e rezultateve tregon rezultatin pas çdo gol të Elmas..[15]
Lista e golave ndërkombëtarë të shënuar nga Eljif Elmas
Nr. Data Vendi i zhvillimit kapak Kundërshtari Rezultati Rezultati Konkurs
1 21 mars 2019 Toshe Proeski Arena, Shkup, Maqedonia e Veriut 9  Letonia 2–0 3–1 Kualifikimet në UEFA Euro 2020
2 3–1
3 10 tetor 2019 Toshe Proeski Arena, Shkup, Maqedonia e Veriut 15  Sllovenia 1–0 2–1 Kualifikimet në UEFA Euro 2020
4 2–0
5 28 mars 2021 Toshe Proeski Arena, Shkup, Maqedonia e Veriut 24  Lihtenshtajni 4–0 5–0 Kualifikimi i Kupës së Botës FIFA 2022
6 31 mars 2021 MSV-Arena, Duisburg, Gjermani 25  Gjermania 2–1 2–1 Kualifikimi i Kupës së Botës FIFA 2022
7 1 qershor 2021 Toshe Proeski Arena, Shkup, Maqedonia e Veriut 26  Sllovenia 1–0 1–1 Miqësore
8 14 nëntor 2021 Toshe Proeski Arena, Shkup, Maqedonia e Veriut 37  Islanda 2–1 3–1 Kualifikimi i Kupës së Botës FIFA 2022
9 3–1

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rabotniçki

 • Nënkampion i Kupës së Futbollit të Maqedonisë : 2015–16

Napoli

Individual

 • Futbollisti i Vitit në Maqedoni : 2019

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Fenerbaçe konfirmon transferimin 16 milionë euro të Eljif Elmas në Napoli, tarifa mund të arrijë në 19 milionë euro – Zbulohen detajet financiare". Turkish Football (në anglisht). 23 korrik 2019. Marrë më 4 shkurt 2020. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Fenerbahce" defined multiple times with different content
 2. ^ "Napoli, ufficializzato l'acquisto di Elmas a titolo definitivo". S.S.C. Napoli (në italisht). 24 korrik 2019. Marrë më 24 korrik 2019.
 3. ^ "Napoli ready to punish Elmas for speaking to the media". Goal (në anglisht). 16 nëntor 2019. Marrë më 4 shkurt 2020.
 4. ^ "Demme and Elmas help resurgent Napoli beat Sampdoria". France24 (në anglisht). 3 shkurt 2020. Marrë më 4 shkurt 2020.
 5. ^ "Elmas grabs win for Napoli in Milan after VAR drama as Cádiz hold Real Madrid". The Guardian (në anglisht). 19 dhjetor 2021.
 6. ^ Sporx (17 korrik 2017). "Eljif Elmas kimdir? Eljif Elmas, Türkiye Milli Takımı'nda oynayabiliyor mu?". Sporx (në turqisht). Marrë më 16 mars 2021.
 7. ^ "Muriç ve Eljif neden Türk Milli Takımı'nı tercih etmedi?". fenerkolik.org (në turqisht). Marrë më 16 mars 2021.
 8. ^ "Şekip Mosturoğlu: Fatih Terim, Eljif Elmas'ı milli takıma çok istedi". Milliyet (në turqisht). Marrë më 16 mars 2021.
 9. ^ Sporx (17 korrik 2017). "Eljif Elmas kimdir? Eljif Elmas, Türkiye Milli Takımı'nda oynayabiliyor mu?" (në turqisht).
 10. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - FYR Macedonia-Spain - FIFA.com". FIFA.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015.
 11. ^ "Благоја Милевски ги избра седуммината од генерацијата 1996/97 за ЕП во Полска - ФФМ - Фудбалска Федерација на Македонија" (në maqedonisht).
 12. ^ "Germany 1–2 North Macedonia". FIFA (në anglisht). 31 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021.
 13. ^ "North Macedonia 3–1 Iceland". FIFA (në anglisht). 14 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2021.
 14. ^ "E. Elmas". Soccerway (në anglisht). Marrë më 3 shkurt 2020.
 15. ^ a b 68303
 16. ^ "Coppa: Napoli beat Juventus on penalties" (në anglisht). Football Italia. 17 qershor 2020.